mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики для 3-го класу на тему: «Множення і ділення на 100. Розв’язування задач»

Автор: Вчитель початкових класів Юрінова Ірина Георгіївна

Screenshot_5Даний урок розрахований для учнів 3 класу, які навчаються за підручником М.В. Богдановича.

Мета: вчити учнів застосовувати в обчисленнях правило множення та ділення на 100; формувати навички усних і письмових обчислень, уміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати моральні якості, акуратність і старанність в роботі.

Тип уроку:  Комбінований

Обладнання: таблиця, друкований зошит, наочність.

Література: Богданович М.В. Математика: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. / М.В. Богданович, Г.П. Лишенко. К.: – Видавничий дім «Генеза», 2014. – 176 с.

План уроку

І. Організаційний момент. (1хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань, Мотивація навчальної діяльності. (7хв)

  1. Хвилинка каліграфії
  2. Математична розминка

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (2хв).

ІV. Вивчення нового матеріалу (8хв)

  1. Робота з таблицею
  2. V. Узагальнення та систематизація знань (16хв)
  3. Усне обчислення
  4. Коментоване розв’язування
  5. Фізкультхвилинка (Нам час вже відпочити).
  6. Самостійна робота
  7. Робота над задачами.
  8. Складання та розв’язання задач.
  9. VI. Підсумок уроку. Рефлексія (2хв)
  10. Метод «Незавершене речення»

VII. Домашнє завдання

Хід уроку

І Організаційний момент

1) Привітання  

Знову день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

Будемо трудитись гарно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3 класі –

Діти просто молодці!

– Сіли рівненько!

ІІ Актуалізація опорних знань 

– Записуємо дату, класна робота.

  1. Хвилинка каліграфії

З нового рядочка пишемо цифру 7.

– Цифра 7 у наших предків була магічною і вважалася священною. А хтось знає чому? ( Скільки днів в тижні? Скільки кольорів має веселка? Скільки нот має нотний стан? )

–  Ще діти, коли людина щаслива іноді говорять, що вона на «сьомому небі» від щастя.

– Із числом 7 повязані і казки. Хто пам’ятає які? ( Білосніжка і 7 гномів, Вовк і 7 козлят)

– А ще число 7 є в прислів’ях. В яких? ( Сім одного не чекають; Сім раз відмір і 1 раз відріж; Сім п’ятниць на неділю; тощо).

  1. Математичний розминка

З нового рядочка запишіть

а) Математичний диктант (в рядок просто відповіді).

– Перший множник 25, другий множник 1. Знайдіть добуток.

– Ділене 0, дільник 53. Знайдіть частку.

– Перший множник 1, добуток 19. Чому дорівнює другий множник?

– У скільки разів 40 більше від 1?

– Знайдіть частку чисел 80 і 80.

– Знайдіть добуток чисел 47 і 0.

Відповіді: 25; 0; 19; 40; 1; 0 (самоперевірка, з дошки)

– В кого все правильно? В кого 1 помилка? 2 помилки? Будьте уважніші!

б) Розв’язування прикладів.

– Відкриваємо підручник на с. 118 завдання №748.

Продовжуємо писати далі, відступаємо 2 клітинки в низ. Приклади розв’язуємо усно, тому в зошит їх записувати не треба, а лише відповідь, в рядок.

– Самостійно розв’язуємо. Перевіряємо (назвати відповідь)

В кого інша відповідь? (70,  5,  17,  60,  0,  810).

10 • 7 : 1            8 + 10 – 1            90 : 10 • 0

60 : 10 – 1         10 – 4 + 54         (32 + 49) • 10

– Згадаємо, як називаються компоненти дії множення? Як знайти невідомий множник? Як називаються компоненти ділення? Як знайти невідоме ділене? Як знайти невідомий дільник?

III. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми вивчимо правило множення та ділення на 100.

