Конспект уроку з української мови в 5 класі з теми “Правопис апострофа”

Автор: учитель української мови та літератури Дзюбенко Олена Валентинівна

Головна мета уроку – закріпити раніше отриманні знання з теми «Правопис апострофа”, розвивати інтелектуальні, творчі здібності учнів та вміння використовувати отриманні знання у нових ситуаціях, сприяти розвитку уваги й колективної діяльності учнів, виховувати повагу до національної культури. Під час проведення уроку повторюються й узагальнюються знання учнів, використовуються мовні ігри, проблемні завдання, комп’ютерна презентація.


 

Тема: Правила вживання апострофа

Соціокультурна тема уроку. Народні свята. Стрітення.

Мета уроку. Повторити й систематизувати знання, здобуті в початко­вих класах та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; виховувати наполегливість у роботі, цікавість до слова, повагу до національної культури; розвивати увагу, спостережливість, навички самостійної роботи.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Забезпечення  емоційної  готовності до уроку

Зараз ми спробуємо перевірити вашу емоційну готовність до уроку.

Виконуємо вправу “Кольоровий   настрій». Слайд 1 

– У вас на партах кольорові олівці.

Розмалюйте  хмаринку  тим кольром,  який  відповідає вашому настрою.

Характеристика кольорів:   Слайд 2 

Сірий:  Якщо у Вас на душі опади, (ви розфарбували  хмарку сірим кольором),  згадайте, що  після  зливи  часто  буває  райдуга.

Синій: На душі у вас зимно та сніжно, якщо розфарбували хмарку синім кольором. Не забувайте,  що сніжинки та крижинки  все  одно розтануть.

Червоний: Ви роздратовані, готові метати блискавки, якщо колір вашої хмарки червоний.

Заспокойтеся, адже від ваших блискавок можуть постраждати  інші. Все  буде  добре.

Жовтий  У вас на душі сонячно, якщо ваша хмарка жовта. Отже, зумійте  своїм  теплом  зігріти  своїх друзів.

Я бажаю вам  лише позитивних емоцій, як у цієї  квіточки  від тепла й сонця, і  тоді  не страшна  ніяка  погода!

ІІ. Повідомлення теми, мотивація  навчальної діяльності.

– Учитель. Діти, а чи знаєте на який  незвичайний, казковий  день  багатий   місяць  лютий?

  Слайд 3 

  Із сивої давнини, коли сонце, втомившись за день, лягало спати, а місяць та зорі оберігали землю від пітьми та мороку, коли в лісах жили мавки, а в річках водилися русалки, прийшло до нас чудове свято Стрітення, яке фольклорист Олекса Воропай, назвав “чарівною казкою нашої старовини”.

Слово «стрітення» означає зустріч. У цей день Зима з Весною зустрічаються, або, як казали ще «Лютий  до  Березня  в гості  приїжджає, щоб  на  Стрітення Зимі  з  Весною  зустрітися”   

І від цього дня люди вже  виглядали  тепло. При зустрічі  Зима і  Весна сперечаються між собою – кому йти, а кому вертатися.

Якщо до  вечора стає тепліше, Весна виграла суперечку, а якщо  холодніше – Зима. А мені, наприклад, здається, що змагаються вони не лише в цей день, а принаймні десь  до квітня. Як вам здається?  Слайд 4

Зі Стрітенням   пов’язано ще чимало різноманітних  прикмет, про   які  ми   сьогодні  дізнаємося.

ІІІ. Формування умінь та навичок

–  Учитель

А  чи  знаєте  ви, діти,
Про  найцікавіший  знак  на  світі?
Округлий, пузатенький, із  хвостиком  маленьким.
Став  перед  я, ю,  є  та  ї.
Твердість вимови  позначає,
Роздільно  читати також навчає.
Орфоепія  про  нього  дбає,
Фонетика  найважчі справи  доручає.

Звичайно, ви   здогадалися,  що  йдеться  дійсно  про   найцікавіший  знак  нашої  мови  –   апостроф.

Отже,  тема нашого уроку  “Правопис  апострофа” (запис у зошитах)

Працюємо   злагоджено, творчо, вдосконалюючи свої вміння й навички у вимові й  написанні слів з апострофом. А групи (сьогодні у нас їх 3)  між собою також  можуть  позмагатися,  як Зима  з  Весною і  як  Лютий  з Березнем. При оцінюванні враховуватиметься правильність розв’язання й оформлення завдання  і ,звичайно, ваше мовлення. Кожен із вас отримає середній бал оцінок усіх учасників групи. Будьте активні, від вас залежить і ваш результат, і результат усієї групи.

