Конспект відкритого уроку з “Християнської етики в українській культурі” для 4 класу з теим “Святі послідовники Христа”.
Автор: Заступник директора з навчально- виховної роботи Касьяненко Світлана Володимирівна
Шановні колеги! Ми викладаємо дуже цікавий предмет « Християнська етика в українській культурі». Саме на цих уроках , крокуючи певними сходинками, ми поступово допомагаємо учням глибше зрозуміти поняття любові, доброти, милосердя, доброчинності, мудрості, формуємо в них на засадах десяти Божих Заповідей основні людські чесноти:честь, гідність, правдивість, чуйність та інші.
На своєму уроці в 4 класі « Святі послідовники Христа» , слухаючі оповіді про святих, учні познайомилися із ними. З’ясували, що той , хто вірить у Господа, несе у люд віру, правду і надію, Божу істину , хто живе смиренно і праведно, не боїться за ради любові до Отця бути покараним і страждати у муках, той вічно буде жити, прославленим через молитву до Господа у церковних піснях.
Тема. Святі послідовники Христа.
Мета. Засвоїти певні знання про історичні події, пов’язані з життям Ісуса Христа та його послідовників, їх самовідданим служінням людям. На прикладах життя святих вчити дітей любити Бога і людей, робити людям добро. Виховувати повагу до людей, які несуть в світ слово Боже.
Хід уроку
І. Орг. класу.
Благослови нас, добрий Боже,(слайд 1)
Благослови ти, Пречиста Мати.(слайд 2)
Хай ваша ласка нам поможе
Щасливо день шкільний почати.(слайд 3)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Слово вчителя.(слайд 4)
- Діти, ми нещодавно вивчали десять Божих заповідей. І так, як ми християни,то зобов’язані дотримуватися їх. Бог вклав їх в серце кожної людини. Але інколи важко буває дотримуватися їх. А в декого навіть виникає думка « А чи взагалі можливо людині виконувати Божі заповіді? Чи є такі люди, які їх виконали?»
- Якби люди не могли виконати ці Заповіді, то Господь би їх і не давав. А доказом того, що людина може йти шляхом Божественної мудрості, (слайд 5) дотримуючись його заповідей, є численні християнські святі.
- Давайте згадаємо, кого відносять до святих?
Учень:
- Це пророки, апостоли. Це ті святі, яких Бог обрав для того, щоб через них сповіщати іншим Свою святу волю.(слайд 6)
2.-Ці люди мали від Бога дар творити добро.(слайд 7)
3.Це були люди, які не боялися говорити правду навіть тим, хто міг їх за це покарати.
ІІІ. Повідомлення теми уроку. Організація виконання запланованої діяльності
Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про «Святих послідовників Христа»(слайд 8), познайомимося з церковним календарем грудня, за допомогою якого християни святкують і вшановують пам’ять святих, чиє ім’я припадає на день календаря.
(слайд 9)
Календар Христовий ми гортаємо
І свято Боже зустрічаємо.
Святих вшановуємо в ці дні,
В церквах, прославлячи, співають пісні.
(слайд 10)
В грудні місяці дуже багато свят, але ми зупинимося на найголовніших.
І сторінка- це свято , яке припадає на 4 грудня- Введення у храм Пресвятої Богородиці.(слайд 11, 12)
- Слово вчителя.
Коли Діві Марії виповнилося 3 роки, батьки її – Яків і Анна, вирішили виконати даний ними обіт : посвятити своє дитя служінню Богу. Тяжко було їм розлучатися з донькою. Рідні дізналися і вирішили провести Її в Єрусалим. Всі запалили свічки, заспівали молитви і вирушили в дорогу. Попереду йшли діти, а за ними батьки, Яків та Анна. А між ними – Діва Марія. По дорозі до них приєднувалися люди.
Так вони прибули до Єрусалимського храму. У храм вели 15 високих сходинок.(слайд 13)
3-х річну Марію поставили на першу сходинку, і – Вона швидко піднялася на верх.
Першосвященник , побачив таке диво, як Марія ввійшла по східцях до храму , і Божим знаменням зрозумів, що перед ним – не тільки дитя, а Пресвята Діва.(слайд 14) Тому він урочисто ввів Її у храм, і не зупинився там, де зупиняються всі, хто молиться, а провів Діву Марію далі. Він ввів Її в Свята Святих – місце, куди він сам міг входити тільки один раз в рік.
Першосвященник зробив це так, тому що через певний час Пресвята Діва Марія повинна була народити Сина Божого – Ісуса Христа.(слайд 15)
Дівчинка залишилася при Єрусалимському храмі на виховання. Вона вчилася Закону Божому, молилася Богу,була гарною рукодільницею.
Вчитель:
-Так яке свято ми відзначаємо 4 грудня?
