Конспект уроку з української мови на тему: “Будова тексту. Ознайомлення зі складовими частинами тексту. Абзац”

Автор: вчитель початкових класів Атанасова Тетяна Григорівна

Screenshot_2Другокласники під час уроку в ігровій формі матимуть змогу ознайомитися з будовою тексту, формуватимуть поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчитимуться знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвиватимуть логічне мислення учнів; вчитимуться бережливому відношенню до живої природи.


 

Тема. Будова тексту. Ознайомлення зі складовими частинами тексту. Абзац

Мета: Ознайомити дітей з будовою тексту, формувати поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчити знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвивати логічне мислення учнів;виховувати культуру мовлення, любов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: підручник М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик «Рідна мова»; таблиця-схема  “Будова тексту”, презен6тація, картки для групової роботи

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І.Організаційна частина

  1. Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

Будемо плідно працювати,

Щоб українську мову добре знати!

  1. Перевірка готовності до уроку (на партах лежать: підручник зошит, щоденник, пенал, картки для групової роботи)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Відкрийте зошити, перевіримо домашнє завдання

(Один учень читає, а вчитель перевіряє наявність виконання у зошитах)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Створення ігрової ситуації

Діти, а зараз уважно послухайте загадку і відгадайте її.

Біжить рудувата вона по землі,

Із гілки на гілку стрибає,

Ладненько складає горішки в дуплі,

Очиці хитресенькі  має.

Частуєш – приймає у лапки малі,

Кусає, як хтось нападає.

Ану ж бо. Хто перший вгадає?  (Білочка)

Словничок школяра пояснює, що білка –це невеличкий лісовій гризун, який живе на деревах.

– З уроків природознавства ви знаєте багато цікавого про цю тваринку. Ви навіть готували проекти про те, як білочка готується до зими. Що ж цікавого ви знаєте про цю тваринку?

Довідкове бюро.

Білка належить до найбільш красивих тварин наших лісів і парків.

Хвіст у неї пухнастий. Його довжина майже дорівнює довжині тіла, лапи маленькі, з гострими й загнутими кігтями на пальцях.

Білки лазять по стовбурам дерев. Досить часто в пошуках їжі вони спускаються на поверхню ґрунту, але тут вони не такі спритні і при найменшій небезпеці вилазять на дерево.

Живляться білки горіхами ліщини, насінням хвойних дерев, зеленою корою та бруньками, комахами, яйцями птахів і навіть пташенятами.

Цікавим є те, що вони дуже старанно запасають на зиму корми – жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах під опалим листям або розвішують на сучках дерев.

Своє гніздо білки влаштовують у дуплі дерева, вистеляючи його сухою травою. листям, мохом. У зимову сплячку білки не залягають, але в люті морози та хуртовини по кілька днів сплять у своєму теплому дуплі.

– І сьогодні до нас на урок завітала ця білочка. Вона прийшла, щоб подивитись на ваші знання. А ми у цей холодний зимовий час будемо її пригощати. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати горішок і пригощати ним білочку. Ви знаєте, що зима довга, холодна і голодна. А щоб вистачило білочці їжі на цілу зиму ви повинні їй допомогти поповнити її запаси.

– То  що, згодні допомогти білочці?

  1. Робота у зошитах

То ж перше завдання –  каліграфічна хвилинка.

– Промовте слово «білка» і виділіть перший звук;

– який це звук (приголосний м’який, тому що голосна «і» пом’якшує попередній приголосний);

– букви «Б» є маленькі і великі. Тому вам треба написати через одну велику і маленьку

букви б.

– подивіться на дошку і пригадайте як пишеться буква «Б».

Написали рядочок літер. А тепер взаємоперевірка (Діти взяли простий олівець для перевірки).

Знайдіть у рядочку «королеву» серед написаних букв і намалюйте над нею корону.

– Ви добре виконали це завдання, і тому білочка отримує від вас перший горішок.

  1. Повторення вивченого про текст.

Наступним завданням буде повторення раніше вивченого про текст.

Прослухайте уважно речення і дайте відповіді на запитання…

Якщо після снігопаду білка залишає гніздо, спускається з дерева і бігає по снігу, скоро встановиться тиха погода.

Бiлка мостить гнiздо низько – на морозну зиму, високо – зима буде теплою.

Білка робить великий запас горіхів – чекай холодної зими.

Білка, що стрибає поруч з вами, але не переходить вам дорогу принесла вам радісну звістку, скоро ви зустрінете найдорожчих і старих друзів.

Якщо білка випадково забігає в будинок, то незабаром вам доведеться довгоочікуване побачення з тим, кого ви довгий час не бачили.

-Чи утворюють ці речення текст? (Ні)

– Чому? (Звязані за змістом речення утворюють текст. Розміщені вони у певній послідовності)

– А що ж я вам прочитала? (Народні прикмети про зиму та білку.)

– Що ж таке текст? (Текст утворюють звязані за змістом речення. У тексті речення розміщені у певній послідовності. До тексту можна дібрати заголовок.)

– І з цим завданням ви також впоралися. Білочку ми пригощаємо другим горішком.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

– Ми знаємо, що білочка дуже працьовита, а ви хочете бути такими? (ТАК!). Щоб бути працьовитими, як білочка, вам треба дуже добре попрацювати на уроці і дізнатися про будову тексту.

V. Вивчення нового матеріалу

Колективна робота

-І в наступному завданні ви повинні ознайомитися з частинами тексту. До речі, на уроці літературного читання у минулу п’ятницю ми уже знайомилися з будовою тексту. Пам’ятаєте – оповідання Анатолія Григорука «Молодець проти овець»

– Давайте разом ознайомимося з  таблицею.

