Конспект відкритого уроку з математики для 1 класу
Випадки додавання і віднімання чисел, пов’язані з нумерацією чисел. Складання і розв’язування задач. Креслення відрізків
Автор: вчитель початкових класів Мельник Ярина Вікторівна
Урок проводиться перед Великодніми святами. Містить вправи та завдання з інформацією про свято Великодня. Використано компетентнісні завдання.
Мета уроку: закріпити вміння дітей додавати і віднімати двоцифрові числа, пов’язані з нумерацією; учити складати й розв’язувати задачі; формувати графічні навички; розвивати логічне мислення. Розвивати логічне мислення, зорову та слухову пам’ять, увагу, спостережливість, пізнавальний інтерес.
Виховувати інтерес до вивчення математики.
предметна (математична), соціальна, полікультурна, інформаційна, комунікативна, продуктивної творчої діяльності, самоосвіти та саморозвитку.
Учні повинні вміти: розкладати числа на розрядні доданки, додавати круглі десятки, додавати одноцифрові числа без переходу через десяток, додавати двоцифрові числа без переходу через десяток, розв’язувати складені задачі.
Учні повинні знати: принцип додавання і віднімання двоцифрових чисел , пов’язаних з нумерацією.
Очікувані результати: учні застосовують прийоми обчислення в межах 100 на основі нумерації чисел; учні знають порядок роботи над задачею, зміст окремих її етапів.
Тип уроку. Урок формування навичок і вмінь.
Використані методи: словесні, проблемно–пошукові, інтерактивні, репродуктивні, наочні, практичні.
Обладнання: підручник «Математика» Рівкінд Ф. М.; зошит з друкованою основою, мультимедійний проектор, ноутбук, відеопрезентація до уроку, роздатковий , ілюстративний матеріал.
ХІД УРОКУ
- Організація класу
Продзвенів у нас дзвінок,
Тож почнемо вже урок.
Цей урок в нас непростий,
Він святковий, чарівний.
Великодні крашанки
Будемо збирати
І до цього кошика
Будемо складати.
Добрий день, в добрий час,
Рада, діти, бачить вас.
Всі почули вже дзвінок?
Він покликав на урок!
Сядьте, діти,всі рівненько,
усміхніться всі гарненько.
Настрій на урок візьмемо,
й працювати розпочнемо.
Посміхнімося ще раз,
Бо у нас найкращий клас!
- Очікування від уроку
- Сьогодні чудовий Великодній святковий день, я чекаю від нього хорошого настрою, продуктивної роботи на уроці. Для цього я готова поділитися з вами своїми знаннями, подарувати вам частинку своєї любові. А ви чого чекаєте від уроку?
- Вступне слово вчителя.
Слайд 1.
Весною в Україні одне за одним свято.
Сьогодні про Великдень говоримо, малята.
Так здавна повелося в українських оселях,
Щовесни святкують свято це веселе.
- До будь-якого свята на Україні починають готуватися заздалегідь. Як саме готуються до Великодня? Я чула, що підготовка до цього свята розпочинається ще за тиждень? Чи справді це так?
Вербна цвітна неділенька вербою махала.
Що за тиждень вже Великдень всім нам пригадала.
Тож не мали понеділок з вівторком спочинку,
Виганяли і найменшу з хати порошинку.
А середа – господиня мала теж мороку:
Випікала жовту бабу – паску круглобоку.
Четвер «страсті» прочитав в смутку та жалобі,
А п’ятниця сторожила при Господнім гробі.
Ледве писанки субота встигла покрасити,
Вже Великдень нам співа: «Христос воскрес, діти!»
- Ми з вами теж не пасли задніх і готувалися до свята. Ми виготовляли різні саморобки, вчилися розмальовувати писанки. І сьогодні будемо використовувати свої кошички для збору символічних яєчок, які можна буде отримати за правильні відповіді, а в кінці уроку обміняти на сюрприз. Ну, а я буду складати у свій великий кошик ті продукти, які несуть до церкви святити, розказувати, чому саме їх святять. Оскільки ми вже знаємо, як готуються до свята, то покладемо у мій кошик те, без чого Великдень не був би Великднем. Цей обрядовий великодній хліб дав другу назву святу – Пасха. Ангельський хліб, символ воскресіння. Раніше наші предки освячували хліб, з часом хліб замінили рум’яною, солодкою паскою, що символізує достаток у домі. Слайд2
- Розминка. Метод «Мікрофон»
- На нашому уроці роль мікрофона зіграє ось ця святкова писанка.