IVВивчення нового матеріалу (Вивішування таблиці)

-1. Робота з таблицею.

Пригадайте, як помножити число на 10?

– Як поділити число на 10?

Назвіть відповіді у прикладах, де дільник 10? (3 приклади)

– А тепер погляньте, як помножити на 100?

100 ∙ 2 = 200     2 • 100 = 200

Щоб помножити число на 100, треба до нього справа приписати два нулі.

Прочитайте правило до кінця самостійно. Про що воно говорить?

– Тепер погляньте, як поділити на 100? (аналогічно до множення)

Щоб поділити число на 100, яке закінчується нулями, треба

в ньому справа відкинути два нулі.

V. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Усне обчислення

-Закріпимо знання цих правил на множення і ділення на 100.

Виконаємо завдання №749 с. 119 – усно.

  1. 2. Коментоване розв’язування прикладів (с. 119, завдання 752)

Записуємо слово приклади. Розв’язуємо приклади з коментуванням.

Перший приклад прокоментує…Учні читають, записують і коментують.

80 • 10 : 100 = 8           100 ∙ 5 : 10 = 50         60 – 100 : 100 = 59

900 : 10 : 10 = 9           100 • 7 : 10 = 70         1 ∙ 1 ∙ 1 + 100 = 101

Фізкультхвилинка (Нам час вже відпочити).

  1. 3. Самостійна робота

Діти, відкрили друковані зошити на с. 70, завдання 2. Виконуємо самостійно. Взаємоперевірка (обміняйтеся зошитами). Як ти вважаєш у..правильно виконано завдання? А у…(декілька учнів)

-Давайте послухаємо, які відповіді повинні бути (70, 4, 2, 80, 0, 900).

У кого виконано все правильно?  У кого 1 помилка? У кого 2?…Молодці!

  1. Робота над задачами.

а) Далі переходимо до роботи над задачами. Продовжуємо в друкованому зошиті с. 70 завдання 2.

– Послухайте задачу і скажіть про що в ній розповідається? ( вчитель читає задачу).

– Самостійно прочитайте задачу.

– Що нам відомо? (Для їдальні купили 60 кг картоплі й моркви. Морква становила десяту частину всіх овочів). Що треба знайти? (На скільки кілограмів більше купили картоплі ніж моркви?).

Складемо короткий запис задачі. Які головні слова можна виділити? (купили, картоплі, моркви).

Screenshot_6

– Чи відомо нам скільки картоплі? Чи відомо скільки моркви? Чи відомо нам, скільки разом овочів? (60 кг).

Яке запитання задачі? Як це можна позначити?

– Повторіть задачу за коротким записом. Що нам відомо? Що треба знайти?

Зверніть увагу, скільки знаків запитання в короткому записі? (3). Тож на скільки дій ця задача? (на 3).

– Складемо план розв’язання задачі

1) Що будемо знаходити 1 дією? (скільки кг моркви купили)

2) Що знайдемо 2 дією? (скільки картоплі купили)

3) Що знайдемо 3 дією? ( На скільки кг більше купили картоплі, ніж моркви).

Записуємо Розв’язання

– Яка 1 дія? (викликати учня) – вчитель записує на дошці

– Яка 2 дія? (інший учень)

– Яка 3 дія ( інший учень)

Відповідь запишіть самостійно. Але щоб дати правильну відповідь ще раз прочитайте запитання задачі. Так яка ж відповідь…? (викликати учня).

б) Переходимо до наступної задачі. Відкладіть друковані зошити. Зараз працюємо в робочих.

Послухайте задачу та скажіть про кого вона?

– Про кого задача? (про спортсмена) Що він робив?

– Самостійно прочитайте задачу

– Що нам відомо? Що треба знайти? (Скільки метрів за секунду пробігав спортсмен?)

