Конспект уроку з української мови за темою “Ходить гарбуз по городу”
Автор: вчитель початкових класів Воскова Олена Володимирівна
Інтегрований урок з української мови та трудового навчання для шкіл з російською мовою навчання
Тема. Ходить гарбуз по городу
Мета: закріпити знання учнів про овочі, їх користь для здоров’я людини; познайомити з українською народною піснею «Ходить гарбуз по городу»; збагачувати словник дітей словами – назвами овочів; розвивати зв’язне мовлення; формувати інтерес до усної народної творчості; виховувати повагу до праці людей.
Обладнання: предметні малюнки різноманітних овочів, осінь, місяці, маски для інсценізації пісні; запис пісні «Ходить гарбуз по городу»
Хід уроку
І. Організація класу
- Привітання
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок!
Хутко всі, часу не гаймо,
Працювати починаймо!
Сподіваюся у вас гарний настрій і він протримається у вас до кінця уроку.
Подивись наліво посміхнись
Подивись на право посміхнись
Подивіться один на одного посміхнетесь
ІІ Актуалізація опорних знань
- Мовна розминка
Ни-ни-ни, ни-ни-ни
На баштані кавуни.
Ад-ад-ад, ад-ад-ад
А у саду вноград
У нас з вами сьогодні незвичайний урок. К нам в гості завітала гостя та не сама, а з синами. А хто це ви мені скажете прослухавши вірш.
Коли вона загляне в сад,
Наллється соком виноград,
І пізні яблука ранет
Солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках, –
Все розмалює на путі,
Берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просим:
– Заходь у гості, щедра Осінь
Так кто ж к нам завітав? Звісно – це чарівниця – Осінь. А хто ж її сини, як ви вважаєте?
- Відгадування загадок
Осінь славиться своїми дарами і деякі з них вона принесла нам. А які це дарунки ми з вами дізнаємось відгадавши загадки.
Печуть мене, смажать і варять,
Їдять мене і дуже хвалять.
(Картопля)
Сидить Марушка в семи кожушках.
Хто її роздягає, той сльози проливає.
(Цибуля)
Без рук, без ніг,
А в’ється, як батіг.
(Квасоля)
На городі в нас грядки,
На грядках – рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі …
(Огірки)
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?…
(Гарбуз)
Як все це можна назвати одним словом? Так дійсно це овочі.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми повторимо і закріпимо слова-назви овочів, поговоримо про те, як вирощують овочі та про їх користь для людини; пограємо в ігри, познайомимося з українською народною піснею та спробуємо їх виготовити сами.
IV. Вивчення нового матеріалу
- Гра «Відгадай овоч за описом»
Діти відгадують овочі та вивішують їх на дошці.
- Гра «На городі урожай, що захочеш обирай»
У вас на партах є маски овочів. Вдягніть їх будь-ласка. Зараз ми с вами будемо варити борщ та робити салат. Для цього треба господині та господарю вибрати ті овочі, які їм потрібні для приготування та поставити біля себе. Господиня (хтось з дітей) буде варити борщ, а господар салат.
Добре ви молодці дуже гарно справились зі своїм завданням. А хто мені скаже яка ж користь від овочів? Дійсно, овочі містять безліч корисних для організму речовин, вітаміни і мікроелементи. Ростуть овочі на городі,сонце зігріває їх своїм теплом, дощі дають їм воду, а земля зберігає коріння. Сонце, вода і земля – ось, що наповнює овочі вітамінами. Але не тільки природа, а ще й людина доглядає за овочами. Як вона це робить? (відповіді дітей) Людина прикладає чимало зусиль, щоб кожен з нас протягом всього року мав змогу куштувати їх.
- Фізкультхвилинка
Всі ми звикли до порядку,
Дружно робимо зарядку.
Ми на радість цьому дому
Проганяєм сон і втому.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись
- Знайомство з піснею «Ходить гарбуз по городу» с. підручника.
Зараз ми з вами познайомимось з укр.нар. піснею де головний герой є гарбуз. Пісня має назву «Ходить гарбуз по городу».
- Читання пісні вчителем
- Первинне сприяння пісні
– Які назви овочів ви почули у пісні? Пригадайте, у якій послідовності гарбуз своїх родичів? З якими словами звертався гарбуз до овочів?
V. Узагальнення та систематизація
- Повторне читання і аналіз пісні
Учні розмірковують над змістом вислову: всі родичі гарбузові. Характеристика персонажів пісні і визначення інтонації, з якою промовляють вони свої слова: турботливий гарбуз, можливо, стурбовані його родичі, відпрацювання тону, темпу промовляння слів кожним персонажем, вибір забарвлення голосу)
- Розігрування пісні по ролях.
VІ. Практична робота. Виготовлення овочем з пластиліну
- Організація роботи
У нас сьогодні робота з пластиліном. Перевіримо, чи всі готові до роботи.
- Поетапне виконання роботи вчителем.
- Практична робота учнів. (Під супровід музики)
VІІ. Підсумок уроку
– Ну що ж, наш урок добігає кінця. Продовжить висловлювання: сьогодні я навчився…, мені було цікаво…, я дізнався… .
Ви зробили дуже гарні овочі. Давайте собі поаплодуємо.
Позитивно, вважаю, що урок інтегрований з трудовим навчанням. Інсценізована пісня.Вчитель розвиває зв’язне мовлення, формує інтерес до вивчення народної творчості. Урок цікавий, нестандартний.
Для шкіл з російською мовою навчання уроки української мови у 1 класі мають аудійований напрямок. Учні сприймають матеріал на слух та відтворюють його в усній формі. З цією метою вчителька застосувала на уроці прийом інсценування. Доречним було б нагадати учням правила роботи з пластиліном.
Олено Володимирівно! Не побачила, для якого класу підготовлено цей урок, тому важко коментувати. Більше схоже на читання, а не на мову. Сподобалась театралізація пісні і творчиі підхід до виготовлення овочів із пластиліну. Дякую!
Урок побудований методично вірно, присутні різноманітні форми і методи навчання, доцільною є інтеграція, впродовж уроку вчитель вдало створює ситуацію успіху.
Шановна Олено Володимирівно ! Ваш урок дуже цікавий та нестандартний .Такі уроки учням подобаються та запам’ятовуються надовго. Але в конспекті дуже багато помилок: орфографічних ,а також і пунктуаційних. Грамотність для вчителя – обов’язкова.(Виготовлення овочів, а не овочем , коми в складному речення перед де, який тощо с вами ,а треба з вами,часто вживаєте слово кто ( хто ), к нам ( до нас) ,коми в складному реченні перед і . Мало працювали над саме українською мовою, а урок у Вас інтегрований. А за урок дякую.