Конспект уроку навчання грамоти 1 клас, (читання).
Автор: вчитель початкових класів Мякенко Любов Петрівна
конспект уроку навчання грамоти (читання) за підручником Захарійчук М.
ТЕМА: Звуки [д] і [д’], позначення їх буквами Д , д(«де»).
Засвоєння дзвінкої вимови звуків у кінці складу і слів. Читання складів,
слів із вивченими буквами.
МЕТА: ознайомити учнів із буквою «де», звуками [д] та [д’], які її позначають; розвивати фонематичний слух, звʼязне мовлення, мислення, вдосконалювати навички
читання, розвивати інтерес до предмета.
ТИП УРОКУ: урок – казка.
ОБЛАДНАННЯ: предметні малюнки, картки з буквами для ігор, звукові фішки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Тож пора нам поспішати,
Гарно і старанно працювати.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
- Артикуляційна розминка. Гра «Хто як розмовляє?»
Гуси стали ґелґотати
І по густячи кричати…(ґа-ґа-ґа)
Кошенята замурчали … (мур-мур)
Горобці зацвірінькали… ( цвірінь – цвірінь)
Мухи задзижчали… ( ж-ж-ж-)
Жабенята кавкають… ( ква-ква-ква)
Каченята крякають… (кря –кря-кря )
- Гра « Жук – буквоїд» ( встав пропущену букву і прочитай слова)
.олос, б.лка. .ошит, кв.ти, в.тер, к.ас, р.ма, кот.к.
- Добери слово – ознаку до кожного із цих слів (слова з попередньої вправи):
Наприклад: колос(який?) золотий; білка ( яка?) руда.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Підготовчі вправи
«Впіймай новий звук»
Добре дині уродили,
Господарю догодили.
Одну дині, дві дині
Дав господар господині.
Диво дині, а не дині –
Дивувалась господиня.
- Який звук ви чули найчастіше?(звук [д])
Дятел дітям збудував
Дім в дуплі у дуба.
- Який звук чувся найчастіше у цій скоромовці ? ( звук[д’])
- Звуковий аналіз слів: диня, дім.
Ось завдання вам малята:
Звуки правильно назвати.
( учні на парті викладають фішками звукові моделі слів диня і дім)
- Порівняйте вимову першого звука у кожному слові (у першому слові звук [д] твердий. А у другому – м’який).
- До якої групи ці звуки належать? (ці звуки приголосні)
- Ознайомлення із буквою Д д
- Звуки [д], [д’] позначаються буквою «Де»
- Демонстрація букви
- Слухання та заучування вірша про букву:
Буква «де», неначе дім,
Височенний дах на нім.
- Фізкультхвилинка
- Казкова подорож
- Ми продовжимо казку про цікаву подорож букв:
Від подвір’я букви Б літери вирушили далі. Вони не могли минути двору літери Д. Бо увесь дім її був обвішаний різнокольоровими диньками. Так, так різнокольоровими , а не жовтими. Спочатку букви подумали, що то барвисті кульки. Але чому ж вони так пахнуть? Повз ті пахощі неможливо було пройти. Ноги самі спинилися. А роти плямкали і облизувалися.
- Пригощайтеся, гості дорогенькі – ґречно припрошувала буква Д. У мене дині на всі смаки.
- Мені з кокосовою начинкою, – вигукнула буква М.
- А мені – з абрикосовою, – попросила буква А
- Дайте, будь-ласка, з полуничною, – сказала буква П.
- А ось ці біленькі, всередині холодненькі: там пломбір і крем-брюле, фруктове і вершкове морозиво, – припрошувала щедро господиня.
Літери ходили довкола тину, ласували казковими динями і не могли відірватися від того дива.
- Чим закінчилася ця історія дізнаєтесь, якщо пограєте у гру «Кордон»
- Гра «Кордон» (Роз’єднай слова у реченні)
Буквидружноподякувалигосподині.
Робота за букварем (ст.98-99)
- Читання складів;
- Читання стовпців слів (ст.98);
- Порівняння вимови звуків (д) – (т) – плід – пліт, плоди – плоти
- Аналітико – синтетичні вправи ( ст.98)
- Гра «Малюнковий ярмарок»: збери слова, визнач позицію звуків [д],[д’]
(Вибрати малюнки, у назвах яких є звук [д],[д’] )
ІV. Читання. Слухання – розуміння.
- Робота над текстом « На городі».
1) Слухання тексту.
2) Читання « Буксиром»
3) Аналіз змісту прочитаного
Гра «Розвідники» (відшукай речення)
- Кого захотіли вибрати овочі?
- Хто сидів осторонь?
- Чому головним овочем обрали картоплю?
V. Робота над розвитком зв’язного мовлення
- Слухання казки морально – етичного змісту
Буква Д чомусь дуже засумувала.
- Чому у мені ніхто не живе, я ж дуже схожа на дім: великий і красивий. У мене є двері і красивий двір.
- У домі має бути душа, – сказала буква Б.
- А що таке душа? – запитала буква Д.
- Це коли у домі тепло і затишно.
Вчитель
– Діти, а ви як думаєте, що ще має жити у кожному домі ?
(спробуйте дібрати слова, а підказка вам така: ці слова мають букву «де»)
Гра «Супермодельєр»
Ось завдання вам, малята
букву правильно вписати.
..оброта , ..оброзичливість, ..ружба.
VІ. Підсумок уроку:
- Яку букву ми вивчали ?
- Які звуки вона позначає?
- До якої групи належать ці звуки? ( до приголосних)
Казкова подорож букв, вважаю, не залишить дітей байдужими до нового матеріалу. Вчитель вміло використовує ігрові вправи, що сприятиме мотивації навчання. Так тримати!
Правильно ведеться робота із ознайомленням нової літери, її звуковим значенням та розвитком фонематичного звуку. Казкова подорож сприяє розвитку мовлення учнів.При опрацюванні тексту використовує різні завдання.