Конспект уроку інформатики для 4 класу на тему “Створення і збереження документа Microsoft Word”
Автор: викладач методики навчання інформатики Парубець Віктор Іванович
Тема: Створення і збереження документа Microsoft Word
Мета: – розширити та поглибити знання учнів про створення текстового документа у Microsoft Word та збереження у папці.
- розвивати в дітей уяву, пам’ять, логічне мислення, уміння працювати самостійно;
- продовжити виховувати в дітей почуття патріотизму, поваги до оточуючих, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Обладнання: презентація, мультимедійний проектор, план-конспект, зошит з друкованою основою, програма MS Word, інструктивні картки, відео «Весела зарядка».
План уроку
- Організаційний момент
- Логічна розминка
- Актуалізація опорних знань.
- Повторення правил безпеки в комп’ютерному класі.
- Мотивація навчальної діяльності.
- Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок.
- Повторення раніше вивченого матеріалу.
- Ознайомлення з алгоритмом збереження документа.
- Фізкультхвилинка.
- Пояснення виконання практичного завдання за комп’ютером.
- Пояснення виконання завдань в зошитах.
- Виконання завдань.
- Підсумок уроку.
Хід уроку
І. Організаційний момент
– Доброго дня, діти! Сідайте рівненько. Перевірте чи все у вас є на парті, для роботи на уроці – зошит, ручка. А тепер будьте уважні. А почнемо ми з логічної розминки.
ІІ. Логічна розминка
1)
2)
3)
ІІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв.)
3.1 Повторення правил безпеки в комп’ютерному класі
– Діти, давайте пригадаємо правила техніки безпеки під час роботи за комп’ютером. Ми з вами зіграємо у таку гру, яка називається «Можна чи не можна». Я буду зачитувати правила техніки безпеки за комп’ютером а ви, якщо погоджуєтесь зі мною, плескаєте в долоні, а якщо не погоджуєтеся, то не плескаєте. То ж будьте уважні!
- Працювати з мокрими руками. – не плескають
- Розпочинати роботу тільки з дозволу вчителя. – плескають
- Бігати по класу та штовхатись. – не плескають
- Самостійно ремонтувати комп’ютер. – не плескають
- Повідомляти вчителя про неполадки комп’ютера. – плескають
- Класти сторонні речі на клавіатуру чи системний блок. – не плескають
- Торкатися проводів та роз’ємів комп’ютера. – не плескають.
IV. Мотивація навчальної діяльності
– Діти, сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок – урок–гру. Уявіть, що ви працюєте в рекламній агенції та маєте створити рекламну листівку. У листівці потрібно прорекламувати подорож до міста вашої мрії.
V. Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок
5.1 Повторення раніше вивченого матеріалу
– Але для того, щоб створити цю листівку, нам потрібно повторити раніше вивчений матеріал. Працювати ж у рекламній агенції не так і просто. То ж увага на екран.
– Хто може проаналізувати цей малюнок? (заслуховую відповіді учнів, та, при необхідності, коректую).
– Щоб виділити будь-який фрагмент тексту, потрібно встановити вказівник миші на початок фрагменту, натиснути на ліву кнопку миші і, не відпускаючи, перемістити вказівник до кінця фрагменту; лише тоді відпустити кнопку миші.
– Для виділення всього тексту слід натиснути комбінацію клавіш Ctrl та A.
– Щоб виділити будь-який фрагмент тексту, можна також поставити курсор на початок тексту, який ви хочете виділяти, натиснути клавішу Shift і, утримуючи її, натискати на стрілки вправо-вліво, чи вгору-вниз, це залежить від того, в якій стороні у вас текст і як ви хочете його виділити, після того як виділили потрібно відпустити клавішу Shift.
– Щоб виділити слово, потрібно поставити вказівник миші на слово, яке ви хочете виділити, і натиснути 2 рази на ліву кнопку миші.
– Щоб виділити цілий абзац, потрібно поставити вказівник миші на довільне слово в абзаці та натиснути 3 рази на ліву кнопку миші.
– Давайте разом проаналізуємо наступний малюнок.
– Над текстом, використовуючи певні інструменти, можна виконувати такі дії: змінювати текст на жирний, на курсив, підкреслювати, вибрати колір шрифту, розмір, а також назву шрифту.
– Проаналізуємо наступний малюнок:
– Над абзацами можна виконувати наступні дії: вирівнювати по центру, по правому краю, по ширині, по лівому краю, а також робити відступ від лівого краю абзацу, від правого його краю та відступ першого рядка абзацу.
– Наступний малюнок описує зміну властивостей малюнка.
– Із малюнками ми можемо робити такі дії, як: розширювати по ширині, по висоті, повертати, переміщувати його, а також вибирати спосіб обтікання малюнка – у тексті, навколо рамки, за контуром, за текстом, перед текстом, згори та знизу, і наскрізь.
