Інтерактивні технології навчання на уроках англійської мови

Автор: вчитель англійської мови Шатрова Світлана Василівна

вчитель англійської мови Шатрова Світлана ВасилівнаМатеріал містить ряд цікавих вправ з 4-х видів мовленнєвої діяльності і може бути використаний на уроках учителями з метою формування позитивної мотивації в учнів в процесі вивчення англійської мови.


 

Я рада вас вітати на засіданні учительської студії. Яка ж мета нашого засідання? На це питання я хочу дати відповідь словами В. Сухомлинського, визначного вчителя і людини з великої літери: «Сильним і досвідченим стає педагог, який вміє аналізувати свою роботу». Саме так, бо ми маємо проаналізувати свою роботу, визначити слабкі і сильні сторони, знайти шляхи подолання слабких сторін, і тоді ми будемо досвідченими і сильними. Оскільки я вчитель англійської мови, то почну, мабуть, із того, що мені ближче, і що все-таки турбує не лише мене, а багатьох моїх колег, також учнів і самих батьків. Часто виникає питання: чому люди вчать іноземну мову роками – в школі, в інституті і мають проблеми із мовою. Людина, яка добросовісно вчилася у школі і здобула освіту, у змозі прочитати складний текст, перекласти його, а вільно, швидко і при цьому грамотно говорити може не завжди. Чому так відбувається? Чому результатом роботи є одностороннє «Все розумію, а сказати не можу». Актуальність цього питання очевидна. Сьогодні навчання усному мовленню має першочергове значення і саме  вчитель має віднайти ті вдалі прийоми навчання, які допоможуть залучити кожного учня до активної мовленнєвої та розумової діяльності, торкаючись при цьому й емоційної сфери дитини.

Особливої уваги потребує питання помилок. Іноді діти бояться відповідати, бо бояться зробити помилку, тому постійно нагадую на уроці «Don’t be afraid of mistakes, everybody makes them, only those who don’t work, don’t make mistakes».

І знову ж повернуся до того, що предмет іноземної мови має свою специфіку щодо методики викладання і щодо форм і прийомів роботи. Одним із пунктів уроку є так званий Warming up (введення в іншомовну атмосферу),

що може включати в себе, як  мовленнєву, фонетичну зарядку, так і завдання з аудіювання, читання або ж письма. Такий початок націлює учнів на роботу на уроці. Деякі із таких моментів ми і спробуємо з вами розглянути.

Так, при вивченні теми «Прикметники», можна провести цікаву мовленнєву вправу на початку уроку, яка організує учнів до роботи і дасть змогу перевірити засвоєну лексику.

Учням необхідно написати своє ім’я і на кожну його літеру підібрати відповідний прикметник, наприклад:

SVITLANA 

S – sociable

V – vivid

I – independent

T – tolerant

L – level-headed

A – active

N – natural

A – acute

Приступаючи до вивчення теми «Знайомство», на перших уроках учням можна запропонувати наступну вправу, яка дасть змогу вчителю перевірити в учнів навички читання та аудіювання і надасть певну інформацію про кожного учасника уроку.

Учням необхідно доповнити пункти своїми варіантами.

«Meet Me» («Знайомство»)

  1. name: Svitlana
  2. 3 main traits: responsible, reliable, loyal
  3. hobbies: badminton, dancing, music
  4. I am afraid of: darkness, lightning, thunder
  5. I need: nice rest, new friends, positive emotions

Щоб налаштувати учнів на роботу, на початку уроку їм можна запропонувати протягом 1 хвилини, не відриваючи руки, написати те, що на даний момент приходить у голову. Потім всім разом послухати міні-розповіді і обговорити їх. Інший варіант – протягом 1 хвилини написати міні-розповідь на певну тему, наприклад: «Спорт», «Мої друзі», «Мої уподобання».

При вивченні теми «Професії» з учнями можна провести, здавалося б, елементарну вправу, але вона викликає неабиякий інтерес.

Кожний учень отримує завдання підібрати на певні букви англійського алфавіту назви професій, наприклад:

C – cosmonaut, correspondent

D – doctor, driver

P – postman, pilot

S – sportsman, social worker

Ця вправа дає змогу перевірити в учнів знання лексики і розвиває логічність думки.

Під час перевірки навичок читання учням 10 класу мною був запропонований текст для читання мовчки. В тексті зображені 3 герої, учні були відповідно об’єднані в 3 групи. Кожна група представляла собою певного героя і отримала певне завдання. Мета: закріпити, відпрацювати вміння побудови питальних речень різного типу.

Короткий зміст тексту: Юнак пообіцяв подарувати коханій на день народження стільки троянд, скільки їй років, і попросив квіткаря відіслати 20 троянд. Квіткар добре знав хлопця і вирішив зробити хорошу справу, додавши ще 10 троянд до замовлених 20, і відіслав їх за певною адресою. Яке ж здивування було у юнака, коли він прийшов до коханої і натомість побачив квіти на подвірї і замкнені двері.

I група (роль героїні) – будує питання, які могли б виникнути до юнака;

II група (роль героя) – будує питання, які могли б виникнути до дівчини;

III група – будує питання, які могли б бути опорою для переказу тексту.

