mail@urok-ua.com

Конспект уроку з природознавства для вчителів 3 класів на тему “Якою має бути вода в природі?”

Автор: вчитель початкових класів Лах Наталя Василівна

Лах Наталя ВасилівнаУрок удосконалює знання про використання води, розкриває основні фактори її забруднення, заходи з охорони її чистоти. Виявляє негативні зміни в природному оточенні, які є результатом господарської діяльності і поведінки людей.


 

Тема. Якою має бути вода в природі?

Мета. Узагальнити й розширити знання про використання води, розкрити основні фактори її забруднення, заходи з охорони її чистоти; виявити негативні зміни в природному оточенні, які є результатом господарської діяльності і поведінки людей. Розвивати навички екологічно свідомої поведінки дітей у природі. Виховувати бережливе ставлення до водних запасів в  природі, розумно використовувати воду; прагнення примножувати природні багатства.

Обладнання: презентація на тему «Вода має бути чистою», глобус, прямокутники синього кольору, фізична карта України.

Хід уроку

I. Самовизначення до діяльності

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно й гарно.

На уроці не зівай,

Все уважно ти вивчай.

II. Підготовка школярів до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу

  1. Відгадування загадки:

З-під землі біжить водичка,

Але це не озерце,

Не струмочок і не річка,

А цілюще…      (джерельце).

Демонструється на мультимедійній дошці фотографія джерела.

  1. Бесіда про джерело.
  • Джерело – символ чистоти й сили. Вода з нього вважається цілющою. Адже немає на Землі напою кращого, ніж склянка холодної чистої води.

Вчитель:      Уночі над степом

Прошуміла злива,

Гомінке джерельце

В балці замутила.

Учні:         Ми взяли лопату,

Шлях йому звільнили,

Ще й малу вербичку

Поруч посадили.

  1. Вивчення прислів’їв:

Не брудни криниці, бо схочеш водиці.

Не плюй у криницю, бо води доведеться напитися.

Яка криниця, такий і господар.

Де верба, там і вода.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Діти, перегляньте відеофільм «Танці фламінго».
  • Якими ви побачили птахів? (Радісними, танцюючими…)
  • Чому? (Їм є що їсти. Купаються в чистій воді…)

ІV. Визначення теми уроку учнями

  • Як ви гадаєте, про ми будемо говорити далі на нашому уроці?
  • Які ваші сподівання від уроку?

Вчитель: – Сьогодні ми будемо вченими, знавцями природи. Проведемо віртуальну подорож-екскурсію безмежними просторами нашого водяного світу. Поставимо перед собою таке питання «Якою має бути вода?»

V. Засвоєння нових знань

  1. Демонстрація на мультимедійній дошці ріки Дніпро (місто Запоріжжя).
  2. – Куди побігло джерело?

– Які ріки України знаєте? (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Тиса, Прут).

– Люди здавна поселялися поблизу водойм, використовували воду та не завдавали ні річкам, ні ставкам шкоди.

– Розкажи нам , річко мила,

Де була ти ,що робила?

– Я водички з джерела

Двом горобчикам дала,

Напоїла в лузі стадо,

Полила усю розсаду,

Пригостила ціле місто –

Пийте всі водицю чисту!

  1. Демонстрація відеофільму про забруднення річок.

– Якою буває вода в казках? (Жива, яка зцілює, оздоровлює, і мертва, яка несе хвороби та біди.)

Ще кілька десятиліть тому вода за рахунок рослин і мікроорганізмів здатна була самоочищатися. Тепер у водойми потрапляє багато різних промислових відходів, каналізаційних стоків, хімікатів, які використовуються для боротьби з бур’янами та шкідниками сільськогосподарських культур. Тепер вода не в змозі впоратися із самоочищенням.

– У брудній воді багато шкідливих речовин і хвороботворних бактерій. Вони викликають різні хвороби у людей та тварин.

Тече вода каламутна,

В річці риба дуже смутна,

Вона смутна, ще й сердита,

Бо напевно буде вбита.

І не встигне закричати,

Бо заводи каламутять

Чисті води!

– Великої шкоди природі України завдало будівництво штучних водосховищ на Дніпрі. Через розвиток синьо-зелених водоростей вода «зацвіла». Зникло багато цінних риб, птахів, порушилась екологія річок і озер.

