Конспект уроку з всесвітньої історії «Китай у другій половині XIX- на початку XX століття»
Автор: Вчитель історії Біла Тетяна Анатоліївна
Урок сприяє розвитку критичного мислення учнів та виховувати шанобливе ставлення до народів Сходу, формувати сталий інтерес до вивчення історії. Новий погляд на роботу з наочністю.
Мета:
- ознайомити учнів з політичним та соціальним устроєм, економічним розвитком та політичним становищем Китаю у другій половині XIX- на початку XX століття;
- пояснювати причини самоізоляції Китаю;
- висвітлювати наслідки європейського проникнення у Китай;
- розкрити причини піднесення національно-визвольного руху Китаю, з’ясовувати його особливості;
- аналізувати причини, перебіг та наслідки опіумних війн і тайпінського повстання
- розвивати навички критичного мислення, вміння працювати з візуальними джерелами інформації;
- сприяти закріпленню вміння робити висновки, узагальнювати і систематизувати матеріал;
- виховувати шанобливе ставлення до народів Сходу, формувати сталий інтерес до вивчення історії
Обладнання: мультимедійний комплекс, підручник «Всесвітня історія. 9 клас» С.О. Осмоловський, Т.В. Ладиченко, 2009 рік, видавництво «Генеза», візуальні історичні джерела(карикатури, плакати, портрети, карти) до теми.
Тип уроку: комбінований
Основні дати:
1644–1911 рр. — правління династії Цинь;
1840–1842, 1856–1860 рр. — «опіумні» війни;
1850–1864 рр. — рух тайпінів;
1898–1900 рр. — повстання іхетуанів.
Історичні особистості: Цисі, Хун Сюцюань.
Хід уроку
- Організаційний момент.
Повідомлення теми та мети уроку.
- Актуалізація опорних знань.
- Перевірка домашнього завдання письмово (роздатковий матеріал)див. додатки
- Бесіда за запитаннями:
- Назвіть великі колоніальні імперії.
- Назвіть країни азійського регіону.
- Чим привабливі ці країни для країн Європи та США?
- Мотивація
- Постановка проблемного питання:
Перед вами велика Китайська стіна одне з семи чудес світу, подумайте, що вона може символізувати?
Яку політику Китаю вона символізує (ізоляціонізм)?
- Вивчення нового матеріалу
План
- Політичний та суспільний устрій Китаю
(Вся наочність коментується вчителем, учням ставляться запитання: пояснити, прокоментувати, яку інформацію можна отримати, які висновки зробити і т.д.)
Наочність:
Карта імперії Цинь, Карта Китаю у другій половині XIX- на початку XX століття
Портрет імператриці Цисі
Палац імператора «Заборонене місто» в Пекіні
Найголовніші заняття (землеробство, ткацтво, вироби з фарфору)
Релігія – конфуціанство
Суспільний лад
Ізоляціонізм ( з 1757р.)
- Опіумні війни
Робота з підручником ст. 186, прочитати скласти тези,
Наслідки опіумних війн-насильницьке «відкриття» Китаю
Наочність:
Карикатура «Китаєць очами європейця»
Фото, та зображення вживання опіуму, опіумної війни
- Тайпінське повстання
Робота з підручником: ст.186 опрацювати текст і записати наслідки проникнення європейців.
Наочність:
Тайпінська держава, карикатури розподілу Китаю, зображення воєнних дій, постання та ін.
Опрацювати матеріал підручника на ст.187, скласти та записати висновки в зошити.
- Підсумки уроку:
Діти зачитують свої висновки проходить обговорення, відповідь на проблемне питання.
- Домашнє завдання :
Опрацювати параграф 22 (с. 185-187);
Випереджальне завдання «Народи Африки під владою європейських колонізаторів у XIX- XX ст.
Документ до уроку
Не зрозуміло, мета уроку – ознайомити учнів з політичним та соціальним устроєм, економічним розвитком та політичним становищем Китаю, документ до уроку – про Індію. На мою думку, етап вивчення нового матеріалу досить скорочений. Відсутні різні форми роботи, етап закріплення знань. А хотілось би узнати про Китай більш цікавого.
Китай – одна з найстародавніших цивілізацій світу.Особливістю китайської цивілізації є те,що вона розвивалася ізольовано від інших цивілізаційних центрів.Це можна зрозуміти та усвідомити після цього особливого уроку.Дійсно,наочність дуже допомагає учням відчути неповторність Китаю.Урок прекрасний.Дякую і вітаю!
Можливо я не побачила, але де тут наочність про Китай?