Конспект уроку з математики для 2 класу на тему “Вирази з дужками. Порядок виконання дій у виразах, що містять дужки. Розв’язування складених задач.”
Автор: вчитель початкових класів Халаімова Юлія Ігорівна
Тема: Вирази з дужками. Порядок виконання дій у виразах, що містять дужки. Розв’язування складених задач.
Мета:
- повторити і закріпити вміння учнів користуватися різними способами додавання і віднімання одноцифрових і двоцифрових чисел із переходом через десяток в межах 20; ознайомити з порядком виконання дій у виразах, що містять дужки; формувати навички розв’язування задач;
- розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичну мову;
- виховувати навички самоконтролю, доброзичливість.
Обладнання: картки з прикладами, картки для математичного диктанту, план подорожі, презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи: ігровий, розповідь, пояснення, вправи, ілюстративно-демонстраційні.
Перебіг уроку
Організаційний момент
І сувора, й солов’їна
Математики країна.
Праця тут іде завзята
Вмій лиш спритно працювати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим у відповіді бути.
Вирушаємо у путь –
Нас цікаві речі ждуть!
Любі діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами будемо подорожувати країною Математики. І в кінці уроку ми повинні знайти найголовніший скарб – знання.
Нас чекають декілька зупинок.
- КАЛІГРАФІЧНА
- МАТЕМАТИЧНА
- НОВА
- ГЕОМЕТРИЧНА
- ВІДПОЧИНОК
- 6.ЗАДАЧНА
- РАХУВАЛЬНА
- ДОМАШНЯ
- ПІДСУМКОВА
Хвилинка каліграфії
Отже, ми опинилися на Каліграфічній станції.
Давайте пригадаємо, які двоцифрові числа складаються з однакових цифр.
11 22 33 44 55 66 77 88 99
Зараз ми з вами відкриваємо зошити і запишемо:
24 жовтня
Класна робота
І запишемо каліграфічну хвилинку.
Тепер нас чекає Математична станція.
Це означає, що нам треба попрацювати над математичним диктантом. Але він буде трошки незвичайним.
Дивіться, небо затягнули хмарки. І для того, щоб небо стало безхмарним, треба розв’язати приклади.
Ваше завдання записувати тільки відповіді у зошит.
А на дошці ми вистроїмо рядок з хмарок.
Математичний диктант
Число, у якому 5 дес. і 7 од.;
Найбільше двоцифрове число;
Сума чисел 8 і 4;
Різниця чисел 16 і 9;
Збільшити 8 на 7;
Зменшити 12 на 6;
Число, яке стоїть перед числом 40;
Число, яке стоїть за числом 59.
57 99 12 7 15 6 39 60
Молодці.
Вивчення нового матеріалу
Ми вирушаємо далі.
І нас зустрічає станція Нова.
Тут ми ознайомимось з розв’язуванням прикладів з дужками. Це нові приклади. Тому слухайте уважно пояснення.
Іноді дії у виразах можна виконувати не по порядку. Дія, що виконується першою , береться в дужки : ( )
Ці значки не прості, а чарівні. Іх застосовує сама Королева Математики, щоб змінити порядок виконання дій у виразах.
Вивчення правила.
Відкрийте с.46 підручника.
Якщо у числовому виразі є дужки, першою виконують ту дію, що у дужках.
29- (4+5)=
Від 17 відняти суму чисел 4 і 5.
Для того, щоб розв’язувати приклади з дужками, треба вміти їх правильно читати. Нам допоможуть слова “додати”, “відняти”, “збільшити”, “зменшити”, “сума”, “різниця”.
Давайте подивимось, що бачимо в дужках.
№ 248 с. 46
До 5 додати різницю чисел 18 і 9
94 зменшити на суму чисел 54 і 40
Від 21 відняти різницю чисел 40 і 20
15 збільшити на різницю чисел 19 і 6
Запис у зошити.
Робота з геометричним матеріалом.
Ідемо далі…
Нас зустрічає станція Геометрична.
Ми часто у житті зустрічаємось з геометричними фігурами. І сьогодні нас чекає прямокутник.