-Хто така Пресвята Богородиця?
ІІ сторінка-свято Олександра Невського(слайд 16), яке відзначають християни саме сьогодні і- 6 грудня.( слайд 17)
Готуючись до сьогоднішнього уроку , ви підготували інформацію про це свято.
- Слово учнів.
1учень.
Святий князь Олександр князював у Новгороді з 1236 року. Коли нападали на землі Русі монголо – татари, шведські війська та германські лицарі, князь Олександр показав себе великим воїном-молитвеником, будівником і захисником землі Руської.
2 учень
Його війська розгромили на річці Неві шведів, а через два роки – тевтонських лицарів на Чудському озері.
3 учень
Ставши великим князем всієї Русі, святий багато зробив для того, щоб об’єднати російські землі та захистити від внутрішніх та зовнішніх ворогів.
ІІІ сторінка календаря(слайд 18) –
Пам’ять Великомучениці Катерини святкується 7 грудня.(слайд 19)
- Слово вчителя
Свята Катерина народилася в Олександрії. Вона була із знатного роду. Її краса та мудрість заворожувала всіх. Багато женихів хотіли одружитися на ній, але вона хотіла собі вродливого та розумного.
Один із мудрих старців запевнив її, що знає одного Чудного Отрока, якому не має подібних, і дав ікону Пресвятої Діви з Немовлям.
Одного разу Святій Катерині уві сні наснився Божий Син.(слайд 20) Від нього випромінювалися сонячні промені. Даремно вона хотіла зазирнути в його обличчя, він відвертався. А потім направив її до того ж старця, який знає, що їй робити далі.
Мудрець пояснив, що таке віра Божа, райська благодать та смерть грішників. Катерина змирилася і увірувала всім серцем у Христа Спасителя, та прийняла святе хрещення . Коли прийшла додому, то довго плакала і молилася. А вночі їй знову наснилась Матір Божа із Немовлям, але тепер погляд вона розгледіла. Він їй сказав:« Не знай жениха земного»
І саме за віру у Спасителя, за слово Боже, яке вона проповідувала, її покарали. Цар Максимін заточив її до в’язниці, за те, що вона сказала йому: « Не соромно тобі, царю, молитися ідолам? Пізнай справжнього Бога.» Цар декілька разів намагався запевнити Катерину служити його Богам, але вона вирішила носити одяг мучениці, а ніж вбрання царські. Жінка царя теж піддалася проповідям Святої Катерини і прийняла християнську віру. За це Катерині відсікли голову. Тому її і названо Святою Великомученицею.
Вчитель:
-За що Святу Катерину назвали Великомученицею?
ІV сторінка (слайд 21)- Свято Андрія Первозванного, якого вшановуємо 13 грудня.(слайд 22)
Вчитель:
- Чому саме Андрія Первозванного?
1 учень
Тому що його першого покликав в учні Ісус Христос.
- Учень
Цей апостол близький до нас. Він проповідував Слово Боже на нашій українській землі. Одного разу, коли його човен прибило до підніжжя гір, він вийшов на берег і мовив до своїх учнів.
- Чи бачите ці гори? На них засяє ласка і буде велике місто, і Бог збудує багацько церкв!
Після цього Первозванний вийшов на Київські гори, благословив їх і поставив великий хрест. Таким чином, апостол першим приніс християнську віру в Київ.
4.Слово вчителя
(слайд 23)
Діти, апостол Андрій проповідував Слово Боже у багатьох містах ,де терпів багато знущань та мук. Його гнали з міст камінням, але він продовжував проповідувати людям проповідь Спасителя. Багато людей зцілилися від молитви апостола. За це його було розп’ято на Хресті.(слайд 24) Два дні, будучи розп’ятим , він проповідував Слово Боже. А ,коли правитель міста злякався бунту жителів, то наказав зняти Андрія Первозванного із Хреста. Молитвено апостол прохав Господа, щоб той прийняв його душу. І раптом всі побачили,якесь сяйво освітило Хрест. Це апостол Андрій прийняв з радістю цю смерть.
Фізкультхвилинка
V. сторінка – Свято Наума.
- Цей день Святого пророка Наума. Він знайомий всім нам. А чому?
1 учень
Тому що Наум був покровителем розуму, знань і доброчинності, а тому селяни були переконані, якщо на святого пророка розпочати навчальний процес, то дитина краще засвоюватиме науку, а відтак набереться ума – розуму.
Вчитель:
Вірно, недаремно в народі кажуть « Пророк Наум наведе на ум»
- А які ще прислів’я ви знаєте на цю тему.
Діти:
1.«Вчися, сину, азбуки – прийде хліб сам в руки»
2.« Я не знаю ні «аз», ні « буки» – прийде Наум і змусить до науки.
