Конспект музичного заняття (старший дошкільний вік) “Пересвяткові хвилювання”.
Автор: музичний керівник дошкільного закладу Агапова Ольга Миколаївна
Напередодні свята 8 березня всі хвилюються і стурбовані тим, чи сподобаються матусям художні номери. Представлений конспект допоможе музичним керівникам урізноманітнити проведення свят, буде спонукати до пошуку нового цікавого матеріалу.
Програмовий зміст. Розвивати увагу, пам’ять, муз. слух дітей, вчити чітко крокувати підскоком, продовжувати удосконалювати навички слухати, сприймати й емоційно відгукуватись на музику; вчити розрізняти образи в музиці, встановлювати зв’язок між ними і засобами музичної виразності; вчити співати відразу після музичного вступу, дотримуватись заданого темпу, продовжувати вчити співати природнім голосом, передавати характер пісні, розвивати бажання імпровізувати; виховувати любов до співу; вчити мімікою та пластикою передавати характер танцю, виконувати рухи чітко та злагоджено, дотримуючись заданого темпу, самостійно починати рухи відразу після вступу, закінчувати рухатися одночасно з музикою, працювати над технікою їх виконання, засвоювати назви танцювальних термінів; розвивати увагу дітей; створювати відповідну атмосферу для розвитку дитячої торчості, вміло використовувати поетичне слово, дидактичні ігри та імпровізацію.
Матеріал: металофон, ілюстрації до пісні, чарівна хустка, мультемедійний пристрій, подушки-сидіння для кожної дитини.
Музичний матеріал: вправа «Підскоки» (муз. М.І.Глінки), «Пташка» (муз. Е. Гріга), співаночка «Неслухняне пташеня», пісні: «Родная песенка» (муз. та сл. Е.Асеевої), «Найкращій бабусі»(муз. А.Олейнікової, сл. Л.Ратич), музична загадка-імпровізація, ритмічна гра «Що подарували діти», танок «Долоньки».
ХІД ЗАНЯТТЯ
Музичний керівник. – Добрий день, діти! Я знаю, що напередодні свята 8 березня ви всі хвилюєтесь і стурбовані тим, чи сподабаються матусям ваші художні номери? Давайте залишимо наші хвилювання і продовжимо підготовку до найкращого жіночого свята. Готові? (Відповідь дітей.)
– Отже, розпочинаємо. Пропоную вхід до музичної зали здійснити рухаючись по колу підскоками.
Виконується вправа «Підскоки»
муз. М.І.Глінки «Полька»
Музичний керівник. – Діти, подивіться у колі лежить «чарівна хустка». Давайте з нею пограємо. Пригадайте, хто залишився ведучим на попередньому занятті? (Відповіді дітей.)
– Чарівна хусточка допоможе дізнатися хто виконає вправу правильно.
Гра «Чарівна хусточка»
муз. М.І.Глінки «Полька».
Дитина з чарівною хусткою у руці рухається підскоками за колом, діти плескають в долоні на сильну долю музики, коли зупиняється музика – дитина-ведучий піднімає руку з хустинкою поміж двох дітей, які розбігаються у різні боки за колом та повертаються на свої місця. Хто перший з дітей візьме хустинку, той наступний ведучий. Гра проводиться декілька разів.
Музичний керівник. А тепер «чарівна хусточка» відзначить хто з дітей виконував підскоки правильно. (Вихователь іде по колу і торкається хустинкою до дітей, які правильно виконували підскоки.)
Музичний керівник. – Діти, подивіться ми потрапили на галявину відпочинку. (Пропонує присісти на напільні подушечки). Сідайте зручненько.
Розповідає музика про все, що є на світі:
Як вдалину біжить ріка, милуючись у літі,
Як сонце в синіх небесах промінням землю гріє,
Розповідає музика про все, що є на світі.