  1. Перегляд слайду із презентації про море.

Ріки наші обміліли,

Водойми на рибу обідніли,

Моря – наша гордість –

У нафтових плямах,

У викидах бруду.

Чому таке сталось?

– Коли в морі один з кораблів, який перевозить нафту, зазнає аварії або тоне, відбувається екологічна катастрофа: вмирають живі організми; водорості не одержують більше світла і гинуть; птахи, вимастившись нафтою, втрачають здатність регулювати температуру свого тіла і вмирають.

– Вчений-мандрівник із Норвегії,перетинаючи Атлантичний океан за 50 днів, 43 із них спостерігав плями мазуту.

– Ще морські тварини ковтають пластикові матеріали, що плавають у воді. Це призводить до отруєння та закупорення кишок, вони страждають  та помирають.

  1. Демонстрація слайду океану. Бесіда про світові запаси води.

– Візьміть прямокутник голубого кольору. Він поділений на чотири частини. Це поверхня нашої планети Земля. Одну частину відірвіть – це суша. Перед вами водні ресурси.

– Близько 1500 млрд. кубічних метрів становлять запаси води.

97% – це солона вода морів та океанів, яку пити не можна.

2% – це прісна вода, яка перебуває в твердому стані (льодовики).

1% – це прісна вода рік, озер та деякої частини підземних вод.

  • Відірвіть від блакитного прямокутника куточок паперу (з нігтик). Це і буде кількість прісної води.У народі говорять « Там де вода, – життя».

Цікаві факти.

– Для одержання 1кг рослинної їжі потрібно 2тис. л води, а

1кг м’яса – 20тис. л води.Людині на всі види вживання потрібно на рік 2тис. 700 тонн води.

– Нині нестача води дуже відчутна. Люди всіх країн дуже схвильовані й об’єдналися в своїх діях за збереження водних ресурсів. Період з 2005 р. по 2015 р. проголошено десятиріччям «Води для життя».

– Що роблять люди для збереження води?

– Щоб зберегти воду чистою, на підприємствах будують очисні споруди. Тут вода проходить через фільтри, Звільняється від шкідливих речовин та чистою повертається до водойм.

– Для збирання нафти будують спеціальні кораблі – нафтозбирачі.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Групова робота. Складання порад для дорослих та дітей.

ЩО Я МОЖУ ЗРОБИТИ, ЩОБ ЗБЕРЕГТИ ВОДУ?

Поради:

  1. Мий свій велосипед чи машину батьків за допомогою води, налитої у відро, а не через шланг. Не мий транспорт біля ставка чи річки, щоб не забруднити воду бензином.
  2. Намагайся бути охайним, не брудни одяг, тоді і прати його потрібно буде рідше.
  3. Виключай воду при купанні, коли намилюєшся або чистиш зуби.
  4. Стеж за тим, щоб усі крани були відремонтовані й закриті. «Закрути надійно кран, щоб не витік океан».
  5. Коли ти відпочиваєш біля річки чи ставка, купаєшся або плаваєш на човні, не кидай у воду використані речі.
  6. Збирай сміття з місця свого відпочинку.
  7. Посади хоч одне деревце поблизу ставка чи річки.
  8. Поливай квітники, грядки пізно ввечері. Випаровування води стане повільнішим і в грунті збережеться більше води.
  9. Збирай дощову воду у якусь посудину, щоб потім використати для поливу.
  10. Складання «павутинки» або асоціативного куща.

– Що для вас означає вода?

Screenshot_1

 

VIІ.  Рефлексія. «Мікрофон»Діти, чи справдилися ваші сподівання від уроку? – Що нового дізналися на уроці?Якими порадами скористаєтеся в своєму житті?

VIII. Підсумок уроку

Схаменіться, добрі люди,

Собі шкоди не робіть,

Будьте друзями природи,

Довше будуть усі жити.

Моя вода, тебе люблю я!

Ти свята!

Шануєш ти людей і землю, й квіти.

Моя вода. Ти чудо!

Ти життя!

Тебе я буду берегти, завжди любити.

ІХ. Завдання додому. Берегти запаси води, дбати про її чистоту. Поділитися порадами з родичами, добрими знайомими.

