Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Загадковий світ природи. Зима у поезії Олександра Олеся для дітей. О.Олесь «Біга зайчик-скакунець»
Автор: вчитель початкових класів Мала Алла Павлівна
Урок допоможе розкрити майстерність поета у створені образу зими; формувати навички виразного читання віршів О.Олеся; працювати над образними засобами, вмінням порівнювати, розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні, творчі та інтелектуальні здібності, виховувати любов до природи.
Тема: Загадковий світ природи. Зима у поезії Олександра Олеся для дітей.
О.Олесь «Біга зайчик-скакунець»
Мета: розкрити майстерність поета у створені образу зими; формувати навички виразного читання віршів О.Олеся; працювати над образними засобами, вмінням порівнювати, розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні, творчі та інтелектуальні здібності, виховувати любов до природи
Обладнання: портрет О.Олеся, презентація, малюнки портретів зими, ілюстрації зимового лісу, малюнки звірів
Тип: комбінований
Форма: Урок-гра
Хід уроку
І Організаційний момент Наш девіз: не просто відповідати,а міркувати
Встали дітки всі рівненько виразно читати, дружно й плідно працювати.
Посміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Адже у нас незвичайний урок до нас завітала гостя. А хто вона дізнаєтесь коли відгадаєте загадку.
Чудо сани прилетіли
скакуни в тих санях білі
В санях тих сидить цариця
білокоса білолиця
Рукавом махах
сріблом все вкриває (Зима)
Вона ще й засипала все кучугурами снігу і когось заховала. Нам треба прибрати ці гори снігу і дізнатись хто ж там.
ІІ Мовна розминка
- Щоб гарно попрацювати , треба підготуватись.
- Складова таблиця
2.Складемо чистомовку про зиму:
Ма-ма-ма –загляда в вікно …. (зима)
Ок-ок-ок- вже політує ….. ( сніжок)
Ель-ець-ець – поскрипує …. (морозець)
Мо-мо-мо- всі із хати ….. (біжимо)
Ем- ем-ем – саночки…. (візьмем)
Дем-дем-дем- на гірку ….. (підем)
Зем-зем-зем- мішечок сміху….( привезем)
- Робота над скоромовкою
Їхав січень возом
Віз мішок з морозом
Віз мішок із снігом
Із дитячим сміхом
ІІ Перевірка домашнього завдання
Подивіться на слайд і згадайте вірш якого поета ви читали вдома
1.Вправа «Інтервю»
– Яке справжнє ім. я О. Олеся? (Олександр Іванович Кандиба)
– Коли і де народився поет? ( 4 грудня 1878 р.)
– Хто були батьки поета?
– В скільки років поет навчився читати?
– Яку книгу він любив читати і знав майже напамять?
– Ким називали О.Олеся?
– Скільки музичних творів покладено на слова?
– Для кого писав поет?
- Читання вірша « Ліс восени»
– Які порівняння вжив автор?
– Як поводились тварини восени? Чому?
ІІІ Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми та завдань уроку.
1.Яка пора приходить після осені?
Назвіть основні ознаки зими( Показ слайду)
-Чому взимку стає холодно? ( Сонце піднімається низько над горизонтом, не гріє, знижується температура повітря)
Ми одягаємо теплий одяг.
– А як рятуються звірі та птахи? ( Роблять нори,шукають дупла,щілини та ховаються в них, деякі звірі змінюють хутро на тепліше, пухнастіше, деякі впадають в сплячку)
А ви любите зиму? За що?
Зима – чудова пора року . Вона подобається багатьом поетам, які по різному зображують художній образ зими. , Наше завдання побачити це ,вчитись виразно читати , порівнювати спів ставляти.
IV. Робота над новим матеріалом
- Опрацювання уривків віршів Т.Коломієць та Г.Бойка
А) самостійне читання уривків
Б)Якою бачать автори зиму? ( кришталевою, у срібній сукні, у кожушку)
– Чому автори використали слово срібний для опису зими?
– А якою ви уявляєте зиму? Побудова асоціативного куща
- Опрацювання вірша «Біга зайчик-скакунець»
– Як ви думаєте про кого та про що буде йти мова? Подивіться на малюнок в підручнику.
А) Читання вчителем
– Хто є головною героїнею?
-Кому ще крім зайця живеться важко взимку? ( білка, горобці)
-З яким настроєм ми читаємо цей вірш та в якому темпі? ( не весело, початок – енергійно, бадьоро, кінець – спокійно, повільно)
Б) Словникова робота
Сховався мерщій помело – мітла
Злетіла скакунець
Зостався плиг затишок – затишне місце
забіліла помело вгледіла – побачилаЗабіліла
В) самостійне читання вірша (шукаючи рими)
Г) Гра « знайди рими»
Тікає – доганяє
виставляє – напихає
Сховався – зостався
гілці – тарілці
злетіла – забіліла
д) Гра «Віхола» Читання вголос учнями
е) Вибіркове читання
– Куди біг зайчик?