– Я пропоную вам, діти, послухати музичний твір. Слухайте уважно і уявіть те, про що розповідає музика? Зроблю вам маленьку підказку. Завдяки цій музиці ми потрапимо у ліс. Пригадайте, яких мешканців можно зустріти у лісі? (Відповіді дітей.) Увага, таке завдання: заплющіть очі і слухаючи музику, уявіть, кого ви зустріли у лісі. Можливо, це ведмідь, чи зайчик чи пташка?
Слухання п’єси «Пташка» Е. Ґріґа
Музичний керівник. – Діти, які образи виникли у вас під час слухання класичного твору? (Відповіді дітей.)
– Чому ви думаєте, що це музика пташки, а не ведмедя? (Відповіді дітей.)
– А можливо хтось іншого зустрів у лісі? (Відповіді дітей.)
– Чому ви думаєш, що це музика зайчика, а не ведмедя? (Відповіді дітей.)
– Діти, я розкажу вам, про що мені розповіла ця музика. (Повторне прослуховування .)
– Життєрадісний, енергійний характер музики показує, як оживає природа від довгого зимового сну, повертаються пташки і починають співати веселі пісеньки. Потім характер музики змінюється і стає тривожним. Це мабуть підкрадається хитра лисичка, яка хоче поласуватися пташками, тому вони перестали гомоніти та заховалися між гілками.
– Ось про що може розповідати музика. Назва цього музичного твору «Пташка». Написав його композитор Е. Ґріґ.
Музичний керівник. – Діти, пропоную вам відзначити оплеском ті слова, які на вашу думку характеризують прослухану музику. Будьте уважні: спокійна, легка, бадьора, весела, життєрадісна, сумна, ніжна, лагідна, м’яка, тривожна.
– Діти, пригадайте як називається твір, який ми слухали? (Відповіді дітей.)
Гра-загадка «Неслухняне пташеня»
(з використанням мультемедійного пристрою)
Музичний керівник. – Неслухняне маленьке пташеня, спурхнувши з гнізда, полетіло високо вгору і сіло на верхівку дерева. (Музичний керівник грає арпеджіо вгору, діти рукою показують рух мелодії та проспівують її.)
– Пташка-мама побачила і злякалася, що її дитина може впасти, тому звеліла негайно спускатися. (Музичний керівник грає арпеджіо вниз, діти рукою показують рух мелодії та проспівають її.)
– Пропоную одному з вас зіграти на металофоні політ пташеня, а всі інші будуть показувати рухами рук, куди летить пташеня.
Гра на металофоні.
Музичний керівник. – Сьогодні на занятті ми слухали музичний твір «Пташка». Скажіть, будь ласка, коли ж саме пташки починають співати свої пісні все голосніше та голосніше? (Навесні.)
Музичний керівник. – Перше свято на весні – це жіноче свято. Давайте повторими номери нашої концертної програми для матусь, бабусь, сестричок. (Музичний керівник пропонує дітям присісти на стільці, які розподілені на три пігрупи. Перед дітьми лежить три картки зображенням вниз: 1) із зображенням матусі; 2) із зображенням бабусі; 3) із зображенням дітей з вихователем. За пропозицією музичного керівника один із дітей обирає будь-яку картку.)
– От ми з вами й визначились, хто буде співати пісню про матусю, хто про бабусю, а третя група разом з вихователем будуть жюрі, які надаватимуть оцінку співу дітей.
Музичний керівник. – Завдання для дітей групи, яка обрала картку із зображенням матусі. Я загадаю вам музичну загадку і відповідь ви повонні дати пісенькою, спробуємо?
– Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька… (матуся)
– А тепер давайте заспіваємо пісню про матусю. Але заспіваємо її так, щоб передати всю любов і теплоту до них.
Виконується пісня «Мы сложили песенку».
Слова та музыка Е. Асеевой
Музичний керівник. – Тепер завдання для другої групи. Чи подобається вам розгадувати загадки? (Відповідь дітей.) Тоді будьте уважними. Я загадаю вам музичну загадку. (Звучить вступ до пісні «Найкращій бабусі». Відповіді дітей.)
Виконується пісня «Найкращій бабусі»
муз. А.Олейнікової, сл. Л.Ратич
Музичний керівник. – А зараз слово жюрі.
