Конспект уроку. Основи здоров’я 5 клас
Тема: Вплив телебачення і комп’ютера на здоров’я
Автор уроку: Вчитель Любимівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Коцур Зінаїда Василівна
Мета: формувати уявлення про вплив телебачення і комп’ютера на здоров’я підлітків; ознайомити з нормами перегляду телепередач; розвивати вміння і навички щодо перегляду телепередач, безпечного користування комп’ютером; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я; мотивувати учнів до виконання вправ для очей.
Обладнання: підручник, зошит, анкета «Телебачення і комп’ютер в моїй сім’ї», аркуші паперу, фломастери, олівці, ножиці.
Тип уроку: комбінований.
«Будь-яка надмірність шкодить»
Хід уроку
1. Організація класу
2. Перевірка домашнього завдання
1.Вправа «Мозковий штурм»
На дошці записані словосполучення( головний біль, розпливаються букви, різко підвищується чи знижується температура, веселий настрій, біль у животі, запаморочення, часті застудні захворювання, порушення сну, хороший апетит, зниження працездатності, неуважність.) Вибрати ознаки перевтоми.
2.Для чого необхідний сон?
3.Як ти вважаєш, ти «сова» чи «жайворонок»?
3. Мотивація діяльності учнів
Проведіть разом з учнями аналіз статистичних даних з попередньо проведеного анкетування (анкета «Телебачення і комп’ютер у моїй сім’ї»
А) Продовжіть фразу «Телевізор для мене-це…»
Б) Яким фільмам ти надаєш перевагу: на патріотичну тематику, про тварин, пригодницьким, фантастичним, комедійним, детективам, казкам, про спорт, документальні фільми? Чому? Повідомлення теми і мети уроку.
4. Засвоєння нових знань, умінь і навичок
1. Інформаційний блок
Сьогодні, мабуть, неможливо уявити життя без телебачення. Але насправді історія телебачення не така й давня. Виявляється, перші телевізійні системи були створені тільки в XX столітті. У 1923 році Чарльз Дженкінс передав нерухоме зображення по радіо з Вашингтона до Філадельфії та Бостона, а 1925 року йому вдалося передавати зображення рухомих фігур. Перед глядачем за одну секунду змінювались 12,5 кадрів-це була подія, з якої почалась історія телебачення.
Людство підвищує свій інтелектуальний розвиток завдяки телебаченню. Чому ж сьогодні проблема «діти і телебачення» хвилює всіх: і батьків, і педагогів, і лікарів? Бо для кожної дитини телебачення стало улюбленою іграшкою або книгою. Працівники цієї галузі розраховують на те, що діти за допомогою батьків переглядатимуть передачі вибірково, залежно від уподобань, віку. Адже, про що свідчать лікарі-гігієністи, чимало дітей дивляться телевізор без розбору, від 40хв. До 2-х годин на день. Таким чином, щоденний перегляд телепередач формує в дітей звичку проводити час щовечора біля екрана, якою б не була передача. А кожний вільний вечір-це час для розвитку здібностей дитини, спілкування з її дорослими, для ігор, під час яких дитина активно засвоює інформацію. А телепередачі не потребують від спостерігача особистої участі, тому перетворюють його на пасивного глядача.
Робота з підручником Т.Є.Бойченко «Основи здоров’я» 5 кл. ст.100 мал. 4
З’ясуємо користь і шкідливість телебачення щодо впливу його на здоров’я людини.
Підготуємось і проведемо дебати «Телебачення і комп’ютер: за і проти»
2. Гра «Займи позицію»
Діти займають певну позицію щодо цієї проблеми: «за», «проти». Об’єднуються у 2 групи( «за» і «проти»)
3. Правила ведення дебатів:
- підготувати інформаційний матеріалі використати підручник, факти з інших інформаційних джерел, підготовлені вдома);
- сформувати аргументи на захист своєї позиції-10 хв. -обрати доповідачів від групи;
- захист позиції групи-Зхв. -відповіді на запитання-2хв.
- починати виступ із фрази «Ми вважаємо, що телебачення корисно (шкідливо) впливає на здоров’я, бо…»; -спростування аргументів опонентів-2хв.
