Конспект уроку математики для 2 класу на тему “Вправи і завдання на засвоєння таблиць множення числа 5 і ділення на 5. Складені задачі на збільшення і зменшення числа в кілька разів”.
Автор: вчитель початкових класів Чура Тетяна Вікторівна
Урок-подорож на Острів Скарбів запрошує дітей здійснити прогулянку на пароплаві. Багато цікавих пригод і завдань чекають школярів. Але справжнім мандрівникам – розумним і кмітливим, нічого не може перешкодити досягти своєї мети.
Урок математики у 2 класі “Подорож на Острів Скарбів”
Тема уроку: Вправи і завдання на засвоєння таблиць множення числа 5 і
ділення на 5. Складені задачі на збільшення і зменшення числа в кілька разів.
Мета уроку: удосконалювати навик усного рахунку, закріплювати знання
таблиць множення і ділення, використовуючи раніше отримані знання; розвивати логічне мислення, уявлення; виховувати інтерес до подорожей, почуття колективізму, взаємовиручки.
Тип уроку: закріплення знань
Обладнання: карта подорожі, ілюстрації островів, рибки, сонечко, пароплав,
мавпочки, банани, геометричний матеріал, ребуси, таблиця.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Добрий день, діти! Подивіться один на одного і посміхніться!
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
– Я вам бажаю такого ж гарного настрою, як у сонечка. (Сонечко на дошці)
Сьогодні ми вирушаємо в морську подорож на Острів Скарбів на пошуки скарбу. Подорож далека і цікава. Наш шлях буде лежати через моря і океани, до таємничих островів, де нас чекають незвичайні пригоди.
- Повідомлення теми уроку
– Протягом всієї нашої подорожі ми будемо закріплювати таблиці ділення і множення, розв’язувати завдання, приклади, порівнювати числа. Подорожувати будемо на пароплаві. (На дошці карта подорожі і пароплав)
– Ви знаєте, мандрівники зазвичай ведуть щоденники спостережень. Вашим щоденником спостережень буде зошит, в якому ви будете вести всі необхідні записи. Вони повинні бути чіткими і охайними.
– Відкриємо зошити і запишемо число і місяць, коли ми вирушаємо у подорож.
Хвилинка чистопису:
Наш пароплав пройде біля п’яти островів, тому напишемо цифру 5.
III. Усний рахунок
– Я запрошую вас піднятися по сходах на палубу корабля, але для цього необхідно записати наступні числа, 82, 30, 73, 26, 10.
– І ось ми з вами на палубі, перед нами каюти з номерами: 11, 9, 17, 20 наше завдання зайняти з чотирьох три номери, визначивши зайве число. Яке число зайве і чому?
– Що можна сказати про це число? Збільшить це число на 8, зменшить на 5, зменшить у 3 рази, збільшить у 5 разів.
IV. Робота над темою
- Обрання капітана.
– Але відправитися в морську подорож без капітана не можливо, для цього необхідно обрати, хто ж буде капітаном нашого пароплава? Він буде мені помічником протягом усієї нашої подорожі. Для цього я запрошую до дошки двох учнів (хто першим розгадає ребуси), пропоную їм такі завдання: (завдання записані на дошці)
4 · 9 = (40 – 8) : 4 =
18 : 2 = (80 – 53) : 3 =
5 · 6 = 15 : 5 =
– Навколо даних прикладів кораблики, на вітрилах яких числа, які є відповідями до даних виразів, кількість корабликів відповідає кількості прикладів. Майбутні капітани повинні швидко і правильно підвести кораблики до потрібних прикладів, не посадивши їх на мілину. Хто це зробить швидко і точно, той і буде капітаном нашого пароплава.
Після рішення прикладів обирається капітан.
– Обрали капітана пароплава, пасажирів заселили в каюти, тепер можна подорожувати. За правильні відповіді протягом всієї подорожі ви будете отримувати золоті монети, в кінці уроку здасте свої щоденники, вклавши в них отримані монети, відповідно будуть оцінені ваші знання.
– Капітане, чи все в морі спокійно?
(Капітан дивиться в бінокль)
Капітан: Попереду корабля граються рибки.
– Діти, запрошую вас на риболовлю.
- Математична рибалка.
Зміст гри: на дошці розміщені 10 рибок, на яких записані вирази. Діти по черзі ловлять (знімають) рибку, називають вираз, записаний на зворотньому боці рибки, записують його, розв’язують. Якщо учень розв’язав приклад вірно, то він рибку зловив.