– Де сховався зайчик?
– Що робить білка?
– Де вгледіла зима горобців?
– Де зима залишилася відпочити?
– Якими словами ми можемо підписати малюнок в підручнику ?
– – Де зима залишилася відпочити?
Фізкультхвилинка
- Робота в групі
І гр.. Вівдшукайте слова, якими описано дії зими. Зима (що робить?) доганяє …. (доганяє,напихає, кидає, вгледіла, злетіла, забіліла)
ІІ гр..Опишіть характер зими ( Лагідна, сердита, сувора,люта,весела влізлива, швидка, сніжна, морозна, тепла, спокійна). Чи відповідає образ зими О.Олеся нашому образу?
ІІІгр. Який би інший заголовок до вірша ви дібрали – підкресліть ( Ліс взимку. Налякала всіх зима.
Сердита зима. Зима- чарівниця)
VІ. Узагальнення та систематизація знань
1.Гра «Так чи ні» «Будь уважним» – читання Незнайком
+ Біга зайчик-скакунець
– А зима від всіх тікає
+ Під дубом сховався
– Білка хвостиком махає
+ Зима в дупло снігу напихає
– А як вгледіла горобців немає
+ На сосну злетіла снігом забіліла
- Виразне читання передаючи характер зими.
2.Творче завдання : вірш наш не закінчений – пропоную скласти опис зими після хурделиці
Як живеться зайчику, білочці у дуплі де зима накидала снігу, горобцям, що опинилися у сніговій тарілці.
А наш зайчик-скакунець
Із-за дуба ….
Поки зима …..
Він знову ….. ( тікає, спочиває, виглядає)
3.Бесіда
– Чому тварини так бояться зими?
– Яким тваринам потрібна допомога?
– Як ми можемо допомогти їм?
VІІ Підсумок
Я дізнався …
Я навчився …
Отже , ми врятували від зими тварин (Зайчика, білочку,горобця)
Якщо ви завітаєте до зимового лісу, який гостинець можна взяти для тварин?
(Морквину капустини – зайчику, горішки для білочки, насіння, крихти хліба – птахам)
Домашнє завдання : 1. Виразно читати с. 63
- Скласти розповідь про життя тварин взимку або малюнок
- Придумати запитання за змістом вірша
Усі етапи уроку взаємопов*язані, застосовуються пізнавальні, проблемні завдання, компетентнісний підхід. Дуже добре, що учні спвпрацюють в групі, виконують творче завдання. домашнє завдання, як я розумію, диференційоване, адже виконати все одразу – забагато для учня 2 класу. Дякую.
У розробці присутній стандартний набір для розчитування: скоромовка, чистомовка. Увесь дидактичний матеріал авторка дібрала згідно обраної теми – зими. Різноманітні ігрові прийоми дозволяють перечитувати твори декілька разів. А це, в свою чергу, сприяє швидкісному виразному читанню, удосконалює інтонаційну техніку.
Вчителька використовує різні заохочувальні форми і методи роботи для того,щоб зацікавити дітей темою уроку.Мовна розминка сприяє інтересу до особистості О.Олеся.Хороша робота в групах.Наявна фізкультхвилинка.Урок заслуговує на впровадження в практику іншими педагогами.Дякую
Матеріал уроку доступний для для сприйняття другокласниками. Використаний звязок з навколишнім та багато різноманітних форм роботи, які сприяють кращому сприйняттю віршів, їх виразному , свідомому читанні. Використано наочний та ілюстративний матеріал, що розвиває пізнавальну діяльність учнів.
Тематичне спрямування уроку допомогло Аллі Павлівні сформувати його як цілісний об’кт, всі етапи якого нерозривно та органічно пов’язані. Впровадження вчителем різноманітних форм роботи забезпечило ефективне досягнення цілей уроку : використання мовної розминки допомогло дітям самостійно сформулювати тему уроку, вправа «Інтерв’ю” стала в нагоді для активізації пізнавальної діяльності учнів, творча робота в групах дозволила проявити всю фантазію та індивідуальність. В повній мірі вчителю вдалося реалізувати і виховну мету уроку.
Урок дуже насичений, цікавий. Вчитель використовує різноманітні форми роботи, які сприяють розвитку творчим та інтелектуальним здібностям, розвитку зв’язного мовлення учнів. Також вчитель не забула і про виховний момент на уроці, а саме, виховувала любов до природи