Учитель.

Лютий з Березнем зустрівся,
Гордовито подивився,
Покотивсь морозним сміхом,
Застелив доріжки снігом.
І до нас у клас прийшов,
Для всіх завдання він знайшов.
Подивись на ці дива:
З трьох слів зробити треба два.

  1. Отже, перед вами завдання від Лютого Слайд 5

“Із трьох – два”.  (Із трьох слів зробити два)

1 група

Покрівля із соломи –     солом’яна покрівля

сік із моркви –                морквяний сік

молоко із-під корови –   коров’яче молоко

2 група

відвар з кропиви –          кропив’яний відвар

одяг для свята –              святковий одяг

клітка для мавпи –          мавпяча клітка

3 група

суп  із горохом  –           горохвяний суп

будинок із каменю –      кам’яний будинок.

шия в жирафа –             жираф’яча шия

– Записати словосполучення в зошити, знайти  “третє” зайве,  обгрунтувати свій вибір.

(1 представник від групи працює біля дошки)

Учитель. Група, яка найкраще справилася із завданням, має право отримати  додаткові  бонуси. Прочитати  народну  прикмету, знайти слово з орфограмою  “Правопис апострофа”  й  пояснити  його  написання.

На  Стрітення  півень  нап..ється  води  з калюжі – чекай  ще  холоднечі. Слайд 6

Учитель.

Місяць Березень сміявся,
Він завії не злякався,
Ясним сонцем огорнувся
І промінням посміхнувся.  

  1. А зараз на вас чекає завдання від Березня. “Закодована цифра” Слайд 7 

Серед запропонованих  слів потрібно вибрати лише ті, в яких допущено помилку.

  1. Медв’яний.            6. Арф’яр
  2. Дит’ясла.               7. Сер’йозний.
  3. Вячеслав.              8. Зм’якшити.
  4. Трьох’етапний.     9. Присвята.
  5. Різдвяний.            10. Святослав.

Ключ до завдання. Сума   цифр, які відповідають    неправильно записаним  словам  дорівнює   –  15  (1+3+4+7) (представники від кожної групи записують на дошці  цифри, під якими неправильно записані слова)

Слайд 8  Перевірмо!!! (перевірка завдання)

Учитель. Група, яка першою справилася із завданням, має право отримати додаткові бонуси. Прочитати народну  прикмету, знайти слово з орфограмою  “Правопис апострофа”  й пояснити  його  написання.

Слайд 9

Морозяне й  тихе  надвечір..я  на  Стрітення  віщує  теплу  весну.

  1. А чи бувають, на вашу думку,“малюнкові” диктанти? Виявляється, бувають. І наступне наше завдання так і називається   “Малюнковий диктант”   Слайд 10

Групам   пропонуються ілюстрації, в  назві яких є слова з орфограмою “Правопис апострофа”. Записати їх. Додаткове завдання: вказати “четверте зайве”. Обгрунтувати свій вибір.

У цьому завданні кожна група може  отримати додаткові бонуси. Прочитати народну  прикмету, знайти слово з орфограмою  “Правопис апострофа”  й пояснити  його  написання.

1 група.    Черв’як, м’яч,  морквяний, солом’яний.     Слайд 11

Вітр..яна  погода  на  Стрітення  тривожна ознака. 

2 група.    Буряк,  мавпячий, сім’я,  пюре. Слайд 12

На Стрітення з..являються  купчасті білі хмари – на  щедрий  урожай  садовини.

3 група.  Пів’яблука, комп’ютер, двох’ярусне, цвяхи.  Слайд 13

Багато  снігу  ще  лежить на  Стрітення – духм..яні  будуть  короваї.

  1. Виконуємо вправу – гру «Злови апостроф у ребусах”. Слайд 14

Після розгадування  1 представник від групи на дошці    виконує  буквено-звуковий аналіз

розгаданого слова.

Учитель. Група, яка найкраще справилася із завданням, має право отримати додаткові бонуси.

Прочитати народну  прикмету, знайти слово з орфограмою  “Правопис апострофа”  й пояснити  його  написання.

Слайд 15 На  Стрітення  капає  зі стріх – на Лук..янів   день  (16 червня)  з  вуликів  мед  капатиме

  1. А зараз вам потрібно  буде  знайти  ключове  слово

 “Диктант з таємницею”    Слайд 16

Групи виписують   лише ті слова, які пишуться з апострофом (підкреслюють  2  від  початку букву)

Ключ. Якщо  правильно  випишете  слова, зможете дізнатися, про яку “таємницю”   йдеться.

