Конспект уроку з хімії для 11 класу на тему: “Нафта”.
Автор: вчитель хімії Доменті Інна Іванівна
Урок інтегрований з використанням інтернет- ресурсів учнями, мультимедії, живого експерименту, практичного дослідження
Тема: Нафта. Склад і властивості нафти.
Мета: З’ясувати склад та властивості нафти; розглянути методи добування та нафтопереробки нафти у зв’язку з її фізичними властивостями; акцентувати увагу на історичних та соціальних аспектах використання нафтопродуктів; удосконалювати навички роботи з традиційними та електронними засобами; розвивати загально навчальні та творчі вміння; розвивати вміння виділяти головне під час роботи з різними джерелами інформації, вміння ставити запитання та розв’язувати нестандартні пізнавальні вправи, вміння презентувати отриману інформацію; розвивати інтерес до роботи з різними джерелами відомостей з хімії, історії, географії.
Обладнання: друкований роздатковий матеріал, штативи для пробірок, пробірки з 2 мл нафти, пробірки з 5 мл води, карта світу та України, пластиковий посуд, гасова лампа, мобільний телефон, свічка.
Тип уроку: інтегрований (хімія, географія, історія), засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
11 клас – це не лише яскраві та веселі шкільні свята, змагання, конкурси, а й уточнення свого бачення майбутньої професії. Сьогодні ми з вами розглянемо такий матеріал, який необхідно знати в теперішній час чи не кожній людині. Я вам дам підказки, за якими ви маєте сказати яку саме сполуку ми будемо з вами сьогодні вивчати.
Підказки:
- Ця хімічна сполука не має хімічної формули
- Переклад з грецької цього слова «спалахувати», «займатися»
- На столі: пластикова скатертина, свічка, мобільний телефон
- Масляниста рідина, з різким запахом вона,
Темно-бурий колір має, під землею залягає,
«Чорним золотом» її звуть всі люди на Землі,
З неї роблять , любий друже, гас, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси.
Відповідь : нафта.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей та завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Для успішного засвоєння сьогоднішньої теми ми будемо користуватися інформацією з інтернету та ілюстративним матеріалом, презентаціями, відео демонстраціями та живими дослідами.
План:
- Склад нафти
- Фізичні властивості
- Історичні відомості
- Поширення в природі
Нафта – це корисна копалина, поширена в осадовій оболонці Землі. У складі нафти виявлено понад 1000 органічних і неорганічних речовин. Ця багатокомпонентна суміш, головна складової якої – вуглеводні (насичені, ненасичені, циклопарафіни, ароматичні). Також до складу нафти входять оксигено-, нітрогено- та сульфуровмісні сполуки.
Лабораторний дослід.
«Вивчення фізичних властивостей нафти».
Заповнити таблицю
Фізичні властивості | Зразок нафти |
Агрегатний стан | |
Колір | |
Запах | |
Консистенція | |
Густина (легше чи важче води) | |
Розчинність у воді |
Завдання на дошці.
Вправа.
У складі нафти містяться різні вуглеводні, переважно алкани. Напишіть 5 різних структурних алканів, у складі яких міститься 12 атомів Карбону.
- Історичні відомості про нафту
Демонстрація презентації.
Нафта була відома ще до нашої ери. Згадки про коричневу чи темно-буру оліїсту рідину зі специфічним запахом, яка просочувалася з гірських порід, трапляються в працях давніх географів та істориків Геродота, Плутарха, Страбона, Плінія Старшого. Чорну оліїсту рідину греки возили до себе з Кавказу. Уже в ті давні часи люди навчилися використовувати «кам’яну олію». Найбільш широке використання в давнину отримали важкі нафти – тверді або в’язкі речовини , які зараз відносять до асфальтів або бітумів. У природі трапляється не лише нафта, але й нафтопродукти, утворені природним шляхом , наприклад, унікальне асфальтове озеро Піч-Лейк у Тринідаді й Тобаго, відоме вже 5 століть.
(учні в пошуку google шукають інформацію про озеро Піч –Лейк).
Поширення в природі:
Нафтові компанії, щоб припинити нестабільність цін та виробництва, почали створювати асоціації та організації. Однією з них є організація країн-експортерів нафти (ОПЕК). Нафтові родовища, які дозволяють добути не менше 5 мільярдів барелів нафти, є найбільшими (їх називають унікальними або супергігантами); другі за розміром – це родовища, що називають гігантськими, бо вони містять від 500 мільйонів до 5 мільярдів барелів нафти. Запаси нафти є приблизно в 70 країнах, але лише деякі з них мають такі велетенські родовища. Найбільша кількість супергігантів знаходиться в Арабсько-Іранському нафтогазоносному басейні, який охоплює Перську затоку та територію довкола неї. Зараз увага виробників спрямована на Каспійський регіон, який складають такі країни, як Азербайджан, Іран, Казахстан, Росія, Туркменістан, Узбекистан.
Що таке барель?
Перші нафтові компанії в Пенсільванії перевозили нафту у винних діжках, барелях ємністю 48 галонів, чи 180 літрів. Потім почали наливати лише 42 галона, чи 159 літрів, щоб під час перевезень не було проблем. У комерції барель і сьогодні використовують для вимірювання кількості нафти.
Нафтова промисловість України не задовольняє власних потреб, тому паливний ринок багато в чому залежить від імпорту сировини.
На контурних картах позначити нафтові запаси України( інформація, учні позначають на карті).
Карпатська нафтогазоносна провінція – найстаріша з тих, що експлуатують в Україні. Родовища цього регіону хижацьки вичерпувалися. Великі родовища – Долинське, Бориславське, Битковське, Вільховське.
Дніпровсько-Донецька нафтогазоносна область почала відігравати важливу роль у нафтогазовій промисловості Україні після Другої світової війни. Великі родовища зосереджені в Полтавській, Сумській, Чернігівській областях.
Кримсько-Причорноморська провінція найбільш перспективна, з 1993 року тут видобувають нафту. Найбільші родовища – Джанкойське та Глебівське.
Фільм про знаходження нафти на Україні.
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
П’ять аркушів паперу з літерами Н, А, Ф, Т, А . На зворотньому боці кожного аркуша надруковані запитання з розглянутої теми. Учні відповідають на запитання, а літери прикріпляють на дошці, утворюючи слово «нафта».
Н – Чи має сталу хімічну формулу нафта?
А – Які фізичні властивості є сталими, а які змінними?
Ф – Що в перекладі з грецької означає нафта?
Т – В яких областях на Україні знаходиться нафта?
А – З якої суміші сполук складається нафта?
V. Підбиття підсумків. Домашнє завдання.
Вивчити параграф. Виконати тестові завдання.
Інно Іванівно! У Вас вийшов чудовий та цікавий конспект уроку хімії.Процес навчання і пізнання найбільш плідний через продуктивну діяльність,яка в процесі вивчення нової теми про нафту заохочувала учнів до використання інформаційних джерел, презентації.Учні отримують знання,які необхідні в майбутньому
Змістовий, хороший урок. Форми і прийоми роботи відповідають обраним методам, відповідним досліджуваного матеріалу і способів організації діяльності учнів. Зміст навчального матеріалу відрізняється науковістю і практичною спрямованістю. Урок сприяє здійсненню в процесі оволодіння знаннями саморозвитку, самоосвіти, самовираженню кожного учня, розвиткові його мислення, емоційної сфери, збагаченню особистого досвіду. Натхнення!