Міні-проект з біології в 6-му класі

“Чому скисає молоко?”

Автор: вчитель біології Орлова Інна Миколаївна

Орлова Інна МиколаївнаТЕМА. Чому  скисає молоко?

МЕТА: сформувати поняття про причини скисання молока; про утворення молочнокислих продуктів; про способи  збереження молока. Розвивати вміння працювати в групі, робити висновки, проводи домашні експерименти.  Виховувати здоров’язберігаючі компетентності.

ОБЛАДНАННЯ: роздатковий матеріал, статті журнал «Колосок»

ТИП УРОКУ: урок-проект

ХІД УРОКУ

І. Етап орієнтації

Організаційний етап

Вітання, виявлення відсутніх учнів і причини відсутності, створення робочого настрою в класі.

ІІ. Етап визначення мети

Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Молоко і молочні продукти люблять і дорослі, і діти. Вони не тільки смачні й корисні, містять не лише повноцінні тваринні білки, цукри, але й сполуки Кальцію і Фосфору, вітаміни А, В, Д. Сукупність таких речовин сприяє підвищенню захисних сил організму від різноманітних несприятливих  факторів зовнішнього середовища. Йони Кальцію, що містяться у молоці, особливо необхідні дітям і підліткам для нормального розвитку здорових зубів і кісток, вони відіграють важливу роль в обміні речовин. Дітям корисно пити молоко щодня. Лікарі часто радять хворим також пити молоко. Молоко чудово втамовує спрагу, але воно може скиснути, змінити структуру і смак. Чому ж молоко скисає і як можна цьому запобігти?

Цікаво знати!

 • Молоко – найперша їжа людей та інших ссавців, від мишей до слонів та китів. Шлунок малят не може перетравлювати жодну іншу їжу. У молоці є всі необхідні для розвитку маленької істоти поживні речовини. Цей чудесний еліксир росту придумала сама Природа.
 • У давнину жителі європейської частини нашої планети не вживали молоко, бо щойно закінчувалося годування грудним молоком, людський організм припиняв виробляти лактозу – фермент, необхідний для засвоєння молочного цукру.
 • Найстаріший сир відкопали на північному заході Китаю, його вік 4000 років. А на території Польщі і Данії археологи знайшли фрагменти спеціального сита для виробництва сирів, горщики для збереження сиру і масла.
 • Багато згадок про молоко є в Біблії. Авель, син Адама, пас овець і, можливо, пив молоко. Перший спогад про молоко знаходимо в Біблії у пророцтві Якова, яке датоване 1700 роком до н.е.

ІІІ. Етап проектування

Учитель разом з учнями визначає тему уроку. Учні висловлюють свої пропозиції щодо плану роботи на уроці. Учні записують тему уроку в зошиті.

ІV. Етап організації виконання плану діяльності

Самостійна дослідна робота

Створюються чотири робочі групи. Кожна група  отримує роздавальний матеріал, завдання для групи.

Робота в групах

Завдання для 1 групи. Чому молоко скисає?

Завдання. Прочитайте статтю і дайте відповіді на запитання

Що міститься  в молоці? Чому молоко скисає? (Додаток 1)

 • Молочний цукор –лактоза
 • Молочнокислі бактерії (в повітрі, на поверхні молочних залоз);
 • Хвороботворні бактерії (на молочних залозах з грунтом)

Завдання для 2 групи. Як утворюються молочнокислі продукти?

Завдання. Прочитайте статтю і дайте відповіді на запитання

Як утворюються  сметана, топлене молоко, сир, йогурт? (Додаток 2)

 • Якщо зняти з молока вершки, то вони перетворяться на сметану;
 • Якщо молоко довго підігрівати до світло-коричневого кольору)
 • Якщо у топлене молоко додати молочнокислі бактерії, то воно перетвориться на ряженку
 • Сир можна отримати відділивши від відігрітого молока сироватку
 • Йогурт – молоко, сквашене стрептококом та болгарською паличкою

Завдання для 3 групи. Як зберігати молоко?

Завдання. Прочитайте статтю й запишіть  способи зберігання молока (Додаток 3)

 • У домашніх умовах – прокип’ятити
 • У промислових масштабах – пастеризують 30 хв за t 61-63°С або 15 c за t 72-73°С ; стерилізують за t 100°С
 • Ультрапастеризація – молоко доводять до +140°С впродовж 2-3 с.
 • заморозити;
 • висушування (молоко висушують за 150-180°С;
 • можна зберігати молоко в цукрі – згущене молоко

V. Контрольно-оцінювальний етап

Створення проекту та його захист

(Кожна група захищає свій проект біля дошки. Група одержує бали за захист)

Закріплення знань учнів

Метод «Мозковий штурм»

VІ. Підведення підсумків уроку

 1. Учні висловлюють свої думки щодо уроку, вносять свої пропозиції щодо організації роботи на наступному уроці.
 2. Кожний учень оцінює свою участь у проекті й ставить оцінку

VІІ. Домашнє завдання

Виконати дослід. За яких умов молоко скисає швидше?

