Конспект уроку англійської мови у 3-му класі по темі: “Sports And Hobbies”

Автор: вчитель англійської мови Тястова Людмила Володимирівна

вчитель англійської мови Тястова Людмила ВолодимирівнаКонспект уроку може бути використаний під час закріплення вивченого матеріалу по заданій темі. Він направлений на формування основних видів мовленнєвої діяльності шляхом практичного застосування практичих навичок і вмінь.


 

Цілі уроку:

Практична:

  •  закріпити вивчену лексику по темі;
  •  тренувати навички читання;
  •  навчити учнів співпрацювати в групах.

Освітня:

  • організувати парні та групові форми роботи;
  • розвивати навички усного мовлення.

Розвиваюча:

  • розширити знання учнів по темі.

Виховна:

  • виховувати вміння організувати свій вільний час.

Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок і вмінь.

Обладнання: підручник О. Карп’юк для 3 класу спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови, роздатковий матеріал, аудіозапис,мультимедійний екран.

Форма роботи: фронтально – колективна .

Хід уроку

І. Початок уроку

  1. Привітання

T: Good morning, boys and girls! I am glad to see you.

Ps: Good morning, teacher. We are glad to see you, too.

T: How are you, Kate?

P1: I am fine, thank you.

T: And you, Max?

P: I am O’K.

T: All together:

Good morning,

Good morning,

Good morning to you!

Good morning,

Good morning

We are glad to see you!

T: Show me your books (pens, copy-books), please. Now I can see that you are ready for the lesson.

Введення до мовного середовища. Мовленнєва зарядка

T: Look at the pictures, please, and guess what the topic of the lesson is.

T: Yes, we go on speaking about sports and hobbies. Can you name the hobbies you see in the pictures?

T: And do you know what hobby is?

P: Hobby is something what you like doing.

T: You are right.

1.1 T: Let’s start our lesson with reading a chant.

I like reading comic books.

I always read a lot.

I like collecting action toys.

Sometimes it’s hard to stop.

I like swimming, singing, painting.

I like hiking, drawing, skating.

I can study every day.

I can jump, I can run,

I can play, it’s really fun!

T: Read it once more, but now some of the words will be missing.

I like ……. comic books.

I always read a lot.

I like …… action toys.

Sometimes it’s hard to stop.

I like ……., singing, ……. .

I like hiking, drawing, ……. .

I can study every day.

I can ……., I can run,

I can play, it’s really ……!

T: Well done, children.

1.2. Brain storming

T: And what about sport? What kinds of sport do you know? Name as many examples as you can. (вчитель записує слова на дошці утворюючи спайдерграму)

1.3. T: Now look at the screen. The letters in the words are in a wrong order. Rearrange them and write the words on the blackboard.

P o r s t- (sport)

S I c u m – (music)

E n t n s i- (tennis)

S p o t c a d r- (postcard)

A I n p t n g i– (painting)

ІІ. Основна частина уроку

  • Look at the following phrases and make up sentences using the words from the spidergram:

I am good at…

He is fond of…

They are interested in…

  • Interviewing a classmate

T: Imagine that we are at the school TV programme “ School News programme”. One of you is a school TV speaker. The other is the guest from England. Ask him\her as many questions as you can to know more about him\her.

Ex: What is your name?

Where are you from?

What is your hobby?

What are you good at?

What are you fond of?

Role-playing. Example:

Kate: Hello! My name is Kate. And what is your name?

Max: Hi! My name is Max. What is your hobby?

Kate: I’m fond of singing. And what are you interested in?

Max: Oh, I like football!

Kate: Are you good at it?

Max: Yes, I am!

  • Listening
  1. T: We will listen to the text “Nancy’s hobby”. (Додаток 1)

Look at the pictures. (Додаток 2)

What hobbies can we see? Let’s read the girls’ names.

Your task is to match the names to the girls.

  1. b) T: Now we are going to check your work. So, Nancy is in picture 1, etc.
  2. c) Your next task is to listen to the text again, to read the sentences from the exercise and complete them. (Додаток 2)

T: Let’s check your work.

  • Фізкультхвилинка.

T: Now we’ll have a short rest. Imagine that we are on the sports ground.

We are playing tennis.

We are playing basketball.

We are playing football.

We are swimming.

We are skipping.

We are running.

We are boxing.

We are skating.

(лунає швидка ритмічна музика і діти виконують рухи характерні для кожного виду спорту)

2.5. Reading

  1. a) Pre-reading

T: Before reading the text let’s do some matching activitіes. Please, match English words with their Ukrainian equivalents.

Different переможець

Favourite листівка

Team різні

Postcard улюблений

Winner команда

  1. b) Reading

T: Now let’s read and translate the text. ( Додаток 3)

  1. C) Post-reading

Look at the text again, read the sentences and choose the correct answer. ( Додаток 3 )

2.6. Project Work

  1. a) Presentation of the task.

T: I will divide you into two groups. On your desks you can see the tables that you must fill in. After that write a short text using the information from the table.Учні записують в таблиці свої імена і закінчують запропоновані речення:

– I’m fond of ….

– I’m good at

– I dislike…

  1. b) Presentation of children’s works. (команди узагальнюють свої вподобання і один учень зачитує підсумоване)

III. Заключний етап уроку.

T: Your work was excellent. Good for you! Our lesson is coming to the end. You’ve worked very well today. Your homework is to write a letter to your friend about your hobbies.

T: The lesson is over. See you tomorrow. Good-bye, children!

Ps: Good-bye, teacher!

Додаток 1 ( текст для аудіювання)

Hello, guys! My name is Nancy. I am 8. I am good at doing sums. So, Maths is my favourite subject. I am fond of swimming. It is my favourite sport. And I am interested in dancing, too. I am going to join the dancing club this year.
And these are my classmates. This is Rosie. She is fond of painting. Her favourite subject is Art. And this is Tina. She is interested in music. Tina is good at tennis. Table- tennis is her favourite sport.

Додаток 2

Додаток 2
Додаток 3

Додаток 3

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Тип вашої розробки уроку відповідає поставленій меті. Урок оснащено дидактичним матеріалом. В розробці можна відзначити новизну та інформаційну насиченість.Дотримується взаємозв’язок всіх етапів уроку та структура.

  2. Дійсно, даний урок розрахований на учня. що в системі, починаючи з 1-го класу, вивчає англійську мову. Безперечно, Вашим учням пощастило, вони звикли чути на уроці виключно англійську мову, тому легко орієнтуються у навчальному матеріалі: дають відповідь на поставлені запитання, грають зі словами, змінюючи порядок букв. Таким і має бути урок англійської мови, робочий урок, без вистав, завчених учнями виразів, урок, що дійсно через систему завдань і вправ спрямований на формування основних видів мовленнєвої діяльності шляхом практичного застосування набутих навичок і вмінь. Дякую Вам за урок!