Конспект уроку з природознавства для 2-го класу на тему: Людина в довкіллі. Бережіть себе і людей навколо нас
Автор: вчитель початкових класів Морозова Вікторія Петрівна
Розробка даного уроку з природознавства сприяє активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів. Задача уроку – навчити дітей берегти оточення, робити все так, щоб родина була щаслива; піклуватися про своє здоров’я та вести здоровий спосіб життя. Завдання вчителя показати учням залежність здоров’я людини від природного і суспільного оточення. Виховувати відповідальне ставлення до збереження довкілля та бажання створювати атмосферу щастя навколо себе.
Мета:
- показати залежність здоров’я людини від природного і суспільного оточення;
- закріплювати поняття про щасливу сім’ю;
- розвивати культуру здорового способу життя;
- виховувати відповідальне ставлення до збереження довкілля та бажання створювати атмосферу щастя навколо себе.
Обладнання: картинки до теми “Людина в довкіллі”; ребус-картки для складання прислів’я;
вірші та прислів’я про щастя; картки із запитаннями (до групової роботи); малюнок до казки “Гуси-лебеді”; кольорові олівці.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
1. Вступне слово вчителя.
(На дошці картинка із зображенням “Природа та людина”)
- Ми продовжуємо мандрівку у країну Довкілля.
Все потрібно на світі,
навіть дощик і сніг,
сонце ясне і вітер,
і струмка тихий біг …
- Діти, будь ласка, розгляньте цю картинку, та вдумайтесь у слова віршика. Чому всі потрібні одне одному: хмарки, сонечко, пташки, тварини, рослини і людина? А якби все зникло і не повернулися б пташки?
2. Узагальнення знань про значення тварин, рослин і людини в довкіллі. Обговорення картинки та вірша.
Висновок: Усе живе на Землі – то рідня! Людина, так як рослини і тварини, має велике значення в довкіллі.
II. Повідомлення теми і задач уроку.
- Сьогодні ми починаємо вивчення нової останньої великої теми у 2 класі – “Людина в природі”. Наша задача – навчитися берегти оточення; робити все так, щоб родина була щаслива; піклуватися про своє здоров’я та вести здоровий спосіб життя.
Опрацювання нового матеріалу.
1. Гра “Момент очікування”
- Діти, а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Про що хотіли би дізнатися?
(На дошці закриті приблизні очікування учнів до кінця уроку)
2. Створення проблемної ситуації. Бесіда з учнями.
(Демонстрація картин із зображенням дорослих та дітей)
- Кого ви бачите? Чи щасливі дорослі та діти?
- А на якому уроці ми вже говорили про щастя та щасливі родини? (Етика)
- Що ж означає бути щасливим?
3. Робота з підручником (с.53–55)
1. Знайомство з текстом (читає вчитель).
- Зараз ми дізнаємося про те, що ж сталося з Улянкою та її бабусею.
2. Обговорення прочитаного.
- Чому бабуся захворіла? Чи є в цьому Улянчина провина?
- Знайдіть підтвердження в тексті – слова Лесика, як зробити, щоб на вас ніхто не сердився? Як себе вести?
3. Висновок до тексту (у підручнику).
4. Домашнє завдання (диференційне).
- Знайти та прочитати казку “Гуси-лебеді”. А за підручником відповісти на запитання до казки.
- Скласти розповідь: “Я щасливий” або “Як зробити людину щасливою?” та виконати ще малюнок до неї.
P.S. (можлива допомога батьків)
- Завдання вибираєте по своїм силам і можливостям.
Валеопауза
Раз! Два! Час вставати!
Будемо відпочивати.
Пострибаємо, як зайчата,
політаємо, як пташата,
потанцюємо ми трішки
1,2,3,4 – 1,2,3,4,
щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову!
5. Робота в зошитах (с.3)
- запис числа;
- позначення в кружечку свого настрою;
- відмічання стану погоди;
- виконання завд.1.
(Обговорення ситуації на малюнку. Повторення правил з т/б у школі.)
- виконання завд.2.
(За допомогою зеленого та червоного олівців – вибрати та підкреслити ті слова, які підходять до самого себе.)
- Яким я хочу бути;
- що мені заважає?
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
- Прислів’я про щастя (індивідуально готує 1 хлопчик).
- Хвилинка творчості. Вірш про щастя в родині. (Самостійно готує 1 дівчинка).
- Розв’язування ребусу-прислів’я.
(На дошці в різному порядку розвішані картки, які потрібно розташувати у правильному порядку.
Прочитати утворене прислів’я.)
“Твоє щастя у твоїх руках”
4. Групова робота. (За допомогою запитань на картках, діти готують відповіді у групах.)
- Як зберегти себе і тих, хто поряд з вами?
- Чи впливає погана поведінка на здоров’я інших?
- Людина – це частина природи чи її господар?
- Чому потрібно берегти своє здоров’я?
- Чи вважаєте ви себе щасливим?
- Чого ви хочете досягти в житті?
V. Підсумок уроку.
1. Осі і підійшов до кінця наш урок.
- Діти, чи справдились ваші очікування?
(Вчитель відкриває на дошці закриті вислови–очікування та обговорюють їх)
- бережи себе, інших;
- будь здоровим;
- розвивай себе;
- будь вихованим;
- будь щасливим.
2. Мотивація роботи учнів на уроці. Виставлення оцінок.
Урок цікавий, насичений інформацією. Завдання на уроці логічно і послідовно змінюються один за одним. Цікавою є хвилинка творчості. Вчитель приділяє увагу на самому аналізі учнів, та очікуванні від уроку.
Види діяльності на уроці змінюються в логічному порядку. Учні вирішують проблеми, міркують , аналізують. Хвилинка творчості зацікавить дітей. Підсумовуючи знання, учні повідомляють про здійснення власних очікувань.
Як на мене, цікавий урок, використано багато різних форм роботи на уроці, що акцентує увагу дітей,вислови-очікування розвивають у дітей власну думку.
Дуже вдала розробка. Сподобалася Ваша валеопауза, робота з прислів’ями, робота в групах. Добре, що домашнє завдання зробили диференційованим. Творчих успіхів та натхнення!