Урок географії у 8 класі

Основні показники клімату України

Автор: вчитель географії Пономаренко Валерій Борисович

Кліматичні показники України

Тема: Основні кліматичні показники.

Мета: продовжувати формувати у учнів поняття про загальну характеристику клімату України, основні кліматичні чинники;

  • продовжувати формувати у учнів поняття про циклони та антициклони;
  • продовжувати формувати у учнів поняття про взаємодію чинників кліматоутворення;
  • сформувати у учнів поняття про кліматичні карти;
  • сформувати у учнів поняття про основні кліматичні показники, в тому числі – коефіцієнт зволоження, річний хід та розподіл температур;
  • продовжувати формувати у учнів науковий світогляд на основі знань про основні кліматичні показники;
  • формувати у учнів почуття прекрасного, любов до Батьківщини;
  • формувати у учнів природоохоронне виховання;
  • продовжувати розвивати у учнів географічну мову, пам’ять, мислення, увагу і спостережливість, вміння робити висновки та узагальнення, доводити думку до логічного завершення;
  • продовжувати розвивати у учнів вміння працювати з картою, атласом;

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи: фронтальна бесіда, фронтальне опитування, робота з атласом, картою, підручником, робота з опорними схемами, метод “займи позицію”, метод “ мозковий штурм”, метод “мікрофон”.

Наочність та обладнання: опорні-схеми, атлас, карта, підручник, синоптична карта, магнітофон.

Хід уроку

I.Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

На дошці зображено малюнки облич з виразом різного характеру, різним настроєм.

Основні кліматичні показники

  • Людина відчуває радість, піднесення, задоволення, бажання працювати, робити пошук.
  • Людина відчуває спокій, розслабленість, але в той же час занепокоєння, розгубленість.
  • Людина відчуває розгубленість, смуток, паніку.

Вчитель пропонує кожному учню вибрати той малюнок, якому відповідає душевний стан дитини на даний час.

Після того, як діти виберуть малюнок, вчитель запропонує для учнів, які вибрали 3  малюнок,  послухати  музику.  На  протязі  1  хвилини  звучить  музика.  Грає мелодія Ennio Morricone “Chi Mai”.

Не знаю як Вам, але мені ця пісня нагадує шум хвиль моря, несильний вітерець, сонце, тепло, відпочинок. Але від чого залежить відпочинок? Насамперед, від погодних умов, від клімату.

  1. Що таке клімат?
  2. Що таке погода?
  3. Які елементи погоди ви знаєте?
  4. Які кліматотвірні чинники ви знаєте?
  5. Чим відрізняються повітряні маси, які сформувалися над океаном від повітряних мас, які сформувалися над материком?
  6. Які вітри переважають над Україною?
  7. Яку погоду приносять антициклони?
  8. Яку погоду приносять циклони?
  9. Подивіться за вікно? Що зараз переважає на нашій території?

II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів та оголошення нової теми.

На дошці записаний епіграф уроку:

Земля – не рабиня наша, а мати,
Сонце – не вітчим, а рідний батько,
Ліси – наші брати, річки – сестри.
Дощі, вітри, сніги – добрі гості.
А ми на своїй планеті – не тимчасові мешканці,
а мудрі господарі.

( Євгенія Матіяш).

Україна відноситься до територій з комфортним кліматом.

( цитата з підручника)

Прочитайте цей вислів. Комфортність – це можливість відпочивати, відчути себе зручно. Чи згодні ви з цим висловом?

На дошці висять плакати із словами: так і ні.

ТАК                                                 НІ

Учні обирають для себе правильну відповідь. Декого з учнів, які обрали протилежне заслуховуємо. Вони пояснюють чому так? Чому ні?

А точніше ми зможемо дізнатися на сьогоднішньому уроці? Ми з вами вивчимо як основні кліматичні показники впливають на зміну клімату, погоди. Вивчимо що таке коефіцієнт зволоження, які температури характерні для України. Записуйте тему уроку: “Основні кліматичні показники.”

