Конспект уроку з української мови “Грудень рік кінчає, а зиму починає”
Автор: вчитель початкових класів Степанцова Ірина Миколаївна
З розвитком технологій мовлення дітей лексично бідне, тому ми ставимо перед собою мету розвивати монологічне і діалогічне мовлення учнів.
Тема: Грудень рік кінчає, а зиму починає.
Мета: активізувати знання про зиму і застосування їх на українському мовленнєвому матеріалі; повторити слова з теми «Зима», розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення, формувати навички додавання слів у реченні. Розвивати мислення, пам’ять, увагу. Вчити бачити красу природи взимку.
Обладнання: Малюнки пір року, ілюстрації зими, підручник, телеграма, конверти із завданням, нагороди – сніжинки, медалі – переможцям.
Хід уроку
І. Організація класу.
Дзвоник вже сигнал нам дав
Працювати час настав.
Сьогодні до нас завітали гості:
Привітайте, діти, їх.
А тепер сідайте всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивиться.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- До нас сьогодні хоче завітати гостя, незвичайна, гостя чарівна. Вам треба відгадати , хто вона?
Кружляє ніжно-білий пух,
Міняє зайчик свій кожух,
Вдягає лиска рукавички,
Співають весело синички,
Ведмідь в барлозі вже дріма.
Яка пора, скажіть? (Зима)
- Так, сніжну зиму на уроці будемо розмовляти. Нам треба гарно працювати, все, що знаємо про неї, пригадати і чарівній гості до нас дорогу дати. А за правильні відповіді ви будете сніжинки отримувати. В кінці полічимо і переможців визначимо.
ІІІ. Повторення вивченого.
- Пригадайте, яка пора року передує зимі? (Осінь).
- Назвіть осінні місяці?(Вересень, жовтень, листопад).
- А який з них зимі ворота відчиняє?(Листопад).
- І починає господарювати який місяць?(Грудень).
- Ось і тема нашого уроку…Але що трапилося, де поділася зима?
Прихід листоноші.
- Це 2- й клас? Вам телеграма. Розпишіться.
Телеграма
«Прошу допомоги! Осінь зачинила мене в скрині на замки. Ключі до них це ваші знання про мою пору року. Чекаю визволення. Зима.»
- Так що будемо зимі допомагати із біди її виручати?
Знаходження ключів.
1 ключ
- Спіймати слова – назви предметів, які живуть тільки взимку, за допомогою оплесків у долоні.
Сніг, велосипед, мороз, вікно, лижі, пороша, віхола, день, вітер, лід, вулиця, ковзани, поле, бурулька, іній, туман, дерево, дощ, ожеледь.
2 ключ
- Другий ключик хоче в «Плутанку» пограти, щоб вашу кмітливість перевіряти.
РОМЗО ШЖІСК АРГИК БОКТИР НІЙ! (мороз, сніжки, книга, грибок, іній ).
- Знайди «зайве» слово. Свою думку доведіть.
3 ключ – доповни приказки
Грудень рік кінчає, (а зима починає).
Держись Хома, (іде зима).
Сонце блищить, (а мороз тріщить).
Взимку сонце світить, (та не гріє).
Більше зима (зеленіше літо).
Багато снігу (багато хлібу).
Сніг у грудні глибокий (урожай високий).
4 ключ
Відгадування загадки.
Я падаю на ваші хати,
Я білий-білий і пухнастий.
Я прилипаю вам до ніг.
І називаюсь просто … (сніг).
- А який буває сніг?
- А хто з вас знає загадки про сніг?
- А тепер складіть речення зі словом сніг.
Читання чистомовки.
Ок – ок – ок – ок – білий падає сніжок.
Ки- ки – ки – ки – замітає всі стежки.
Ать – ать – ать – ать – вибіг зайчик погуляти
5 ключ – знання про зимові місяці
- А цей ключик хоче знати назви зимових місяців.
- Давайте пригадаємо, що ми про них знаємо.
- У грудні земля замерзає і грудки має.
- Січень снігом січе в очі.
- Лютий лютує.
- А ще, діти, у грудні заморозки змінюються теплом. Сніг падає і тане декілька разів. Сонце на небі стоїть низько. Дні короткі і холодні. Січень – найсуворіший із усіх місяців. Природа у глибокому зимовому спокої. У січні помітно довшає день. Лютий – місяць, в якому найбільше снігу. У цьому місяці бувають сильні завії. З кожним днем усе вище підіймається сонце. Яскравіше світить і більше гріє.
- А тепер пригадайте, які прислів’я ви знаєте про місяці зими?
- Ви гарно завдання виконали – зиму зі скриньки визволили. (Вчитель записує слова «Зима» в тему уроку)
- І тепер прочитайте тему нашого уроку. Як ви розумієте тему?
Фізхвилинка
Хто там, хто вже втомився
І на парту похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Й фізкультпаузу почати.
Діти йшли, йшли, йшли
І сніжинки знайшли
Сіли, подули – сніжинки полетіли,
А діти відпочили і за парти тихо сіли.
IV. Робота з підручником (ст. 96)
- Розгляд малюнка.
- Читання тексту О. Копилейко «Прощай, осінь!» вчителем.
- Читання тексту учнями.
- Питання:
- Що змінилося в неживій природі?
- А що роблять звірі у лісі?
- А які ще звірі сплять зимой?
- Читання вірша Г. Демченко «Де ти, білочко, живеш?»
Гра «Буває – не буває».
- Треба відповідати «Так буває, або не буває».
- Випав сніг і з’явилося багато мух, комарів.
- Діти загоряють на сонці, а на річці крига.
- Сніжок землю покриває, а в саду яблука дозрівають.
- Сніг іде – гриби ростуть.
- А щоб урок підсумувати, правильне твердження треба вибирати.
Тест
- V. Підсумок уроку
Зима дуже задоволена і наступного разу завітає знов до нас.
Урок розроблений із врахуванням вікових особливостей учнів, матеріал інформативний, підбірка завдань цікава. Здається, що учнів таким уроком легко зацікавити, викликати бажання пізнавати навколишній світ далі.
Ірино Миколаївно, ловлю себе на думці, що читаю Вашу розробку і щасливо посміхаюсь : як же приємно, що наша малеча має таких творчих вчителів! Жалкую тільки про одне: хочеться не просто знайомства з конспектом, хочеться самій стати учасником такого світлого уроку. Дякую за роботу.
Вчитель використала гарну мотивацію на початку уроку. Діти, ще маленькі і вірять у чудеса. Я вважаю, що вони із задоволенням працювали на цьому уроці, аби тільки визволити Зиму.
Чудова мотивація – знаходження ключів для визволення Зими і для досягнення такої важливої мети, як розвиток монологічного і діалогічного мовлення учнів. Згодна з автором, що з розвитком технологій, мовлення дітей лексично дуже бідне, тому над цим потрібно працювати, що і запропонувала Ірина Миколаївна хорошою публікацією! Дякую.
Дібрані завдання цікаві для дітей. Вчитель розвиває та збагачує знання учнів про зиму, вчить доповнювати речення, не забули про прикмети та прислівя, які самостійно тлумачили.