Яке молоко? Скільки? Де стоїть? Порядок скисання молока
1. Свіже 250 мл У кімнаті, 20 ºС 2
2. Свіже + кефір 250 мл У кімнаті, 20 ºС 1
3. Свіже 250 мл У холодильнику, 4 ºС 3
4. Кипячене 250 мл У кімнаті, 20 ºС 4

ДОДАТОК 1.

Чому молоко скисає?

Свіже молоко містить важливі для організму поживні речовини. Найдивовижніше з них – молочний цукор, або лактоза. Саме лактоза запобігає скисанню молока. Якщо свіже молоко залишити на деякий час, воно прокисне. Що ж тропилося з лактозою? Виявляється, нею поласували невидимі «гурмани» – молочнокислі бактерії, які полюбляють цукри та деякі інші сполуки.

Але як бактерії потрапляють у молоко? Перш за все, вони є у повітрі. А ще вони живуть у тих місцях, де утворюється молоко. Наприклад, на поверхні молочних залоз «скисає» малесенька краплина молока, а потім потрапляє у стерильне молоко. Відразу кислий смак не помітний, але згодом бактерії розмножаться, і молоко скисне.

У молоко можуть потрапити і хвороботворні бактерії. Наприклад, якщо на молочну залозу потрапить грудочка грунту або інший бруд, а молочнокислі бактерії не справляться з «пришельцями».

ДОДАТОК 2.

Як утворюються молочнокислі продукти?

Деякі кисломолочні продукти виготовляють, додаючи до свіжого молока спеціальні бактерії та грибки. Молоко скисає і набуває нового смаку. Усі кисломолочні продукти містять величезну кількість живих бактерій та інших мікроорганізмів.

Якщо з молока зняти вершки – найжирнішу його складову, то  ті ж самі молочнокислі бактерії перетворять вершки на сметану.

Якщо молоко довго підігрівати так, щоб воно набуло світло-коричневого кольору (топлене молоко), то молочнокислі бактерії загинуть. Але, якщо у топлене молоко додати молочнокислі бактерії, то за декілька годин утвориться ряженка. Вона має ніжний і приємний присмак. Внаслідок роботи молочнокислих бактерій і грибків молоко перетворюється на кефір.

Ще один смачний продукт – молочнокислий сир. Це корисний білковий продукт отримують, відділивши від відігрітого кислого молока сироватку.

Твердий сир – поживний харчовий продукт з кислого молока.

Справжній йогурт – це молоко, сквашене термофільними стрептококами та болгарською паличкою (названа на честь батьківщини продукту). Слово «йогурт» – турецького походження (згущений). У Європі йогурти набули популярності після того, як лікар порадив Людовику XI балканський йогурт від болю у шлунку, і король одужав.

ДОДАТОК 3.

Як зберігати молоко?

Чи завжди добре, якщо молоко скисає? Звісно, ні! Адже ми любимо пити і свіже молоко, а також готуємо з нього молочні страви. Щоб запобігти скисанню, треба позбавити молочнокислі бактерії можливості виїдати лактозу і змінювати смак свіжого молока. У домашніх умовах найпростіший спосіб  знищити бактерії – прокипятити молоко. У промислових масштабах молоко пастеризують або стерилізують.

Пастеризують молоко, витримуючи його впродовж 30 хвилин за температури 61-63ºС або лише 15 с за температури 72-73 ºС. Така процедура не погіршує смаку молока, але частково вбиває і молочнокислі, і хвороботворні бактерії. Таке молоко найкраще зберігати в холодильнику.

Стерилізують молоко за температури понад 100 ºС. Така процедура повністю знищує клітини мікроорганізмів, їхні спори, але руйнує ферменти. Стерилізоване молоко довго зберігається, його можна транспортувати на великі відстані. Але живих корисних бактерій у ньому немає.

Корисне і одночасно безпечне молоко – ультапастеризоване. Ультрапастеризація – це найсучасніший спосіб обробки. Молоко доводять до +140 ºС впродовж 2-3 с. Відтак, у ньому щезає шкідлива мікрофлора, але зберігаються вітаміни.

За температури нижче нуля більшість бактерій не розмножуються. Тому молоко можна заморозити і довго зберігати. Коли не було холодильників, молоко продавали на базарах у вигляді заморожених кругів. Ще один відомий спосіб збереження молока – висушування. На розпилювальних установках молоко висушують за температури 150-180 ºС. Можна зберігати молоко у цукрі – згущене молоко. У 1858 році у США відкрився перший завод з виготовлення згущеного молока.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

 1. Форма цього уроку – урок-проект, його можна було б назвати ще урок-дослідження. Тут об*єднанні такі типи поектів, як дослідницький, інформаційний та творчий. У підведенні підсумків, я вважаю, щоб все ж таки оцінював роботу учнів вчитель. Бо проект треба оцінювати за такими параметрами, як повнота розкриття теми, аргументованість висновків, елементи творчості, активність групи. Діти в 6 класі ще неспроможні самі це зробити. В цілому розробка гарна.

 2. Міні-проекти у 6 класі вимагають від учнів пошукової діяльності, спрямованої на здобуття нових знань та їх поглиблення. Не завжди у всіх учнів є рівний доступ до джерел додаткових знань: інтернету, бібліотеки. Варіант виконання міні-проекту, який подано у даній розробці, ставить всіх учнів у рівні умови при виконанні міні-проекту.