З таблицею ми познайомилися. Тепер закріпимо отримані знання прочитавши інформацію у підручнику на с.82.

– Скільки частин в тексті? (У тексті три частини.)

– Як вони названі?(Зачин, основна частина, кінцівка.)

– Ви всі молодці, тому отримуєте в нагороду третій горішок.

VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Мабуть, ви вже трішки стомилися. То ж давайте відпочинемо разом з білочкою.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів

– Наступне завдання від білочки – закріплення набутих знань практично.

  1. Робота з підручником

а) Вправа 213

– Прочитайте вправу 213.

– Подивіться уважно, кожна нова частина пишеться із абзацу.

– Скільки абзаців у тексті? (У тексті три абзаци.)

– Як ви думаєте, чому у тексті три абзаци? (Текст складається з трьох частин:зачин, основна частина і кінцівка)

– А тепер дайте відповіді на питання с.82

(Декілька учнів повторює зачин. Один виходить до дошки і записує з тильної сторони дошки.. Потім всі закривають підручники і записують по памяті).

Самоперевірка (простим олівцем звіряються з дошкою).

– Прочитайте, яке речення ви записали.

– Ви впоралися і з цим завданням, тому отримуєте четвертий горішок для білочки.

  1. Самостійне списування.

-А тепер повернемося до нашої таблиці. Білочка хоче дізнатися, чи можете ви працювати самостійно з текстом.

– Прочитайте текст. Підберіть до тексту найбільш відповідний заголовок. А тепер знайдіть кінцівку. Самостійно перепишіть її у зошит.

– Молодці, ви вмієте працювати самостійно. Тому отримуєте п’ятий горішок.

  1. Робота в парах

Білочці дуже цікаво, чи дружні ви дітки, тому наступне завдання буде робота в парі.

А) Завдання на картках

(В учнів на парті лежать картки ,на яких надруковані речення.)

*Вона має красивий рудий пухнастий хвіст. Добре лазить по стовбурах дерев.

 

*Білка одна з найкрасивіших тварин лісів і парків.

 

*Білок узято під охорону.

 

– Пронумеруйте абзаци, щоб вийшов текст.

Фронтальна перевірка виконаного завдання.

– І з цим завданням ви впоралися, і наша білочка отримує шостий горішок.

– Подивіться, скільки горішків отримала від  вас лісова красуня. Тепер білочка може впевнено зимувати в дуплі і їй вистачить запасів їжі.

Але не забувайте, що не тільки білочка потребує допомоги взимку. Треба допомагати всім лісовим тваринам: і птахам і звірам. Скажіть мені, як ми можемо їм допомагати? (відповіді дітей)

VIІІ. Домашнє завдання

  • Білочка спостерігала за вашою роботою на уроці і зрозуміла, що у другому класі навчаються розумні дітки. Їй час уже в дупло. То ж давайте з нею попрощаємося.
  • А щоб не забути все, що ми сьогодні з вами дізналися, давайте запишемо домашнє завдання і вдома повторимо вивчений матеріал.
  • Подивіться у підручник впр.215, ст.83
  1. Читаємо завдання і текст.
  2. Словникова робота.

Криниця-словничок школяра прочитати.

  1. Спишіть речення зі знаками !?
  2. Виділені слова поділіть для переносу.
  3. Запишіть у щоденники завдання.

ІХ. Підсумок уроку

А тепер підведемо підсумок нашого уроку. То ж скажіть:

– Що таке текст?

– З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)

– Про що розповідається в зачині ? (Де і коли відбувається подія)

– Про що йдеться в основній частині? (Описується подія)

– Що таке кінцівка? (Це частина, яка завершує текст).

– Як записується кожна частина?

– Ви сьогодні гарно працювали. То ж дістаньте свої діжечки знань і оцініть свою роботу під час уроку.

Урок закінчено. Дякую за увагу!

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Доступно,грамотно і цікаво! Різні форми і прийоми роботи присутні на уроці.Інформативність та різноплановість сприятиме підвищенню рівня знань учнів.Дякую

  2. Урок цікавий, насичений матеріалом, доречні різноманітні вправи. Методично грамотно складений, дотрамано етапності уроків, інформація відповідає меті того чи іншого етапу. Думаю, що даний урок є ефективним і дасть хороші результати.

  3. Дуже хороший урок. Весь матеріал “розкладено по поличках”. Чітко простежуються всі етапи. Думаю, цей конспект може бути використаний початківцями (та й не тільки) вчителями в якості зразка при підготовці до уроку.

  4. Конспект зацікавив сучасною подачею матеріалу, “збирання горішків” вчитель вдало використовує для планування навчальної діяльності, сподобались “діжечки знань” для самооцінки. Важливою є й природознавча робота, яка позитивно доповнює урок.

  5. На уроці простежуються міжпредметні зв язки з природознавством, учні пригадують, що вони знають про білочку. Створюється ігрова атмосфера “збирання горішків для тваринки” за правильно виконані завдання, паралельно діти привчаються турботі про тварин взимку. Нестандартно вчитель підходить і до каліграфічної хвилинки, а саме її взаємоперевірки – другокласники залюбки визначають “королеву” серед написаних літер і навіть коронують її (олівцем зображають над нею корону).
    Конспект розгорнутий з презентацією, майстерно продуманий. Дякую вчителю за талант!

  6. Учитель вміло поєднала різні форми роботи ( групава,робота в парах, робота з підручником..). Набуті раніше школярами знання використовуються для здійснення цілеспрямованого сприйняття ними нової інформації. Як рекомендація, то домашнє завдання доречно перевіряти в ігровій формі, відповідно до вікової категорії учнів 2 класу. Дякую за роботу.