— Для того, щоб відповісти на питання задачі, нам потрібно знати відстань та час. Чи відома нам відстань, яку пробіг спортсмен? (відомо – 1000 м), а за який час спортсмен її подолав? (1 хв 40 с) Діти, 1 хв 40 с нам стеба перевести в секунди. Згадайте, скільки секунд в хвилині? (60) , 60 та ще 40, буде 100 с.)

— Якою арифметичною дією відповімо на питання задачі? (Дією ділення)

— Чи можна відразу відповісти на питання задачі? (Так)

Розв’язання

1000 : 100 = 10 (м/с)

Яка ж відповідь? (викликати учня).

Відповідь: 10 метрів за секунду він пробігав.

  1. 5. Складання та розв’язання задач.

-Переходимо до наступної задачі. Діти, подивіться на таблицю. У нас є короткий запис і за ним треба скласти задачу.

Про що ця задача? ( про автомобілів). Давайте складемо задачу про автомобілі. Що нам відомо?

Два автомобілі рухалися на зустріч один одному з 2-х міст, відстань між якими 545 км. Перший проїхав 173 км і зробив зупинку, а другий – 142 км і зробив зупинку. Яка відстань між автомобілями?

Повторіть задачу? ( учні по черзі що відомо). Яке запитання задачі?

– Подивіться на план розв’язання задачі. Що дізнаємося 1 дією? Що 2 дією?

Записуємо Розв’язання. Розв’язуємо самостійно. Першим 3-м учням я поставлю оцінку. Виконаєте, підніміть руку я підійду.

– Перевіряємо задачу. Прокоментуй розв’язання…(викликати учня).

Яка ж відповідь? (оцінки)

  1. Колективна робота

Знову відкриваємо друковані зошити на с. 69 завдання  6.

-Прочитайте завдання (1 учень).

В зошиті ще нічого не креслимо. Погляньте на дошку, зображено трикутник, як у вас в зошиті. Подумайте, як можна провести в трикутнику 2 відрізки, так, щоб усього на малюнку стало 5 трикутників (викликати 1 учня до дошки – вийди будь-ласка і проведи 2 відрізки так, щоб на малюнку стало 5 трикутників). Порахуй трикутники! (5) А як ще, по-іншому можна провести 2 відрізки, щоб утворилося 5 трикутників? (викликати іншого учня). Порахуй трикутники! (5)

А зараз візьміть лінійку і олівець, і в зошиті проведіть 2 відрізки, так, як ми проводили.

– Все, закрили зошити. Відклали їх.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

  1. Метод «Незавершене речення»
  • Я сьогодні на уроці зрозумів(ла)…
  • Мені сподобалося…
  • Були утуднення з…
  • Сьогоднішній урок…

VII. Домашнє завдання

Дякую за урок! Урок закінчено!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Спасибі автору за хороший урок. Саме такі уроки є цінним засобом виховання розумової активності дітей, що активізує психічні процес, викликає в учнів живий інтерес до процесу пізнання. На таких уроках діти долають більші труднощі та тренують свої сили.

  2. Без сумніву, такий вдало спланований урок, пройшов не тільки на високому методичному рівні, а й приніс величезне задоволення вчителеві та її вихованцям. Вдало використано математичний диктант та самостійну роботу. Відчувається, що вчитель дійсно вчить, вчить думати, аналізувати, пояснювати свою відповідь. Окреме спасибі за фізкультхвилинку.

  3. Інформаційно насичено проходить хвилинка каліграфії – учні згадують набуті відомості про цифру 7. Математичний диктант включає рекомендацію – прохання вчителя в подальшій роботі. Самостійна робота закінчується взаємоперевіркою, яку дуже люблять школярі. Етапним плануванням уроку лишилася задоволена.

  4. Одразу відчувається професіоналізм вчителя: дотримання структури уроку, кожний етап уроку розрахований на певний час, учні виконують різні види роботи під час засвоєння навчального матеріалу. Присутній вдалий рефлексивний компонент навчальної діяльності – самоаналіз.Дякую!