Конспект уроку з географії: “Альтернативні джерела енергії. Зміни клімату.”
Автор: вчитель географії Олійник Світлана Валеріївна
Говорячи про альтернативні джерела енергії ми говоримо про економію енергоресурсів. Але економити можна не тільки на державному рівні, а й на побутовому. Як часто у нас у квартирі чи домі одночасно працюють телевізор, програвач, комп’ютер,увімкнені всі лампочки….
Адже на кожній лампочці ми можемо зекономити і власні кошти і енергоресурси. Як це можна робити ми дізнаємось на цьому уроці.
ТЕМА: Альтернативні джерела енергії та зміни клімату.
МЕТА: узагальнити і систематизувати знання учнів про основні типи електростанцій, принципи їхньої дії;
сформувати свідоме ставлення до проблеми охорони навколишнього середовища, знання про наслідки, до яких призводить діяльність людини (зміна клімату).
зробити висновки щодо розвитку енергетики у майбутньому. Ознайомити учнів із альтернативними типами електростанцій;
розвивати вміння логічно викладати свою думку;
виховувати економічне і екологічне мислення, вміння працювати в колектив, прагнення до поповнення знань.
Хід уроку.
Епіграф уроку:
Над, усім що здійснюється у
безмежному просторі, в потоці часу,
володарює Енергія, як цариця чи
богиня, освітлюючи своїм сяйвом все…
Організаційний момент.
Доброго дня. Посміхніться мені гостям і однокласникам. Гарний настрій та володіння собою допоможуть вам бути активними на уроці. Не бійтеся помилитися, робіть самостійні висновки. Я зичу вам успіхів.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Урагани в США, засуха в Австралії, аномально спекотне літо в Європі, катастрофічні зливи і повені на туманному Альбіоні – список можна продовжувати. Ось тільки деякі приклади наслідків кліматичних змін. Екстремальні природні явища б’ють всі рекорди практично у всіх регіонах світу. А природні катаклізми тягнуть за собою економічні наслідки. З кожним роком збиток від стихійних лих зростає.
З чим пов’язані такі зміни? ( евристична бесіда)
Факт глобального потепління вже не викликає сумнівів. Дані метеорологічних спостережень свідчать про те, що за останні 100 років середня температура поверхні Землі зросла на 0,74 º С, причому темпи її росту поступово збільшуються.
За прогнозами Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) – найбільш авторитетної міжнародної організації в області клімату – в найближчі 20 років зростання температури складе в середньому 0,2 º С за десятиліття, а до кінця 21 століття температура Землі може підвищитися від 1,8 до 4,6 º С (така різниця в даних – результат накладення цілого комплексу моделей майбутнього клімату, в яких враховувалися різні сценарії розвитку світової економіки і суспільства).
Слайд № 1
Погодні умови пов’язані з потеплінням, спостерігаються у світі в цілому й в Україні зокрема додають роботи МНС під час повеней та інших стихійних лих. Глобальне потепління викличе танення льодовиків Гренландії, Антарктиди і гір, рівень світового океану підвищиться на 6 – 10 метрів при цьому буде затоплено біля 20% площі суходолу, де проживають сотні мільйонів людей. Однією із причин потепління є електроенергетика.
Слайд № 2
Тема уроку: Альтернативні джерела енергії та зміни клімату.
Слайд № 3
мета – зясувати:
- як глобальне потепління пов’язане з електроенергетикою;
- визначити особливості сучасної електроенергетики України;
- як раціонально використовувати енергоресурси.
Слайд № 4
Опанувавши цю тему ви повинні вміти:
– порівнювати традиційні й альтернативні способи отримання енергії;
- аналізувати екологічні та економічні проблеми функціонування енергетичної галузі;
- визначити переваги та недоліки відновлюваних джерел енергії;
– впроваджувати практичні заходи щодо збереження енергоресурсів.
Прийом «Мозковий штурм»
Щорічно в світі спалюється на ТЕС біля 9 млрд. т. палива що призводить до викидання більше 2 млрд. т. вуглекислого газу. ТЕС є основними постачальниками електроенергії в Україні , адже на них припадає 50% усієї одержаної електроенергії.
Що таке теплова енергетика і які ТЕС найбільші в Україні?
( ТЕС – це станції де внаслідок спалювання різних видів палива ( вугілля. газу, нафти, торфу) виробляють теплову енергію, яка за допомогою обладнання перетворюється на електричну енергію)
Паливо – це відновлювальний чи не відновлювальний ресурс? Отже він є вичерпним тому потрібно шукати інший енергетичний ресурс – більш дешевим і відносно невичерпним є вода.
Вони прості в експлуатації, гідроресурси дешеві не дають шкідливих відходів і викидів в атмосферу тому в найближчому часі будуть використовувати та все ж вони мають свої недоліки. Як ви гадаєте, які?
А чи можна якось оздоровити енергетику? Як щодо АЕС.
– використовують величезну енергоємність ядерного палива, що зумовлює незначні обсяги споживаного палива;
– здешевлює електроенергію, але катастрофа на ЧАЕС призвела до радіоактивного забруднення;
– великі витрати з утилізації радіоактивних відходів.
Отже підіб’ємо підсумки, які позитивні та які негативні риси традиційної енергетики.
