Конспект уроку з фізики для 7 класу. Тема: Густина речовини
Автор: вчитель фізики та інформатики Морозова Анна Дмитрівна
Урок з теми «Густина речовини». Це нове фізичне поняття, нова фізична величина, її фізичний зміст, одиниці вимірювання, формула для обчислення, та ще й практичне значення. Тому цей урок повинен бути не тільки теоретично цікавим, але і практично яскравим, та пояснити як знання з цієї теми можна застосовувати в повсякденному житті.
Цілі уроку:
- навчальна: сформувати поняття густини речовини, навчити застосовувати формулу густини при розв’язуванні задач;
- розливальна: сприяти розвитку логічного мислення; продовжити роботу по розвитку інтелектуальних вмінь і навичок; виділенню головного, аналізувати і робити висновки, а також розвивати розрахункові навички;
- виховна: сприяти формуванню інтересу учнів до навчання, пізнання, здійснювати умови для розвитку здібностей учнів до індивідуальної та групової роботи, відповідальності, результативності у роботі.
Обладнання: тіла однакового об’єму; тіла однакової маси; лабораторні терези (можна замінити динамометром), два бруски приблизно однакового розміру, шматок вати;
Тип уроку: комбінований.
План уроку.
Етапи уроку | Час | Прийоми та методи здійснення |
1. Організаційний момент | 2 хв. | Привітання, побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи |
2. Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання. | 12 хв. | Робота в малих групах, взаємоперевірка. |
3. Мотивація. Повідомлення навчального матеріалу. | 15 хв. | Бесіда, фронтальний експеримент, записи на дошці. |
4. Закріплення матеріалу. Перевірка засвоєних знань. | 12 хв. | Контрольні запитання. Розв’язування задач.
|
5. Рефлексія, оцінювання досягнень. | 2 хв. | Коментарі вчителя та учнів. |
6. Домашнє завдання. | 2 хв. | Коментар учителя; записи на дошці та в щоденниках |
Конспект уроку.
- Організаційний момент. (2 хв.)
Перевірка підготовки учнів до уроку. Присутність учнів. зібрати зошити для лабораторних робіт. - Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань.(12 хв.)
Визначення рівня засвоєння опорного матеріалу попередніх уроків:
Фронтальне опитування:
- Що називається масою?
- Яка одиниця вимірювання маси тіла в системі СІ?
- Як можна виміряти масу тіла?
- Що важче: кілограм заліза чи кілограм вати?
- Які одиниці вимірювання об’єму тіла в системі СІ?
- В яких станах може знаходитись тіло?
- Чому ці стани можливі
3.Мотивація. Повідомлення навчального матеріалу.(15 хв.)
Проблемне питання: чи можуть 2 тіла однакового об’єму мати різні маси?
І чи можуть тіла однакової маси бути різного об’єму? Це на уроці ми з вами і з’ясуємо.
Ми з вами часто чуємо такі вирази як легкий як повітря, або важкий як свинець. Але мало хто з вас знає, що повітря яке знаходиться навколо нас має велику масу. Ну скажімо повітря в супермаркеті який наповнений людьми має масу до 5000 кг. А ось свинцевий тягарець для вудки може мати вагу в 10-15 гр. Тому такі твердження є неправильними. З’ясуємо в чому тут річ.
На столі в мене знаходяться два дерев’яні бруски різного об’єму та маси. Наше завдання визначити відношення маси кожного бруска до його об’єму, тобто визначити масу свинцю об’ємом 1 см3.
- Визначити довжину, ширину та висоту бруска (тобто визначити V1 і V2)
- Визначити масу кожного бруска. Будемо визначати динамометром, так як терезів у нас не має (пам’ятайте 1Н = 100 г)
- Визначаємо відношення маси кожного бруска до об’єму. За формулою
m1/V1 = m2/V2
Зробивши всі розрахунки ми можемо дізнатися якою є маса дерева об’ємом 1см3
Якщо для експерименту взяти інші два суцільні тіла виготовлених з іншого матеріалу, то також одержимо рівні результати, але вже інші. Відношення маси тіла до його об’єму – це характеристика не тіла, а речовини, з якої це тіло виготовлено. Цю величину називають густиною речовини.
Густина речовини – це фізична величина, яка характеризує речовину і дорівнює відношенню маси суцільного тіла, виготовленого з цієї речовини, до об’єму цього тіла
p=m/v – по іншому можна сказати так густина речовини – це фізична величина, яка дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму.