III. Вивчення матеріалу нової теми.

План. (висить на дошці)

  1. Температура.
  2. Опади.
  3. Вітер.
  4. Коефіцієнт зволоження.
  1. На дошці карта України, на якій позначено вісь Войейкова; карта Європи; кліматична карта; у кожного учня на парті є опорні схеми по клімату України.

Головним показником клімату є температура повітря. Найнижчі середні температури повітря припадають на січень-лютий.

Подивіться на карту атласу. Ви там бачите лінії червоного та синього кольору. Пригадайте як називаються ці лінії?

Простежте в якому напрямі змінюються ізотерми січня та липня. Від чого це залежить?

На північному сході країни вона становить взимку – 7  –8 С. У Степовому Криму 0*С, на південному березі Криму до +4*С. Найвищі середні температури липня на півночі і північному заході і становлять +17 +19*С, на півдні України +22 +24*С.

Що таке амплітуда коливань температури?

Поясніть, чому найбільша річна амплітуда температур на сході України?

  1. Основною закономірністю в розподілі опадів на території України є їх зменшення з півночі і північного заходу на південь та південний схід.

Поясніть чому?

Найбільші річні суми опадів зареєстровано в Українських Карпатах – 1500мм (полонина Плай – 1663 мм) і Кримських горах – 1000-1200мм. Найменші на Азово-Чорноморському узбережжі і в Присивашші (300-400мм). На більшості території кількість опадів у середньому 600-650мм на заході до 400-450мм на сході. Основна їх маса припадає на теплий період року за винятком південного берега Криму.

Поясніть чому?

Взимку опади бувають у вигляді снігу майже на всій території країни. Висота снігового покриву становить 10-30см, а в горах-40см.

  1. Такий розподіл атмосферних опадів на території України зумовлений деякими факторами. Залежно від розподілу опадів на території країни виділяють чотири зони зволоження.
  • Волога.
  • Недостатньо волога.
  • Посушлива.
  • Дуже посушлива.

За яким же чинником виділяють ці зони. За показником коефіцієнта зволоження.

Визначення коефіцієнта зволоження

 

Як ви думаєте, для чого важливо знати коефіцієнт зволоження?

4. Протягом року в Україні змінюються напрям і швидкість вітру. Це залежить від положення території щодо центрів атмосферного тиску. Через Україну проходить смуга високого атмосферного тиску, так звана вісь Войейкова. Вона перетинає Євразію від озера Байкал, де знаходиться центр Сибірського антициклона, до Карпатських гір, до Азорських островів. Лінія Луганськ – Дніпропетровськ – Балта. Вона є своєрідним кліматорозділом. На північ від неї переважають вітри західного напрямку, на південь – Східного.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Кожному учню пропонується пригадати все те, що розглядалося на уроці. Потім учню надається мікрофон і він коротко, одним реченням говорить тезу, яку запам’ятав.  Починає вчитель.

На протязі уроку учні записують словник термінів. В кінці уроку учні повторюють ці терміни. Клімат, погода, ізотерма, амплітуда температур, коефіцієнт зволоження, вісь Воєйкова.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Звучить музика. Як змінилося відношення до питання уроку. Чи комфортний клімат в Україні?

ТАК                                        НІ

Якщо учні змінили свою думку, то вони пояснюють чому.

VI. Підведення підсумків уроку.

Вчитель повертається до малюнків. У кого з учнів змінився настрій.

VII. Оголошення домашнього завдання.

Вивчити ст. 52 – 54.

Визначити найбільш сприятливі регіони для відпочинку і позначити їх на контурній карті.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Музика звучить для учнів, які вибрали картинку 3; а яке слово вчителя, для тих, хто вибрав 1 і 2? Далі, вже на першому ( І ) етапі уроку запитання про вітри, які переважають на Україні, а тільки потім пояснення. Мабуть потрібно просто запитати: що таке вітер?, які вітри ви знаєте. Дякую

  2. Даний конспект є гарним прикладом робочого уроку.Мені сподобалося, що вчитель значну увагу приділив актуалізації опорних знань учнів та мотивації пізнавальної діяльності учнів. Також вчитель використовує завдання на логічне мислення.