Таблиця “Вплив телебачення і комп’ютера на здоров’я”
Користь від перегляду телепередач | Шкода від перегляду телепередач |
Цікава розвага Телебачення для суспільста стало новим світом: захоплевим, радісним,безтурботним. Найкращий спосіб відпочинку після важкого дня. | Відвертає увагу від уроків та інших важливих справ. Часом телевізор стає для дитини способом утекти від дійсності. |
Джерело спілкування Телевізійні сюжети-прекрасний привід для обговорення в колі сім’ї та спосіб краще пізнати одне одного | Обмеженість спілкування ТБ заважає безпосередньому спілкуванню. Його використовують для того,щоб діти не заважали батькам, воно стримує дітей, щоб не турбувати дорослих. |
Зняття стресів Телебачення розраджує нашу одинокість і допомагає кожному забути про проблеми. Розважальні передачі створюють позитивні емоції. | Постійні та гучні реклами, що займають більшість телевізійного мовлення, повсякчас задурманюють наш розум. |
Джерело інформації Основним способом розвитку для дітей є спілкування. Але для нього потрібні теми. Можна, звісно, обговорити з друзями книжку або подорож. Але ж для цього потрібно щось прочитати або кудись поїхати. І щоб друзі це зробили також. Це складно. Тому телевізор-найпростіше і найдоступніше джерело тем. | Джерело безграмотності Дійсно мова сучасних школярів рясніє сленгом. А також цитатами з реклами. На жаль, безграмотність потрапила й на телебачення: у рядку, що рухається внизу на екрані, на державнорму каналі нерідко можна побачити помилки. І мова дикторів не завжди грамотна, літературна, зразкова. |
Сприяє вихованню моральних якостей | |
Розвиток людини Показують по телевізору якісні фільми, а також передачі про тварин, про географічні відкриття. Ці знання впливіють на розвиток мислення та інтелекту, уяви. | ТБ вступає в протиріччя з виховними нормами: засоби масової інформації, що пропагують насильство, порнографію, розпусту, марнославство, садизм, убивство, жадобу задоволення.Та й ті передачі для дітей і підлітків, які все-таки існують, позбавляють, глядачів активного перегляду. Тобто не змушують думати, аналізувати-усе вже «розжовано», і готові відповіді подають «на блюдечку». А з жанрів залишилися тільки ігри й ток-шоу… |
Безкоштовність отримання інформації Газету треба купувати, за інтернет сплачувати. | Перевантаженість інформацією Репутація «зомбіювальника» |
Наочність Усю інформацію супроводжують динамічним відеороликом. | Шкідливо для здоров’я Незручна поза-неправильна постава, погана робота кишківника. Навантаження на очі, порушення сну. Джерело шкідливого для здоров’я |
Після проведення дебатів учитель демонструє таблицю.
Висновок: усі точки зору вагомі, аргументовані. Телебачення має свої переваги й недоліки. Треба навчитися правильно(вибірково, із дотриманням гігієнічних вимог) переглядати телепередачі, щоб попередити шкідливий вплив на здоров’я.
4. Оздоровлювальні вправи
4.1.Комплекс«Лебедина шия»
Шийний остеохондроз-причина головного болю, запаморочення. Перед вправами зробити 2-3 вдихи-видихи.
- «Гілочки»-підняти повільно руки вгору, зімкнути в «замок», добре потягтись. Опустити повільно руки вниз. Поліпшується кровообіг у хребті.
- «Рухи кобри» -голова вправо, до плеча, повільно дугою вгору від плеча, вниз до грудей, потім підборіддя вперед і вгору. Так само і вліво.
4.2. Вправи для очей
- На рахунок 1-4 заплющити очі, не напружуючи очних м’язів, на рахунок 1-6 широко розплющити очі і подивитись удалечінь. Повторити 4-5 разів.
- Подивитися на вказівний палець, відведений від очей на відстань 25-30см, і на рахунок 1-4 наблизити його до кінчика носа, потім перевести погляд удалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-6 разів.
5. Узагальнення й систематизація матеріалу
- Робота в парах
Переглянути програму телепередач. Вибрати те, що будете дивитися з батьками або друзями з подальшим обговоренням ( не забувати про обмеженість часу-не більше 2 годин) Обгрунтувати свою відповідь. Діти пояснюють, чому обрали ту чи іншу передачу.
- Соцопитування
Діти! Які передачі ви запропонували б керівнику телеканалів увести до програм для розвитку і здоров’я дітей? Діти називають свої варіанти телепередач
- Перегляд фрагменту відеофільму «Вплив комп’ютера на здоров’я»
4.Правила роботи за комп’ютером Підручник «Основи здоров’я» 5 кл. ст. 101
6. Домашнє завдання
Дуже цікавий і змістовний захід. Актуальна і доречна таблиця “Вплив телебачення і комп’ютера на здоров’я”. Використані різноманітні форми навчання, взагалі весь урок складений методично вірно, навіть вказані хвилини на те чи інше завдання. Дякую вам.
Зінаїда Василівна, тема представленого уроку дуже актуальна. У ході подання нового матеріалу проводиться безпосередня перевірка якості розуміння його учнями. Засвоєння нового матеріалу школярами на уроці є оптимальним. Учителем використані різноманітні прийоми інтерактивної технологіЇ, фізхвилина, соцопитування, перегляд відеоматеріалу. Це усе доречно. Спасибі!
Шановно Зінаїда Василівна ! Ваш урок – це формування бережливого та дбайливого ставлення учнів до власного здоров’я як найвищої людської цінності інтерактивними засобами: “Мозковий штурм”, ” Займи позицію” тощо. Вразила чудова Таблиця“Вплив телебачення і комп’ютера на здоров’я” і валеологічні комфортні умови для дебатів і самоосвіти учнів. Дякую.
Пані Зінаїдо! Ваша розробка актуальна, так як формує уявлення про вплив телебачення і комп’ютера на здоров’я підлітків, знайомить з нормами перегляду телепередач. Щиро вдячна!!!
Гарний урок, витримана структура. Усі методи та прийоми роботи дібрані доречно. Сподобалась таблиця з дебатів. В результаті перед очима дітей цілісна картина впливу телебачення.