Усухом..ятку, лос..йон, стерв..ятник, трьох..ярусний, вітр..як, пів..ящика, моркв..яний, звір..ячий, Стеф..юк, перед..ювілейний, рутв..яний. всер..йоз, М..юнхен,  ін..єкція,  манік..юр, інтерв..ю, св..ято, в..ялий.

Слайд 17  “Ключове слово – Стрітення” (перевірмо)

усухом’ятку                                                  лосьйон

стерв’ятник                                                    вітряк

трьох’ярусний                                              морквяний

пів’ящика                                                       звірячий

Стеф’юк                                                         рутвяний

перед’ювілейний                                           всерйоз

ін‘єкція                                                         Мюнхен

інтерв’ю                                                        манікюр

в’ялий                                                             свято

Група, яка найкраще справилася із завданням, має  право  отримати додаткові бонуси.

Прочитати народну  прикмету, знайти слово з орфограмою   “Правопис апострофа”  й пояснити  його  написання.

Слайд 18

На Стрітення   сузір..я  на  небі  не закриті хмарами,   яскраві  –   весна  буде  пізньою.

Рефлексивно – оцінювальний етап Слайд 19

Незакінчене речення“.

– Сьогодні  на  уроці  я  повторив…

– Найбільше мені  сподобалось…

– Найбільші труднощі я відчув…

– На наступному уроці  я хочу…

– На сьогоднішньому уроці ви працювали всі дуже добре. Але хочу відмітити…

– Мені  сподобалися  відповіді …

– Менш активними були ….

Домашнє завдання  Слайд 20

  • повторити п. 30
  • виконати вправу 415
  • написати акровірш про апостроф (за    бажанням)

  – Урок закінчено, до зустрічі на наступному занятті.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Знання культури свого народу, його обрядів та звичаїв є невід’ємною складовою розвитку учня-патріота. Шкода, але більшість учнів мало що знають про українські свята. Про звичаї нашого народу та обряди , які з ними пов’язані. Дякую вчителю за цікавий змістовний урок. Ви гарно поєднали навчальний матеріа, що дозволило не лише перевірити та вдосконалити знання учтів з теми “Правопис”, а й дати нові знання, що пов’язані з традиціями нашого народу, розширили запас усної народної творчості учнів. Дякую за чудовий конспект уроку та презентацію. Єдине, що я б додала до уроку, це повторення правил на початку уроку.

  2. Мета уроку досягнута, закріплені, систематизовані раніше отриманні знання з теми «Правопис апострофа”, вдало дібрані форми роботи розвивають інтелектуальні, творчі здібності учнів. Завдання спонукають дітей до творчих нестандартних висновків.

  3. Дуже добре, що вчитель на початку уроку вивчає емоційний настрій учнів. Вже ця вправа, на мою думку, здатна зацікавити дитину для подальшої роботи на уроці.

  4. Дуже цікаві види роботи, здатні заохотити учнів до активної діяльності, зацікавити. Добре , що є презентація, зроблена зі смаком.Тематика уроку сприяє не тільки вивченню правил апострофа, а й дізнатися більше про народні свята.

  5. Конспект уроку чіткий, побудований згідно всіх вимог, організований логічно та цікаво. Є моменти, які б наприклад доповнила, але це вже на власний смак. Завдання підібрані вміло, проводиться робота в групах, що розвиває в дітей вміння знаходити спільне вирішення питання-проблеми. Згідна з колегою, що слід було повторити правило написання апострофу, наголосити на іншомовних словах. Спасибі.

  6. В уроці гарно поєднані соціокультурні знання з вправами над засвоєнням орфограми. Ми починаємо вивчати цю орфограму ще у 2-му класі, але вона залишається найбільш важкою до 4-го! Підібрані завдання цікаві, інтерактивні! Але я не побачила актуалізації знань правила, треба було обов”язково проговорити алгоритм написання апострофу!!!

  7. Олено Валентинівно, хочеться подякувати за гарну розробку конспекту уроку та презентацію до нього. Дуже сподобалася вправа “Кольоровий настрій”, за допомогою якої Ви перевіряєте емоційну готовність учнів до уроку. Завдання цікаві й добре продумані. Гарно, що проводите мовні ігри, адже вони так подобаються п’ятикласникам. Ще раз велике спасибі.