Конспект уроку з географії, 10 клас

Природокористування. Географія світових природних ресурсів

Автор: вчитель географії Шевельова Олександра Анатоліївна

вчитель географії Шевельова Олександра АнатоліївнаМета: поглибити знання про «географічне та навколишнє середовище», «антропосферу», «природокористування»; розвивати уміння аналізувати ступені впливу людини на природу; ознайомити з географією розміщення основних видів мінеральних і земельних ресурсів.

Урок комбінований з елементами колективного діалогу.

Випереджувальне завдання:  підготувати повідомлення про особливості розміщення основних родовищ паливних, рудних і нерудних корисних копалин; особливості земельних ресурсів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Домашнє завдання.

Опрацювати  параграф, закінчити таблицю 1. На високий рівень – узагальнити таблиці 2, 3.

Табл. 2.

Райони  поширення Паливні
Китай, США,..? вугілля
 Саудівська Аравія,?.?.. нафта
Росія,….?,.. газ

Табл.3 Рудні корисні копалини.( виписати по 4 держави з найбільшими запасами)

Золото Алюміній Залізні, марганцеві руди. Мідні  Хром Олово
ПАР, Росія,… Гвінея, ? ? ? ?

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Ми навчились піклуватись про своє здоров’я,  дбати про стан приміщень, в яких   перебуваємо, нас турбує  вигляд  міст і селищ в яких мешкаємо.  Але  все марно, якщо загальний стан навколишнього середовища є незадовільним. Тому найактуальнішою задачею сьогодення є формування екологічної культури всіх  людей.

Мета нашого сьогоднішнього уроку  в тому, щоб ознайомитись з новими поняттями, визначити основні особливості розміщення мінеральних і земельних ресурсів і взяти за орієнтир життя закони, сформульовані екологом Барі Коммонером:

  • Усе пов’язане з усім;
  • Усе має кудись діватися;
  • Природа знає  краще;
  • Ніщо не дається задарма.

ІІІ. Географічна розминка.

Згадаємо фізичну карту!

Завдання №1.

Потрібно  правильно записати до відповідного материка  певні  географічні об’єкти

( дивись табл.1).

Перші 4 учня, які виконують завдання  накопичують бали.

(правильна відповідь-0,5б.)

А. Північна  Америка –                                         Г. Євразія – 1,

Б.  Південна Америка –  2,                                    Д. Австралія –

В. Африка –

Учні показують ці об’єкти на карті.

Таблиця 1.

Форма рельєфу Корисні копалини Умовні позначення
1. Карпати
2. Бразильське  плоскогір’я
3. Аппалачі
4. Великий Вододільний  хребет.
5. Ефіопське нагір’я
6. Анди
7. Гвіанське плоскогір’я
8. Драконові гори
9. Плоскогір’я Декан
10. Месопотамська низовина
11. Лаврентійська височина
12. Скелясті гори
13. Скандинавські гори
14. Західно-сибірська рівнина

Завдання № 2.

Визначте, які ресурси відносяться до відновлювальних:

а) ґрунти;                            г) корисні копалини;

б) рослинність;                   д) вода;

в) тваринний світ;               е) кліматичні ресурси.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Словникові слова.

Антропосфера – сфера життєдіяльності людини, яка склалася внаслідок взаємодії людини з іншими сферами Землі в гармонійному існуванні.

Земельні ресурси – землі, що використовуються, або можуть використовуватися в різних галузях господарства. Земельний фонд ( без Антарктиди) становить 133,9 млн. кв. км, або 26,3% від загальної площі.

Природокористування – сукупність усіх впливів людства на природу, що передбачає заходи щодо її освоєння, перетворення і охорони.  Це є  постійний аналіз взаємодії людини з іншими об’єктами Всесвіту.

Раціональне природокористування це  користування ресурсами для сталого розвитку, тобто така експлуатація всіх видів ресурсів, внаслідок якої  вплив на природу – обмежений.

Відповідно, нераціональне природокористування пов’язане з виснаженням природних ресурсів, забрудненням навколишнього середовища, великою кількістю відходів. Таким чином,  нераціональне природокористування,  ставить під загрозу саме існування життя на Землі.

? Подумайте, чи можете ви назвати приклади як раціонального, так і нераціонального природокористування.

Обговорення.

Особливості розміщення паливних, рудних та нерудних ресурсів світу.

Виступи учнів з повідомленнями.

Обговорення.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів.

Слово вчителя.

Антропогенне навантаження на рельєф призводить до порушення цілісності.  Саме це викликало появу в геохронологічній  таблиці п’ятирічного періоду і таку тривогу науковців стосовно використання всіх видів природних ресурсів.

 Ми прагнемо у житті усього досягти, але активна й здебільшого непродумана діяльність людини супроводжена знищенням природних ресурсів і забрудненням навколишнього середовища, призвела до того, що нині геосфера планети перебуває в критичному стані  і до  глобальної  катастрофи вчені залишають  «умовні 4 хвилини» ( такі підсумки підводять кожного року, аналізуючи міжнародні події, екологічну ситуацію в світі. Тому, внаслідок недостачі світових політичних протидій глобальній зміні клімату та розповсюдженню ядерної  зброї  і навантаженню на природні ресурси в тому числі,  у 2016 році вчені  відхилили одну хвилину в  «Годиннику Судного дня».

Практичне завдання.

Користуючись картою заповнити таблицю 2.

VІ.  Підсумок уроку.

Виставлення оцінок.

Проблемне питання.

? Що робити з пластигломератом?

З учнями розглядали питання географічного турніру. Одне з запитань стосувалось пластигломерата. Це є нова речовина – штучно-природний конгломерат: лава вулканів і людське сміття. Що це – вирішення проблеми штучних островів, або погіршення навколишнього середовища  від нашої життєдіяльності? Таке питання поставив учень 9-Б класу Червоненко Борис, готуючи презентацію. Тому, намагаємось кожного дня здійснити маленький крок до вирішення глобальної проблеми ( перегляд презентації).

Презентації до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Важливість вивчення цієї теми неописана. Урок чудовий із використанням різних форм роботи. Висвітлено різні прийоми для засвоєння знань. Добре розвинута тема закріплення знань Дякую!

  2. Важлива тема уроку географії і для всього людства є проблемою використання природних надр.І вчителька надає можливості учням показати їхнє ставлення до проблем природокористування та їхнє вирішення.Про це свідчить презентація учня (чомусь на російській мові)

    1. Доброго дня. Презентація на російській мові, бо її склав учень – переселенець з Донецька. Дякую за позитивні відгуки. З повагою.

  3. Олександро Анатоліївно! Прекрасний урок, який вчить учнів визначити основні особливості розміщення мінеральних і земельних ресурсів. Цікавий матеріал про життя закони, сформульовані екологом Барі Коммонером: Усе пов’язане з усім; Усе має кудись діватися; Природа знає краще; Ніщо не дається задарма. Щиро вдячна)))

  4. Урок географії починається з диференційованого домашнього завдання ,і надалі завдання даються і обов’язково оцінюються. Учитель звертає увагу на мету уроку і постійно акцентує увагу на це. На уроці використовуються різноманітні форми і прийоми роботи .Важливе місце займає словникова робота, а також розбір проблемного питання . Спасибі Вам 1