(64 – 40) : 3 = 21 : 3 · 2 =
32 : 4 + 47 = (36 – 18) : 2 =
5 · 7 + 15 = 4 · 9 + 18 =
– Яких гарних рибок ми з вами наловили! Молодці! Наш пароплав пливе далі і попереду у нас острова.
- Острів Мавп.
– Наш пароплав підійшов до Острова Мавп, де дружно живуть забавні мавпочки. Одна з них бажає пригостити нас бананами.
Але банани не прості, а чарівні, їх можна буде з’їсти тільки в тому випадку, якщо правильно виконати завдання. (Нерівності записані на бананах).
45 : 5 8 40 : 5 6
5 · 6 33 4 : 2 3
- Острів Розмовляючого Папуги.
– Наш пароплав пливе далі, і ми з вами підійшли до Острова Розмовляючого Папуги». І папуга запитує: «Діти, які ви знаєте геометричні фігури?»
(Коло, квадрат, прямокутник, овал, трикутник.)
– Скільки сторін, кутів у трикутника?
– Скільки сторін, кутів у прямокутника?
Наступне завдання папуги:
З листа паперу складіть віяло:
- Розгорніть його так, щоб вийшов гострий кут.
- Розгорніть його так, щоб вийшов тупий кут.
- Розгорніть його так, щоб вийшов прямий кут.
- Фізкультхвилинка
– Наш пароплав пливе далі і ми прибуваємо на острів «Чунга-Чанга»
(Звучить пісня «Чунга-Чанга»)
На цьому чудовому острові ми будемо відпочивати.
- Острів Слонів.
– А тепер пливемо далі. І перед нами Острів Слонів. А ось і маленьке слоненятко. Воно чимось дуже засмучене. Ось що, виявляється, сталося: воно не може розв’язати задачу. Давайте допоможемо, слоненяткові.
Підручник с. 105. Задача 687.
Дякуємо. Слоненятко все зрозуміло. Давайте попрощаємося з ним і знову в дорогу!
- Зустріч з піратами.
– Капітан, чи все в морі спокійно? Що це там з’явилося попереду?
Капітан: Так це ж піратський корабель!
Діти, пірати хочуть напасти на наше судно. І поки ми не виконаємо завдання, вони нас не пропустять. Вашою зброєю буде розум і кмітливість. Приготуватися до математичного бою!
(Перевірка знання таблиць множення і ділення. Відповідь дає той учень, який зловив м’яч.)
Капітан: Оголошую подяку кмітливим і розумним матросам нашого пароплава!
– А що це там, на палубі?
Так це ж вода! Хтось із піратів встиг пробити борт пароплава. Шукайте пробоїну.
(Таблиця)
(Діти виконують завдання, в яких треба відновити приклади.)
- Острів Скарбів.
– Молодці! Ви справжні мандрівники, сміливі і кмітливі. Ми з успіхом перемогли піратів і підійшли до Острова Скарбів, де захований цінний скарб. Залишилося тільки знайти його.
Самостійна робота.
Накресліть відрізок довжиною 12 см. Поділіть його на 2 рівні частини.
Молодці! Скарб знайдено!
– Подорож підійшла до кінця завдяки нашій дружній роботі. Ми знову на рідній землі. Всі завдання, які зустрічалися у вас на шляху, ви виконали швидко і вірно.
Дякую вам за плідну роботу!
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Закрийте очі і згадайте приємні моменти нашого заняття.
Я рада, що протягом усього заняття ви були уважні.
Я хочу, щоб всі, хто працював добре – посміхнулися мені, а хто відчуває в собі потенціал працювати ще краще – поаплодували собі.
Цікаво продумано хід уроку – мандрівки, де діти виконують ряд вправ і завдань на засвоєння таблиці множення числа 5 та ділення на 5. Цікаві. захоплюючі назви островів. все досконало, продумано, нічого зайвого, матеріал відповідає віковим особливостям учнів. На уроці панує доброзичливість. Хочу для себе запозичити рефлексію в кінці уроку. Дякую.
Мета уроку досягнута,урок ефективний. Урок-подорож має логічний перехід від однієї структурної частини до іншої.Дуже сподобалась рефлексія.Не вистачає тільки якось цікавого домашнього завдання.Дякую.
Тетяно Вікторівно! Ваш урок відзначається нестандартністю організації навчального процесу,який забезпечує оптимальне розв”язання навчально-виховних завдань.Морська подорож із картою на уроці математики задовольнила потреби вчителя і дітей – без перешкод дійшли до спільної мети
Чудова морська подорож. Застосування нестандартної форми уроку дозволяє створити максимально сприятливі умови для розкриття і прояву творчого потенціалу учнів. Розвивати уяву, фантазію, мислення учнів. Спасибі!