Конспект уроку фізики в 8 класі на тему: «Кількість теплоти. Тепловий баланс»

Автор: вчитель фізики Гунько Наталя Вікторівна

Гунько Наталя ВікторівнаТема: Розв’язування задач.

Мета: закріпити  знання учнів з теми «Кількість теплоти. Тепловий баланс»; продовжувати формувати вміння й навички розв’язувати задачі; сприяти розвитку мислення і творчих здібностей; формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці; розвивати пізнавальний інтерес до предмету, формувати навички взаємодопомоги, уміння працювати в міні групах.

Тип уроку: урок  застосування знань, умінь і навичок.

Наочність і обладнання: підручник, роздатковий матеріал, сигнальні картки, на дошці вислів видатного математика Д. Пойа: «Навчання мистецтва розв’язувати задачі – це виховання волі»

Хід уроку

І. Організаційний етап

У вас на партах лежать листочки . Будь ласка, покажіть за допомогою смайлика свій настрій перед уроком. Підійміть листочки. Я побачила ваш настрій. Подивимось чи зміниться він наприкінці уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. Тести (взаємоперевірка)

На сьогодні було повторити основні поняття та формули. Зараз ви виконаєте тестові завдання з подальшою перевіркою.  Час на завдання – 3хв. Обміняйтеся картками та здійсніть перевірку. Кожне завдання 2 бали. Підрахуйте кількість набраних балів, поверніть картку  та проаналізуйте отриманий результат. Чи є якісь питання щодо тестових завдань?

Підійміть зелені картки ті, хто отримав від 7 до 12 балів.

III. Мотивація навчальної діяльності

Розв’язування фізичних задач  розвиває вміння мислення, а це є найважливішим для сучасної людини; вміння розв’язувати задачі допомагає застосовувати набуті знання на практиці у побуті.

Повідомлення теми, мети уроку, очікуваних результатів

IV. Відтворення і корекція опорних знань

 1. Вправа «Скласти формулу»

Із окремих фізичних величин скласти формулу  на скетч дошці.

 1. Вправа «Так чи ні»

Запитання:

 • Внутрішня енергія – це кінетична енергія руху частинок та потенціальна енергія їх взаємодії. (Так)
 • Якщо над тілом виконувати роботу, то його енергія зменшується. (Ні)
 • Існує три види теплообміну: теплопередача, конвекція, випромінювання. (Ні)
 • В темній сукні влітку менш спекотно (Ні)
 • Кількість теплоти – це фізична величина, що дорівнює енергії, яку тіло одержує або віддає під час теплопередачі (Так)
 • Систему тіл, яка не одержує і не віддає енергію називають ізольованою (Так)
 • За однакових умов і однаковій масі вода нагріється швидше аніж олія (Ні)
 • Питома теплоємність речовини чисельно дорівнює кількості теплоти, яку необхідно передати тілу, щоб нагріти на 1°С. (Ні)
 • Математичним вираженням закону збереження енергії в процесі теплопередачі є рівняння теплового балансу. (Так)

V. Застосування набутих знань

 1. Інтерактивна вправа «2-4-разом»

Задачі

 • «Млинці особливо смачні, коли ще гарячі», – промовила господарка, ставлячи тарілку на стіл. «А для того щоб вони довше не остигали, її потрібно ставити на залізну тацю». «Краще використовувати дерев’яну підставку», – не згодився Холмс. Поясніть висловлену точку зору. Чи згодні ви з нею?
 • За однакових умов нагрівалися вода, мідь і залізо рівної маси. Укажіть, який із графіків характеризує нагрівання якої речовини.

Screenshot_1

 1. Робота в малих групах

Робота в малих групах дозволяє набути навичок, які необхідні людині для спілкування та співпраці. Згадаємо правила роботи  в малих групах, які допоможуть організувати роботу.

Група, яка виконала завдання підіймає зелену картку

1) Сформулюйте та розв’яжіть задачі

Маса, m, г Початкова температура, t1, °С Кінцева температура, t2,  °С Речовина Кількість теплоти, Q, кДж
1 300 20 140 залізо ?
2 100 30 ? мідь 8
3 ? -20 0 лід 8,4
4 200 10 110 ? 18,4

2)  Задачі на тепловий баланс

Задача 1. У сталевий чайник масою 500 г за температури 20 °С  налили 500 г гарячої води за температури  90°С. Яка температура встановиться у чайнику?

Задача 2. Скільки холодної води за температури 10°С потрібно додати до 80л гарячої води при 90°С, щоб приготувати ванну з температурою води 30°С?

Задача 3. В алюмінієвій посудині масою 2 кг міститься 500 г води кімнатної температури (20 °С). Скільки окропу треба долити в каструлю, щоб одержати воду з температурою 40 °С?

VI. Підсумки уроку (рефлексія)

Учні аналізують виконану роботу та заповнюють листок оцінювання власної участі в роботі малої групи.

Візьміть листочок та покажіть за допомогою смайлика  свій настрій наприкінці уроку.

VII. Домашнє завдання.

 1. Повторити § 4 – 9
 2. Розв’язати №11 с. 95
 3. Скласти задачу на тепловий баланс

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

 1. Нестандартні цікаві методи опитування, які дали можливість повторити вивчену формулу, проаналізувати її, особливо зрозуміти суть питомої теплоємності речовини. Велике пізнавальне навантаження несе розгляд ситуації, описаної графіком. Раціонально використати час та розглянути ряд задач допомогає таблиця з даними, яких не вистачає.ДЯКУЮ!!!

 2. Вчитель творчо підходить до планування навчальної діяльності.Сподобалось, що перевірка домашнього завдання проводиться в тестовій формі із взаємоперевіркою, застосування знань педагог пропонує виконати через інтерактивну вправу «2-4-разом»

 3. Доброго дня! Конспект уроку є насиченим, методично грамотно складеним. Методи й прийоми використані на уроці відповідають уроку застосування знань. Дуже вдалою формою роботи на закріплення знань є форма роботи у таблицях. А щодо пропозицій, то рекомендую удосконалити систему обліку й контролю з навчальними досягненнями учнів. Єдине питання: що робити вчителю, якщо всі учні перед уроком покажуть, що настрій поганий? Дякую.

 4. Урок формування умінь та навичок учитель спланувала таким чином, щоб кожен його етап відзначався індивідуальністю. В процесі роботи педагог навчає як самостійності в розв’язанні поставленої прблеми, так і вмінню працювати в команді. Вартим уваги вважаю завдання на складання та розв’язання задачі за даними таблиці, бо ж практика показує, що велика кількість учнів має неабиякі труднощі, виступаючи в ролі автора задачі.