mail@urok-ua.com

Конспект уроку з літературного читання для учнів 2 класу на тему: Виразне читання оповідання “Як зайчик грівся проти місяця”

Автор: Вчитель початкових класів Глушко Галина Володимирівна

Конспект уроку з літературного читання для учнів 2 класу, метою якого є виховати почуття відповідальності, бажання допомагати тваринам взимку, На уроці застосовувались корекційні вправи, А також завітали гості Зима -чарівниця із сніжинками – завданнями,і подарунком для зайчика – будиночок. Так ігрова форма організації навчальної діяльності дозволяє учням невимушено оволодіти предметними компетентностяіми згідно чинної навчальної програми.


 

Тема: Виразне читання оповідання «Як зайчик грівся проти сонця»

Мета: познайомити дітей з оповіданням В. Сухомлинського «Як зайчик грівся проти місяця»; удосконалювати навички читання; вчити виразно інтонувати оповідання, розкривати вчинки дійових осіб; розвивати та корегувати читацькі вміння і навички, уміння уважно слухати, розуміти прослухане, вміння висловлювати власну думку, робити висновки; розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття відповідальності за власні вчинки, бажання допомагати тваринам взимку, любов до природи рідного краю.
Обладнання: малюнок зими- Чарівниці, сніжинки, малюнок зайчика, місяця, хатинки.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

1. Хвилинка психологічного настрою.
Встаньте, діти, всі скоріше!
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: «Дзелень».

Холодно зараз в лісах і лугах
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно, тепло у класі у нас
Рівнесенько сідайте, діти,
Домовляємось не шуміти.
На уроці не дрімати,
Руку вчасно піднімати.
Тож гаразд, часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.

– Діти, до якого уроку ви приготувалися?
– Давайте згадаємо девіз нашого уроку: «Не просто слухата, а чути, не просто дивитись, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати, дружно й плідно працювати»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вправа «Мікрофон»

– Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (цікавим, пізнавальним)
– А ви якими повинні бути на уроці? (активними, уважними, працьовитими, старанними)
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будемо: Швидко! Дружно! Вміло!

2. Створення емоційного фону уроку.

– Дітки, сьогодні зі мною трапилась незвичайна пригода. Ідучи до школи, я почула, як перешіптуються гілочки дерев з бурульками:
Пролетіли в трійці коні- скокуни,
У санях повезли дівчину вони.
Має біле личко дівчина чудова, рукавом змахнула – у дерев обнова.
Все навкруг іскриться, все переливається,
Білокоса дівчина дітям усміхається.
Ви ж часу не гайте, швидко відгадійте: як дівчина називається? (Зима)
– Так правильно, до нас на конях завітала Зима –Чарівниця з казкового засніженого міста, де живуть заметілі, хуртовини, сніговії. Але вона прийшла не сама, а захопила з собою маленьких помічниць. Яких саме, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку: Ніжні зірки, сніжно –білі на рукав з гори злетіли. (Сніжинки).
Ці сніжинки не прості, чарівні, вони принесли нам різні завдання. А Зима – Чарівниця буде спостерігати за нами чи правильно ми виконуємо ці завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Корекційні вправи. Мовленнєва розминка.

1-а Сніжинка- завдання «Стежинка розчитування»
– І перше завдання сніжинок «Стежинка – розчитування». Сніжинки допоможуть нам провести мовленнєву розминку.
Білі сніжинки по небу кружляли
Пухкенькі, легенькі на землю упали.
Вітер лихий їм лежать не давав,
Сніжиночки білі кружляв і кружляв (діти беруть сніжинки у руки і дихають на них, як вітер: сильно, ще сильніше, все швидше вітер їх жене
І ось вітер зупинився на хвилинку, легенько дмухнув (діти легенько дмухають на сніжинки) і залишив сніжинки.
– Давайте пригадаємо, як ми гріємо ручки від морозу?

2. Чистомовка

Добре ми з вами зігрілись. Давайте промовимо чистомовку-добавлянку.
Ма-ма-ма- ой весела в нас…( зима)
Ло-ло- ло- скільки снігу…( намело)
Мі-мі-мі- дуже раді ми …(зимі)
Мо-мо-мо- пташкам корму ми …(дамо)
Му-му-му-а морквиночку…( кому)
Ям-ям-ям- цим білесеньким…( зайцям)

3. Робота з складовою таблицею

– А зараз ми покажемо Зимі, як ми вміємо читати. Візьмемо складову таблицю. Читаємо склади.
– Молодці, діти, з першим завданням миз вами справились.

2. 2-а Сніжинка –завдання. Перевірка д.з. текст В. Сухомлинського «Хлопчик і сніжинка»

На минулому уроці, ми з вами ознайомилися зі змістом тексту В. Сухомлинського «Хлопчик і сніжинка».
– Виразне читання оповідання «ланцюжком»
– Вибіркове читання
– Знайдіть в тексті і прочитайте опис сніжинки;
– Прочитайте, як хлопчик хотів врятувати сніжинку;
– Доведіть, що хлопчик добрий, ніжний, помічає красу навколо себе. Знайдіть і прочитайте це у тексті.
– Чому розтанула сніжинка?
Чим стала сніжинка?
-Молодці, діти, ми з вами виконали і друге завдання сніжинок. Можна і відпочити.
Фізкультхвилинка
Забавлялись зайчинята (діти встають піднімають руки вгору)
Виглядаючи маму й тата (руки на поясі ,повертаються ліворуч, праворуч)
Ось так лапку до лапки (плескають в долоні)
Ось так лапку до шапки (руки піднімають до голови)
Ось так- вусом потрусили (хитають головою)
Так- так-так!(стрибки на місці)

ІV. Повідомлення теми уроку

Чарівниця –Зима, до нас завітала з цікавим оповіданням «Як зайчик грівся проти місяця», автором цього оповідання є В. Сухомлинський.
Для дітей зима – це весела пора року, а для звірів і птахів – скрутно, холодно. І ось Зайчик звернувся до нас за допомогою. Адже опрацювавши оповідання, Зима подарує будиночок для Зайчика. Ну що, допоможемо?

