Конспект уроку з літературного читання. І. Січовик для дітей.

Автор: вчитель початкових класів Сокур Ганна Олександрівна

Screenshot_9Сучасна українська література для дітей.


 

Тема: Ігор Січовик. Складне завдання. Вилікувався. Ласунець. Виховані діти.                          Зайко  –  хвалько.

Мета: познайомити учнів з творчістю І. Січовика,  удосконалювати техніку читання віршованих творів, виразність, артистичність читання; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; виховувати любов до художнього слова.

Обладнання: мультимедійна презентація.

Хід уроку

І Організація класу

Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

– З яким сучасним українським письменником познайомились на минулому уроці? (В. Верховеня)

-Які твори автора вам найбільше сподобались?

ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ТВОРІВ.

-Як же називають людей які проживають в Сумах? Миколаєві? Херсоні?

(сумчани, миколаївці, херсонці)

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА.

Суми. Історія Сум почалася ще з часів великого українського гетьмана

Б. Хмельницького.  Після битви під Берестечком і поразки козаків, Б. Хмельницький дав указ заселяти вільні території Слобожанщини, де зараз і знаходиться м. Суми.

Миколаїв. Його будували як місто, де будуть будувати кораблі. Зі всіх кінців завозили туди чоловіків і змушували працювати. Та князь Потьомкін наказав завезти найкращих наречених з сусідніх сіл. Іх вистроїли на площі і дозволили чоловікам вибрати собі дружину.  Тому місто називають «містом кораблів» або «містом наречених».

Херсон. Місто будувалось за наказом Катерини ІІ, як місто фортеця на шляху турецьких загарбників. Керував будівництвом фортеці двоюрідний дід О. Пушкіна. Вихід з фортеці виходив на високий берег Дніпра, а з грецької Херсон – це берег, тому місто і отримало таку назву.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  • З якими сучасними українськими письменниками ми вже познайомились? (Ніна Найдич, Наталка Поклад, Сашко Дерманський, Мар’яна Савка)
  • Сьогодні ми познайомимось з творчістю ще одного сучасного письменника- Ігоря Січовика.
  • І. Січовик народився на Волині, виріс на Херсонщині в родині вчителів. Вірші пише з 12 років. Написав багато гумористичних творів, як для дітей так і для дорослих, віршовані казки, сотні загадок та  тисячі скоромовок. Він пише цікавинки із життя дітей та тварин.

ІV. Робота з новим матеріалом.

  1. Робота над гумористичним віршем «Ласунець»

Загадка

Ще не впав на землю сніг,
Він ховається в барліг.
І до теплої весни
Поринає він у сни. (Ведмідь )

Скоромовка

-Ведмедику – ледащо,
Вліз на пасіку нащо?
-Буду джмеликом дзижчати,
Буду меду куштувати.

1.Читання вірша вчителем.
2. Виразне читання учнями.
З. Читання мовчки
– Чи правдивий цей вірш чи видумка?
– Чому?

– Чому цей вірш гумористичний?

– Що тебе розсмішило?

ФІЗХВИЛИНКА

  1. Робота над гумористичним віршем «Виховані діти»

1.Читання вірша вчителем.
2. Читання по ролям
З. Читання мовчки
– А які правила вихованих дітей знаєте ви?

  1. Робота над гумористичним віршем «Зайко – хвалько»

Загадка

В полі, в лісі, навкруги,

Скрізь у мене вороги.

Часом лізу я у шкоду,

Їм капусту на городах. (Заєць)

1.Читання вірша вчителем.
2. Читання по ролям
З. Читання мовчки
– А  чому вірш називається «Зайко – хвалько»? Хто такий хвалько?

Словникова робота

Хвалько – хвалькувата людина, хвастун, той хто любить хвалитися.

Долі- внизу, на землі.

  1. Робота над гумористичним віршем «Вилікувався»

Не впізнають Толю мама,
Тато і бабуся:
Вперше він прокинувсь рано,
Вмився, одягнувся,
Яблуні полив в садочку,
Квіти й помідори.
– Що це скоїлось, синочку,
Ти, бува, не хворий?
– Ні, матусю, – утирає
Син щасливий лоба, –
Це від мене лінь тікає,
Як ота хвороба.

  • Читання вчителем.
  • Читання ланцюжком.
  • Читання по ролям.

Screenshot_10

  • Як боротися з лінощами?

– Чітко спланувати те, що необхідно зробити.

-Потрібно своєчасно відпочивати, так як лінь може бути ознакою втоми.

-Дотримуйтеся режиму сну, а також робити фіззарядку.

-У всьому має бути порядок, все має бути розкладено по поличках, щоб ви могли своєчасно все знайти і знали, де що лежить.

V.Підсумок уроку

  1. Гра «Смайл».

– На ваших партах лежать смайлики. Піднімать вгору веселий смайлик, якщо вам сподобався урок і все було зрозуміло, сумний смайлик – якщо вам було нецікаво або ви щось не зрозуміли.

  1. Підведення підсумків уроку.

– Ось уроку добігає кінець.

Хто активно працював – молодець!

Що сподобалось вам, поділіться.

Що не вийшло у вас – не журіться.

  1. Гра «Мікрофон»

Сьогодні ми познайомились з творчістю …

Мені сподобався вірш …

 

VІ. Домашнє завдання.

Виразно читати твори І. Січовика.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Урок відповідає програмовим вимогам. Вивчення творчості сучасних поетів та письменників – необхідна вимога сьогодення. Вчитель намагається зацікавити учнів, пробуджує інтерес до читання. Сподобалась вправа “Смайл”.

  2. Все рідше батьки дбають про знайомство власних дітей із цікавою, змістовною, сучасною літературою. Тому дуже важливо, щоб на їхньому шляху частіше зустрічалися такі наставники як Ганна Олександрівна. Після такого уроку школярі просто не могли залишитися байдужими до читання! Успіхів Вам у благородній меті!

  3. Урок проведено відповідно до обгрунтованого, чіткого плану, складеного вчителем. Використання наочності та технічних засобів навчання, їх застосування дозволило не тільки доступно викласти новий матеріал і закріпити його, але і зекономити час на вироблення практичних умінь і навичок в учнів на самому уроці. Спасибі.

  4. Учителька дуже грамотно спланувала роботу на уроці.Діти знатимуть відомості про Ігоря Січовика і його твори для дітей,запам”ятають назви міст України,назви ,зміст обраних віршів.Гарний урок і презентація.Дякую

  5. Використовуючи різні види читання учитель удосконалює уміння учнів виразно читати, розвиває їх артистичні здібності. Робота над віршами проводиться методично вірно.Учні дізналися про життя і творчість І. Січовика та поповнили свої знання історичними фактами про міста Херсон, Миколаїв, Суми.

  6. Спасибі Ганні Олександрівні за урок, що дійсно сприяє розвитку дітей : знайомить з історією міст України, вчить емоційно сприймати та аналізувати літературний твір, розвиває творчість та артистичність учнів. Робота над гумористичними віршами «Виховані діти» та «Вилікувався» дала можливість підняти проблеми морального виховання. Успіху в реалізації мети уроку сприяла і доречна змістовна презентація. Спасибі за публікацію і творчих Вам успіхів.

  7. На уроці вчитель познайомила учнів не тільки з творчістю та біографією І. Січовика, але і з історичними фактами таких міст, як Херсон, Миколаїв, Суми. Протягом всього уроку Ганна Олександрівна удосконалювала техніку читання, використовуючи різни види читання, також працювала над виразністю, розвивала вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання.