Конспект уроку з історії з теми греко-перські війни.
Автор: вчитель історії Казанчук Олександр Ігорович
Особливістю мого уроку є використання універсальних схем для запису воєних подій. Для цього я обрав урок 6 класу, тема: Греко-перські війни. Вона дуже показова, бо тут якраз вигідно використовувати таку форму запису. Для дітей, перш за все, це інтерес та швидке засвоєння матеріалу. Для вчителя це формування в дітей навичок конспективного запису через схеми.
Урок апробований, така форма запису дійсно працює.
До того ж, в самому уроці я широко використовую роботу з картою, підручником, міжпредметні зв’язки.
Урок буде цікавий як для молодих, так і для більш досвідчених вчителів.
Тема: Греко-перські війни. Марафонська битва. Похід Ксеркса.
Мета: після цього уроку учені дізнаються про історичні події періоду 500-449 рр. до н.е.; зможуть визначати причини війни, називати хронологічні межі і дати греко-перських воєн, показувати на карті місця найважливіших битв, похід Ксеркса; діти отрумають гарний приклад стійкості, самопожертви, мужності спартанців, військової хитрості Афінян.
Урок навчає: розширенню знань про світову історію Стародавнього періоду, через спеціальні позначки записувати декілька речень однією схемою, діставати історичну інформацію з тексту.
Урок розвиває: Навички роботи з контурною картою та атласом, вміння коротко конспектувати спеціальними схемами важливі події на прикладі битв
Урок виховує: мужність, рішучість у досягненні поставлених цілей.
Обладнання: підручник, карта.
Підручник: Всесвітня історія 6 клас; Пометун, Мороз, Малієнко; Київ «Освіта»; 2014р.
Нові поняття: греко-перські війни, фаланга, дисципліна легкої атлетики марафон, трієри
Тип уроку: засвоєння нових знань
План
- Причини греко-перських війн
- Марафонська битва
- Битва при Фермопілах
- Саламінська битва
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель: Кожному народу в різні історичні періоди вдавалось досягти величезної могутності. В V-VІ ст. до н.е. наймогутнішими центрами західної та східної цивілізацій були еллінська Греція та Персія. Війни між цими державами охопили 500-449рр. до н.е. і називаються греко-перськими війнами.
Робота з підручником: параграф 33, завдання на стор. 151
ІІІ Вивчення нового матеріалу
- Робота з підручником: с 152.
Завдання: прочитати 1-3 абзаци та визначити причини греко-перських війн.
Проміжний підсумок:
Отже, війна велась за панування на Середземному морі, за торгівельні шляхи і була закономірною.
- Робота з підручником: с 152
Завдання: прочитати перебіг подій Марафонської битви та дістати історичну інформацію.
Робота з контурною картою:
Завдання: на контурній карті за атласом ( чи підручником с.151) позначити місце битви.
Робота з поняттями: фаланга
Діти у зошити виписують нове поняття.
Учитель показує нову форму запису історичних битв через схему. Діти допомагають, відповідаючи на навідні питання, записують за вчителем схему.
Де схрещені мечі означають – битву, а прапорець – сторону,що перемогла.
Міжпредметні зв’язки: Розповідь вчителя про історію появи дисципліни з легкої атлетики.
- Робота з підручником: с 154
Завдання: прочитати перебіг подій битви при Фермопілах та дістати історичну інформацію.
Робота з контурною картою:
Завдання: на контурній карті за атласом ( чи підручником с.151) позначити місце битви та похід Ксеркса.
- Робота з підручником: с 155-156
Завдання: прочитати перебіг подій Саламінської битви та дістати історичну інформацію.
Робота з контурною картою:
Завдання: на контурній карті за атласом ( чи підручником с.151) позначити місце битви.
Робота з поняттями: трієри (с.155)
Діти у зошити виписують нове поняття.
Робота зі схемою:
Завдання: Самостійно за попереднім зразком зробити схему битви
Діти повинні зробити таку схему:
IV Підсумки уроку
Рефлексія, мікрофон
Учні за допомогою вчителя підводять підсумки уроку, починаючи з теми, причин та перебігу бойових дій. Виводять підсумки греко-перських війн для обох воюючих сторін.
V Домашнє завдання
Мета: після цього уроку учені дізнаються про історичні події – не зовсім грамотно формульована. На мою думку, забагато роботи з підручником. На уроках історії було б приємно чути цікаві розповіді вчителя. Мені не вистачило різних форм роботи, окрім колективної. Домашнє завдання дуже цікаве.
У анотації до уроку вчитель сам охарактеризував свій урок на всі сто. Урок продуманий, проводиться в темпі. Присутні міжпредметні звязки, проводиться робота з новими поняттями. План до уроку дає можливість не відступати від ходу уроку. А схеми для запису воєних подій вчать учнів не тільки конспектувати, а й ровивають зорову память.