- Як називають числа при додаванні?
- Як називають числа при відніманні?
- Яке число складається з 1 десятка 5 одиниць?
- Скільки см міститься в 1 дм?
- Скільки кутів у трикутника?
- Яке число передує 100?
- Яке число наступне за 89?
- Що більше: 67 чи 76?
- Графічний диктант
- Зараз ми будемо малювати тварину-символ Великдня, а яку саме – побачить той, хто правильно виконає мої вказівки.
- клітинка вправо; 3 клітинки вверх; 1 клітинка вправо; 5 клітинок вниз; 1 клітинка вліво; 1 клітинка вниз; 2 клітинки вправо; 1 клітинка вниз; 2 клітинки вліво; 1 клітинка вниз; 1 клітинка вправо; 1 клітинка вниз; 1 клітинка вправо; 1 клітинка вниз; 2 клітинки вліво; 1 клітинка вверх; 1 клітинка вліво;далі домалюйте симетрично другу половинку. Домалювати очі, носик.
Слайд 3
- Оскільки з своїм завданням ми справились, то можна покласти до кошика наступне, без чого не можна уявити Пасху. Це, звичайно, фарбовані яєчка, які мають різні назви, залежно від того, як ії фарбували: писанки, крашанки, дряпанки, мальованки.
Слайд 4
- Каліграфічна хвилина
- Щоб намалювати гарну писанку, потрібно дуже добре володіти графічними навичками. І ми зараз побачимо, як добре мої учні вміють писати цифри. А писати будемо цифру, яка найбільш схожа до великоднього яєчка – 0.
- Математичний диктант
– Продовжуємо складати свій кошик і можемо вже покласти туди ще м’ясні страви: ковбаску й шинку.
Слайд 5
А урок продовжується математичним диктантом. Записуємо тільки результат у рядочок. Слайд 6
Запиши число, яке на один більше, ніж 39.
Запиши число, яке на 1 менше, ніж 20.
Запиши число, в якому 2 десятки 8 одиниць.
Знайди суму чисел 10 і 3.
Знайди різницю чисел 46 і 6.
До числа 62 додали 2 десятки. Яке число отримали?
57 більше задуманого числа на 2. Яке число задумали?
Число 90 менше задуманого на 10. Яке число задумали?
Слайд 7
Перевір 40, 19, 28, 13, 40, 82, 55, 100
На які групи можна розділити отримані числа?
- Усний рахунок
- Наші яєчка-крашанки розсипались і закрили деякі числа у таблицях. Допоможіть відновити правильний запис. Слайд 8, 9.
- Повідомлення теми і завдань уроку
- Перегляньте, які приклади ми розв’язали. Яка закономірність у цих прикладах спостерігається? (Це приклади на розрядний склад чисел.)
- Чи легко вам було розв’язувати ці приклади?
- Але саме ці вміння нам будуть необхідні, щоб добре навчитись розв’язувати приклади ось такого типу: 54 – 50; 54 – 4. Наше завдання сьогодні навчитись безпомилково розв’язувати саме такі приклади, які пов’язані з розрядним складом числа.
- Фізкультхвилинка Слайд 10
- У вас на парті в кожного є табличка з числом або виразом. Знайдіть у кого ці записи півні між собою. Вийдіть до дошки парами. Тут ми перевіримо правильність обраних пар: якщо пара правильна, малюнок на виворітній стороні співпаде.
- Робота по темі уроку
- Зараз настала пора покласти до нашого кошика і сир масло. Без них не обходиться жоден великодній кошик, бо вони символізують нерозривний зв’язок матері та дитини, людини та Ісуса Христа. Слайд 11
- Робота в друкованому зошиті
Завдання №
Слайд 12
- Завдання виконане, кладемо у кошик сіль. Вона теж обов’язково має бути покладена туди. Без неї не обійтись, коли потрібен захист від нечистої сили.
- Робота над задачами
- Ми уже стільки всього багато зробили на уроці, але про щось зовсім забули. Чого ми не робили на сьогоднішньому уроці?
