Конспект уроку з української літератури для 11-го класу
“Павло Тичина – незламний геній української літератури”
Автор: викладач української мови та літератури Бойко Оксана Яківна
Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю талановитого письменника Павла Тичини; розвивати та формувати вміння самостійно характеризувати та виокремлювати основні події з життя і творчості письменника, удосконалювати навички виразного читання та монологічного мовлення; виховувати інтерес до вивчення літератури, любові до мистецтва, розуміння прекрасного.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет П. Тичини, виставка творів письменника, презентація, підручник, роздатковий матеріал, кросворд.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Привітання.
2.Перевірка наявності учнів у класі за списком у журналі.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Слово вчителя.
Дайте будь ласка відповідь на таке питання: література це який вид мистецтва – зоровий (слово), слуховий (музика) чи можливо дотиковий (живопис)? І чи може література поєднати одночасно ці всі відчуття?
- Відповідь учнів.
- Слово вчителя.
Митець який у свої творах поєднав ці три види мистецтва досяг найбільш точної передачі своїх почуттів, а значить доніс читачеві всю глибину своєї душі.
Ознайомлюючись із літературою ХХст. ми не можемо оминути і залишити поза увагою творчий і життєвий шляхи великого письменника, українського діяча – Павла Тичини. Творчістю Павла Тичини дуже цікава своєю різноманітністю тем, образів, мотивів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
І. Слово вчителя.
Перш ніж ми почнемо більш глибоко знайомитись з біографією літературного генія Павла Григоровича, нам потрібно з вами з’ясувати передумови розвитку української поезії даного періоду.
ІІ. Експрес опитування
- Які письменники вели свою літературну діяльність та створювали літературну спадщину в Україна 1920-х роках ХХст.? (Орієнтовані відповіді – П.Тичина, В.Сосюра, М.Хвилоьвий, В.Підмогильний, М.Куліш, М.Рильський…)
- Які основні напрями розвивалися у літературі 1920-х рр. ХХст.? (Орієнтовані відповіді – класицизм, сентименталізм, романтизм, реалізм, натуралізм, модернізм, постмодернізм тощо…)
- Які принципи були визначними для соцреалізму? (Орієнтована відповідь – поза літературні та поза естетичні)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Робота з тестовими завданнями.
1-2 – по три правильних відповідей (2,5б.)
- Виберіть письменників, які творили свої літературні шедеври у 20-х роках ХХст.:
А) В.Сосюра;+ Б) Т.Шевченко; В) М.Хвильовий;+ Г) М.Куліш;+
Д) І.Котляревський; Е) О.Теліга; Є) О.Ольжич.
- Які напрями літератури були поширені у 20-х роках ХХст.?
А) Соцреалізм;+ Б) Реалізм; В) Футуризм; Г) Постмодернізм;+
Д) Бароко; Е) Сентименталізм; Є) Натуралізм; Ж) Модернізм.+
3-5 – по одній правильній відповіді (1б.)
3.У якому столітті виник один із напрямів літератури – модернізм:
А) На поч. ХХст.; Б) На прикінці ХІХ – поч. ХХст.; + В) У середині ХІХст.;
Г) На прикінці ХVІІІ – поч. ХІХст.
- Як називалося літературне угрупування, що започаткувалося в 20-х роках ХХст.?
А) МАРС;+ Б) Празька школа; В) ГУПЛІТЕ; Г) СОБОР.
- Яка риса притаманна постмодернізму?
А) Гра з часом, з історією;+ Б) Перевага інтуїтивного;
В) Вищість таланту й мистецтва; Г) Історичний оптимізм.
- Коротко охарактеризуйте літературно – мистецьке покоління, що має назву “Розстріляне відродження”? Чому воно має саме таку назву, на Вашу думку?
(5-8 речень) (4б.)
ІV. Оголошення теми, мети і завдань уроку
1.Слово вчителя.
– Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось із життям та творчістю українського діяча, письменника, поета, Павла Тичини.
V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.Слово вчителя
– Павло Тичина – один із найвизначніших українських поетів, знайти йому рівних дуже складно. Поет походив із бідної родини. Він бачи дуже багато за роки свого існування, і життя села, міста, літературної громади, інтелігенції,а також національне відродження, мир та війну, особисто та зсередини – і все те знаходило своє відображення на сторінках його книг. Вивчення та дослідження спадку П.Тичини є дуже актуальним та необхідним для правильного розуміння українського національного духу, який відображається у його творчості.
2.Виступ учнів за групами та представлення своїх робіт (Під час виступу на дошку спроектовано презентацію, за допомогою проектора).
– Робота у зошитах.
(Під час виступу груп , решта учнів мають коротко та самостійно записати основні дати і події з життя та творчості письменника, зробити так звану, хронологічну таблицю, сприймаючи інформацію, яку їм розповідають. )
І гр. – «Біографи» (Ознайомлюють з життям поета. )
ІІ гр. – «Літературознавці»( Творчість П.Г.Тичини)
VІ. Закріплення знань, умінь та навичок
- Міні-дискусія “Хто ж насправді Павло Тичина?”
- Розгадування кросворду.
По вертикалі:
- Куди потрапив письменник у 9-ть років?
- Як звали вихователя,якого любив і поважав Павло Тичина?
- Продовжте назву першого вірша П.Г.Тичини: “ Розкажи,розкажи мені ….”
- Скількома Орденами Леніна було нагороджено поета?
- Назвіть прізвище людини, яка вперше привселюдно зачитала вірш П.Г. Тичини.
По горизонталі:
- Скільки було дітей у батьків П.Г.Тичини?
3.Чим захоплювався поет крім співів, у дитинстві?
- У якому місті перебував Павло Тичина, коли потрапив під наліт ворожої авіації?
- Яку назву має книга П.Г.Тичини , яка “побачила” світ у 1920 році?
- Як звали матір письменника?
- Яке прізвище вчителя, котрий викладав, П.Тичині, мистецтво у семінарії ?
- Назвіть пору року, коли помер П.Г.Тичина.
VІІ. Підсумок уроку
– З творчістю якого письменника ви познайомились на уроці?
– Яка тематика переважає у творчості П.Тичини?
VІІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці
ІХ. Домашнє завдання
1.Читати ст. 33 -38. Знати біографію письменника.
Стандартний комбінований урок, структура відповідає темі та поставленим завданням. У меті ви написали удосконалювати навички виразного читання, але у вас немає такого виду роботи, який би це передбачав.
Уроки літератури -це уроки життя.Підхід до вивчення такого поета як Павло Тичина потрібен особливий.Щоб учні зрозуміли його глибоко трагічний талант,пояснити його “роздвоєність”.Урок можна “оживити” – презентацією,рольовою грою,тощо…
Павло Тичина -цікава особистість.А тому уроки за його творчістю треба проводити по-особливому.Учителю це вдалося. Хочу зауважити ,що завдань на ” Сприйняття та засвоєння нового матеріалу”,але коли учні працюють у зошитах можна було б ,щоб вони задавали б запитання тим ,хто працював у групах,а ці запитання ще й записати з зошит(потім може бути оцінка).А також учні ,які працюють у зошитах,можуть один одного попитати за творчістю або вести подвійний щоденник чи незакінчене речення . Але молодець. Вдячна Вам за урок.
Завдання до уроку є гарно продуманими. Хочу звернути увагу на закріплення нового матеріалу у формі кросворду. Хотілося б порадити більше скласти завдань “Сприйняття та засвоєння нового матеріалу”.