mail@urok-ua.com

Конспект уроку і презентація з української мови на тему: “Змінювання іменників за числами (однина і множина)”.

Автор: Вчитель початкових класів Ушкалова Людмила Миколаївна

Screenshot_25План-конспект уроку на заявлену тему з медіапрезентацією та методичними додатками, мета якого вчити учнів розуміти і використовувати у мовленні слова «однина» і «множина», вправляти у змінюванні іменників за числами, формувати уміння самостійно робити висновки, узагальнюючи одержані знання, розвивати мислення, творчі здібності, зв’язне мовлення, виховувати інтерес до вивчення української мови, дисциплінованість, взаємодопомогу.


 

Українська мова
Тема. Змінювання іменників за числами: однина і множина.
Мета: вчити учнів розуміти і використовувати у мовленні слова «однина» і «множина», вправляти у змінюванні іменників за числами, формувати уміння самостійно робити висновки, узагальнюючи одержані знання, розвивати мислення, творчі здібності, зв’язне мовлення, виховувати інтерес до вивчення української мови, дисциплінованість, взаємодопомогу.
Обладнання: таблиця «Іменник», презентація на тему «Число іменника»

Хід уроку 
І. Організація класу 

Щоб урок пройшов не марно.

Треба сісти рівно й гарно,

Дарма часу ти не трать,

Думать треба!   Працювать!

Запис числа, класна робота
ІІ. Актуалізація опорних знань
− Сьогодні у нас незвичайний урок. Я пропоную вам уявно помандрувати на телебачення і пограти у гру «Що?Де?Коли?» Ви будете командою знатоків, а проти вас будуть грати герої різних мультфільмів.

Першою хоче перевірити ваші знання Мудра Сова.
1. Бліц-опитування
*Що таке іменник?
*На яке питання відповідають назви істот? А назви неістот? Наведіть приклади.
*Які іменники відносяться до власних?
*Як пишуться власні іменники? А як загальні? Наведіть приклади.
*Які іменники відносяться до чоловічого роду? Які до жіночого? А які до середнього?  (таблиця)

− Молодці! Ви добре справились із завданням. А тепер проти вас грає Буратіно.Він саме вивчив нову букву  і хоче позмагатися у охайності написання літери ю. Що цікавого ми знаємо про цю літеру?

  1. Каліграфічна хвилинкаЮю Юю Юю Юл Юс Юв ою юн юв

3.Завдання на повторення

− А тепер вам завдання від Мальвіни. Ось її завдання.

Чародійкою зимою

Ліс охоплений стоїть,

Під легкою пеленою,

Неживою, сніговою,

Він життям новим горить.

— Знайдіть у тексті слова, вжиті в переносному значенні.

— До слова сніговою дібрати спільнокореневі слова.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова стоїть.

  1. Гра «Два — чотири — всі разом» Її проведе кіт Матроскін

— Яке слово «зайве»?

Дніпро, Чернігів, Львів, Вінниця.

(«Зайве» слово «Дніпро», бо це назва річки, а решта — назви міст.)

Сонце, вітер, дощ, костюм.

(«Зайве» слово «сонце», бо це іменник середнього роду, а решта — іменники чоловічого роду.)

Сторож, школа, лінійка, Володя, річка.

(«Зайве» слово «Володя», бо це — власна назва.)

Вовк, лисиця, заєць, зошит.

(«Зайве» слово «зошит», бо це — неістота. Визначте рід слова зошит)

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
− Проти вас грає кіт Леопольд.

  1. Підготовча вправа (вправа 313, с. 130)

— Прочитайте слова.

— До якої частини мови вони належать?

— Назвіть іменники, що означають один предмет.

— Назвіть іменники, що означають багато предметів.

− Отже , тема нашого уроку : «Змінювання іменників за числами» . На уроці ми навчимося визначати число іменників, змінювати їх за числами, добирати іменники.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 131)

  1. Виконання вправи 315 с.131

Проти вас грає розумниця Софія Прекрасна. Вона пропонує списати подані іменники , вставити пропущені букви і поставити іменники у множині.

− А тепер настав час відпочити та повеселитися. На фізхвилинку вас запрошують пінгвіни
6. Фізкультхвилинка.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над правильною вимовою слів (за таблицею на ст. 132) З вами працює Лунтік. Хлопчики знайдуть серед поданих слів іменники чоловічого роду, а дівчатка – жіночого роду. Визначіть число, поставте слова у множині.

  1. Відгадування загадки

Вживаюся я тільки в однині –

Коротке слово з невеселим змістом.

Додайте літеру – і в множині

Одразу стану слобожанським містом. (Сум – Суми)

3..Розвиток мовлення
− А ось крокодил Гена і Чебурашка пропонують вам попрацювати в парах.
Хвилинка спілкування с.131  Складіть діалог на тему «Мій вихідний день»
V. Підсумок уроку.
− З якою морфологічною ознакою іменника ми сьогодні познайомились?
− Які іменники вживаються в однині? А в множині? Наведіть приклади.

Герої мультфільмів принесли літери. Давайте їх відкриємо і прочитаємо слово. Це однина чи множина? Поставте це слово в однині.

  1. Хвилинка відпочинку

— Вітю, ти добре вивчив про однину та множину?

— Так.

— Тоді скажи: штани — однина чи множина?

— Угорі — однина, а знизу — множина.
VІ.Домашнє завдання.

Вправа 317, с. 132. Правило, с. 131.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Урок розвиває пізнавальні можливості учнів, їх увагу, прищеплює цікавість до предмету. Однак, мені здається, що потрібно збільшити кількість вправ на закріплення даного матеріалу.

  2. Урок у формі інтелектуальної гри “Що? Де? Коли?” розвиває пізнавальні можливості учнів, мислення, увагу, прищеплює бажання наполегливо працювати. Бажано було вести рахунок гри, підсумовуючи роботу на уроці. На мою думку, мало вправ за закріплення знань.

  3. Вчителька вдало підібрала відповідний матеріал уроку,який не залишить дітей байдужими.Присутній і кіт Леопольд,і Софія Прекрасна,Мудра Сова,кіт Матроскін – від яких діти у захваті.Урок вартий позитивного схвалення.Дякую