Організація навчання та виховання дітей, які живуть з ВІЛ

Автор: завідувач Драчова Ольга Фаїлівна

Організація навчання дітей які живуть з ВІЛНавчальним закладам, органам управління освітою у своїй роботі щодо ефективної профілактики ВІЛ-інфекції в освітньому середовищі і захисту прав учнів і працівників, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції, необхідно керуватися законодавством України і документами, що стосуються політики щодо ВІЛ-інфекції в освітній галузі.

Органи управління освітою повинні здійснювати контроль за діяльністю навчальних закладів усіх типів і рівнів освіти (зокрема дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних, вищих тощо) у частині дотримання прав вихованців, учнів і працівників, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції.

У кожному навчальному закладі необхідно унормувати питання щодо гарантування безпечного середовища, яке сприятиме ефективному навчанню, вихованню та діяльності всіх учасників навчального процесу, включаючи людей, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції. Це можна зробити, розробивши та затвердивши нормативний документ (наприклад, наказ, регламент або додаток до Статуту навчального закладу тощо), який визначатиме політику та діяльність навчального закладу стосовно дітей та працівників, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції.

Цей документ врегульовуватиме діяльність навчальних закладів щодо інформування учнів, їхніх батьків і працівників із питань ВІЛ-інфекції та її профілактики, реалізації прав дитини і працівників, які живуть із ВІЛ, визначатиме міру відповідальності керівників органів управління освітою, адміністрації навчальних закладів за дотримання чинного законодавства й забезпечення у навчальному закладі універсальних запобіжних заходів щодо уникнення передавання інфекцій через кров (ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити В і С тощо).

Документ повинен включати такі норми: суворе дотримання вимог закону щодо нерозголошення інформації про стан здоров’я вихованців і працівників; неприпустимість вимагання довідки про проходження медичного огляду на предмет виявлення ВІЛ-інфекції при зарахуванні на навчання або роботу у навчальний заклад, а також під час проведення періодичних медичних оглядів (диспансеризації) учнів і педагогічних працівників; забезпечення реалізації права громадян на отримання достовірної й актуальної інформації про ВІЛ/СНІД, неприпустимість дискримінації людей, які живуть із ВІЛ, та про відповідальність за порушення їхніх прав шляхом проведення відповідних занять та інформаційно-просвітницьких акцій; необхідність надання родинам інфікованої дитини і працівникам допомоги та підтримки у разі розкриття їхнього ВІЛ-позитивного статусу та неприпустимість щодо цих учнів проявів стигми та дій дискримінаційного характеру; забезпечення суворого дотримання у навчальному закладі універсальних запобіжних заходів.

До завдань керівника дошкільного навчального закладу належить створення умов для безпечного перебування, виховання і навчання вихованців, їхнього успішного розвитку та соціалізації. З цією метою керівникові навчального закладу необхідно: запровадити у навчальному закладі обов’язкові для виконання універсальні запобіжні заходи; ознайомити всіх працівників і вихованців з універсальними запобіжними заходами; здійснювати контроль у межах своєї компетенції за дотриманням універсальних запобіжних заходів усіма учасниками навчально-виховного процесу; розробити та затвердити необхідні внутрішні документи, що визначатимуть політику щодо учнів (вихованців), які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції; сприяти створенню системи виховання, спрямованої на гуманне ставлення до людей з особливими освітніми потребами і/чи до людей, які перебувають у складних життєвих обставинах; забезпечити розміщення у приміщеннях навчального закладу аптечок першої допомоги; забезпечити присутність медичного працівника на масових заходах, спортивних змаганнях тощо; сприяти формуванню психологічної готовності колективу до роботи з вихованцями і працівниками, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції; створити вихованцям, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції, всі умови для реалізації їхнього права на освіту та виховання відповідно до їхніх можливостей і потреб; забезпечити необхідну психолого-педагогічну та соціальну підтримку учням вихованцям і працівникам, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції; вживати заходи з метою профілактики та/або вирішення конфліктів, що пов’язані з розголошенням ВІЛ-статусу вихованця або працівника.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Дякую за надання чіткої інформації щодо організації навчання та виховання дітей, які живуть з ВІЛ, це є актуальною проблемою сьогодні і від керівника чи то дошкільного навчального закладу, чи то загальноосвітнього, буде залежати повноцінна діяльність і спокій у закладі, як для його працівників, так і для батьків і їх хворих дітей. Серйозною проблемою ВІЛ-інфікованих людей є їх дискримінація з боку оточуючих людей (більшість людей вважають, що хворих потрібно ізолювати від оточуючих) – і це на сьогодні є нашою головною проблемою, тому варто вести роз”яснювальну роботу. З повагою.

  2. Цікава думка щодо розробки та затвердження нормативного документа (наприклад, наказ, регламент або додаток до Статуту навчального закладу тощо), який визначатиме політику та діяльність навчального закладу стосовно дітей, які живуть із ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції. Дякую!!!