ДОДАТКОВО

Річковий стік України розподіляється нерівномірно. Якщо поділити його на 10 частин, то 7 із них припадає на південний захід, де проживає менше половини населення. На південний схід і південь , де живе більше половини населення України, припадає лише 3 частини річкового стоку. Тому в багатьох районах Півдня відчувається гостра нестача води.

Інформація для ерудита.

Довжина Амазонки 640 м, Нілу – 665 м.

Найглибше озеро Байкал. Глибина 194 м, довжина 62 км, ширина 32-7 км.

Найвища морська хвиля 3 м в Тихому океані.

Література

  1. Т.М. Байбара, Н.М. Бібік Я і Україна: Підручник для 3 кл.—К.:Форум, 2003.
  2. Н.В. Діптан, Л.П. Хитяєва Я і Україна. Плани-конспекти уроків для 3 кл.—Х.:Веста: Видавництво «Ранок», 2005.
  3. Н.О. Шматько, Н.О. Забашта Екологія. Розробки уроків для 3 кл.—Х.: Видавництво «Ранок», 2010.
  4. Т.Д. Олексенко, М.І. Грибачова, І.А. Сердюк Екологія рідного краю. Підручник для 3 кл.—Запоріжжя. Видавництво «Прем’єр», 2006.
  5. Н.О. Шматько, Н.О. Забашта Робочий зошит з екології для 3 кл. «Калинка» – Х.: Видавництво «Ранок», 2011.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Урок розвиває екологічну свідомість учнів, виховує бережливе ставлення до водних ресурсів. Дуже шкода, що не знайшла цю розробку раніше,коли вивчали цю тему з дітьми . Практична робота “Кількість прісної води у природі” з кольоровим папером дуже корисна. Адже, задіяні усі способи сприйняття навчального матеріалу, цінної інформації.

  2. Доброго дня! З конспекту уроку видно тільки діяльність вчителя, тобто урок авторитарний. А як же узагальнення знань учнями? Не знаю, як колеги хвалили відеофільми, якщо вони відсутні у публікації. Якщо інформація для ерудита з помилками, то, мабуть, потрібно назвати прийом “знайди помилку” ( Ніл – 665 м, хвилі в Тихому океані – 3 м.,… Учні 3 класу ще не розуміють, що таке річковий стік, да і де південний схід, також в більшості не уявляють – де саме. А до чого інформація …”Річковий стік України розподіляється нерівномірно. Якщо поділити його на 10 частин, то 7 із них припадає на південний захід, де проживає менше половини населення”. Про яку половину населення мова? Ви мали на увазі Одеську область, бо саме вона знаходиться на південному заході? А найбільша густота річкової мережі в Передкарпатті, або можливо сказати на заході. Але це не для 3 класу. В аннотації до уроку ви написали, що урок для вчителів, можливо, що це такий жарт, але я з Одеси і його не розумію, вибачайте. Бажаю в Новому 2017 році нових досягнень і справжніх успіхів. Дякую за урок. Буду більш уважно читати свої публікації.

  3. Тема уроку дуже важлива, проте розкрита логічно і невимушено. Чудова знахідка – перегляд і обговоренні відеофільму під час мотивації діяльності учнів. Хочу відмітити і складання порад на етапі закріплення. Добре, що поради збереження води знайшли шляхи реалізації при виконанні домашнього завдання.

  4. Актуальна тема сьогодення – збереження водних ресурсів від забруднення. На уроці тісно переплітається виховна та навчальна мета, доречно використані перли усної народної творчості – прислів`я, цікаві факти, що сприяють досягненню поставленої мети. А інтерактивні методи роблять урок інноваційним.

  5. Наталіє Василівно! Дякую за віртуальну подорож водяними просторами. Учні отримали багато наукових знань про воду. Актуальною у наш час є проблема збереження води, на що Ви не просто звернули увагу, а детально вчили дітей, як це зробити. Дуже дякую.

  6. Наталіє Василівно! На своєму уроці Ви багато інформації подаєте за допомогою відеоматеріалів (презентація, відеофільми). А це сприяє більш глибокому і емоційному її запам’ятовуванню.
    І взагалі, урок грамотно побудований, сучасний, використано різнобічний матеріал (вірші, прислів’я, загадки, цікаві факти…). Вдячна Вам за те, що я з користю для себе перейняла Ваш досвід!