Слайд № 5
У багатьох країнах і енергетичну кризу і ступінь забруднення довкілля розв’язують використовуючи альтернативні джерела енергії.
Слайд № 6
Прийом « Читання з позначками»
На підготовлених картках подається матеріал про альтернативні джерела енергії, їх переваги та недоліки. Учні 5 хвилин опрацьовують цей матеріал роблячи помітки про плюси та мінуси таких станцій.
Після опрацювання обговорюємо кожен вид енергетичних ресурсів. ( евристична бесіда)
Відповідно розглядаємо Слайди № 7,8,9,10,11.
Споживання енергії людиною зростає. Як ви вважаєте чи вистачить електроенергії в майбутньому? ( евристична бесіда)
Говорячи про альтернативні джерела енергії ми говоримо про економію енергоресурсів. Але економити можна не тільки на державному рівні, а й на побутовому. Як часто у нас у квартирі чи домі одночасно працюють телевізор, програвач, комп’ютер,увімкнені всі лампочки….
Адже на кожній лампочці ми можемо зекономити і власні кошти і енергоресурси. Давайте пригадаємо фізику і спробуємо розв’язати задачу.
Яку суму грошей можна зекономити на оплаті за електроенергію, якщо замість лампочки 100 Вт, за умови що лампочка буде ввімкнена 4 год. на добу протягом року (ціна електроенергії – 90 коп. за 1кВт/год.)
Дано:
P = 75 Вт. Р2- Р2= 100Вт-75Вт=25Вт
P² = 100 Вт. 25Вт100Вт/год. · 4год.=100Вт/год.
t = 4год. 100Вт/год.· 365 днів=36,500 Вт/год.
∑ – ? 36,500 Вт/год.·0,9грн=32,85грн
Відповідь: можна зекономити 32,85грн
А давайте порівняємо
Яку суму грошей можна зекономити, якщо замінити лампочки 100 Вт на лампочки “Економки” потужністю 20 Вт при подібній умові.
Слайд № 12
То що ж кожен з нас може зробити, щоб зберегти енергію?
Давайте розглянемо пам´ятку
Слайд № 13
Міні моніторинг «Чи бережеш ти енергію»
( відповідайте на питання « Так» або «Ні»)
– У нашому домі ми записуємо енергоспоживання;
– у нашому домі ми вимикаємо світло в кімнаті, коли виходимо з неї;
– у нашому домі пральна машина завжди повністю заповнена, коли ми її використовуємо;
– у нашому домі холодильник стоїть у прохолодній кімнаті;
– у нашому домі ми не ставимо меблі перед обігрівачем;
– у нашому домі ми почали використовувати енергозберігаючі лампочки;
– у нашому домі ми використовуємо місцеве освітлення;
– у нашому домі ми провітрюємо швидко та ефективно, упродовж усього декількох хвилин;
– у нашому домі ми заклеюємо вікна на зиму;
– у нашому домі ми зашторюємо вікна на ніч;
– у нашому домі ми використовуємо раковину для миття посуду;
– у нашому домі ми накриваємо каструлю кришкою коли готуємо їжу;
– у нашому домі ми миємось під душем а не приймаємо ванну;
– у нашому домі ми ходимо пішки або їздимо на велосипеді в школу та на роботу;
– у нашому домі ми знижуємо температуру в приміщені, коли виходимо;
– у нашому домі ми знижуємо температуру в приміщені вночі;
– у нашому домі ми повторно використовуємо скло, папір та метал;
– у нашому домі ми не купуємо товари, які можуть використовуватись тільки один раз;
у нашому домі ми не купуємо товар у великих коробках;
– у нашому домі ми ремонтуємо речі замість того, щоб їх замінити;
За кожну відповідь « так» ставимо собі один бал.
1-5: вам ще потрібно багато вчитись, так що починайте вже зараз.
6-10: у вас багато добрих звичок, які можуть стати основою для подальшої роботи.
11-15: ви є прикладом для інших.
16-20: хтось із вашої родини повинен стати міністром екології.
А зараз проведемо гру «Мікрофон»
Слайд № 14
Клас поділити на три групи. Перша група – міністри палива та енергетики, друга – пересічні громадяни і третя – незалежні експерти. Учням дається мікрофон і вони по черзі усі висловлюють свою думку. Якби я був……. я б використовував такі види енергії….
Оцінювання.
Домашнє завдання.Слайд № 15
Повідомлення про конкурси та акції енергозбереження.
Презентація до уроку
Конспект уроку мені сподобався тим,що навчання цікаве та ефективне для всіх учнів,а співпраця взаємна і корисна.Інформація та знання,здобуті на уроці географії, потрібні протягом усього життя .До педагогічної скарбнички:міні-моніторинг.Дякую
Мені цікаво було читати конспект вашого уроку. Все наочно, одне випливає з іншого. Цілі і завдання уроку виконані. Дітям тема близька і зрозуміла. Я для себе дізналася багато цікавого, згадала то, що вивчала в школі. З віком розумієш, який прекрасний предмет – географія.
Тема, піднята Світланою Валеріївною надзвичайно важлива та актуальна, як для кожного українця, так і для нашої держави в цілому, а тому заслуговує на можливість створення цікавого наукового проекту в межах МАН. Міні моніторинг «Чи бережеш ти енергію» – обов’язковий лікбез економічного та екологічного виховання.