Математика 2 клас: “Вправи і задачі на засвоєння таблиці ділення і множення числа 3,4”.
Автор: вчитель початкових класів Штирхунова Ірина Воодимирівна
Методична разробка відкритого уроку з математики 2 клас. ” Вправи і задачі на засвоєння таблиці ділення і множення числа 3,4. Складання і розв’язання задач за коротким записом.”
Математика
Клас. 2
Тема. Вправи і задачі на засвоєння таблиці ділення і множення числа 3,4. Складання і розв’язання задач за коротким записом.(1 слайд)
Мета. Формувати в учнів навички табличного множення числа 3,4; вправляти у розв’язанні прикладів і задач; розвивати творче, логічне мислення, пам`ять, увагу; виховувати повагу до вчителя, акуратність, інтерес до математики.
Корекційна мета уроку. Розвиток і корекція зорового та слухового сприйняття, розвиток гостроти зору, уточнення та збагачення математичних уявлень.
Обладнання: картки для самостійної роботи, презентація до уроку, картки – завдання для пар, картки – рибки для оцінювання.
Тип уроку: урок закріплювання знань і умінь.
Хід уроку
І . Організація класу.
Пролунав вже дзвоник
Починається урок!
ІІ. Перевірка домашнього завдання. (2СЛАЙД)
Пояснення розв’язування задач №№ 614,615.
- Перевірте домашнє завдання.
- Хто не погоджується з розв’язанням задачі?
- Перевіряємо приклади.
- Підніміть руки у кого є помилки в обчислюванні прикладів?
(Слайд 3.) СОНЕЧКО.
- Підніміть руку, у кого такий настрій. А у мене -ні!
- Пам’ятаєте, на уроці природознавства ми ходили до річки «Стрілка». І від мешканців цієї річки електронною поштою я отримала сумного листа.
Послухайте. (4 СЛАЙД)
«Вода в річці «Стрілка» стала брудною. Всі мешканці цієї водойми стали гинути. Ми просимо порятунку!»
Давайте їх будемо рятувати.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: Для того, щоб допомогти жителям річки, нам необхідно буде виконати завдання. У нагоді стануть знання таблиць множення 3 і 4, ділення на 2 і 3,вміння розв’язувати задачі. За кожну правильну відповідь ви отримаєте рибок, яких в кінці уроку випустимо у чисту річку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Каліграфічна хвилинка.
Прийом «На ваш погляд». Яке число зайве ?(Слайд 5)
– Вирушаємо до нашої річки. Підемо по стежці не звичайній, а числовій.
Але будьте уважні, не спіткніться об «пеньок». Прочитайте мовчки числовий ряд чисел. Хто знайшов «пеньок» – зайве число? Яке це число?(2)
2 6 9 12 15 18 21 24 27 3 6 9 12 15 18 21 24 27
– Метод «Прес».
– Чому ви так вважаєте? (Я думаю, що число 2 зайве, тому що…)
- Всі числа добутки таблиці множення числа 3, а 2 – ні.
- Кожне наступне число більше на 3.
- Отже замість 2 пишемо 3.
- Відступіть 5 клітинок вниз. Записуємо число. Класна робота.
- З яких елементів складається число 3?
- Давайте запишемо.
Молодці! Ось ми і пришли до річки . Чи подобається вам ця річка? (СЛАЙД 6).
Чому? Тоді давайте звільняти річку від бруду і виручати братів наших менших. Будемо усно рахувати. ВИМКНУТИ ПРОЕКТОР!!!!!!!!
- Усний рахунок.
Біля нашого ставочка
Дві берези, два дубочки,
Дві вербички, два кленочки.
Ви по берегу пройдіть
Всі дерева полічіть. (8)
-Скільки дерев ви отримали?
– У кого інша відповідь?
Ось у човнику рибака.
Ловить рибку він для татка.
Карасів зловилось 2.
Щуки дві і два лина
Всі рибки полічіть
Їх в відерце покладіть. (6)
– Скільки рибок ви отримали?
– У кого інша відповідь?
Біля лісу чотири ставочки, в кожному ставочки – по 3 жабки. Скільки жабок у чотирьох ставках?
Що означає 3 по 4, як ви розумієте?
– Молодці! Ви правильно порахували. Ми можемо витягнути розбиту пляшку із річки. ( 7СЛАЙД) ВИМКНУТИ ПРОЕКТОР!!!!!!!!
Офтальмологічна вправа для очей.
Вправа «Пальминг»
– Зняли окуляри зробили вправу ПАЛЬМІНГ,
Одягли окуляри, сіли рівно.
3. Гра «Допоможи рибкам» ( на дошці).
- Допоможемо мамам рибкам знайти своїх мальків. Для цього потрібно розв’язати приклади. Вони записані на картках з рибках, що лежать у вас під партами. Якщо відповідь 25, прикріпляємо малька до рибки –мами. Працюємо в парах. Завдання повинно обчислити за 2 хв. Перевірка. Мами і мальки однакового кольору – приклади розв’язані правильно.
Молодці! Мами і мальки задоволені. Давайте дістанемо із річки черевик, щоб рибкам було більше місця для плавання. (8СЛАЙД). 1 рибка.
- У мене до вас проблемне питання.
Пливло 8 рибок. 1 рибка повернулася. Залишилося менше чи більше, ніж було? Поясніть чому?(Попливла назад) Якою дією виконали?(віднімання).
- Яке природне явище ми можемо спостерігати в природі під час дощу? (Райдугу).
- Давайте заспіваємо пісню для Веселки.
Фізкультхвилинка. (11 слайд). 2хв. ВИМКНУТИ ПРОЕКТОР!!!!!!!!
ІV. Розвиток математичних уявлень.
- Робота за підручником с. 95№617.
