Конспект уроку з української мови на тему: Не з дієприслівниками.
Автор: Вчитель української мови та літератури Мовчан Оксана Іванівна
Розробка уроку містить інтерактивні методи навчання, що стимулюють мотивацію навчального процесу
Тема: Не з дієприслівниками.
Мета: пояснити правила написання не з дієприслівниками, формувати орфографічну грамотність, виховувати повагу до усної народної творчості; розвивати увагу, пам’ять, удосконалювати вміння здійснювати такі мисленнєві дії, як аналіз, порівняння.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
- Перевірка домашнього завдання.
- Бесіда. Гра «Чарівна скринька». (В скриньці знаходяться питання за темою. Учні по черзі дістають картки, дають відповідь на питання.)
- Що називається дієприслівником?
- Дієприслівник має ознаки …..
- Дієприслівниковий зворот…
- Коли зворот не виділяється комами?
- Утвори дієприслівник: літати, перекопати
- Назви зайве: сидіти, читати, шанують, сміялися, саджаючи.
- Вкажи вид: пробігши, скосивши.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку
- Проблемне питання. На дошці записані слова. Учні мають дійти висновку: як правильно писати частку не з дієприслівниками.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
- Пояснення вчителя
- Робота з підручником. (Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.)
- Практична робота.
Виконання вправи з коментуванням та поясненням. Від дієслів утворити дієприслівники та записати їх у два стовпчики: а) пишуться разом б) пишуться окремо.
- Фразеологічна розминка. Учні отримують картки зі словосполученнями та відповідниками-фразеологізмами із часткою не.
Умова: учні вільно рухаються по класу; мають знайти свою пару, при цьому не спілкуючись. Та пара, яка виконала завдання, стає осторонь та починає виконувати будь-які фізичні вправи, але разом та мовчки. Гра-розминка триває поки всі учні виконають завдання.
Примітка: учні починають виконувати вправи після перевірки вчителем правильності виконання завдання. Якщо пара учнів не правильно знайшла відповідники – вони відразу повертаються назад та продовжують пошуки.
Зразок: Дивитися пильно – не відриваючи очей; трудитися старанно – не покладаючи рук; жити, не втрачаючи надії – не вішаючи носа; і т.д.
(Усно. Після виконання вправ запропонувати учням назвати дієприслівники, які вживалися у фразеологізмах та пояснити їх написання з часткою не.)
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
- Тренувальна вправа. Робота біля дошки.
Записати слова під диктовку. Пояснити їх написання з часткою не.
Неволячи, не знаючи, незчувшись, ненавидячи, нездужаючи (хворіти), не продумавши, нехтуючи, не зупиняючись.
- Творча робота. Картки.
Змінити виділені частини речення так, щоб замість дієслова стояв дієприслівник. Пояснити написання не з дієприслівником.
Зразок: Якщо ти не знаєш броду, то не лізь у воду. – Не знаючи броду, не лізь у воду.
Незнайомець пройшов повз, не помітив нас. Усе, що можна, зроби сьогодні, не відкладай на завтра. Зроби діло, гуляй сміло. Сирена гула, не вгавала ні на хвилину.
- Робота з підручником. (Виконання вправ на вибір учителя.)
- V. Домашнє завдання
- Опрацювати теоретичний матеріал підручника.
- Виконати вправу
- VI. Підсумок уроку
1.Тестове завдання: роздати учням картки з 1-2 питаннями на закріплення теми; обрати правильний варіант відповіді та обґрунтувати.
- Інтерактивна гра «Мікрофон».
Враження від уроку: я дізналася… мені сподобалося… я зрозумів…т.д.
Гарний урок. Доцільно підібрані вправи. Урок методично правильно складений. Хоча інколи здається, що це лише скелет конспекту уроку, а не конспект, бо вправа дом.зовдання не вказана, слова, які треба розподілити на дві колонки ( 3. Практична робота) теж не вказані. Можливо вчителі, які захочуть скористатися цим конспектом і самі визначать, але ж вони можуть і переробити вже вказане.
Досить непроста тема, тому потребує ретельності у доборі форм та методів. Учителька вдало підібрала інтерактивні методи, є елементи гри, дійсно мотивують до плідної роботи. Є недоречності у структурі такого етапу , як актуалізація опорних знань.
Хороший звичайний робочий урок.Етапи навчально-виховної діяльності логічні та послідовні.Також ефективні види різних робіт.Цікава “Чарівна скринька”,творча робота,фразеологічна розминка.Дякую
Урок насичений, дійсно цікавою є фразеологічна розминка (водночас і навчальне завдання і певна фізкультхвилинка-розминка). Наскільки зрозуміло, то вправа “Чарівна скринька” теж вимагає зрушення учнів з-за парт, а отже урок в цілому виходить рухливим і динамічним. Зазвичай учням подобаються подібні “порушення дисципліни” і викликають інтерес до уроків.
Навчальний урок: чітко визначена мета, раціонально підібрано методи навчальної діяльності, які допомагають її реалізації. Сподобалася форма проведення фразеологічної розминки, візьму собі на озброєння.
Конспект уроку української мови в 7 класі розроблено відповідно до навчальної програми. Компоненти уроку чітко структуровані. Вчитель використовує інтерактивні методи , які викликають інтерес до навчання . Сподобалась гра ” Чарівна скринька”.Пропозиція : урізноманітнити домашнє завдання ( доповнити творчими завданнями).Дякую, успіхів!