I група дає відповіді на питання II групи і навпаки, а III група, спираючись на свої питання, переказує  текст.

Досить вдало пройшов контроль навичок аудіювання із учнями цього ж класу. Учням були запропоновані тексти гумористичного характеру і поставлені конкретні завдання:

  • придумайте заключну репліку і представте діалог;
  • розіграйте діалог за даною темою;
  • включення в рольову гру-полілог із послідуючим розкриттям певної ситуації.

Наприклад: 1. В кафе ведуть бесіду двоє молодих чоловіків.

1 – Чи ви займаєтесь?

2 – Я пишу і цим заробляю гроші.

1 – Що ви пишете? Романи?

2 – Ні, я не пишу романи… (завдання учням: закінчіть діалог).

(1..? 2. Можливий варіант: Ні! Я пишу листи батькові, а він мені висилає гроші.)

Наприклад: 2. Юнак вперше привів дівчину до своєї родини. Коли він провів її додому і повернувся до себе, вдома зібралась сімейна рада, і кожний висловлював свою думку не на користь дівчини, всі бачили в ній масу недоліків… (завдання учням: створити полілог).

(Можливий варіант: … в кінці юнак говорить: «Можливо, у неї є всі ці недоліки, про які ви тут говорили, але у неї є дуже велика перевага… » (яка? – завдання учням). Можливий варіант відповіді: Вона – сирота!) (Що має на увазі юнак? – завдання учням).

На будь-якому уроці вчитель повинен віднайти ті форми й прийоми, які були б цікаві учням і спонукали їх до спілкування.

Висновок:

Лише спілкуючись, можна навчитись спілкуватись. Саме вчитель має бути організатором живого спілкування і продумувати ситуації близькі до реальних. При цьому вчитель повинен виховувати культуру спілкування своїх учнів і слід розробити певні правила спілкування, якими повинні керуватися учні.

А яким же повинен бути вчитель, щоб подобатись учням і відповідати всім необхідним вимогам сьогодення?

Вчитель іноземної мови як особистість

Специфіка предмету «іноземна мова» вимагає від учителя особливих особистісних та професійних якостей. В професії вчителя іноземної мови, як ні в якій іншій, особистісні, загальнолюдські якості невід’ємні від професійних.

  1. Одна з них – чуйність. Чуйний вчитель повинен допомогти учневі забути про постійний контроль  його мовлення, не помічати його, а відчувати тільки радість від того, що він навчився спілкуватись на іноземній мові.
  1. Атмосферу радісного, веселого, живого спілкування може створити лише людина захоплена, оптимістично настроєна, яка вміє постійно дивуватись та відкривати для дітей незвичні сторони життя.
  1. Вчитель іноземної мови повинен бути артистичним. Артистизм – це володіння голосом, жестами, мімікою, вміння витримати психологічну паузу, відчувати настрій класу кожної хвилини.
  1. Вчитель повинен вміти психологічно підготувати клас до співробітництва на уроці: підняти настрій у похмурих, заспокоїти надто знервованих, примусити їх зосередитись.
  1. Потрібно вчитися переборювати в собі знервованість, не можна метушитися, докоряти, робити зайві рухи, якщо щось не так виходить на уроці, а спокійно перестроїтись, пояснити ще раз те, що незрозуміло.
  1. Щоб мати право вимагати від учнів, вчитель повинен бути вимогливим в першу чергу до себе.
  1. Вчитель повинен постійно удосконалюватись як особистість, поглиблювати свої знання з предмету, цікавитись історією, культурою, шукати нові форми ти прийоми навчання. Такий вчитель користується авторитетом у учнів, їх батьків та колег. Учні вірять йому та намагаються бути схожими на  нього.
  1. Щоб бути справедливим, треба до тонкощів знати духовний світ кожної дитини. Бачити та відчувати дитячу душу – головне для вчителя.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Розділяю Вашу думку з приводу важливості усного мовлення. Дуже прикро, що першочерговим завданням для вчителів є виконання програми, а все інше залишається позаду…(вміння спілкуватися іноземною мовою у тому числі). Дуже приємно, що Ви намагаєтеся зняти мовний бар’єр і непомітно спонукаєте учнів до спілкування. Я також працюю над використанням інтерактивних технологій, отож тут є для мене що почерпнути.

  2. Хочу сказати, що ця стаття мене надихнула. Дуже хочу, щоб мої учні так любили предмет Англійська мова, як надіюся, люблять Ваші учні. Адже уроки такої творчої ВЧИТЕЛЬКИ не можуть не подобатися!

  3. «Іподром» Застосовується під час вивчення нового матеріалу. Пов’язаний з вільним переміщенням дітей по класу. Учнів поділяють на дві групи — жокеїв і коней. Одна половина отримує карточки з питаннями, інша — з відповідями. Завдання: кожному учню треба знайти свою пару, прочитавши текст параграфа.

  4. «У наш час люди все в більшій мірі усвідомлюють, що саме творчість – одна з найважливіших складових професійного успіху» (Марко Фішер).