Конспект уроку з української мови на тему: Не з дієприслівниками.

Автор: Вчитель української мови та літератури Мовчан Оксана Іванівна

Screenshot_37Розробка уроку містить інтерактивні методи навчання, що стимулюють мотивацію навчального процесу


 

Тема:  Не з дієприслівниками.

Мета: пояснити правила написання не з дієприслівниками, формувати орфографічну грамотність, виховувати повагу до усної народної творчості; розвивати увагу, пам’ять, удосконалювати вміння здійснювати такі мисленнєві дії, як аналіз, порівняння.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

І.  Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Бесіда. Гра «Чарівна скринька». (В скриньці знаходяться питання за темою. Учні по черзі дістають картки, дають відповідь на питання.)
  3. Що називається дієприслівником?
  4. Дієприслівник має ознаки …..
  5. Дієприслівниковий зворот…
  6. Коли зворот не виділяється комами?
  7. Утвори дієприслівник: літати, перекопати
  8. Назви зайве: сидіти,  читати, шанують, сміялися, саджаючи.
  9. Вкажи вид: пробігши, скосивши.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку

  1. Проблемне питання. На дошці записані слова. Учні мають дійти висновку: як правильно писати частку не з дієприслівниками.

Screenshot_38

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

  1. Пояснення вчителя
  2. Робота з підручником. (Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.)
  3. Практична робота.

Виконання вправи з коментуванням та поясненням. Від дієслів утворити дієприслівники та записати їх у два стовпчики: а) пишуться разом б) пишуться окремо.

  1. Фразеологічна розминка. Учні отримують картки зі словосполученнями та відповідниками-фразеологізмами із часткою не.

Умова: учні вільно рухаються по класу; мають знайти свою пару,  при цьому не спілкуючись. Та пара, яка виконала завдання, стає осторонь та починає виконувати будь-які фізичні вправи, але разом та мовчки. Гра-розминка триває поки всі учні виконають завдання.

Примітка: учні починають виконувати  вправи після перевірки вчителем правильності виконання завдання. Якщо пара учнів не правильно знайшла відповідники – вони відразу повертаються  назад та продовжують пошуки.

 Зразок:  Дивитися пильно – не відриваючи очей; трудитися старанно – не покладаючи рук;  жити, не втрачаючи надії – не вішаючи носа; і т.д.

(Усно. Після виконання вправ запропонувати учням назвати дієприслівники, які вживалися у фразеологізмах та пояснити їх написання з часткою не.)

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок

  1. Тренувальна вправа. Робота біля дошки.

Записати слова під диктовку. Пояснити їх написання з часткою не.

 Неволячи, не знаючи, незчувшись, ненавидячи, нездужаючи (хворіти), не продумавши, нехтуючи, не зупиняючись.

  1. Творча робота. Картки.

Змінити виділені частини речення так, щоб замість дієслова стояв дієприслівник. Пояснити написання не з дієприслівником.

Зразок: Якщо ти не знаєш броду, то не лізь у воду. – Не знаючи броду, не лізь у воду.

Незнайомець пройшов повз, не помітив нас. Усе, що можна, зроби сьогодні, не відкладай на завтра. Зроби діло, гуляй сміло. Сирена гула, не вгавала ні на хвилину.

  1. Робота з підручником. (Виконання вправ на вибір учителя.)
  2. V. Домашнє завдання
  3. Опрацювати теоретичний матеріал підручника.
  4. Виконати вправу
  5. VI. Підсумок уроку

1.Тестове завдання: роздати учням картки з 1-2 питаннями на закріплення теми; обрати правильний варіант відповіді та обґрунтувати.

  1. Інтерактивна гра «Мікрофон».

Враження від уроку: я дізналася… мені сподобалося… я зрозумів…т.д.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Гарний урок. Доцільно підібрані вправи. Урок методично правильно складений. Хоча інколи здається, що це лише скелет конспекту уроку, а не конспект, бо вправа дом.зовдання не вказана, слова, які треба розподілити на дві колонки ( 3. Практична робота) теж не вказані. Можливо вчителі, які захочуть скористатися цим конспектом і самі визначать, але ж вони можуть і переробити вже вказане.

  2. Досить непроста тема, тому потребує ретельності у доборі форм та методів. Учителька вдало підібрала інтерактивні методи, є елементи гри, дійсно мотивують до плідної роботи. Є недоречності у структурі такого етапу , як актуалізація опорних знань.

  3. Хороший звичайний робочий урок.Етапи навчально-виховної діяльності логічні та послідовні.Також ефективні види різних робіт.Цікава “Чарівна скринька”,творча робота,фразеологічна розминка.Дякую

  4. Урок насичений, дійсно цікавою є фразеологічна розминка (водночас і навчальне завдання і певна фізкультхвилинка-розминка). Наскільки зрозуміло, то вправа “Чарівна скринька” теж вимагає зрушення учнів з-за парт, а отже урок в цілому виходить рухливим і динамічним. Зазвичай учням подобаються подібні “порушення дисципліни” і викликають інтерес до уроків.

  5. Навчальний урок: чітко визначена мета, раціонально підібрано методи навчальної діяльності, які допомагають її реалізації. Сподобалася форма проведення фразеологічної розминки, візьму собі на озброєння.

  6. Конспект уроку української мови в 7 класі розроблено відповідно до навчальної програми. Компоненти уроку чітко структуровані. Вчитель використовує інтерактивні методи , які викликають інтерес до навчання . Сподобалась гра ” Чарівна скринька”.Пропозиція : урізноманітнити домашнє завдання ( доповнити творчими завданнями).Дякую, успіхів!