mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови 5 клас.

Автор: вчитель української мови Гур’єв Сергій Родіонович

Screenshot_7Пропоную конспект уроку з української мови “Правила вживання м’якого знака”. Цей матеріал, сподіваюся, буде корисним для вчителів, допоможе при підготовці до уроків.


 

Урок № 83

ТЕМА: Правила вживання м`якого знака

МЕТА:

  • удосконалити, поглибити знання п`ятикласників про правила вживання м`якого знака;
  • розвивати вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці, виробляти орфографічні навички, розвивати логічне мислення;
  • підвищувати рівень навчання кожного з учнів, виховувати любов і повагу до рідного слова.

ТИП УРОКУ: комбінований

ЛІТЕРАТУРА:

  1. Глазова О. Рідна мова 5 клас: Підруч. Для загальноосвіт. навч. закл. / О. Глазова. – К. : Освіта, 2013. – 300 с.
  2. О.В. Заболотний, В.В. Заболотний Підручник Українська мова клас / Заболотний О. В., Заболотний В. В. – К. : Генеза, 2013. – 256 с.

МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: розповідь учителя; бесіда з учнями; колективна робота, інтелектуальна гра

НАОЧНІСТЬ: презентація на тему: «Правила вживання м`якого знака», картки із вправами, малюнки для рефлексії.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Слайди 2, 3

І. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Фронтальне опитування

Питання

  • Якими літерами на письмі позначається м’якість приголосних? (Відповіді учнів: ь, і, є, ю, я)
  • Назвіть приголосні, які за твердістю/м’якістю утворюють пари (Відповіді учнів: д, т, з, с, дз, ц, н, л, р)
  • Які приголосні не мають пари м’яких? (Відповіді учнів: б, п, м, в, ф, ж, ч, ш, дж)
  • Які приголосні завжди тверді? (Відповіді учнів: г, ґ, к, х)
  • Перед яким голосним пом’якшуються ці приголосні? (Відповіді учнів: і)
  • Який приголосний завжди м’який? (Відповіді учнів: й)
  1. Самоперевірка домашнього завдання слайд 4
  1. Оголошення теми, мети.

ІІ. Мотивація навчання школярів

Вчитель: слайд 5

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового навчального матеріалу.

  1. Робота з підручником

Учитель: Вірш (Вправа 395)

Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми з вами говоритимемо про вживання м’якого знака. А зараз давайте разом уважно прочитаємо ще раз цей вірш, акцентуючи увагу на виділених словах.

Читаємо вірш (Вправа 395)

  1. Колективна робота

(правило: Вправа 396), правила: ст. 190-191

  1. Тренувальна вправа

Вправа 397 ст. 190 (+ завдання з трикутником)

Вправа 398 ст. 190

  1. Бесіда з учнями

Правило ( Вправа 405 ст. 192)

  1. Інтелектуальна гра ( із фізхвилинкою) (слайд 6)

Вправа 406 (Ь – руки догори ,  не пишемо Ь – присідаємо)

  1. Тренувальні вправи

Вправа  (слайд 8)

Місто Хар..ків, гір..кий смак, пис..менник Максим Гор..кий, т..мяний ден.., Тетян..чин зошит, спритний воротар.., ковал..с..кий міх, нян..чити маля, мій бат..ко, милуєт..ся краєвидом, вправний різ..бяр, прекрасна мит.., кол..ори веселки.

  1. Ігри (слайди 9, 10)
  2. Вибірковий диктант (слайд 11)

Запишіть слова з м’яким знаком.

Весняний день рік годує. У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете. В марець не замерзне й старець. Уночі тріщить, а вдень плющить. До першого грому земля не розмерзається. Прийде тиждень вербовий, бери віз у дорогу дубовий. Весна ледачого не любить. Як почав орать, то в сопілку не грать. Ластівки низько літають — дощ обіцяють. Погода — усім вигода, а сльота — усім гризота. Весна — наші батько і мати, а як не посієш — не будеш збирати.

