mail@urok-ua.com

Майстер-клас на тему «Формування інформаційно-комунікативної компетентності молодших школярів»

Автор: вчитель початкових класів Ніколенко Олена Іванівна

Ніколенко Олена ІванівнаМетою майстер- класу є продемонструвати як можна підвищити культуру споживання їжі та сформувати негативне відношення до вживання шкідливої їжі у молодших школярів.

За допогомою дослідницької діяльності я успішно формую навички здорового харчування, що дуже важливо для молодшого школяра, й мотивую його на правильний вибір харчування та залучаю до здорового способу життя.


 

І. Організаційна частина.

– Добрий день, шановні колеги! Я, Ніколенко Олена Іванівна, вчитель початкових класів ЗОШ № 16 м. Торецька.

Вашій увазі пропоную майстер-клас на тему «Формування інформаційно-конікативної компетентності молодших школярів» на прикладі організації дослідницької діяльності.

Метою майстер-класу є продемонструвати вам, шановні колеги, як можна підвищити культуру споживання їжі, адже говорити ми будемо про корисну та шкідливу їжу, та сформувати негативне відношення до вживання шкідливої їжі у молодших школярів.

ІІ. Мотиваційна частина

Головний екзаменатор наших учнів – життя. Наскільки вони будуть адаптованими до соціального середовища, здатними оперативно приймати правильне рішення в нестандартних ситуаціях, умітимуть аналізувати і контролювати власну діяльність, залежить насамперед від школи.

Сьогодні немає необхідності перевантажувати пам’ять дитини знаннями «про всяк випадок», бо існують величезні бази інформації, і потрібно просто навчити дітей правильно ними користуватися. Це стосується і корисного харчування.

Перед школярами часто постає питання яку їжу слід вживати корисну чи смачну, але шкідливу. І вони частіше вибирають друге.

Справа в тому, що якість знань молодшого школяра прямо пропорційна його вмінню бачити, відчувати, діяти. Тому я намагаюсь теоретичний матеріал спрямовувати в його практичну площину.

ІІІ. Основна частина

Підготовка до практичної частини майстер-класу.

– Отже, я прошу вас допомогти мені продемонструвати деякі прийоми, які дозволять мені вплинути на мотиваційну сферу дитини й переконати, що ж вживати чіпси чи вівсянку. Усі ви будете моїми учнями.

– Любі діти! Сьогодні ми поговоримо про корисну та шкідливу їжу.

– Наталю, що ти їла сьогодні на сніданок?

– Ірино, яка твоя улюблена страва?

Я буду намагатись вас переконати не вживати в їжу сухарики, чіпси та солодощі.

– Діти, давайте згадаємо казку, як Іван у просив Бабу Ягу спочатку його нагодувати, а потім до справи братися

– Як ви думаєте чим пригощала його Баба-Яга? Може чіпсами та тістечками?

–   З давніх-давен свята по традиції закінчуються святковою вечерею. На день народження готується святковий обід, тож їжа є засобом спілкування і джерелом радості.

– А кажуть, що їжа лікує людей. Чому?

– І справді, м’ята зніме головний біль, а мед зміцнить імунітет. Тарілка вівсяної каші не тільки насичує організм, а й використовуються у народній медицині завдяки її заспокійливому, антистресовому ефекту. Вівсянка також легко перетравлюється. А ще вона смачна!

-А що буде з рослиною, якщо її не поливати?

-Як буде себе поводити голодний звір?

-Що відчуває голодна людина?

-Давайте згадаємо казку «Три Товстуни». Що брати найбільше любили їсти? (солодощі)

Пішли вони одного разу до ресторану і замовили свою улюблену їжу. Офіціант приніс їм жирні свинячі ковбаски, величезний торт з кремом і каву. Товстуни почали з апетитом їсти. Але раптом почали відбуватися незрозумілі речі. Тільки вони з’їли ковбаски, як печінка раптом закричала: «Не їжте жирне, мені погано!» Випили каву – розболілось серце. Перелякались Товстуни і побігли до лікаря. А той приписав братам їсти на сніданок вівсяну кашу.

– Діти, я не люблю вівсянку, и краще з’їм сухарики. Але ж вони шкідливі.

-Що ж відбувається у нас в організмі, коли ми вживаємо шкідливу їжу? Проведем експеримент.

ІV.Практична частина

Дослід 1

-Давайте уявимо, що ця повітряна кулька наш шлунок.

-Покладемо у шлунок сухарики.

-Яким він став? Шлунок став шершавим, нерівним, йому трудно перетравити цю суху їжу. Сухарики йому не подобаються.

І справді, крім того, що вони тверді, сухарики являють собою справжнє «джерело» всіляких хімічних інгредієнтів – спецій, підсилювачів смаку, різних барвників.

Дослід 2:    А тепер наллєм у кульку воду. Стінки шлунка зробилися рівні, рідка їжа більш подобається шлунку і він її швидше і краще перетравлює.

Дослід 3:

   – Діти, а хто з вас не любить чіпси?

Так, чіпси є улюбленою їжею багатьох дорослих і дітей.

-З чого їх виготовляють?

-Не всі чіпси виготовляються з картоплі, як ми наївно думаємо. З’ясувалося, що чимала кількість виробників використовують крохмаль отриманий з генетично модифікованої сої.

Візьмемо дві серветки, покладемо між ними чіпси та міцно притиснемо.

-Що ми бачимо?

Висновок: У чіпсах дуже високий вміст жирів і вуглеводів.

Це є прямим ризиком виникнення багатьох серйозних захворювань. Результатом вживання чіпсів та солодощів є зайва вага у дітей та захворювання шлунку. Тому в Україні діє наказ про заборону продавати у шкільних їдальнях та буфетах продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти. Табу накладено на  чіпси, газовані напої,  сухарики та інші  продукти, які не є життєво необхідними для дітей.

V. Рефлексія. Підведення підсумків

-Тож, підсумуємо. Розділіть надані продукти на корисні та шкідливі.

Запишіть їх назви. Перевіримо і зробимо висновок.

Нещодавно фахівці  інститутів гігієни харчування склали своєрідний «антирейтинг» шкідливих продуктів . Очолили саме  його сухарики та чіпси.        – Любі діти, чи переконала я вас не вживати у їжу сухарики та чіпси?.

  • Наталко, що ти завтра їстимеш на сніданок?
  • Іринко, чи залишаються тістечка твоєю улюбленою стравою?
  • А чим ти їх заміниш?

Таким чином, шановні колеги, за допогомою дослідницької діяльності я успішно формую навички здорового харчування, що дуже важливо для молодшого школяра, й мотивую його на правильний вибір харчування та залучаю до здорового способу життя.

Дякую за увагу!


Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Гарний майстер-клас, який зайвий раз доводить, що для дітей, та й не тільки, цікавіші та ефективніші для навчання прості, зрозумілі практичні завдання. Важливо, щоб дитина сама провела дослід і зробила висновки. Дякую за чудовий майстер-клас.

  2. Потужна теоретична частина. На цьому етапі вчителька аргументовано повідомила про значення корисної їжі для організму. А наочно, дослідницьким способом показано, чому небажано вживати шкідливу їжу. Все геніальне – просто. Дякую.

  3. Це просто шедевр педагогічної майстерності з досконалими і довершеними прикладами переконливих фактів, а ще надзвичайно вчасних, бо вся рекламна продукція агітує за споживання чипсів і сухариків. А чого варта дослідницька діяльність? Побільше б таких майстер-класів і уроків. Слава вчителю!