Конспект відкритого уроку з української літератури в 10 класі
Повість «Тіні забутих предків»
Автор: викладач української мови та літератури Гладун Ольга Вікторівна
Методичну розробку відкритого заняття з дисципліни «Українська література» підготувала Гладун О. В. – викладач Маріупольського коледжу ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет» – 2014 р.
У даній розробці подано методику проведення навчального заняття з теми: «Повість «Тіні забутих предків» із застосуванням інтерактивних методів навчання з метою формування соціально-особистісних компетенцій студентів.
Для викладачів навчальної дисципліни «Українська література» ВНЗ 1-2 рівнів акредитації.
Тема заняття: Повість «Тіні забутих предків»
Мета заняття:
- методична: відпрацювати методику проведення заняття із застосуванням методів і прийомів інтерактивного навчання, спрямованих на розвиток соціально-особистісних компетенцій студентів;
- навчальна: опрацювати зміст повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків», ознайомити з історією створення твору, його фольклорними джерелами і розкрити ідейно-тематичні особливості повісті;
- розвиваюча: розвивати вміння аналізувати прозовий твір, усне мовлення, дослідницькі здібності студентів; навички стосовно виділення із потоку інформації головного щодо формування та висловлення власної думки, розвиваючи предметні, соціально-особистісні компетентності;
- виховна: прищеплювати любов до художнього слова, повагу до звичаїв свого та іншого народів; виховувати толерантність, загальнолюдські цінності.
Вид заняття: лекція
Тип заняття: лекція-діалог
Форма проведення заняття: робота в групах, клоуз-тест, демонстрація проектів, робота з асоціативними малюнками, самооцінювання, взаємоопитування «Ти – мені, я – тобі», «Доміно» .
Міжпредметні зв’язки:
Забезпечуючі: зарубіжна література, географія, мистецтво, музика, малярство, історія;
Забезпечувані: культурологія, філософія.
Методичне забезпечення: пам’ятка «Правила роботи в групі», «доміно», словничок діалектизмів за повістю «Тіні забутих предків», тести, рейтингова таблиця особистих досягнень студента, картка капітана.
Література ( основна та додаткова ):
- Українська література. Підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів за ред. Г.Ф.Семенюка – К.: «Освіта», 2010р.
- Українська література. Хрестоматія 10 клас. – Донецьк: ТОВ ВКФ „БАО”, 2005р.
- Шевчук В. Поезія не живе на смітнику… Михайло Коцюбинський та його проза // Михайло Коцюбинський. Що записано в книгу життя. Повісті та оповідання.— Харків, 1994.
- Поетика прози Михайла Коцюбинського.— К., 1989.
Технічні засоби навчання: мультимедійний проектор
Епіграф до заняття: Любов, відчай, самотність, смерть – Ось фрески із життя людини, які ми створювали.
С. Параджанов
Структурна схема заняття по роботі з розвитку соціально-особистісних компетенцій
№ з/п | Структура і зміст заняття | Соціально-особистісні компетентності |
1. | Організаційний момент. Привітання студентів. Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів | Соціальна |
2. | Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття. | Пізнавальна,інформаційна |
3. | Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання: виконання клоуз-теста | Пізнавальна,самоосвітня,особистісна, |
4. | Мотивація навчальної діяльності.- Слово викладача, читання напам’ять заздалегідь підготовленої поезії | Пізнавальна, комунікативна,інформаційна |
5. | Вивчення нового матеріалу. Презентація створених міні-проектів.Тематика досліджень:
| Пізнавальна,самоосвітня,особистісна, соціальна, комунікативна,інформаційна |
6. 6.1 6.2 | Закріплення нового матеріалу. Ознайомлення студентів з «Пам’яткою роботи в групі». Взаємоопитування «Ти – мені, я– тобі».Робота з асоціативними малюнками. | Пізнавальна, особистісна, соціальна |
7. 7.1 7.2 | Узагальнення набутих знань. Гра «Доміно». «Мікрофон». | Особистісна, соціальна, комунікативна. |
8. | Підведення підсумків. Оцінювання.Капітани команд оголошують середню оцінку, яку студент отримав на занятті. Повертаються до груп та записують домашнє завдання. | Особистісна, соціальна, комунікативна. |
9. | Домашнє завдання. Підготувати усне повідомлення «Українські Ромео та Джульєтта». | Пізнавальна, особистісна, соціальна. |
Урок дійсно розроблений з використанням інтерактивних форм роботи, які майстерно застосовані вчителем, вони забезпечили високу ефективність уроку. Але не зрозуміло, яке випереджальне завдання отримали учні, також учитель указав, що це урок- лекція, а по структурі це комбінований урок.
За всіма ознаками, урок дуже нетривіальний і чудово спланований. Хотілося б побачити всі матеріали цього заняття, в тому числі й проекти. Мені надзвичайно сподобалися теми учнівських досліджень, які тісно пов’язані зі змістом художнього твору. Вчитель має великий педагогічний талант, це безперечно.
Цікава розробка уроку, нестандартний підхід, сучасні методи. Творчий потенціал викладача, безсумнівно, спрацьовує на користь учнів. Залучення їх до створення проектів виявилось вдалою знахідкою. Сам твір є життєстверджуючим і має виховне значення.
Творчі педагоги постійно вдосконалюють методику проведення класичного уроку, в результаті чого в навчальний процес упроваджуються нестандартні уроки, які аж ніяк не заперечують традиційної типології уроків. Цей урок і є роботою творчого вчителя.Хороші та доступні завдання,цікаві проекти.Спасибі!
Чудовий урок-витвір. Ольго Вікторівно – ви талант і молодчинка. Вашою розробкою я скористалася. На уроці діти з захопленням відповідали на питання, з відповідальністю поставилися до підготовки проектів, активно брали участь в обговоренні поставлених питань.
Ольго Вікторівно! Ви педагог і методист зі справжньої Великої літери. Усе методично витримано,усе збережено,навіть оцінювання знань неординарне,цікаві інтерактивні завдання та вправи, а конспект написаний ідеально. Вас люблять студенти!? Ви така розумна та творча людина,а також гарний викладач.Дякую Вам !
Шановно Ольго Вікторівно! Вражена Вашим розкішним науково – методичним підходом до створення конспекту уроку, який заслуговує на розповсюдження як перспективний педагогічний досвід. Структурну схему заняття по роботі з розвитку соціально-особистісних компетенцій беру в кошик. Хай Вам щастить на ниві просвіти.
Чудовий урок автора, який побудований на презентації проектів групами географів “Гуцульщина – край первозданної краси”, фольклористів “Міфологічна канва повісті”, кінематографістів “Фільм “Тіні забутих предків” і його доля” та літературних критиків “Тіні забутих предків – гімн коханню”. Щиро дякую!!!