Конспект уроку з української літератури для 7 класу
Гуси лебеді летять (Михайло Стельмах)
Автор: вчитель української мови і літератури Авраменко Лариса Геннадіївна
Тема: М.Стельмах «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і дитячої душі у творі.
Мета: допомогти учням усвідомити зв’язок головного героя з природою, характеризувати внутрішній світ героя, формувати вміння обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного, розвивати зв’язне мовлення, навички групової роботи, виховувати любов до природи та шанобливе ставлення до рідної домівки та Батьківщини.
Тип уроку: урок формування і засвоєння нових знань.
Методи, форми, прийоми: гра «Баскетбол», бесіда, гронування, сенкан, робота з текстом, робота в групах, асоціювання.
Обладнання: проектор, уривки з кінофільму Олександра Муратова «Гуси-лебеді летять», пісня Миколи Свидюка «Дитинство», підручник.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Прослухати пісню Миколи Свидюка «Дитинство».
- Про що ця пісня?
- Що хоче нам донести ліричний герой?
2. Учні пригадують найяскравіші моменти з дитинства.
Висновки: Дитинство – найкраща пора.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Гра «Баскетбол». Учні передають уявний м’яч комусь зі своїх однокласників і ставлять питання за твором, якщо відповідь правильна, м’яч передається наступному гравцю.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
Слово вчителя. На минулому уроці ми з’ясували значення поняття автобіографічний твір.Давайте пригадаємо. (Учні дають відповідь та пояснюють, що Михайло Стельмах зобразив у творі своє дитинство).
1. Гронування (схема).
- Яким ми бачимо Михайлика у творі?(Відповіді учнів у вигляді схеми)
2.Робота з уривками з кінофільму.
(Коротка довідка про фільм «Гуси-лебеді летять»).
- Яким постає перед нами Михайлик у кінострічці?
- Порівняйте образ хлопчика з твору та його екранний прототип.
- Чим вони схожі? Чим відрізняються?
3. Робота з текстом.
Слово вчителя. Прочитавши твір та переглянувши уривки з кінофільму, скажіть, завдяки чому хлопчик був таким кмітливим та чому так палко був закоханий у природу? (Учні відповідають, використовуючи цитати з тексту).
4. Командна діяльність.
Клас поділяється на 3 команди, які обирають собі назву та отримують завдання. Обговорюють. Презентують результати.
Творча команда. Скласти міні-твір за темою: «Моя рідна батьківщина – колиска мого дитинства». Скласти асоціацію до слів Батьківщина та батьківщина.
Команда спостерігачів. Кому Михайлик завдячує умінням любити природу та оточуючий світ? (Цитати з тексту).
Аналітична група. Проаналізуйте традиції та звичаї українців ( за текстом). Як вони вплинули на хлопчика?
Презентація виступів. Висновки учнів.
V. Підсумки уроку.
1. Скласти сенкан до образу Михайлика.
2. Бесіда.
- Чи сподобався вам урок?
- Що саме було цікавим?
- Чого ви сьогодні навчилися?
Слово вчителя. Дитинство в кожного своє: у когось — це село, батьківська хата, садок, звідки випурхнули пташенята, розправивши крила. В інших — це міська квартира, з нечастими приїздами на гостину в село до бабусі. Але який би вигляд не мала домівка, вона залишається тим берегом дитинства, від якого, вирушивши в життєве плавання, людина починає вести відлік свого життєвого шляху.
VІ. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання.
1. Скласти цитатну характеристику Михайлика.
2. *Підготувати повідомлення про лебедів, що вони символізують у народі?
Гуси-лебеді летять
Екранізація однойменної повісті Михайла Стельмаха про життя українського села після революції.
Учителька використала багато інтерактивних методів та видів роботи, що дало змогу урізноманітнити роботу учнів, активізувати їхню увагу. Усі вони сприяли досягненню мети уроку. На мою думку, завдання для останньої групи проаналізувати традиції для шестикласників буде трохи важкуватим.
Вдало підібраний матеріал, фільм і сучасні завдання відповідають темі. Але тип уроку визначений невірно, а отже і невірна структура уроку, на жаль. У автора чудові ідеї, тож при певному переопрацюванні конспект буде дуже цікавим
Гарний “робочий” конспект уроку. Чому “робочий”? – бо вчитель використовує всі можливості для формування і засвоєння нових знань. Учитель застосовує репродуктивні (активне сприйняття й запам`ятовування навчального матеріалу), проблемно-пошукові, асоціативні методи для здійснення мети уроку. Сподобалось, що навіть фільм можливо одразу переглянути. Дякую за публікацію.
Чудовий самобутній конспект уроку.Поєднання різних форм і методів роботи.Новими є на такому уроці як гра «Баскетбол».Видно,що учитель вміє чітко організовувати самостійну роботу,захопити дітей,зацікавити.Хороший кросворд та фільм.Дякую!
Ліліє Іванівно! Ваш сайт -це серпнева педагогічна конференція, методоб’єднання, педрада тощо.
Ти порівнюєш себе з іншими,щось згадуєш,на щось дивишся іншими очима. Знаходиш дуже розумних і нестандартних вчителів.Можеш висловити слова подяки їм за свою роботу. А можеш з кимось не погодитись або підказати .Дякую за такий креативний сайт.
Урок з української літератури в 7 класі ” Гуси-лебеді летять ” М.Стельмаха дуже оригінальний і цікавий , зразок гарного і правильного написання конспектів,учитель використовує різноманітні форми і методи роботи на уроці ,деякі форми роботи я взяла собі на замітку.Дякую ,Учителю! Ти- супер.