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про протилежні сторони прямокутника?
(Протилежні сторони рівні)
У нас відомі сторони 6см і 2 см.
Треба знайти периметр.
Нагадайте мені, що таке периметр?(Периметр – сума довжин всіх сторін многокутника)
Давайте пригадаємо формулу знаходження периметра прямокутника.
Р=а+а+в+в.
Отже, запишіть у зошити.
Задача1
Накресліть прямокутник зі сторонами 6см і 2 см.
Тепер запишемо
Розв’язання
Формула
Р=а+а+в+в.
Р=6+6+2+2=16(см)
Відповідь: 16 сантиметрів
Ви гарно впорались із завданням.
І ми прямуємо далі.
Фізхвилинка.
Станція Відпочинок.
Робота над задачею на 2 дії.
Ось ми опинились на станції Задачна.
Давайте ознайомимось з задачею.
На екрані діти читають самостійно.
На першій полиці 12 книжок, а на другій – на 4 більше. Скільки всього книжок на двох полицях?
Про що ця задача?
Де вони стояли?
Скільки було полиць?
Що відомо про першу полицю?
Що відомо про другу полицю?
Яке питання задачі?
Чи можемо на нього відповісти?
Чому?
А можемо дізнатися, скільки на другій полиці?
Як?
Чому дією додавання?
Добре. А тепер можемо відповісти на питання задачі?
На скільки дій задача?
Отже, посередині записали.
Задача 2
- 12+4=16(кн.)- на 2 полиці
- 12+16=28 (кн.)- всього
Відповідь: 28 книжок.
Молодці.
Узагальнення вивченого
І тепер ми дійшли до станції Рахувальна.
Для нас є приклади. І їх треба розв’язати. Ми повинні довести, що ми вміємо рахувати.
12-(6+3) 17-(6+2)
(8+4)-5 20-(10+5)
9+(7-2) 7+(3+2)
(15-8)+4 8+(2+5)
Домашнє завдання
Ви-дуже старанні діти. І ми з вами прийшли до станції Домашня.
Подивіться на с. 47 №250, №254
Що треба зробити вдома?
Добре
Підсумок
Остання наша станція Підсумкова.
Давайте пригадаємо, з якими прикладами ми познайомились у нашій подорожі?
Яке правило вивчили?
Що ми ще робили на уроці?
І за ваші знання і старання на уроці до кожного з вас з неба спустилася зірочка. Бо ви всі маленькі розумні зірочки. А на кожній зірочці записане домашнє завдання.
І нашу подорож хочу закінчити гарним висловом:
“Вчить математику – все будете знати.”
Презентація до уроку
Знову подорож країною Математики у пошуках найголовнішого скарбу – знань. Це, безумовно, безпрограшний варіант уроку. Застосування ігор на уроці математики допомагає учителю урізноманітнити роботу учнів, зняти напруження від звичайної навчальної діяльності, переключити увагу школярів.
Пошуки найголовнішого скарбу – знань, завершилися успішно! Під час подорожі учні відвідали цікаві станції, де вони розвивали обчислювальні навички, логічне мислення, математичну мову. Згодна з колегою попередньою, що трішки потрібно допрацювати презентацію. Дякую, розробку уроку.
Для сучасних учнів урок – подорож не є чимось особливим чи незвичайним, хоча сприймається дітьми достатньо позитивно, адже, служить урізноманітненню звичних форм традиційного уроку. Відчувається бажання вчителя формувати саме практичні навички розв’язування задач, про що свідчить їх детальний аналіз. Одне побажання: удосконалити презентацію, зробити її дійсно значущою .
Урок ігровий. Така форма роботи дозволяє робити міні-рефлексію на кожному етапі уроку. Але мушу зауважити щодо аналізу задачі. На другій полиці число невідоме, його ще треба знайти.
Хороший робочий урок! Дуже цікаве закінчення уроку. Але в вислові є помилка, тому не раджу цей вислів показувати в такому вигляді учням – запам’ятають написання слова з помилкою 🙁