- Розгорніть підручник на сторінки 95, знайдіть задачу 617.
- Читає вчитель задачу.
- Прочитайте самостійно задачу.
- З яких частин складається задача?
- Про що іде мова в задачі? ( Мова іде про бак з фарбою, яку відлили в
в банки.)
– Що відомо в задачі? ( Відлили в 3 банки по 4 кг у кожну, залишилося 8 кг фарби).
– Що треба дізнатися? (На скільки менше кг фарби залишилося, ніж відлили).
– Які головні слова в задачі? (Відлили, залишилося).
– Із – під парти дістаньте картки з умовою задачі.
– Що означає число 3? ( Кількість банок).
– Що означає число 4? ( по 4 кг в кожну банку)
– Що означає число 8? (Залишилося кг фарби).
– Яке запитання задачі? (на скільки менше кг фарби залишалося, ніж відлили).
– Складемо короткий план розв’язування задачі.
– Можемо спочатку відповісти на запитання задачі? (ні, не можемо).
– А що треба для цього? (дізнатися скільки кг фарби відлили).
– Якою дією? ( множення)
– Чому? ( тому що 4 береться 3 рази).
– Знаємо скільки відлили і скільки залишилося можемо відповісти на головне запитання задачі? ( так).
– Повторіть це запитання задачі.( на скільки менше кг фарби залишалося, ніж відлили).
Якою дією? ( віднімання)
- Чому? (Щоб дізнатися на скільки більше, або менше число, треба від більшого відняти менше).
- Користуючись планом розв’язання запищить розв’язання в зошити. Перших 5 учнів за правильне розв’язання отримують по 2 рибки.
- Давайте перевіримо розв’язання задачі.
- Прочитайте відповідь задачі.
- У кого інша відповідь? (закрити книжки) 15 хв.
- Самостійна робота на картках.
- А тепер спробуємо витягнути консервні банки з води. Дістаньте карту з завданням від казкових героїв Русалоньки і Водяного.
- Кожне завдання коштує 1 рибка, виконати потрібно за 3 хвилини.
- Згадайте, який порядок дій у виразах різного ступеня? ( У виразах з дужками виконується перша дія в дужках, вирази без дужок виконують першою дією множення або ділення, а потім додавання або віднімання).
- Виконуйте.
- Самоперевірка. (12СЛАЙД).
- Підніміть руку, хто виконав правильно 6 завдань?5,4,3,2,1.
Молодці! Річка стала чистою! ( 15СЛАЙД) – консервні банки
ВИМКНУТИ ПРОЕКТОР!!!!!!!!
Давайте відпочинемо!
– Зніміть окуляри! Покладіть голови на руки і порахуйте скільки камінців упало в воду.(5шт)
– Відкрили оченята. Сіли рівно. Отже, скільки камінців ви нарахували? У кого інша відповідь?
V. Геометричний матеріал. (16СЛАЙД)
Погляньте! А тут чиясь хатинка. Хто ж у ній живе?
Відгадайте загадку.
Живемо ми по річках
В теплих затишних хатках
Ми будуємо запруду,
Ремонтуємо споруди,
Будівельники – майстри
Дружні лагідні…(бобри).
(17СЛАЙД)
Хвилинка цікавинка. ( Розповідь про бобра).
Софія підготувала цікавий матеріал про цю тварину.
- Ми отримали завдання від бобра.
- Перед тим як виконати завдання давайте повторимо чим відрізняється
трикутник від прямокутника?
- Дістаньте із – під парт конверти з завдання.
- Потрібно скласти трикутники так, щоб вийшов прямокутник. І порахувати кількість трикутників.
- Виконуйте.
- Скільки трикутників ви нарахували?
- У кого інша відновідь?
- Давайте перевіремо. ( 17СЛАЙД)
(Взяти 2 рибки)
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Які знання допомогли врятувати нашу річку? (Знання таблиць множення і ділення на 3 і 4, розв’язувати задачі і приклади)
- Яке завдання було цікавим Що викликало труднощі?
- Ви показали чудові знання з математики, за які отримали рибок.
- Підніміть руки діти у яких 10 рибок, ви показали кращий результаті отримуєте 11 балів за урок ,9 -7 рибок, вите ж були активні, але до високого рівня трішки не допрацювали. У кого 6-4 рибки ви теж працювали сьогодні, але не достатньо. В наступний раз будьте активніші. Йдіть до ставка і випустіть рибок.
( 18СЛАЙД)
- З вашою допомогою річка очистилась і збагатилася рибками. Дбайте про природу завжди! А тепер нам час вертатися додому. Сядьте рівно, заплющить очі. Раз-два-три, ось ми і в класі.
V. Домашнє завдання (21СЛАЙД)
– Розгорніть підручники і щоденники запищить д/з.
С. 95 №620- задача;
№ 621 – задача.
- Задача 621 подібна до тієї , що ми розв’язували у класі.
- Задача 620. (вчитель читає задачу).
- Що відомо? Яке запитання? Можемо відповісти на запитання задачі? Як розв’язати задачу? (Я міркую так: 4 куща посадили на 3 клумби взяли 4 три рази. Треба 4 х3 =12(к.)
- Які до мене запитання?
- Урок закінчено!
- Дякую за урок!
Презентація до уроку
Математика теж може бути дуже цікавою,якщо побувати на такому уроці Ірини Володимирівни! Доступно,легко,багато пізнавальної інформації про тварин і чудова презентація.Урок веселий та цікавий.Дякую
Урок Ірини Володимирівни змістовий, насичений інформацією, має чітку структуру. Вчителем вдало використані завдання, що сприятимуть виховання у дітей дбайливого ставлення до навколишнього середовища, формуванню екологічних знань, умінь, навичок. Наочна презентація підвищує ефективність уроку.