Конспект уроку з математики у першому класі на тему: Прийоми додавання й віднімання чисел 1 -10. Усна і письмова нумерація чисел 11–20. Розряд десятків. Розряд одиниць. Читання чисел у нумераційній таблиці. Розв’язування задач на знаходження невідомого доданка
Автор: Вчитель початкових класів Мар’єнкова Ніна Андріївна
Тема. Прийоми додавання й віднімання чисел 1 -10. Усна і письмова нумерація чисел 11–20. Розряд десятків. Розряд одиниць. Читання чисел у нумераційній таблиці. Розв’язування задач на знаходження невідомого доданка.
Мета: закріплювати знання письмової нумерації чисел 11—20, вміння читати числа в таблиці розрядів; удосконалювати навички додавання і віднімання чисел в межах першого десятка; підводити до розв’язування задач двома діями; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка та збільшення(зменшення) числа на кілька одиниць Розвивати мислення, пам’ять, творчі здібності; виховувати цікавість до уроку математики, бережне відношення до природи.
Обладнання: таблиця розрядів, макет «Лісової школи», зображення білочки, дятла, лисиці, вовка, зайчика, предметні картинки: шишки, гриби, морква, капуста, мед, яблука, печені горішки, мікрофон, іграшки.
Хід уроку
І. Організація класу
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати
- У нас сьогодні незвичайний урок, він пройде у лісовій школі. Мудра Сова, разом зі своїми учнями, приготувала для нас цікаві завдання і хоче позмагатися, хто краще навчається.
- Правила гри: правильна відповідь зараховується дітям, неправильна – зараховується звірятам.
- А ось і перше завдання від Сови.
Активізація знань дітей.
- Усна лічба за таблицями Гра «Віконечко»
– Яке число потрібно вставити у прикладі?
- Гра «Продовж рахунок» 11- 20 – від Вовчика
– Я називаю число, а ви продовжуєте рахунок до 20.
13 …………20, 17….20, 11…………….20.
- Гра «Зменш (збільш) число на 1» – від Білочки
– Я називаю число, а ви показуєте на математичному віялі більше від нього на 1.
12, 15, 17, 14, 19.
Я називаю число, а ви показуєте на математичному віялі менше від нього на 1.
13, 16, 18, 20
- Гра від головного лікаря лісу Дятла «Скільки шкідників я знищив ?»
Діти заплющують очі, вчитель стукає по столу, а діти рахують кількість.
- – А з ким ітиме на сніданок Лисенятко? ( показати на математичному віялі)
– Покажіть сусідів чисел 12, 15, 18.
- Робота в парах
– Зайчик катається на роликах. Прикріпіть приклади з відповіддю 7.
- Читання чисел за нумераційною таблицею.
Фізкультхвилинка
«Веселі звірята»
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
– Мудра Сова з підручником, отже і нам час працювати з підручником.
- Виконання завдання 3 на с. 94 підручника.
– У кого грошей найбільше? Найменше?
- Сильніші учні працюють над задачею 7 від Сови.
- Задача 5. Показати на демонстраційному матеріалі.
- Розв’язати задачу за демонстраційною таблицею.
1) повторити складові частини задачі;
2) вияснити, яке число шукаємо;
3) пояснити, чому вибрали саме таку дію.
Розв’язання задачі: 9-5 = 4 (груші). Відповідь: 4 груші поклали.
Правило: Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.
Фізкультхвилинка
- Як озирається навкруги зайчик?
- Як пересувається ведмідь?
- Як пробирається лисичка?
- Як захищається їжачок?
Розвиток і закріплення математичних знань.
- Робота в зошиті с.21 (4)
- Давайте приготуємо подарунки для наших лісових друзів (діти обчислюють приклади на зображеннях шишок, моркви, капусти).
IV. Підсумок уроку.
- Вправа «Мікрофон»
– Кому доручимо порахувати бали?
- Хто виграв?
- Кого ще запросимо на урок?
- Подарунок від білочки.
- Лісові звірята дуже задоволені вашими подарунками.
- Вони теж, порадившись, вирішили пригостити вас смачними горішками.
Додатки
План – конспект уроку відповідає темі та меті. Гра – змагання зі звірятами заохочує дітей до виконання завдань, розвиває мислення, відповідальність за правильність виконання роботи.Вдало продумані правила гри, підсумок уроку. Із фотографій видно, що атмосфера уроку робоча, творча, настрій чудовий.
Шановна Ніно Андріївно, мені сподобалось оформлення Вашого кабінету! Напевно, Вашим учням цікаво не тільки на цьому уроці математики, а й завжди.На уроці Ви використовуєте ігрові прийоми, вводите героїв-звірят, що активізує пізнавальну активність першокласників!
Ніна Андріївна підготувала достатньо хороший урок, доповнила його додатковим матеріалом, фотокартками. Проте, як на мене, не вистачає різного роду робіт. Це, звісно, залежить від учнів, їх готовності та вміння працювати на уроці. Але, з власного досвіду, знаю, що не вистачить такої кількості. Цікаво проводити подібного роду уроки, а саме в першому класі.
Дякую, успіхів Вас у роботі.
Матеріал викладено логічно і відповідає віковим особливостям дітей. Мене завжди приваблюють різноманітні форми уроку. Я вважаю, що саме через нетрадиційні форми уроку, дитина запам’ятовує краще і більше. Дякую за конспект.
Дякую за змістовний коментар! Бажаю творчості та натхнення у нашій цікавій і відповідальній роботі!
Пані Ніно, це майстер – клас! Чудові ідеї, гарно підібраний матеріал а найбіль мені сподобався початок уроку і різними завданнями. Його можна назвати – мозковий штурм. Діти веселі я гадаю, такий урок піде дітям на користь. Дякую Вам, за ідеї.
І Вам дякую за змістовний коментар! Завжди приємно отримати високу оцінку своєї праці. Бажаю Вам успіхів!