mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української літератури для 11-го класу

“Павло Тичина – незламний геній української літератури”

Автор: викладач української мови та літератури Бойко Оксана Яківна

Викладач української мови та літератури Бойко Оксана ЯківнаМета: ознайомити учнів із життям та творчістю талановитого письменника Павла Тичини; розвивати та формувати вміння самостійно характеризувати та виокремлювати основні події з життя і творчості письменника, удосконалювати навички виразного читання та монологічного мовлення; виховувати інтерес до вивчення літератури, любові до мистецтва, розуміння прекрасного.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрет П. Тичини, виставка творів письменника, презентація, підручник, роздатковий матеріал, кросворд.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  1. Привітання.

2.Перевірка наявності учнів у класі за списком у журналі.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя.

Дайте будь ласка відповідь на таке питання: література це який вид мистецтва – зоровий (слово), слуховий (музика) чи можливо дотиковий (живопис)? І чи може література поєднати одночасно ці всі відчуття?

  1. Відповідь учнів.
  2. Слово вчителя.

Митець який у свої творах поєднав ці три види мистецтва досяг найбільш точної передачі своїх почуттів, а значить доніс читачеві всю глибину своєї душі.

Ознайомлюючись із літературою ХХст. ми не можемо оминути і залишити поза увагою творчий і життєвий шляхи великого письменника, українського діяча – Павла Тичини. Творчістю Павла Тичини дуже цікава своєю різноманітністю тем, образів, мотивів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

І. Слово вчителя.

Перш ніж ми почнемо більш глибоко знайомитись з біографією літературного генія Павла Григоровича, нам потрібно з вами з’ясувати передумови розвитку української поезії даного періоду.

ІІ. Експрес опитування

  1. Які письменники вели свою літературну діяльність та створювали літературну спадщину в Україна 1920-х роках ХХст.? (Орієнтовані відповіді – П.Тичина, В.Сосюра, М.Хвилоьвий, В.Підмогильний, М.Куліш, М.Рильський…)
  2. Які основні напрями розвивалися у літературі 1920-х рр. ХХст.? (Орієнтовані відповіді – класицизм, сентименталізм, романтизм, реалізм, натуралізм, модернізм, постмодернізм тощо…)
  3. Які принципи були визначними для соцреалізму? (Орієнтована відповідь – поза літературні та поза естетичні)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Робота з тестовими завданнями.

1-2 – по три правильних відповідей (2,5б.)

  1. Виберіть письменників, які творили свої літературні шедеври у 20-х роках ХХст.:

А) В.Сосюра;+     Б) Т.Шевченко;     В) М.Хвильовий;+     Г) М.Куліш;+

Д) І.Котляревський;     Е) О.Теліга;     Є) О.Ольжич.

  1. Які напрями літератури були поширені у 20-х роках ХХст.?

А) Соцреалізм;+     Б) Реалізм;   В) Футуризм;     Г) Постмодернізм;+

Д) Бароко;     Е) Сентименталізм;     Є) Натуралізм;     Ж) Модернізм.+

3-5 – по одній правильній відповіді (1б.)

3.У якому столітті виник один із напрямів літератури – модернізм:

А) На поч. ХХст.;     Б) На прикінці ХІХ – поч. ХХст.; +   В) У середині ХІХст.;

Г) На прикінці ХVІІІ – поч. ХІХст.

  1. Як називалося літературне угрупування, що започаткувалося в 20-х роках ХХст.?

А) МАРС;+     Б) Празька школа;     В) ГУПЛІТЕ;     Г) СОБОР.

  1. Яка риса притаманна постмодернізму?

А) Гра з часом, з історією;+     Б) Перевага інтуїтивного;

В) Вищість таланту й мистецтва;     Г) Історичний оптимізм.

  1. Коротко охарактеризуйте літературно – мистецьке покоління, що має назву “Розстріляне відродження”? Чому воно має саме таку назву, на Вашу думку?

(5-8 речень) (4б.)

ІV.  Оголошення теми, мети і завдань уроку

1.Слово вчителя.

– Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось із життям та творчістю українського діяча, письменника, поета, Павла Тичини.

VСприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1.Слово вчителя

– Павло Тичина – один із найвизначніших українських поетів, знайти йому рівних дуже складно. Поет походив із бідної родини. Він бачи дуже багато за роки свого існування, і життя села, міста, літературної громади, інтелігенції,а також національне відродження, мир та війну, особисто та зсередини – і все те знаходило своє відображення на сторінках його книг. Вивчення та дослідження спадку П.Тичини є дуже актуальним та необхідним для правильного розуміння українського національного духу, який відображається у його творчості.