- Так, ми ще не розв’язали жодної задачі. А як розпізнати задачу від інших завдань? Зараз ми побачимо, чи всі впізнають задачу. Слайд 13
- У мами було 10 яєць і 5 літрів молока. Скільки грошей було в мами?
- На гілці сиділо 15 горобчиків. Кількох налякав Мурчик. Скільки горобчиків залишилось на гілці?
- У кошику 5 крашанок і 10 писанок.
Робота в парах
- Підкресліть умову задач червоним, а запитання – синім кольором.
- Чи можна хоч одну із поданих задач розв’язати? Чому? Додайте дані, яких не вистачає до третього запису і розв’яжіть отриману задачу?
- Скільки різних запитань можна поставити до задачі? Запишіть розв’язання задачі на знаходження суми в зошит.
- Тепер до нашого кошика проситься хрін. Слайд 14
- Розв’язання компетентнісної задачі Слайд 15
- Перед Великднем у мами багато клопотів. Тому Петрик отримав від мами завдання купити у супермаркеті деякі продукти. На отриману здачу можна купити солодощі. Що може купити Петрик, якщо у нього є 2 купюри по 5 грн. і одна купюра 20 грн., а купити потрібно: 1л молока, 1 пачку масла, 1 пачку дріжджів? Чи зможе купити він собі шоколадного батончика?
Назва товару | Ціна товару |
Молоко(1 літр) | 8 грн. |
Масло (1 пачка) | 10 грн. |
Дріжджі (1 пачка) | 2 грн. |
Шоколадний батончик | 6 грн. |
Вафельний батончик | 2 грн. |
Шоколад молочний | 12 грн. |
- Робота з геометричним матеріалом
- До великоднього кошика кладемо свічку Слайд 16 – вона символ світла. Продовжимо працювати над математичними завданнями і пропоную вам прикрасити свої кошички святковою стрічкою, яка лежить у вас на парті, але спочатку виміряйте довжину цієї стрічки і накресліть відрізок відповідної довжини.
- Молодці, навіть з таким завданням справились. Отож кладемо на кошик вишитого рушника і кошик готовий. А ми підведемо підсумок нашого уроку. Слайд 17
- Підсумок уроку Слайд 18
Завдання – пазли.
- Чи виконали ми завдання, яке ми ставили на урок?
- Рефлексія Слайд 18
- Чи справдились ваші очікування?
- Що найбільше сподобалось?
- На якому етапі уроку виникли труднощі?
- Що було найцікавішим?
Привітання зі святом Великодня слайди 19, 20.
Цікавий та дійсно сучасний урок, що дає можливість формувати ключові компетенції школярів, реалізовувати виховну мету та поглиблювати знання учнів про традиції нашого народу. Урок дійсно навчальний та пізнавальний.
При проведенні уроку проведена орієнтація на принципи навчання: доцільності, доступності, науковості. Щоб досягти мети уроку, вчителем був підібраний доступний матеріал для даної вікової групи, який включав у себе завдання з практичним змістом. Ярино Вікторівно, спасибі за урок.
Учитель вказав на вагомість теми уроку, спонукав до зацікавленості змістом уроку. Емоційний фон та ритм уроку відповідав віковим особливостям учнів . Робота спланована методично вірно.
Цікавий сучасний урок математики. Використано міжпредметні зв’язки: Великодень в числах, чи великодні числа) Розв’язання компетентнісної задачі дозволяє учням не лише розвивати логічне мислення, але й застосовувати знання , отримані на уроках математики, у практиці, у повсякденні. Завдання-пазли підсумовують урок та підводять до висновку: наскільки досягнуто мету уроку. Учитель – молодець.
Урок насичений цікавою інформацією. Було використано індивідуальну, колективну й групову роботу учнів. Відведений час на підсумок уроку та залучення учнів до підведення його. На уроці використовувалися міжпредметні зв’язки.
Конспект уроку продуманий Яриною Вікторівною від початку до кінця. На протязі уроку прослідковуються міжпредметні зв’язки: виконуються не лише арифметичні дії, а діти отримують знання про звичаї і обряди, пов’язані з Великодним святом. Презентація є вдалим доповненням до уроку.