Конспект уроку української мови у 8 класі на тему: “Словосполучення. Будова і види словосполучень за способом вираження головного слова. Тренувальні вправи”
Автор: вчитель української мови та літератури Федосєєва Ксенія Василівна
ТЕМА. Словосполучення. Будова і види словосполучень за способом вираження головного слова. Тренувальні вправи.
МЕТА.
Лінгвістична. Систематизувати, узагальнити й поглибити знання учнів про словосполучення, його будову; розвивати їх вміння аналізувати словосполучення за будовою та головним словом; формувати вміння розрізняти слово, словосполучення і речення, способи підрядного зв’язку в словосполученні (узгодження, керування, прилягання); формувати і вдосконалювати навички синтаксичного розбору словосполучень і речень; розвивати усне мовлення учнів.
Культурологічна. Формувати в учнів переконання, що українська мова є засобом спілкування і пізнання нагромаджених людством культурних цінностей, а також засобом самовираження особистості. Виховувати любов до рідної мови як найбільшої святині українського народу.
ОБЛАДНАННЯ.Таблиці із завданнями, емблеми команд, фішки для підрахунку балів, на окремих аркушах – вислови про мову.
Епіграф. Як парость виноградної лози
Плекайте мову.
М. Т. Рильський
Хід уроку
І. Організаційна частина
Вступна бесіда
Зачитати епіграф до уроку.
– Хто такий М. Т. Рильський?
– Які твори поета ми вже вивчали?
– Як ви розумієте слова М. Т. Рильського «Як парость виноградної лози плекайте мову»…?
– Що означає слово «плекати»?
– Саме так – плекати й оберігати – ми повинні нашу рідну мову. Без мови ми – ніхто. Народ не може існувати без мови. Якщо загине мова – загине й народ. Кажуть: «Мова – душа народу». Це дійсно так, бо саме через мову ми пізнаємо все безсмертне, вічне, що залишили нам у спадок наші предки. За допомогою мови ми отримуємо нові знання, спілкуємося, радіємо й засмучуємося – живемо.
Для того, щоб наша рідна українська мова й далі розвивалася й міцніла, звучала в кожній домівці, ми повинні докласти певних зусиль. Адже доля рідного слова залежить від кожного з нас. Ось як говорить про це у своїй поезії Д. Білоус:
Коли ти плекаєш слово,
Мов струна, воно бринить.
Калиново, барвінково
Рідна мова пломенить.
Коли мовиш, як належить –
Слово чисте, як роса…
І від тебе теж залежить
Мови рідної краса.
Тож любімо рідну мову, оберігаймо її, плекаймо, як досвідчений садівник плекає виноградну лозу – і вона віддячить нам своєю ніжною, материнською мелодією.
II. Перевірка домашнього завдання
До сьогоднішнього уроку ми готували диференційовані домашні завдання.
А– Записати 5 дієслівних словосполучень про рідну мову.
Б– Скласти 5 речень про рідну мову, використовуючи іменні словосполучення.
В– Написати твір-мініатюру на тему: «Мелодія рідної мови».
Крім того, вивчити теоретичний матеріал за підручником.
Учень зачитує складені словосполучення (плекати мову, оберігати слово, берегти народний скарб, любити рідне слово, захоплюватися красою слова).
- Які це дієслівні словосполучення? (Оцінка)
Учень зачитує складені речення.
- Мова – найбільший скарб народу.
- Де б ти не був, як далеко не закинула б тебе доля, але завжди пам»ятай рідну мову.
З. Мова – великий дар природи.
- Рідна мова – найближча й найдорожча для кожного народу.
- Українська мова містить у собі духовність, історичну пам’ять, красу й неповторність нашого народу.
- Назви іменні словосполучення, використані в утворених реченнях. (Оцінка)
Учень зачитує твір-мініатюру на тему «Мелодія рідної мови»
Мелодія рідної мови
Мова є найціннішим скарбом людства. Рідна мова – головна ознака народу, нації. Найближча і найдорожча для кожного народу – його рідна мова. Вона успадкована від батька-матері, рідної домівки, сім’ї-родини, рідного краю, від прадавніх поколінь свого роду і народу, своєї нації.
