Конспект уроку математики, 1 клас
“Лічба в межах 20. Двоцифрові числа. Розв’язування і порівняння задач”
Автор: вчитель початкових класів Борисенко Анна Олегівна
Тема. Лічба в межах 20. Двоцифрові числа. Розв’язування і порівняння задач.
Мета. формувати в учнів навички лічби в межах 20; розвивати вміння розв’язувати задачі; виховувати акуратність, працьовитість; виховувати любов до рідної мови та національних символів України.
Обладнання. Намальована карта казкового лісу із будиночками, герої казок, одягнені у вишиванки, мультимедійна презентація до задачі.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Добрий день, у добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними всі хлоп’ятка.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто, й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх,
Починаємо мерщій!..
- Діти, сьгодні в нас незвичайний урок математики. Ми з вами полинемо у чарівний світ казок. Подивіться уважно на дошку. Героя якої казки ви бачите?(Колобок). Правильно дітки. У Колобка важливе завдання. Він має покликати казкових героїв у лісову школу на урок, але йому потрібна наша допомога. Сьогодні ми будемо подорожувати разом з колобком казковим лісом за допомогою карти(на дошці намальована карта із зупинками. На кожній зупинці білий аркуш, який ховає казкового героя). Якщо ми старанно і швидко попрацюємо, то Колобок зможе вчасно виконати завдання. Допоможемо йому в цьому?(Так).Тож давайте вже працювати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Завдання 1.
- Як завжди розпочинаємо наш урок з математичного диктанту. Але він сьогодні також незвичайний. Увесь диктант буде стосуватися казок, тож будьте уважні.(Один учень виходить і працює біля дошки, решта у зошитах).
- Отже почнемо, 1)у кози було семеро козенят, двоє з них пішли гуляти, скільки залишилось?; 2)3 гноми працюють із Білосніжкою у саду, а ще 4 пораються в хаті, скільки всього гномів?; 3)у бабусі був один сірий, один білий гусак і ще один у капелюсі, скільки гусей у бабусі?;4) 3 поросятка побудували будиночки, у двох із них вони зруйнувались, скільки будиночків залишилось?; 5) якою за рахунком у рукавичку потрапила жабка?; 6) скільки героїв тягли ріпку?.
Відповіді: 5, 7, 3, 1, 2, 6.
- Молодці, впорались із завданням. Тож Наш колобок прийшов до першого будиночку і вже може покликати його мешканця на урок. (Вчитель прибирає будиночок і під ним зображення трьох поросят).
Фізкультхвилинка
ІV. Робота над темою уроку.
Завдання 2.
- Колобок покотився далі і ми з вами також рухаємось далі. Для того, аби Колобок із поросятами знайшли наступний будиночок їм потрібно розв’язати приклади. Тож пропоную допомогти нашим друзям.
2 учні розв’язують по черзі приклади біля дошки, решта учнів у зошитах.
20 – 4=16 18 – 5= 13
9+3=12 11 – 2=9
10+7=17 4+10=14
- Ви впорались із завданням, а тим часом Колобок дійшов до 2 будиночка і може вже покликати діточок на навчання. (вчитель прибирає будиночок, а так 7 козенят).
Фізкультхвилинка.
Завдання 3.
- У Колобка по дорозі до лісової школи залишився ще один будиночок. Треба швиденько йому допомогти туди дістатися, поки не почався урок. А для цього нам потрібно буде розв’язати задачу. Щоб виконати це завдання увага на екран.(на екрані презентація задачі про казкових героїв).
Задача
Білосніжка зібрала у саду 10 кг яблук, а Попелюшка на 3 кг більше. Скільки яблук зібрали принцеси всього?
Задачу діти розв’язують усно.
- Отже, тепер Колобок може покликати останніх учнів на урок. Давайте подивимось, хто ж це.(вчитель прибирає останній будиночок, під ним зображення Незнайка).
V. Проблемне питання.
- Діти, які ж ви молодці. Колобок разом із друзями вчасно прийшли до лісової школи на урок, тому що ви старанно попрацювали і впорались із завданнями. В мене до вас ще одне запитання, а скільки ж звірів прийшло на урок?(10). Правильно дітки, лише 10, тому що Колобок та Незнайко не звірі.
- Скажіть будь ласка, а як ви гадаєте, у якій країні живуть наші лісові мешканці?(В Україні). Чому?(тому що всі вони одягнені у вишиванки-національний український одяг).
VI. Висновок уроку.
- Отже, як ви гадаєте, чи гарно ми попрацювали на уроці, чому?
- Над чим працювали?
- Що повторили?
- Встали рівненько. Дякую за роботу, урок закінчено.
Успіхів Вам, Анно Олегівно! Казка на уроці це супер! Ви молодець!
На цьому уроці діти попрацюють як самостійно, так і фронтально. Учителька створює проблемні ситуації, в яких учням потрібно поміркувати логічно. З метою розвитку критичного мислення доречним було б питання “А що поєднує більшість цих героїв?” (ліс -відіграв важливу рольу їхньому житті). Не потрібно боятися задавати дітям такі питання. Школярі мають уміти аналізувати й синтезивати.
Не помітила, яким чином реалізовано мету уроку щодо виховання любові до української мови…
Перефразовуючи відоме прислів’я можна впевнено сказати, що вдала мотивація – половина успішності уроку, а вона Анні Олегівні вдалася на всі 100 %. Всі етапи уроку підпорядковані спільній тематиці, логічно поєднані та доцільні, мети досягнуто.
Дуже цікава мотивація учнів до навчальної діяльності. Гарний урок, побудований в ігровій формі. Діти не втомляться, так як простежується часта зміна видів діяльності. А ще добре, що для першачків вчитель не забула провести дві фізхвилинки.
На уроці використана цікава наочність. Я вважаю, що вчитель зацікавила дітей мандрівкою чарівним світом казки. Чітко продумана бесіда, яка б сприяла мотивації навчальної діяльності. Залучення учнів до підведення підсумку уроку.