mail@urok-ua.com

Конспект уроку фізики в 8 класі на тему: «Кількість теплоти. Тепловий баланс»

Автор: вчитель фізики Гунько Наталя Вікторівна

Гунько Наталя ВікторівнаТема: Розв’язування задач.

Мета: закріпити  знання учнів з теми «Кількість теплоти. Тепловий баланс»; продовжувати формувати вміння й навички розв’язувати задачі; сприяти розвитку мислення і творчих здібностей; формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці; розвивати пізнавальний інтерес до предмету, формувати навички взаємодопомоги, уміння працювати в міні групах.

Тип уроку: урок  застосування знань, умінь і навичок.

Наочність і обладнання: підручник, роздатковий матеріал, сигнальні картки, на дошці вислів видатного математика Д. Пойа: «Навчання мистецтва розв’язувати задачі – це виховання волі»

Хід уроку

І. Організаційний етап

У вас на партах лежать листочки . Будь ласка, покажіть за допомогою смайлика свій настрій перед уроком. Підійміть листочки. Я побачила ваш настрій. Подивимось чи зміниться він наприкінці уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. Тести (взаємоперевірка)

На сьогодні було повторити основні поняття та формули. Зараз ви виконаєте тестові завдання з подальшою перевіркою.  Час на завдання – 3хв. Обміняйтеся картками та здійсніть перевірку. Кожне завдання 2 бали. Підрахуйте кількість набраних балів, поверніть картку  та проаналізуйте отриманий результат. Чи є якісь питання щодо тестових завдань?

Підійміть зелені картки ті, хто отримав від 7 до 12 балів.

III. Мотивація навчальної діяльності

Розв’язування фізичних задач  розвиває вміння мислення, а це є найважливішим для сучасної людини; вміння розв’язувати задачі допомагає застосовувати набуті знання на практиці у побуті.

Повідомлення теми, мети уроку, очікуваних результатів

IV. Відтворення і корекція опорних знань

  1. Вправа «Скласти формулу»

Із окремих фізичних величин скласти формулу  на скетч дошці.

  1. Вправа «Так чи ні»

Запитання:

  • Внутрішня енергія – це кінетична енергія руху частинок та потенціальна енергія їх взаємодії. (Так)
  • Якщо над тілом виконувати роботу, то його енергія зменшується. (Ні)
  • Існує три види теплообміну: теплопередача, конвекція, випромінювання. (Ні)
  • В темній сукні влітку менш спекотно (Ні)
  • Кількість теплоти – це фізична величина, що дорівнює енергії, яку тіло одержує або віддає під час теплопередачі (Так)
  • Систему тіл, яка не одержує і не віддає енергію називають ізольованою (Так)
  • За однакових умов і однаковій масі вода нагріється швидше аніж олія (Ні)
  • Питома теплоємність речовини чисельно дорівнює кількості теплоти, яку необхідно передати тілу, щоб нагріти на 1°С. (Ні)
  • Математичним вираженням закону збереження енергії в процесі теплопередачі є рівняння теплового балансу. (Так)

V. Застосування набутих знань

  1. Інтерактивна вправа «2-4-разом»

Задачі

  • «Млинці особливо смачні, коли ще гарячі», – промовила господарка, ставлячи тарілку на стіл. «А для того щоб вони довше не остигали, її потрібно ставити на залізну тацю». «Краще використовувати дерев’яну підставку», – не згодився Холмс. Поясніть висловлену точку зору. Чи згодні ви з нею?
  • За однакових умов нагрівалися вода, мідь і залізо рівної маси. Укажіть, який із графіків характеризує нагрівання якої речовини.

Screenshot_1

  1. Робота в малих групах

Робота в малих групах дозволяє набути навичок, які необхідні людині для спілкування та співпраці. Згадаємо правила роботи  в малих групах, які допоможуть організувати роботу.

Група, яка виконала завдання підіймає зелену картку

1) Сформулюйте та розв’яжіть задачі

Маса, m, г Початкова температура, t1, °С Кінцева температура, t2,  °С Речовина Кількість теплоти, Q, кДж
1 300 20 140 залізо ?
2 100 30 ? мідь 8
3 ? -20 0 лід 8,4
4 200 10 110 ? 18,4

2)  Задачі на тепловий баланс

Задача 1. У сталевий чайник масою 500 г за температури 20 °С  налили 500 г гарячої води за температури  90°С. Яка температура встановиться у чайнику?

Задача 2. Скільки холодної води за температури 10°С потрібно додати до 80л гарячої води при 90°С, щоб приготувати ванну з температурою води 30°С?

Задача 3. В алюмінієвій посудині масою 2 кг міститься 500 г води кімнатної температури (20 °С). Скільки окропу треба долити в каструлю, щоб одержати воду з температурою 40 °С?

VI. Підсумки уроку (рефлексія)

Учні аналізують виконану роботу та заповнюють листок оцінювання власної участі в роботі малої групи.

Візьміть листочок та покажіть за допомогою смайлика  свій настрій наприкінці уроку.

VII. Домашнє завдання.

  1. Повторити § 4 – 9
  2. Розв’язати №11 с. 95
  3. Скласти задачу на тепловий баланс
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
496

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарів

  1. Вчитель творчо підходить до планування навчальної діяльності.Сподобалось, що перевірка домашнього завдання проводиться в тестовій формі із взаємоперевіркою, застосування знань педагог пропонує виконати через інтерактивну вправу «2-4-разом»

  2. Доброго дня! Конспект уроку є насиченим, методично грамотно складеним. Методи й прийоми використані на уроці відповідають уроку застосування знань. Дуже вдалою формою роботи на закріплення знань є форма роботи у таблицях. А щодо пропозицій, то рекомендую удосконалити систему обліку й контролю з навчальними досягненнями учнів. Єдине питання: що робити вчителю, якщо всі учні перед уроком покажуть, що настрій поганий? Дякую.

  3. Урок формування умінь та навичок учитель спланувала таким чином, щоб кожен його етап відзначався індивідуальністю. В процесі роботи педагог навчає як самостійності в розв’язанні поставленої прблеми, так і вмінню працювати в команді. Вартим уваги вважаю завдання на складання та розв’язання задачі за даними таблиці, бо ж практика показує, що велика кількість учнів має неабиякі труднощі, виступаючи в ролі автора задачі.