«.. Мелодія рідної мови –
Найміцніша опора в житті»
- Так говорить про рідну мову поет В.Раєвський.
Тож у своєму повсякденному житті не втрачаймо цієї опори, бо, втративши її, можемо уже не віднайти. Нехай мелодія рідної мови завжди лунає у наших душах і серцях. (Оцінка)
Запитання до класу:
– Що особливо сподобалось, запам’яталось чи схвилювало у творі?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
- На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжуємо говорити про словосполучення, поговоримо й узагальнимо наші знання про словосполучення, його будову, будемо вдосконалювати навички синтаксичного розбору словосполучень і речень.
Тож відкрийте зошити, запишіть сьогоднішню дату, класна робота і тему уроку
ІV. Практична робота
– Сьогодні ми влаштуємо турнір мовознавців. Клас ми поділили на дві команди, кожна з яких повинна була вибрати собі назву, емблему, девіз та капітана команди.
Отже, представляємо команди.
Команда 1. «Юні лінгвісти»
Девіз: Будемо вивчати українську мову,
Бо вона прекрасна, рідна, калинова!
Капітан показує емблему команди, пояснює її.
Команда 2. «Веселі мовознавці».
Девіз: Мову будем вчити, щоб багато знати,
Щоб пишалась нами Україна-мати!
Капітан показує емблему команди, пояснює, що вона означає.
Конкурс 1. Розминка
Команди дають відповіді на 4 запитання учителя (почергово для кожної команди) та 1 запитання суперників.
Запитання для першої команди:
- Що вивчає синтаксис?
- Чим відрізняється словосполучення від слова?
З. Які бувають словосполучення залежно від того, до якої частини мовиналежить головне слово?
- Який спосіб підрядного зв’язку називається узгодженням?
- Які поєднання слів не є словосполученнями?
Запитання для другої команди:
- У якому розділі науки про мову вивчається словосполучення?
- Чим відрізняється словосполучення від речення?
- Назвати способи підрядного зв’язку у словосполученні.
- Що таке керування?
- 3а допомогою чого здійснюється граматичний зв’язок між головним і залежним словами у словосполученні?
За кожну правильну відповідь команди отримують фішки, які роздають помічники вчителя.
Підсумки першого конкурсу.
Конкурс 2. Хто швидше?
Записати словосполучення у три колонки: узгодження, керування, прилягання, визначити у кожному словосполученні головне і залежне слова.
(Словосполучення записані на плакаті, який вчитель вивішує на дошці або проектує через проектор). Батьків орден, іти співаючи, відро для води, дуже добрий,
перший учень, читати книгу, цей день, готовий до бою, швидко читати.
Узгодження Керування Прилягання
Батьків орден читати книгу швидко читати
Перший учень готовий до бою дуже добрий
Цей день відро для води іти співаючи
Конкурс 3. Заморочки
Утворити словосполучення за поданими схемами:
По три члени команди зачитують утворені словосполучення.
Підсумки третього конкурсуПоетична хвилинка
- А зараз для психологічної розрядки послухаємо учасників обох команд, які підготували поетичну хвилинку. Завдання було таке: підготувати виразне читання улюбленої поезії про мову. Всі учасники команд сумлінно готувалися, тож зараз, щоб долучитися душею і серцем до прекрасного, послухаємо поезії у виконанні 4 учасників команд.
Запитання до учасників:
- Чому саме ця поезія?
- Що найбільше схвилювало в поезії?
- Що вразило в цій поезії?
До класу:
- Над чим спонукали вас задуматися прочитані поезії?
Учні отримують фішки, підсумки поетичної хвилинки.
Конкурс 4. Капітанський
Капітани отримують картки із завданнями: зробити синтаксичний розбір поданих
речень.
- Державною мовою в Україні є українська мова. (розпов., прост., двоскладн., пошир., повн.)
- Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, (розпов., прост., двоскл., пошир., повн.,)
Завдання для команди: скласти словосполучення за опорними словами:
Скласти речення з будь-яким словосполученням. |
Підсумки капітанського конкурсу та всіх конкурсів, попереднє визначення переможців.
