Конспект уроку з біології для учнів 7 класу за темою “Молюски”
Автор: вчитель біології Орлова Інна Миколаївна
Мета:
навчальна: сформувати поняття про особливості зовнішньої і внутрішньої будови представників різних класів молюсків у залежності від умов існування; навчити відрізняти їх за іншими ознаками; ознайомити з найпоширенішими видами, які мешкають у різних середовищах проживання.
розвиваюча: розвивати вміння логічно мислити, робити висновки, узагальнювати, аналізувати, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки, розвивати навички публічного виступу, самостійну пізнавальну діяльність з різними джерелами знань – текстом, ілюстраціями, словником, вологими препаратами.
виховна: виховувати любов до природи, емоційно – цілісного ставлення до оточуючого середовища, до себе, до гуманних норм поведінки у природі під час господарювання і відпочинку.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Молюски»; три ватмани, кнопки, лист, інструкції, роздавальні картки, вологі препарати, кольорові олівці, маркери.
Хід уроку
I. Організаційний етап | Робота вчителя | Робота учнів |
Привітання Підготовка робочих місць Оголошення теми уроку. | Підготовка робочих місць. Усвідомлення своїх пізнавальних завдань на наступнийетап уроку. | |
II. Актуалізація опорних знань. | Форма – усне фронтальне опитування репродукція засвоєння знань. 1) Вчитель. Протягом усього періоду навчання в 7 класі ви поступово просуваєтесь шляхом пізнавання царства тварини. З якими типами тварин ви вже знайомі? Назвіть представників цих типів? 2) Вчитель. Зараз ми маємо нагоду з’ясувати, як ви засвоїли особливості зовнішньої та внутрішньої будови молюсків минулого уроку і при підготовці домашнього завдання. Для цього вам потрібно пройти лабіринтом. Хто справиться першим, той і матиме право прочитати листа. | Учні відповідають на поставлене питання. Учень. Ми вивчили тип Кишковопорожнинні. До цього типу належать такі види як гілра прісноводна, актинії, коренерот, коралові поліпи.
Учні індивідуально працюють з картками «Лабіринт» (Додаток 4) |
III. Мотивація навчальної діяльності | Вчитель. Я думаю, ви можете допомогти, оскільки це прохання збігається з темою уроку. | Переможець читає листа, а інші діти сприймають інформацію. |
IV. Етап визначення мети
| Форма – усно, фронтально, метод опитування Вчитель. Дещо про основні класи молюсків ви знаєте з власного життєвого досвіду. Використовуючи його, подумайте: 1. Чим відрізняються двостулкові, черевоногі і головоногі молюски? 2. Які середовища вони населяють? Вчитель. Разом з листом надій- шли інструкції до контейнерів. Розгляньте їх. Вчитель. Чи можете ви одразу до якого класу належать дані представники? Що необхідно знати щоб визначитись. | Діти відповідають на поставлені питання. Учень. Я вважаю, що для двостулкових молюсків характерні дві стулки, у черевоногих спірально закру- чена черепашка, а головоногі зовсім не мають черепашки. Діти працюють в малих творчих групах, розглядаючи інструкції. Учень. Ні ми не можемо. Необхідно вивчити їх особливості будови і процеси життєдіяльності. |
V. Вивчення нового матеріалу. | Вчитель ставить задачу перед групою. 1 група. Двостулкові молюски сприяють очищенню водойм. Дослідіть особливості їх будови в зв’язку з водним способом життя. 2 група. Дослідіть особливості будови черевоногих молюсків у зв’язку з наземним способом життя. 3 група. людина вживає в їжу кальмарів, восьминогів. Дослідіть особливості будови головоногих в зв’язку з водним способом життя. Вчитель корегує відповіді учнів. Вчитель: Який з класів вам здається найбільш високоорганізованим? Чому? Вчитель. Діти а що таке умовні рефлекси? Знайдіть визначення в підручнику і занотуйте в словник. | Діти працюють в малих творчих групах. Групи отримують ватман і вологий препарат та характеризують один з класів молюсків. По закінченні роботи в групах ватмани прикріплюються до дошки. Коли на дошці є три ватмани вислуховуються звіти представників груп. (Додаток 5) Діти порівнюють класи молюсків і роблять висновки.