3.« Прийшов Наум – пора братись за ум»
VІ сторінка (слайд 25) -свято Варвари-17 грудня.(слайд 26)
- Слово вчителя
Це свято в честь Варвари Великомучениці Одні вважали, що Варвара була іудейкою, але згодом вихрестилася. Коли про це довідався батько, то виніс їй смертельний вирок.
Інші стверджують, що вона магометанка, але зголосилася прийняти християнське віросповідання, тому батько примусив її товкти босоніж подрібнене скло. Одним словом, це була великомучениця за християнську віру.
В одній легенді розповідається, що Варвара була гарною рукодільницею і мудрою на вишивання, тому казали, що вона власноруч оздобила навіть ризи самому Ісусові Христу. Тому в цей день жінки та дівчата займалися рукодільництвом. Беручись до вишивання промовляли:
- Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила.
Вчитель:
- Чим схожі долі Великомучениць Катерини і Варвари?
– Діти, здогадайтеся чий це чарівний мішечок? Я допоможу.
Ця людина – літній чоловік. Він добрий, любить,щоб ніхто не бачив , бо робить він добро не на показ, а на людську радість. Творить різні дива, і називають його через це диво творцем, або чудотворцем.
Під подушку кладе він
Нам солодкий апельсин,
І цукерки, й шоколад.
Оце так щастя для малят!
А таке у нас буває в день….( Святого Миколая!) Слайд 27
Отже остання сторінка нашого календаря- це свято Святого Миколая Чудотворця.(слайд 28)
-Діти, а що ви знаєте про Святого Миколая Чудотворця?
- Слово учням.
1.учень.
Святий Миколай Чудотворець ніколи не ходить з пустими руками. Він завжди має при собі торбину з дарунками.
2.учень.
Святий Миколай не обійде жодну хатину, обдарує кожну дитину.
3.учень
Невмирущі доброта й чесність Святого Миколая рятували людей у біді, допомагали хворим.
4.учень
Любить він дітей. У нього є дві книги – біла й чорна. До цих книг його помічники – Ангели записують усі добрі та погані вчинки.
7.Інсценізація.
Вчитель:
Шануйтеся, діти, бо Святий Миколай все бачить. Так хай же розвеселить вас на щастя, на здоров’я, на многая літа.
Виходять Ангели.
1 Ангел: (слайд29,30)
Боже, Отче, глянь на діти.
На прекрасні твої квіти.
2 Ангел: (слайд 31)
Світи сонцем і зірками
Над малими діточками
Вітаємо вас із святом,
Святом Миколая.
3 Ангел: (слайд 32,33)
Дай вам Бог дочекати,
До нового року хату прибрати,
Сало стопити, ялинку засвітити.
( Чути дзвін)
1 Ангел:
Чуєте? Миколай іде! (слайд 34)
Яка радість, який рай!
Іде святий Миколай.
Миколай: ( з- за сцени)
Гей , хто живе у цьому домі?
Знайомі чи не знайомі?
( Виходить Миколай з білою та чорною книгою)
Вечір добрий, вечір гарний,
Але трохи незвичайний.
Ось нині рівно рік минув,
Як на землі я був,
Як дітям я дари давав
І до добра всіх закликав.
2 Ангел: (слайд
Отче Миколаю!
Не пусти на діток зла ,
Дай багато їм добра.
3 Ангел:
Благослови нас, Миколай,зло перемогти сили дай.
1Ангел:
Щоб ми були багаті
Розумом добрим,
Зростом годним,
Віночком ясним.
2 Ангел:
За Петра, за Славу ,Марисю,
За діток хороших,
За усіх молилися!
3 Ангел:
Миколай прийшов у хату
І приніс нам мішок –
А в мішку всього багато
Для малих діток.
(Раптом чути тривожну музику)
Миколай:
Діти, діти, що за сила Зірку ясну погасила?
Що за темний дух гуде?
Що за темний дух іде?
1 Павук:
Не бійтеся, діти чесні,
Я до вас посол небесний.
Поміч з темряви покличу,
Владу свою возвеличу.
2 Павук:
Сакраменто, ха – ха -ха,
Ви хочете до неба?
А вас там не треба,
Бо ви народ є негідний
І для неба непотрібний!
3 Павук:
Я Павук, із ночі родом
Буваю все поміж народом
1 Павук:
Як же тут без нас можна обійтися?
2 Павук:
Діточок оцих ми собі заберемо,
Бо вони старших не шанують,
Роблять збитки і пустують.
3 Павук:
Будем ми дітей ззивати,
Павутиння заплітати.
(Танець Павуків)
Миколай:
Ідіть у темряву свою,
За вами в нас нема жалю.
( Святий Миколай проганяє павуків) (Слайд 35)
Миколай: (слайд 36)
Милі мої дітки,
Ідіть ви в майбутнє без тривог,
Між вами є правда.
