Конспект уроку з фізики для 7 класу. Тема: Густина речовини

Автор: вчитель фізики та інформатики Морозова Анна Дмитрівна

Морозова Анна ДмитрівнаУрок з теми «Густина речовини». Це нове фізичне поняття, нова фізична величина, її фізичний зміст, одиниці вимірювання, формула для обчислення, та ще й практичне значення. Тому цей урок повинен бути не тільки теоретично цікавим, але і практично яскравим, та пояснити як знання з цієї теми можна застосовувати в повсякденному житті.


 

Цілі уроку:

  • навчальна: сформувати поняття густини речовини, навчити застосовувати формулу густини при розв’язуванні задач;
  • розливальна: сприяти розвитку логічного мислення; продовжити роботу по розвитку інтелектуальних вмінь і навичок; виділенню головного, аналізувати і робити висновки, а також розвивати розрахункові навички;
  • виховна: сприяти формуванню інтересу учнів до навчання, пізнання, здійснювати умови для розвитку здібностей учнів до індивідуальної та групової роботи, відповідальності, результативності у роботі.

Обладнання: тіла однакового об’єму; тіла однакової маси; лабораторні терези (можна замінити динамометром), два бруски приблизно однакового розміру, шматок вати;

Тип уроку: комбінований.

План уроку.

Етапи уроку Час Прийоми та методи здійснення
1. Організаційний момент 2 хв. Привітання, побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи
2. Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання. 12 хв. Робота в малих групах, взаємоперевірка.
3. Мотивація. Повідомлення навчального матеріалу. 15 хв. Бесіда, фронтальний експеримент, записи на дошці.
4. Закріплення матеріалу. Перевірка засвоєних знань. 12 хв. Контрольні запитання.

Розв’язування задач.

 

5. Рефлексія, оцінювання досягнень. 2 хв. Коментарі вчителя та учнів.
6. Домашнє завдання. 2 хв. Коментар учителя; записи на дошці та в щоденниках


Конспект уроку.

  1. Організаційний момент. (2 хв.)
    Перевірка підготовки учнів до уроку. Присутність учнів. зібрати зошити для лабораторних робіт.
  2. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань.(12 хв.)

Визначення рівня засвоєння опорного матеріалу попередніх уроків:

Фронтальне опитування:

  1. Що називається масою?
  2. Яка одиниця вимірювання маси тіла в системі СІ?
  3. Як можна виміряти масу тіла?
  4. Що важче: кілограм заліза чи кілограм вати?
  5. Які одиниці вимірювання об’єму тіла в системі СІ?
  6. В яких станах може знаходитись тіло?
  7. Чому ці стани можливі

3.Мотивація. Повідомлення навчального матеріалу.(15 хв.)

Проблемне питання: чи можуть 2 тіла однакового об’єму мати різні маси?

І чи можуть тіла однакової маси бути різного об’єму? Це на уроці ми з вами і з’ясуємо.

Ми з вами часто чуємо такі вирази як легкий як повітря, або важкий як свинець. Але мало хто з вас знає, що повітря яке знаходиться навколо нас має велику масу. Ну скажімо повітря в супермаркеті який наповнений людьми має масу до 5000 кг. А ось свинцевий тягарець для вудки може мати вагу в 10-15 гр. Тому такі твердження є неправильними. З’ясуємо в чому тут річ.

На столі в мене знаходяться два дерев’яні бруски різного об’єму та маси. Наше завдання визначити відношення маси кожного бруска  до його об’єму, тобто визначити масу свинцю об’ємом 1 см3.

  1. Визначити довжину, ширину та висоту бруска (тобто визначити V1 і V2)
  2. Визначити масу кожного бруска. Будемо визначати динамометром, так як терезів у нас не має (пам’ятайте 1Н = 100 г)
  3. Визначаємо відношення маси кожного бруска до об’єму. За формулою

m1/V1 = m2/V2

Зробивши всі розрахунки ми можемо дізнатися якою є маса дерева об’ємом 1см3

Якщо для експерименту взяти інші два суцільні тіла виготовлених з іншого матеріалу, то також одержимо рівні результати, але вже інші. Відношення маси тіла до його об’єму – це характеристика не тіла, а речовини, з якої це тіло виготовлено. Цю величину називають густиною речовини.

Густина речовини – це фізична величина, яка характеризує речовину і дорівнює відношенню маси суцільного тіла, виготовленого з цієї речовини, до об’єму цього тіла

p=m/v – по іншому можна сказати так  густина речовини – це фізична величина, яка дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму.