Додатковий конкурс
Про полохливу людину кажуть, що вона має заяче серце. Придумайте ще кілька
подібних словосполучень з прикметниками у переносному значенні, утворених від назв тварин, птахів.
(Лисячий характер, вовча натура, ведмежа послуга, собаче життя, куряча пам’ять, орлиний погляд,…)
– До сьогоднішнього уроку вам треба було виконати ще одне завдання: скласти діалог на тему: «Підготовка до написання твору про мову» . При виконанні завдання потрібно було продумати ситуацію спілкування, місце, мету, а також звернути увагу на вставні слова і звертання, які завжди використовуються під час спілкування. Зараз перевіримо, як ви впоралися із цим завданням.
Діалог
- Привіт, …
- Привіт!
- Куди поспішаєш?
- До бібліотеки. Треба виконати завдання до уроку – скласти діалог на тему: «Підготовка до написання твору з мови».
- Важкенька тема. Треба добре подумати, перш ніж писати. Давай я тобі допоможу.
- Гаразд.
- Почнімо з того, що мова – найбільше, найцінніше надбання кожної нації. – – Так, бо за допомогою мови люди спілкуються між собою, виражають свої думки, почуття. Чи могли б ми жити без мови?
- Напевно, ні. Адже як би ми спілкувалися одне з одним? За допомогою знаків, вузликів, різних предметів?
- Так, було б складно носити з собою стільки непотребу.
- Отже, бачиш, яким неоціненним скарбом ми володіємо. Але чи вміємо цінувати те, що маємо?
- На жаль, не завжди. Але наша рідна українська мова заслуговує на визнання, бо вона – співуча, мелодійна, ніжна…
- Барвінкова, материнська неповторна, – одним словом – найкраща у світі. Недарма у 1934 р. у Парижі на Всесвітньому конкурсі мов українська мова зайняла почесне 3-тє місце після французької та перської.
- Це вагомий аргумент на підтвердження краси й багатства нашої рідної мови. Тож пишаймося рідною мовою, оберігаймо її, бо вона на це заслуговує.
- Дуже дякую тобі, подруго. Ти мені дуже допомогла, тепер мені легко буде написати твір. Ну, бувай.
- Зустрінемось.
(Оцінки)
V. Підсумок уроку
Визначення команди-переможця та найактивніших гравців, котрі отримують оцінки за роботу на уроці.
VI. Завдання додому
А – Скласти 5 речень
Б – Написати твір на тему: «Чим є для мене рідна мова».
Форма проведення уроку дуже важлива для восьмикласників. Командна робота для школярів завжди цікава і дієва. Тому цей урок є результативним і спрямований на досягнення цілей уроку.
Як отримати сертифікат на цю публікацію? Вийшла якась плутанина із замовленням і оплатою
Просто ви самостійно опублікували матеріал на сайті: https://super.urok-ua.com/, а цей сайт не приймає заявки на отримання сертифікату. Такі заявки приймаються виключно тут https://urok-ua.com/sertifikat/
З перших хвилин уроку вчитель вдало активізує увагу учнів, спонукає до роздумів, розпочинає реалізацію культурологічної складової. Вдалим є те, що вчитель забезпечує диференціацію навчання, оскільки в такий спосіб забезпечує успішність навчання кожного учня в межах його навчального рівня. Форму уроку обрано досить вдало, адже командне змагання-турнір якнайкраще стимулює пізнавальну активність учнів.
Дякую, пані Оксано! Хороших Вам учнів і творчих звершень!
Ксеніє Василівно! Урок побудований згідно всіх вимог методики.Він містить усі елементи уроку, але є і ігрові елементи,що зацікавлює учнів та зосереджує увагу. На уроці Ви провели турнір мовознавців. Завдання до нього цікаві та творчі. Ви досягли мети уроку. Тому урок вдався на відмінно.Молодець.
Дякую, Лідіє Степенівно! Старалася)) Саме ігрові моменти найбільше стимулюють учнів до творчої праці, тому в кінці уроку чую: “Хочемо ще!”