– І на завершення давайте повторимо використання вказаних клавіш:
– Клавіша Enter розбиває рядок на 2 рядки.
– Клавіша Backspace об’єднує 2 рядки в один, якщо курсор встановлено на початок 2-го рядка.
– Клавіша Delete об’єднує 2 рядки в один, якщо курсор встановлено в кінець 1-го рядка.
5.2. Ознайомлення з алгоритмом збереження документа
– Ось ми і повторили з вами раніше вивчений матеріал, і зараз перед нами стоїть саме головне завдання – створити рекламну листівку.
– Але для того, щоб виконати це завдання, нам потрібно спочатку навчитися зберігати документ. А для цього нам допоможе такий алгоритм:
- Нам потрібно натиснути кнопку Файл (Офіс) і обрати команду Зберегти або натиснути на кнопку =.
- Послідовно обрати накопичувач та папку, де буде збережено документ.
- Увести ім’я файлу.
- Натиснути кнопку Зберегти.
5.3. Фізкультхвилинка
5.4. Пояснення виконання практичного завдання за комп’ютером
– Ну, а тепер коли ми ознайомились з алгоритмом збереження документа та повторили інструменти для форматування та редагування тексту, ми можемо починати створювати свою власну рекламну листівку.
– До речі, я підготував план роботи, за яким нам легше буде це робити.
План роботи
- Обрати місто, подорож до якого ви будете рекламувати.
- Скласти текст про місто.
- Підібрати малюнки.
- Запустити програму Microsoft Word та ввести текст.
- Додати малюнки до набраного тексту.
- Здійснити форматування тексту й малюнків.
- Зберегти файл у папці Мої документи.
– Погляньте на мій зразок рекламної листівки:
5.5. Пояснення виконання завдань в зошитах
– Діти, а зараз відкрийте свої зошити з друкованою основою на уроці 11. Вам потрібно виконати такі завдання:
В першому завданні вам необхідно вставити до речень пропущені слова, щоб відновити алгоритм збереження документа.
В другому завданні слід виконати нумерацію наведених команд, виконуючи які зі слова МАЛИНКА утвориться КАЛИНА.
В третьому завданні слід (як і в першому завданні) вставити пропущені слова, щоб утворився алгоритм створення нового документа.
В четвертому завданні слід записати, що виконують за допомогою вказаних комбінацій клавіш.
П’яте та шосте завдання – логічні вправи, які слід розв’язати та записати отримані відповіді.
VI. Виконання завдань
– А тепер всі, хто сидить на І варіанті, приступає до виконання комп’ютерного завдання, а хто на ІІ – працює з зошитом. Потім по моїй команді поміняєтесь місцями.
VІI. Підсумок уроку (за 3 хв. до кінця уроку)
– Діти, що ми з вами сьогодні повторили на уроці?
– Що вам найбільше сподобалось на нашому уроці?
На цьому наш урок закінчено. До побачення!
Презентація до уроку
Список літератури:
1) Сходинки до інформатики. Підруч. для 4 класу загальноосвіт. навч. закл. / М. М. Крамаровська, І. Т. Зарецька. – Х.: вид-во «Ранок», 2015 – с.126-128.
2) Сходинки до інформатики. Підручник для 4 кл. загальноосвіт. навч. закладу О.В. Коршунова – К.: Генеза, 2015 р. – с.138-144.
Доступно та цікаво викладений матеріал уроку. Для підвищення інтересу учнів до навчального матеріалу використано демонстрацію, та роботу у зошитах з друкованою основою. Варто відмітити і фізкультхвилинку з власного досвіду знаю що така зарядка дуже імпонує учням.
Дякую за справді цікавий матеріал для уроку. У Вас є що запозичити !! Успіхів Вам!
На своїй практиці знаю, що це не найцікавіша тема з Інформатики 4го класу, але ви впорались на відмінно. Всі єтапи гарно сформовані, і зрозумілі. Мені подобається те, що ви застосували під час уроку відео “Весела зарядка”, дітям це подобається.
Конспект уроку послідовний, змістовний. На своєму етапному місці гра “Можна чи не можна” – перед початком роботи за комп’ютером, яка є інструктажем з техніки безпеки. Під час узагальнення теми учням наводяться схеми роботи, що полегшує їм сприйняття і процеси відтворення.
Шановний, колего! Ваш урок хороши, насичений цікавими завданнями, завдяким яким учні на уроці:
ознайомлюються з новими матеріалами; повторюють вивчений матеріал; виконують завдання у зошитах і за комп’ютером. Фізкультхвилинка для дітей, дуже доречно використано на заняттях. Успіхів вам.