Фізичний зміст:

Густина показує, чому дорівнює маса речовини, взятої в об’ємі 1 м3 (або
1 см3)

Одиниці вимірювання густини в системі СІ:  1 кг/м3

Screenshot_19

З формули густини можна знайти масу та об’єм. Але для цього необхідно переробити формули в потрібний вигляд. За допомогою трикутника дуже легко змінювати формулу, закриваючи невідому одиницю і записуючи правильне правило.

Одиниці вимірювання густини в системі СІ:  1 кг/м3 але можуть застосовувати також одиницю г/см3 . Перевести кг в г і навпаки дуже легко: 2 кг/м3  =  =  = 0,002

Отже об’єм тіл можуть бути однаковими,маси також, але виготовлені з різних речовин відповідно і густина у кожної речовини різна . Густину кожної речовини можна дізнатися за спеціальними таблицями які називаються таблиця густин речовин. Так як ми з вами згадали речовини, які бувають трьох станів, отже і густини є трьох станів.

Проведемо експеримент (на столі стоїть два стаканчика зі звичайною водою та соняшниковою олією) Давайте за таблицею густин дізнаємося яка з них важча яка легша. Відповідно важча рідина падає на дно легша плаває. Наливаємо чисту воду, а потім соняшникову олію. (на столі стоять стакани з дуже солоною водою та дуже солодкою. По черзі перевіряємо де густина речовини більша.)

Досліди: 1) в оди н стаканчику наливаємо обережно чисту воду і солону; 2) солодку і чисту воду3) солодку і солону. З отриманих результатів дізнаємося де густина речовини більша де менша. Для більш красивішого ефект можна зафарбувати речовини різним кольором.

  1. Закріплення матеріалу. (12 хв.)

Розв’язання задач.

  1. Визначіть масу сталевої деталі об’ємом 140см3.

Screenshot_20

  1. Рефлексія, оцінювання досягнень. (2 хв.)

В кінці уроку вчитель виставляє оцінки учням які працювали протягом уроку.

  1. Домашнє завдання.(2 хв.)

За підручником Бар’яхтарова В. Г. та Божинова Ф. Я. §16 Вправа № 16 (2)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Стандартний урок, стандартна фундаментальна розробка. На мою думку, трохи не вистачає демонстрацій та експериментальних досліджень учнів. Не завадила б і якась цікавинка. Вибачте за критичний підхід, але ж ми в ролі експертів!

  2. Традиційний урок.До питань актуалізації необхідно включити способи визначення обєму, найпростіші формули, претворення одиниць. Пояснення нового матеріалу здійснюється логічно, підкріплене дослідами. Проте не проводиться робота з таблицею густин у формі усних вправ. Контрольні запитання на етапі закріплення анонсовані, проте в конспекті відсутні. Домашнє завдання недиференційоване.

  3. Анна Дмитрівна, дуже дякую Вам за змістовний конспект уроку)))))))))) А по 8-му класу у Вас такие имеются???

  4. Вчитель формує в учнів ключові компетентності, необхідні для їх самореалізації у житті.Мета досягається в процесі реалізації завдань, спрямованих на формування й розвиток в учнів розуміння фізичних явищ в пізнанні дійсності, готовності до розпізнавання проблеми, здатності логічно міркувати. На схвальну оцінку заслуговує план конспекту, з нього одразу видно як розподіляється час на уроці та прийоми і методи . які застосовує вчитель.

  5. Гарно побудований урок. Чудово сформована мотивація до вивчення даної теми та подальше її вивчення. Для вивчення формули використаний трикутник, з власного досвіду знаю, що дуже добре допомагає учням, особливо 7 класу, вивчити формулу, та виводити з неї інші фізичні величини))

  6. У конспекті вчителя правильно сформульовано навчальну, розвивальну і виховну мету уроку. Структура уроку і зміст відповідають меті і даному типові (комбінований ). Вдало поєднуються експеримент, дослід і фізичний практикум. Якщо в уроці надається такий розгорнутий план по хвилинам, він максимально наближений до реального. Вдячна за такий урок і особливо гарний приклад плану. Бажаю успіхів.

  7. Структура уроку повністю відповідає вибраному типу. Без сумніву, запропоновані експерименти викличуть зацікавлення учнів та допоможуть підтримувати їх інтерес до кінця уроку. Але, на жаль, я не побачила на уроці анонсованої вчителем взаємоперевірки та роботи в малих групах і мені здається, що за 12хв, виділених на закріплення матеріалу, можна було б розв’язати значно більше завдань, або хоча б одну, але складнішу.