2.Виступ учнів за групами та представлення своїх робіт (Під час виступу на дошку спроектовано презентацію, за допомогою проектора).

– Робота у зошитах.

(Під час виступу груп , решта учнів мають коротко та самостійно записати основні дати і події з життя та творчості письменника, зробити так звану, хронологічну таблицю, сприймаючи інформацію, яку їм розповідають. )

І гр. – «Біографи» (Ознайомлюють з життям поета. )

ІІ гр. – «Літературознавці»( Творчість П.Г.Тичини)

VІ. Закріплення знань, умінь та навичок

  1. Міні-дискусія “Хто ж насправді Павло Тичина?”
  2. Розгадування кросворду.

По вертикалі:

  1. Куди потрапив письменник у 9-ть років?
  2. Як звали вихователя,якого любив і поважав Павло Тичина?
  3. Продовжте назву першого вірша П.Г.Тичини: “ Розкажи,розкажи мені ….”
  4. Скількома Орденами Леніна було нагороджено поета?
  5. Назвіть прізвище людини, яка вперше привселюдно зачитала вірш П.Г. Тичини.

По горизонталі:

  1. Скільки було дітей у батьків П.Г.Тичини?

3.Чим захоплювався поет крім співів, у дитинстві?

  1. У якому місті перебував Павло Тичина, коли потрапив під наліт ворожої авіації?
  2. Яку назву має книга П.Г.Тичини , яка “побачила” світ у 1920 році?
  3. Як звали матір письменника?
  4. Яке прізвище вчителя, котрий викладав, П.Тичині, мистецтво у семінарії ?
  5. Назвіть пору року, коли помер П.Г.Тичина.

     VІІ. Підсумок уроку

– З творчістю якого письменника ви познайомились на уроці?

– Яка тематика переважає у творчості П.Тичини?

VІІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці

ІХ. Домашнє завдання

1.Читати ст. 33 -38. Знати біографію письменника.

Кросворд з української літератури

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
«Мрії народжуються в дитинстві» (75-річчю з Дня народження Володимира Писаренка), для учнів 7-11 класів «Мрії народжуються в дитинстві» (75-річчю з Дня народження Володимира Писаренка), для учнів 7-11 класів Автор: учитель української мови та літератури Каленіченко Інна Миколаївна Даний урок допомагає...
Вірш з української літератури для 10-х та 11-х класів. Вірш з української літератури для 10-х та 11-х класів. Автор: Голова наукового товариства курсантів, студентів та слухачів Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Южека Роман Серг...
Літературні диктанти та тестові завдання до вивчення роману І.Багряного “Тигролови” Літературні диктанти та тестові завдання до вивчення роману І.Багряного "Тигролови" Автор: вчитель української мови та літератури Гарбуз Алла Володимирівна Ця публікація містить різноманітні тестові...
3188

Відгуки та пропозиції

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарів

  1. Стандартний комбінований урок, структура відповідає темі та поставленим завданням. У меті ви написали удосконалювати навички виразного читання, але у вас немає такого виду роботи, який би це передбачав.

  2. Уроки літератури -це уроки життя.Підхід до вивчення такого поета як Павло Тичина потрібен особливий.Щоб учні зрозуміли його глибоко трагічний талант,пояснити його “роздвоєність”.Урок можна “оживити” – презентацією,рольовою грою,тощо…

  3. Павло Тичина -цікава особистість.А тому уроки за його творчістю треба проводити по-особливому.Учителю це вдалося. Хочу зауважити ,що завдань на ” Сприйняття та засвоєння нового матеріалу”,але коли учні працюють у зошитах можна було б ,щоб вони задавали б запитання тим ,хто працював у групах,а ці запитання ще й записати з зошит(потім може бути оцінка).А також учні ,які працюють у зошитах,можуть один одного попитати за творчістю або вести подвійний щоденник чи незакінчене речення . Але молодець. Вдячна Вам за урок.

  4. Завдання до уроку є гарно продуманими. Хочу звернути увагу на закріплення нового матеріалу у формі кросворду. Хотілося б порадити більше скласти завдань “Сприйняття та засвоєння нового матеріалу”.