Консультація для вихователів та батьків
Освітня та оздоровча робота з дітьми дошкільного віку у зимовий період
Автор: вихователь – методист Євдакова Ангеліна Анатоліївна
Погодьтеся , що поняття «здоров’я» містить кілька складових, зокрема фізичне та психічне здоров’я, які перебувають у тісному звязку . Спонукаючи дітей до здорового способу життя ,замало проводити традиційні заняття з фізкультури. Урізноманітніти рухову активність дітей на заняттях допомагають народні ігри .Особливо корисні ігри та забави на свіжому повітрі . У багатьох дитячих садочках міст , селищ для цього є бажані умови , але, нажаль, вони не завжди раціонально використовуються . Вашій увазі в данній консультації пропоную ігри, розваги, які допоможуть вихователям та батькам організувати рухову діяльність на прогулянках та на фізкультурних заняттях.
Зміст консультації включає в себе переважно ігри та розваги, побудовані на рухах, а також ігри та розваги з художнім змістом. Багато із запропонованих ігор та розваг спеціально розроблені авторами для проведення їх не у приміщенні , а у природних умовах. Під час ігор у просторі , у природніх умовах у дітей формуються уміння використовувати вже набуті навички різних життєвих ситуацій. У них виховуються спритність , швидкість , вони стають сильнішими й витривалішими , привчаються діяти сміливо , проявляючи активність , цілеспрямованість ,самостійність . У них виховуються почуття дружби та товаришування, взаємодопомоги.
У консультації спеціально виділені розваги та ігри , які пригодні для проведення на відкритому повітрі при різних погодних умовах. Серед них рухливі ігри з елементами споритивних ігор , естафети , розваги, різні ігрові вправи , які викорнуються і без предметів і з ігровим матеріалом . У поданих рухливих іграх використовуються природні умови місцевості , де беспосередньо проводиться гра( пеньки, дерева, снігові гірки).
Для того , щоб у дітей зберігався бадьорий стан,щоб були забезпечені сприятливі умови для рішення всього комплексу завдань розумового ,психічного, фізичного розвитку , необхідно слідкувати за відповідним чергуванням , визначеною періодичністю застосування ігор та розваг різного характеру. До того ж слід намагатися йти до того , щоб ігри з високою руховою активністю чергувалися з більш спокійними видами діяльності.
Загальновідомо , що діти полюбляють казки , мультфільми , особливо – їхніх колоритних персонажів . Тож аби зацікавити дошкільнят, заохотити їх до виконання фізичних вправ і водночас створити піднесений настрій, слід запросити у гості до дітей їхніх улюблених персонажів. З ними багаторазові повторювання одних і тих самих вправ дошкільники виконуватимуть залюбки. Вчинки , дії, слова персонажів породжують відповідну реакцію дітей, відношення, оцінку. Організація тетралізованих розваг на свіжому повітрі не складає труднощів. Однак при цьому слід вибрати місце дії, оформити відповідно його , підготувати атрибути та костюми , зручні для виносу та використання.
Матеріал добирався з урахуванням доступності та легкості його засвоєння, не потребуючого великих зусиль та часткових витрат на підготовку. Природньо , що завчасно вивчений музичним керівником та вихователями репертуар може виконуватися і розучуватися з голосу , без супроводу ( особливо це стосується пісень , хороводів та хороводним іграм).
Запропоновані ігри можуть проводитися з усіма дітьми , з невеличкою її частиною , з 2-3 дітьми і навіть з однією дитиною. Особливо важливо враховувати індивідуальні можливості дітей. Дітям із затримкою рухової активності , фізично більш слабких необхідно систематично спонукати до участі у доступним їм іграх ,поступово їх ускладнюючи.
Матеріал консультації може широко використовуватися при огранізації самостійної діяльності дітей і в інших формах роботи по фізичному розвитку дошкільнят , в тому числі при проведенні фізкультурних розваг, свят, найпростіших змаганнях . Консультація буде корисна також і батькам при організації фізкультурної розваги вдома в умовах міста, при виїзді на дачу, проведенні прогулянок у природу.
Стаття містить багато корисної інформації, проте, адресована, на мою думку, переважно для педагогів (вихователів). Автор зауважує про паралельність розвитку психічного і фізичного розвитку, відмічаючи важливість кожної складової. Проте, акцентує увагу здебільшого на фізичній складовій, детельніше зупиняючись на традиційних рухливих іграх.
Дана публікація є корисною, як для вихователів, так і батьків. Велике значення Ангеліна Анатоліївна приділяє фізичному та психічному здоров’ю, яке є в тісному зв’язку, через використання народних ігор та забав, а вони урізноманітнюють рухову активність. Акцент автор робить на тому, що потрібно враховувати індивідуальні можливості учнів та організовувати театралізовані зустрічі для малюків з їх улюбленими мультиплікаційними героями для зацікавлення їх. Дякую.
Консультація для вихователів і батьків навіть на одну і ту ж тему має відрізнятися вимогами до неї, тому їх слід розмежовувати. Ваша вступна частина повністю для вихователів, а не для батьків.Давайте друкувати лише грамотні педагогічні доробки, бо для молодих вихователів дуже важко розмежувати педагогічну доцільність використання таких матеріалів.