Конспект уроку з навчання грамоти у 1 класі
“Закріплення знань про літеру Цц («це»), звуки ( ц), (ц`). Письмо слів і речень із буквою Цц”
Автор: вчитель початкових класів Мельник Оксана Григорівна
Тема. Закріплення знань про літеру Цц («це»), звуки ( ц), (ц`). Письмо слів і речень із буквою Цц
Мета. Закріпити знання учнів про звукові значення букви Ц. удосконалювати вміння робити звуко-буквенний аналіз слів. Вправляти вміння писати літеру Цц у словах і реченнях. Розвивати зв`язне мовлення учнів, увагу, пам`ять, збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: конверт з листом, квітка –семицвітка, таблиці складів і слів, картки для гри «Перетягни склад», ілюстрація дерева.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно,
І виконувати те,
Про що мова зараз йде.
II. Мотивація навчальної діяльності
- Діти ,сьогодні я прийшла до класу ,і на столі побачила листа,який надійшов саме нам,учням 1-Б класу.(Відкриваю конверт і зачитую листа)
Доброго дня, любі діти! Я Квітка-Семицвітка запрошую вас зі мною навчатися і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці і виконувати мої завдання.За правильні і чіткі відповіді я подарую вам маленькі квіточки.
(Закріплюю квітку на дошці)
III. Актуалізація опорних знань
Учні по одному виходять до дошки і зривають пелюстки з Квітки-Семицвітки. Читають і виконують завдання,записані на кожній пелюстці. За кожну правильну відповідь учні отримують від Квітки-Семицвітки подарунок, маленькі квіточки.
1 пелюстка –червона Зі мною будете грати,знання закріпляти.
- Яку букву ми з вами вивчали на попередньому уроці?
- Які звуки вона позначає?
- Назвіть слова,в яких зустрічаються ці звуки.
- Молодці діти! Завдання з червоної пелюстки ви виконали. Хто правильно відповідав, той отримує від Квітки-Семицвітки нагороди,маленькі квіточки.
2 пелюстка- жовта Все вивчене пригадай, до слів схеми підбирай.
На дошці ліворуч вчителем надруковані слова: цирк, сцена, олівці, палиця, танці, а праворуч прикріплені хаотично звукові схеми.
- Діти, ваше завдання з`єднати слова з їхніми звуковими схемами.
3 пелюстка – синя Ручку правильно візьмем і писати красиво розпочнем.
-А зараз ми з вами пограємо гру « Спіймай звук».
Цапок водицю п`є з цеберка,
Скубе травицю у садку.
Солодкий цукор і цукерка-
Це теж цапкові до смаку.
–Який звук найчастіше ви чули у цьому вірші?
-Якою буквою на письмі він позначається?
-Тож зараз ми з вами калігріфічно напишемо велику і маленьку букву Цц.
– Ще одну гру нам запропонувала Квітка-Семицвітка. Ця гра називається «День і ніч». Якщо я промовлятиму слова «ніч2 ,ви заплющуєте очі.Я називатиму вам звуки,ви їх запам`ятовуєте. На слово «день» ви очі розплющуєте і кажете ,яке слово утворили. Утворені вами слова ми запишемо у зошити.
(Ц,у,к, о, р ц, а, п п, т, и, ц`, а с, о, н, ц, е м`, і, с, ц, е )
4 пелюстка- помаранчева Квітка- Семицвітка ожила і хвилинку-веселинку з нами почала.
Перша пелюсточко, ти відірвись, високо в небо до хмар підіймись.
Друга пелюсточко, не відставай! Сонечку ясному привіт передай.
Третя пелюстко, а ти – швидко як пташка у небо лети.
А четверта – повернись і до нас всіх посміхнись.
П`ята щось засумувала і на землю тихо впала.
Шоста очі зажмурила, рученятами закрила.
Ну а сьома пострибала,в сіх за парти поскликала.
5 пелюстка – біла Цікаву гру пазли згадай і слова у речення правильно складай.
(Робота з деформованим реченням)
- Наше завдання – скласти зі слів речення, зібравши пазл. Прочитати це речення і записати у зошит.
Полуниці і суниці виглядали із травиці.
6 пелюстка Зі мною ви пограйте. Слова знаходьте, складайте і читайте.
Гра «Перетягни склад» (робота в парах)
- У кожного на парті є картки зі завданнями . Ви повинні з`єднати склад із частиною слова і утворити слова. Але працюєте за партою разом, допомагаєте один одному.
7 пелюстка- фіолетова Слова уважно прочитай,цікаву розповідь складай.
Учень, який зірвав пелюстку , читає слова, записані на ній( весна,сніг,птахи,бруньки).
-Ваше завдання – скласти невелику розповідь, використовуючи ці слова.
IV. Підсумок уроку
-Наш урок підходить до кінця, пелюсток вже нема!
-Квітко-Семицвітко, прощавай, лети.
Пелюстки чарівні ти подарувала,
Грою зацікавила,знань усім додала.
-Молодці,діти, ви гарно працювали на уроці. За це ви отримали подарунки у вигляді квіточок.
-Скажіть, яка зараз пора року?
-Які зміни відбувається з приходом весни у природі?
Вивішую плакат із зображенням дерева .
-Тож давайте заквітчаємо це наше деревце знань квітами ,які вам подарувала
Квітка-Семицвітка за вашу роботу на уроці.
-Чи багато цвіту на нашому дереві?
-Отже,ви плідно попрацювали сьогодні .Я дякую вам за роботу.
Підводжу підсумок уроку.
Із розробки уроку добре видно, що вчителька працює над досягненням мети, яку поставила перед класом і собою на початку уроку. Багато уваги приділяється звуко-буквеному аналізу слів, збагаченню словника учнів.
Традиційний урок на закріплення звука і букви проведено з допомогою ігрової ситуації “квітка-семицвітка”, яка активізувала мислительну діяльність та мовленнєву компетентність учнів, матеріал доступний і зрозумілий , а унаочнення допомогло дітям глибше проникнути в суть вивченого матеріалу.
Цікавий урок. Я так розумію, що фізкультхвилинка це четверта пелюстка. В структурі уроку збережено всі основні етапи . Низка завдань на уроці підвищує інтерес в учнів до набуття знань.
Цікавий, продуктивний урок з ігровими елементами. На кожному етапі уроку були підведені міні-підсумки. Робота в парах вчить учнів співпраці, розвиває уміння спілкуватися. Сподобалася нестандартна рефлексія уроку.
Ідея вашої розробки цікава, дітям молодших класів подобаються казкові герої та уявні подорожі. Багато різноманітних завдань на закріплення вивченої букви та звуку. Але для учнів 1 класів необхідно проводити дві фізкультхвилинки, а у вашій розробці я не помітила жодної. Також я не побачила чіткої структури уроку закріплення і засвоєння нових знань!