Діти працюють з підручником і словником. |
VI.Закріплення знань учнів. | Вчитель. Діти а як ви особисто ставитесь до молюсків? (інтерактивний метод «Займи позицію») Молюски Відраза Симпатія Вчитель.зваживши всі «за» і «проти» я думаю, що кривдити їх все ж таки не можна (Розповідь вчителя про добування та розведення молюсків). Вчитель. А як добре ви запам’я- тали види ми зараз перевіримо. Розгадавши загадки | Діти висловлюють свою власну думку з цього приводу
Діти розгадують загадки. (Додаток 3) |
VII. Контрольне – оцінювальний етап. | Вчитель. Чи сподобався вам урок? Чим саме? | Діти висловлюють свою думку. |
VIII. Домашнє завдання. | Опрацювати відповідні параграфи, скласти кросворд, підготувати цікаве повідомлення. | Діти записують домашнє завдання до щоденника. |
Додаток № 1.
Інструкція до контейнера № 1.
- Мають язик їз зубцями терткою у глотці.
- Мають лише прямий розвиток.
- Кровоносна система незамкнена, двокамерне серце.
- Можуть бути гермафродитами або роздільностатевими.
Інструкція до контейнера № 2.
- Мають слабко розвинені органи життя.
- Кровоносна система незамкнена, трикамерне серце.
- Немає слинних залоз.
- Гермофродити, роздільностатеві.
Інструкція до контейнеру № 3.
- найвищий у молюсків ступінь розвитку нервової системи.
- Мають дві рогові щелепи.
- Є чорнильна залоза.
- У слині може бути отрута.
Додаток № 2
Добрий день, учні 8 класу!
До вас звертається директор Харківського зоопарку. У наступному році ми плануємо поповнити колекцію тварин і відкрити для огляду відділ молюсків. Внаслідок руйнування природних місць існування та масового промислу чисельність багатьох видів молюсків із красивими черепашками скорочується. Вже зараз наші колеги надсилають нам контейнери з найбільш цікавими представниками цього типу. В інструкціях, що супроводжуються контейнери, є опис характерних ознак будови, але не вказано клас до якого належить той чи інший вид. Надсилаю вам декілька копій інструкцій. Чи можна за тою інформацією, що міститься в них, установити до якого класу відносяться молюски і які пристосування він має до певного способу життя? Чекаємо на детальну відповідь.
Додаток 3
Загадки
- Ці молюски м якуни.
Найрозумніші вони.
Складні інстинкти вони мають,
Нові рефлекси виникають,
Не потрібні з них зникають
І дивує нас не рідко
Їхня розумна поведінка. (Головоногі)
2. Цю тварину безхребетну
Аж у 18 метрів,
Що кілька тон сягає,
Як називають? (Кальмар велетенський)
3. Ставки заселяють,
За це й назву мають. (Ставковики)
4. Червононогі м якуни,
В Україні є вони
Нам пізнати їх не важко:
У них найбільша черепашка. (Чорноморська рапана)
5. Велетенські м якуни,
Довгожителі вони;
У морях можна зустріти
300 років можуть жити. (Тридактна велетенська)
6. Впізнати їх не важко:
На щупальцях гачків не має,
За те є черепашка. (Наутиліус)
7. Є у класі представник:
Неодягнений шкідник.
Хто здогадається,
Чому так називається (Голий слизун)
8. У всіх молюсків є замок,
У неї немає.
Тільки м язами вона
Стулки замикає. (Жабурниця)
9. Вісім щупалець у них,
Представника звуть (Восьминіг)
10. А які представники,
Як їх називають –
Вісім коротких, два ловильних
Щупальця має. (Кальмар)
Додаток 4
Цікавий, методично вірно складений урок. Вчитель використовує всі етапи уроку засвоєння нових знань. Але головне, що вчитель не сам викладає матеріал, а разом з дітьми. Є і робота в групах, що об*єднує дітей, і інтерактивний метод “Займи позицію” та інше. Єдине можна було б додати так це маленький відеоматеріал, якщо в кабінеті звісно є телевізор. Дякую вам за розробку. Наснаги вам.
З усього видно, що розробці уроку передував великий етап підготовки, адже подібного плану загадки не мають широкого розповсюдження. Також мені сподобався 7 етап уроку, адже він спрямований на виявлення в учнів того, що викликає у них інтерес і це дасть змогу побудувати майбутні уроки у відповідності до інтересів дітей.
Дуже вдалий підхід до написання конспекту уроку, уроку, в якому чітко визначено роль і задання кожного із суб’єктів навчального процесу. Матеріал викладено цікаво, доступно, а головне – через активне залучення до його “здобування” самих учнів.
Ваш урок побудований згідно всіх вимог щодо написання конспекту.Ви використали інтерактивні технології навчання:робота в групах, займи позицію,відгадування загадок тощо. Видно , що Ви творчий учитель. Робота учнів на уроці оцінюється .Ви запропонували додатки. Дякую Вам за урок.