Приблизні відповіді дітей:
– діти співали дружно;
– не кричали;
– чисто співали мелодію;
– співали виразно;
– починали і закінчували спів всі разом;
Музичний керівник. – Діти, а ви приготували подарунки для своїх матусь? (Відповіді дітей.)
– Я так хочу дізнатися про ваші подарунки, розказуйте скоріше, але ваша відповідь повинна бути ритмічна. Наприклад: «Я своїй матусі подарую – пі-сень-ку».
Ритмічна гра «Що подарували діти».
Відповіді дітей:
– Я подарую – кві-точ-ку.
– Я подарую – ма-лю-нок.
– Я подарую – вір-шик.
Музичний керівник. – Діти, як ви гадаєте, що ми можемо подарувати матусі усі разом? (Танок.)
– Візьміть, будь ласка, атрибути до таночку «Долоньки». Але спочатку ми вивчимо третю фігуру таночка. (Музичний керівник, наспівуючи мелодію, разом з вихователем показує рухи третьої фігури. Проводиться розучування. Потім виконуються всі фігури танцю.)
Танок «Долоньки».
Після виконання таночку діти разом з вихователем та музичним керівником викладають сонячні промінчики із долоньок.
Підсумок заняття.
Музичний керівник. На завершення хочу вам сказати, що ваші передсвяткові хвилювання марні, мені сподобалось, як ви займалися сьогодні на занятті і думаю, що мами теж будуть задоволені вашими виступами.
В закладі якому працюю – немає музичного керівника, тому дуже цікаво було познайомитися з даною розробкою. Чомусь завжди думала, що це лише вивчення пісень, а насправді все набагато ширше і вправа «Підскоки» і гра «Чарівна хусточка» і навчання розрізняти образи в музиці, встановлювати зв’язок між ними засобами музичної виразності, слухання п”єс – все це виховує любов до співу та створює відповідну атмосферу для розвитку дитячої творчості. З повагою.
При написанні сценарію для розваг і свят молодших груп завжди мало матеріалу, і все якось схоже. Але в цій публікації є чудові “родзинки”, які потрібно взяти на замітку. Спасибі.
Насичене, динамічне музичне заняття. Передбачливо чергуються види дитячої активності. Малятам надається право вибору – прийняти рішення, до якої з трьох груп дитина буде входити. Так формується і група журі (третя). Учасники заняття відчувають свою значимість, всебічно розвиваються.
Цікаво сплановане заняття, що формує уявлення малечі про красу музичних творів, вчить сприймати й емоційно відгукуватися на музику та поєднувати її з танцювальними рухами. Довірлива атмосфера, створена Ольгою Миколаївною, сприяє розвитку дитячої творчості, що в майбутньому буде виражений в неперевершеному святі.
Це музичне заняття є прикладом як методично вірно використовуючи різні види музичної діяльності проводити заняття. У дошкільному віці у дитини вже проявляються естетичні почуття при сприйнятті музики, підспівуванні, участі в грі або танці і виражаються в емоційному відношенні дитини до власних дій. Ольга Миколаївна під час музично-ритмічної вправи – емоційно налаштувала дітей на заняття, Формування інтересу до сприйняття музики і стійкої уваги багато в чому залежить від того, чи уміє музичний керівник поставити завдання перед дитиною, наскільки завдання посильне і здійсниме. Ользі Миколаївні це вдалось. Дякую!
Ольга Миколаїівна використовує у своїй діяльності різні вправи для всебічного розвитку дитини.Дошкільнята виховуються на творах відомих композиторів , народній творчості та сучасній музиці. Всі ігри виконуються під музичний супровід , діти вчаться відчувати ритм музики. Дякую!
Даний конспект музичного заняття є творчим, цікавим. Гарно підібраний музичний матеріал, що надає святу особливого ліричного настрою, відповідно до вікової категорії використовуються різноманітні ігри, які активізують дітей,спонукають бути активними. Ольго Миколаївно, дякую за цікавий матеріал.