mail@urok-ua.com

Конспект уроку з англійської мови на тему: ” It’s Your Planet” для 9-го класу

Автор: вчитель англійської мови Майборода Олена В’ячеславівна

Screenshot_3Урок має на меті повторити і активізувати вивчену тематичну лексику в усному та писемному мовленні учнів, розвивати навички письма, читання, усного мовлення, аудіювання,
виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати творчу уяву дітей, пам’ять, увагу, логічне мислення, підтримувати інтерес до предмету.


 

Урок узагальнення та систематизації знань з теми

   « It’s Your Planet» для учнів 9 класу

Практична мета:   Повторити і активізувати  вивчену тематичну лексику в усному та писемному мовленні учнів, розвивати навички письма, читання, усного мовлення, аудіювання.

Виховна мета: Виховувати бережливе ставлення до природи.

Розвиваюча мета: Розвивати творчу уяву дітей, пам’ять, увагу, логічне мислення.

Освітня мета: Підтримувати інтерес до предмету.

Обладнання: Підручник, картки для роботи у парах (HO1),групах(HO2)

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

  1. Підготовка до іншомовного мовлення
    1. Привітання.
    2. Бесіда з черговим.
    3. Повідомлення теми та мети уроку.

T: The topic of our lesson deals with the problems of environmental protection. The protection of our nature has become one of the most burning problems nowadays.

Our planet is a small part of the Universe, but it’s the only place where human beings can live. We’ll discuss some questions, practice words on the topic, make solutions how to save our planet.

  1. Уведення в іншомовну атмосферу.

Т:Now I want you to make sentences which are connected with the topic of our lesson. Begin each sentence with the following letters P L A N E T.

P1: Pollution is very dangerous for people.

P2:………..

  • Основна частина уроку.

1.Актуалізація вивченої тематичної лексики.

T: For a start we could make a “Mind Map”.

ECOLOGY

  1. What words do you associate with this theme? Please, write them on the blackboard.
  2. Make your own sentences with some of these words and phrases.
  3. Let’s play a game “Find Your Pair”.(HO1) Find the definitions to the following words.( Учні об’єднуються у 2 команди. Одна команда отримує листочки зі словами, інша –  з їхніми значеннями. Завдання: знайти пару.)

 

Screenshot_4

            2.Розвиток навичок письма та граматики. (HO2) ( Робота виконується в командах з 3-4 чоловік.)

T: Make up sentences using the following words and combinations.

TEAM I

  1. die, because of, People, younger, cancer, diseases, other, and.
  2. a lot of, facing, on the planet Earth, There, problems, are, people, nowadays.
  3. is, The, around, everything, environment, us.

KEY:

  1. People die younger because of cancer and other diseases.
  2. There are a lot of problems facing people on the planet Earth nowadays.
  3. The environment is everything around us.

TEAM II.

  1. That,  science,  studies, the, Ecology,  conditions, is, of the habitat,  man, of, and, animals, plants.
  2. the, born, word, was, In the 19th, “ecology”, century.
  3. destroys, layer, and, the ozone, rain, causes, Acid, “greenhouse effect.”

KEY:

  1. Ecology is the science that studies the conditions of the habitat of man, animals and plants.
  2. In the 19th century the word “ecology” was born.
  3. Acid rain destroys the ozone layer and causes “greenhouse effect.”

(Учні записують речення на дошці та в зошити.)

  1. Розвиток навичок аудіювання.

(Вправа 6б стор.118 “English 8” О. Карп’юк ( поглиблене вивчення).

  1. Pre-Listening Activity.Етап підготовки до аудіювання.

Презентація лексичного матеріалу тексту.

  1. While- Listening Activity.

T: Listen to the text and complete the following sentences.(HO3).

  1. How do you feel about____________?
  2. We believe that traffic is ___________.
  3. What problems_________________?
  4. Three kinds of__________________.

The first is________________________.

The second is______________________.

The third is_______________________.

c).Post- Listening Activity.

   T: Answer the questions:

  • What environmental problems does the traffic cause?
  • What is good about cars?
  • What must people do to solve these problems?
  1. Розвиток навичок читання та говоріння.

         T: Read and think over following:(HO4) (Робота в парах.)

Brainstorm ecological problems, please. Name them and say how to solve them.

               There are many                                    We would be able

                  environmental                                         to solve these

                problems such as…                                   problems if… 

–  water pollution                                 – plants didn’t dump chemical wastes

–  air    pollution                                     into rivers/atmosphere/on land

– land pollution                                    – the number of cars were reduced

– noise pollution                                   – more ‘smokeless zones’ were introduced

– acid rains                                           – amount of pollution was controlled

– ozone layer destruction                    – people didn’t leave litter in the streets

–  global warming                                – we protected and reproduced animal reserves

– overpopulation                                  – people use natural resources rationally

– radioactivity                                      – we stopped merciless killing of animals

–  disruption of Flora and Fauna       – concentration of smoke in the air was

controlled

– depletion of  natural resources        – unrestricted industrialization was stopped

                 It happens                                                         In order to protect the     

                  because…                                                          environment people must…

– people are preoccupied with economic    – be linked to nature

growth

–  waster materials are being dumped         – adapt to  environment    

         on  land

–  chemicals are being extensively              – preserve wildlife

used

–  animal habitat are being destroyed           – fight/reduce pollution

–  scientific and medical experiments          – install antipollution equipment

are being conducted on animals

–  natural resources are being used              – protect rare and vanishing species

irrationally

–  oil is being spilled into rivers                   –  reclaim and recycle waste materials

–  wildlife is being damaged                        – conserve natural resources

–  landscape is being littered                        – use ozone-friendly products

–  urbanization is growing                           – harmonize industry and community

–  radioactive wastes are being stored         –  preserve ecosystems

–  biological balance is being upset             – use wind/solar/ wave instead of nuclear

energy

       5.Розвиток навичок монологічного мовлення.

         T: Tell us a story  about ecological situation in the world.

                III.Заключна частина уроку.

  1. Домашнє завдання: Написати статтю в газету про проблеми довкілля у  нашому місті.
  1. Підведення підсумків уроку.

Бесіда в режимі T-> P1->P2->P3.

T: What did we speak about at the lesson today? What new information have you       learned  about ecology? What tasks were difficult/easy for you?

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Не нашла в первом лексическом упражнении слова, которое поясняло бы слово Environment. А так, интересно, мне понравилось

  2. Гарний урок, який допоможе попрактикувати аудіювання, розуміння прослуханого за допомогою як індивідуальної роботи, так і роботи в парах. Та головне урок виховує дбайливе ставлення до природи. також сподобалося створення Mind map за допомогою цыкавих питань.

  3. Вивчення англійської мови має важливе значення для сучасної людини.Конспект уроку пропонує різні методи роботи над удосконаленням усного та писемного мовлення учнів.Завдання запропоновані на уроці допоможуть розширити словниковий запас з англійської мови.