А з вами – Бог!
Будьте дружні, діти,
Щоб за вас радіти.
Пісня «О хто, хто Миколая любить»
Вчитель:Шановний Миколаю, діти готувалися до зустрічі з тобою і підготували свої мрії у вигляді ось цих паперових пташок. На одному крилі вони написали свої прохання, а на другому свої обіцянки. І звертаються до тебе з надією, що ти виконаєш їх бажання:
Всі учні: (Слайд 38)
Отче Миколаю, ми тебе просим,
Щиро до тебе молитви зносим.
Зішли нам дари цієї днини,
Для нас, дітей, для всієї родини.
Миколай:
Я зберу оці прохання,
Всі дитячі побажання.
Вдома всі їх прочитаю,
Ну, а вас я всіх благаю:
Ви у школі добре вчиться
І ніколи не сваріться.
Мамам й татам помагайте
І оцінки гарні майте.
До зустрічі.
ІV. Підсумок уроку (слайд 38, 40)
Урок наш закінчується, а зараз давайте з’ясуємо,що ви знаєте, що
умієте,а що цінуєте з уроку.
знаю
я умію
ціную
Діти:
Я знаю: яких святих вшановують в грудні місяці за церковним календарем.
Я знаю:Що Андрій Первозваний був першим учнем Ісуса Христа.
Я знаю: Що Андрій Первозваний першим приніс християнську віру в Київ.
Я знаю:що свято Введення Пресвятої Богородиці , припадає на 4 грудня.
Я знаю:хто такі святі.
Я умію: читати вірші.
Я умію: співати пісень.
Я ціную:слово Боже.
Я ціную: заповіді Божі.
Отже, діти, життя святих навчають нас любові до Бога і до людей. Коли людина подолає в собі все негативне, тоді досягне духовної досконалості. Ми маємо не просто просити у Бога допомогти у наших справах, а й самі працювати. Тоді, у співпраці з Богом, ми досягнемо мети. Недаремно кажуть:
-Під лежачий камінь вода не тече.
-На Бога надійся, та свій розум май.
На цьому наш урок закінчено. Дякую за активність на уроці, а присутніх ,що відвідали наш урок.
Презентація до уроку
Гугл реклама https://uk.uaateam.agency/services/nalashtuvannya-kontekstnoyi-reklami/
Пізнавально
Шановна Світлана Володимирівна! Нещодавно була на курсах з “Християнської етики в світовій культурі”, отримала і задоволення, і наукову базу, і багато друзів… Виховання дітей може бути важким і досить проблематичним, але, з іншого боку, – це найбільш варта і корисна справа, яку ми можемо здійснити у своєму житті. Чудовий конспект , впевнена, допоможе вчителям і вихователям у формуванні Духовності. Відверта розмова про «Святих послідовників Христа» із слайдами, ігровими моментами,музикою, театралізацією, рефлексією дасть Уроки становлення ЛЮДИНИ, милосердної, гуманною, чесної, відповідальної, культурної… Уклін Вам і вдячні слова, що несете Святе Слово в душі і сердця наших Дітей!
Мені також дуже сподобався сценарый до свята, можна провести і урок, і позакласний захід. Багато наробок про святих та свята, прислів’я, вірші. Ваш матеріал дуже глибокий і змістовний, ще й головне – вчить жити у любові і згоді. Для себе відкрила цікаве про святого Наума. Дякую вам. Натхнення і любові вам і вашим учням.
Конспект відкритого уроку з “Християнської етики в українській культурі” допомагає учням глибше зрозуміти поняття любові до ближнього, доброти, милосердя, доброчинності, мудрості, терпіння. Насичений з наочним супроводом. Це чудово, що існують такі уроки, нажаль не в кожній школі…
Незвичайний урок, що має глибоке культурологічне значення, наповнений духовністю та високими моральними засадами. На прикладах життя послідовників Христа Світлана Володимирівна вчить глибше розуміти поняття любові, доброти, милосердя, формує основні людські чесноти: честь, гідність, правдивість, чуйність та виховує людей, здатних на співчуття і відповідальні вчинки. Матеріал уроку буде цікавим і старшому поколінню, особливо в розкритті суті релігійних свят, які ми, українці, так любимо відзначати, а тому шановній Світлані Володимирівні хочу побажати успіхів на загальношкільному заході подібної тематики ( можливо на Миколая) . Емоційності та завершеності уроку додає чудова, змістовна презентація. Спасибі, особисто я, одержала масу нової та цікавої інформації.
Дякую за гарну оцінку моїй роботі. Погоджуюся з Вами, що саме ці уроки “Християнської етики в українській культурі” допомагають нам вчителям розкрити дитячу душу і наповнити її добрими чеснотами та світоглядом на сьогодення.