  1. Робота в парах. Розподільний диктант

Учні за варіантами розподіляють слова, в яких пишемо м’який знак або не пишемо.

НИЗ…КИЙ НИЗ…КА ШІСТ…СОТ
СІЛ…С…КИЙ ТОН…ШИЙ ПЛАТ…НЯ
ГОЛІВОН…КА ДО СОН…ЦЯ НА СТОРІН…ЦІ
БАТ…КІВС…КИЙ ГРАЄШ…СЯ ПОВІС…ТЮ
БІЛ…ШІСТ… ПАЛЕЦ… БОЯЗ…КІС…ТЬ
СИН…КА БЛИЗ…КО ПІС…НІ
МІС…ККОМ РІЗ…БЛЕННЯ КУЗ…НЯ
МАЛЕН…КИЙ ВОЛ…ЄР БАН…ЩИК

 

НИЗЬКИЙ НИЗ КА
СІЛЬСЬКИЙ ТОНШИЙ
ГОЛІВОНЬКА ДО СОНЦЯ
БАТЬКІВСЬКИЙ ГРАЄШСЯ
БІЛЬШІСТЬ ШІСТСОТ
СИНЬКА ПЛАТНЯ
МІСЬККОМ НА СТОРІНЦІ
МАЛЕНЬКИЙ ПОВІСТЮ
ПАЛЕЦЬ БОЯЗКІСТЬ
БЛИЗЬКО ПІСНІ
РІЗЬБЛЕННЯ КУЗНЯ
ВОЛЬЄР БАНЩИК


ІV Домашнє завдання, пояснення щодо його виконання

Вивчити правила ст. 189-192, Вправа № 410

  1. Підсумок уроку

Самооцінювання учнів.

Рефлексія.

  • Якщо ви все зрозуміли, приклеїти кольоровий малюнок біля Знайки, якщо є питання – біля Незнайки.

Оціночний лист ________________

Завдання Кількість балів Мій бал
1 Лінгвістична гра Без помилок 2 бали 1 помилка

1 бал

2 і більше помилок 0 балів  
2 Домашнє завдання Без помилок 2 бали 1 помилка

1 бал

2 і більше помилок 0 балів  
3 Знаю правило «Написання йо, ьо» Без помилок 2 бали 1 помилка

1 бал

2 і більше помилок 0 балів  
4 Інтелектуальна гра Без помилок 1 бал  
5 Вправа Без помилок 1 бал  
6 Гра «Ромашка» Без помилок 2 бали 1 помилка

1 бал

2 і більше помилок 0 балів  
7 Вибірковий диктант Без помилок 1 бал  
8 Робота в парах Без помилок 1 бал  

Загальний бал ____________

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. MSN-biotin-modified hyaluronic acid (HA) Conventional dosage forms present some disadvantages mainly related to the fast release/action of the drug, which necessitates repeated administrations throughout the day in order to maintain the plasma drug c
    Foods high in biotin

  2. Чудовий урок, дієвий, практичний та результативний. Види робіт відповідають темі та меті уроку і сприяють досягненню поставлених цілей. Сподобалася презентація , особливо слайд №9.

  3. Завдання вчителя,що вивладає українську мову в 5 класі,-ознайомити з мовною системою і формувати на її основі лексичні,граматичні та правописні вміння,розвивати загальну культуру та удосконалювати набуті знання.Сергію Родіоновичу,Ви чудово продумали структуру уроку.Велика увага приділялася системній роботі з підручником,про шо багато вчителів забувають.Презентація містить потрібні та цікаві завдання.Сподобалася лінгвістична гра,робота в парах та продумана самоперевірка.Ставлю високий Вам бал за грамотний конспект.Дякую

  4. Досить зміістовий урок, вдало підібрані завдання на закріплення вивченого матеріалу. Презентація підвищує наочність завдань. Добре продумана система оцінювання. Вважаю, доречним було використати прийоми інтерактивної технології.