V . Вивчення нової теми уроку

1. Робота над заголовком оповідання.
2. Словникова робота
Мороз тріщить
– дуже сильний мороз.
3. Читання тексту вчителем.
-Уважно прослухайте оповідання і скажіть, про кого розповідається?
– Чи правильно вчинив місяць? (так)
– Чому ви так вважаєте? (бо потрібно допомагати один одному, у важку хвилину. Якби місяць не допоміг зайчикові, він міг би замерзнути).
– Так діти, потрібно любити все, що нас оточує і тварин і рослин.
4. Читання оповідання учнями «Ланцюжком»
5. Вибіркове читання.

– Знайдіть у тексті, де зайчик просить про допомогу місяця.
– Що відповів місяць зайчику?
6. Метод «вільне читання»
-Прочитайте речення за початком «Холодно…», «Мороз тріщить…)
-Прочитайте речення за кінцем «… настала», «…. Усміхається»
Фізкультхвилинка (для очей)
Очі, щоб відпочивали
Дивимось ми вліво-вправо
Потім бликаєм очима
І знову ними вправо-вліво.
7. Бесіда.
– Як звірі готуються до зими?
– Які тварини залягають у сплячку?
– А хто піклується у лісі про тварин?
– Лісники. Вони влаштовують годівнички для диких тварин.
От ми з вами і виконали завдання Зими –Чарівниці зі сніжинками. А зайчику ми допомогли отримати будиночок. Тепер зайчик не буде мерзнути взимку. До нього можуть приєднатися і інші тварини.

VI. Підсумок уроку.

– Що вам на уроці сподобалося?
– Чого навчилися?

-Що цікавого дізналися?
2. Виставлення оцінок.
3. Домашнє завдання.
Виразно читати оповідання «Як зайчик грівся проти місяця».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Дуже змістовний матеріал! Дібрано багато конструктивних завдань,цікавих та корисних для підвищення розуміння прочитаного, а також удосконалення навичок виразного читання

  2. Галино Володимирівно, дуже добре , що ви звернулися до творчості В. Сухомлинського, адже твори цього автора вчать дітей спостерігади, співчувати, цікавим було те, що ви застосовували корекційні вправи, звернула увагу на те, що звертали увагу і на те, щоб кожна дитина була задіяна на уроці. Натхнення вам.

  3. У процесі проведення сюжетно-рольових ігор у багатьох учнів підвищується інтерес до навчального процесу. Навіть пасивні на уроках діти виявляють бажання виступити в будь-якій ролі. Сюжетно-рольові ігри повніше реалізують підготовку учнів до практичної діяльності, виробляють у них життєву позицію, привчають до колективних форм роботи.

  4. Ігрова форма навчання вважається однією з основних форм органзації навчальної діяльності школярів початкових класів. Виховання почуття відповідальності та бажання допомагати тваринам взимку покладено в виховну основу заняття. Гарна розробка, яку можна брати за основу та доповнювати чи коригувати вміст.

  5. Урок з літературного читання поданий у ігровій формі – це дає змогу учням більш відкритися і не вимушено оволодівати знаннями, вміннями та навичками. Вчитель підібрала цікаві корекційні вправи, інтерактивні методи. Доцільні вправи та методи під час опрацювання виразного читання оповідання.

  6. Урок сподобався , використані методи та прийоми відповідають поставленим завданням . Вчитель створює сприятливі умови для розвитку творчих здібностей учнів, заохочує допомагати тваринам взимку. Формулювання теми необхідно змінити, пов*язати, наприклад, із взаємодопомогою.Дякую.

  7. Конспект уроку відповідає темі та меті . Підібрано достатньо вправ для розвитку артикуляційих вмінь., для розвитку мовлення учнів. На мою думку, повинно бути більше вправ для розвитку інтонаційного читання, можливе розігрування та інсценізація уривків із твору.

  8. Урок спрямований на удосконалення навичок читання,розвиває уміння школярів висновуватися на основі прочитаного на уроці.Цікаво подано етап мотиваціі навчальної діяльності.Відчувається тісна мовна взвємодія учителя й учнів.Вчитель досягла поставленої мети.

  9. Хороший урок.Відповідає всім вимогам.Але мені здається, що на уроці вчитель не встигне використати увесь поданий матеріал.

  10. Дякую за урок. Цікаво, але виразного читання, як зазначено у темі уроку, мало. На мою думку, слід використати різні вправи на формування вміння виразно читати. ( “Читай, як диктор. Як актор”, Вправляння у читанні, змінюючи смисловий (логічний) наголос; Пошук і читання слів, речень, які читаються голосно, тихо, швидко, повільно )

  11. Змістовний, насичений урок. Вчителька добре потурбувалася про щільність заняття, про те, щоб діти розім’ялися на фізкультхвилинці і зробили вправи для очей. Зроблено все, щоб зацікавити другокласників оповіданням, навчити їх виразно читати текст і розмірковувати над змістом. Використовується широка палітра різноманітних форм і методів роботи.