Фізичний зміст:
Густина показує, чому дорівнює маса речовини, взятої в об’ємі 1 м3 (або
1 см3)
Одиниці вимірювання густини в системі СІ: 1 кг/м3
З формули густини можна знайти масу та об’єм. Але для цього необхідно переробити формули в потрібний вигляд. За допомогою трикутника дуже легко змінювати формулу, закриваючи невідому одиницю і записуючи правильне правило.
Одиниці вимірювання густини в системі СІ: 1 кг/м3 але можуть застосовувати також одиницю г/см3 . Перевести кг в г і навпаки дуже легко: 2 кг/м3 = = = 0,002
Отже об’єм тіл можуть бути однаковими,маси також, але виготовлені з різних речовин відповідно і густина у кожної речовини різна . Густину кожної речовини можна дізнатися за спеціальними таблицями які називаються таблиця густин речовин. Так як ми з вами згадали речовини, які бувають трьох станів, отже і густини є трьох станів.
Проведемо експеримент (на столі стоїть два стаканчика зі звичайною водою та соняшниковою олією) Давайте за таблицею густин дізнаємося яка з них важча яка легша. Відповідно важча рідина падає на дно легша плаває. Наливаємо чисту воду, а потім соняшникову олію. (на столі стоять стакани з дуже солоною водою та дуже солодкою. По черзі перевіряємо де густина речовини більша.)
Досліди: 1) в оди н стаканчику наливаємо обережно чисту воду і солону; 2) солодку і чисту воду3) солодку і солону. З отриманих результатів дізнаємося де густина речовини більша де менша. Для більш красивішого ефект можна зафарбувати речовини різним кольором.
- Закріплення матеріалу. (12 хв.)
Розв’язання задач.
- Визначіть масу сталевої деталі об’ємом 140см3.
- Рефлексія, оцінювання досягнень. (2 хв.)
В кінці уроку вчитель виставляє оцінки учням які працювали протягом уроку.
- Домашнє завдання.(2 хв.)
За підручником Бар’яхтарова В. Г. та Божинова Ф. Я. §16 Вправа № 16 (2)
Стандартний урок, стандартна фундаментальна розробка. На мою думку, трохи не вистачає демонстрацій та експериментальних досліджень учнів. Не завадила б і якась цікавинка. Вибачте за критичний підхід, але ж ми в ролі експертів!
Традиційний урок.До питань актуалізації необхідно включити способи визначення обєму, найпростіші формули, претворення одиниць. Пояснення нового матеріалу здійснюється логічно, підкріплене дослідами. Проте не проводиться робота з таблицею густин у формі усних вправ. Контрольні запитання на етапі закріплення анонсовані, проте в конспекті відсутні. Домашнє завдання недиференційоване.
Анна Дмитрівна, дуже дякую Вам за змістовний конспект уроку)))))))))) А по 8-му класу у Вас такие имеются???
Вчитель формує в учнів ключові компетентності, необхідні для їх самореалізації у житті.Мета досягається в процесі реалізації завдань, спрямованих на формування й розвиток в учнів розуміння фізичних явищ в пізнанні дійсності, готовності до розпізнавання проблеми, здатності логічно міркувати. На схвальну оцінку заслуговує план конспекту, з нього одразу видно як розподіляється час на уроці та прийоми і методи . які застосовує вчитель.
Гарно побудований урок. Чудово сформована мотивація до вивчення даної теми та подальше її вивчення. Для вивчення формули використаний трикутник, з власного досвіду знаю, що дуже добре допомагає учням, особливо 7 класу, вивчити формулу, та виводити з неї інші фізичні величини))
У конспекті вчителя правильно сформульовано навчальну, розвивальну і виховну мету уроку. Структура уроку і зміст відповідають меті і даному типові (комбінований ). Вдало поєднуються експеримент, дослід і фізичний практикум. Якщо в уроці надається такий розгорнутий план по хвилинам, він максимально наближений до реального. Вдячна за такий урок і особливо гарний приклад плану. Бажаю успіхів.
Структура уроку повністю відповідає вибраному типу. Без сумніву, запропоновані експерименти викличуть зацікавлення учнів та допоможуть підтримувати їх інтерес до кінця уроку. Але, на жаль, я не побачила на уроці анонсованої вчителем взаємоперевірки та роботи в малих групах і мені здається, що за 12хв, виділених на закріплення матеріалу, можна було б розв’язати значно більше завдань, або хоча б одну, але складнішу.