mail@urok-ua.com

Ознайомлення учнів з правилами безпечної поведінки на дорозі

Складання схеми безпечного маршруту “Дім-школа”

Автор: вихователь Чуєва Дар’я Миколаївна

вихователь Чуєва Дар'я МиколаївнаЩорічно жертвами дорожньо-транспортних пригод стають діти. Кожен день ви виходите на вулицю і стаєте учасниками дорожнього руху. Дуже часто діти порушують правила дорожнього руху або зовсім їх не знають. Давайте зараз, прочитавши цю пам’ятку, запам’ятаємо основні правила і не будемо їх порушувати.


ОСНОВНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ПОВЕДІНКИ НА ДОРОЗІ

  • Ніколи не вибігайте на дорогу перед  автомобілем, що наближається. Це небезпечно, тому що водій не може зупинити машину відразу.
  • Дорогу необхідно переходити в спеціально відведених місцях, по пішохідному переходу.
  • На проїжджу частину виходьте тільки після того, як переконаєтеся у відсутності транспорту і зліва, і справа.
  • Вийшовши з автобуса не вибігайте на дорогу. Зачекайте поки автобус від’їде, і тільки потім, переконавшись у відсутності машин, переходьте дорогу.
  • Небезпечно виїжджати на проїжджу частину на скейтах, роликах та велосипедах.
  • Не вибігайте на дорогу поза зоною пішохідного переходу, в цьому місці водій не очікує пішоходів і не зможе миттєво зупинити автомобіль.
  • Небезпечно грати в м’яч і інші ігри поряд з проїжджою частиною, краще це робити у дворі або на дитячому майданчику.
  • Вмійте користуватися світлофором.

Паспорт дорожньої безпеки

Пам’ятайте! Тільки суворе дотримання Правил дорожнього руху захищає всіх вас від небезпеки на дорозі.

Пам’ятка для батьків з навчання дітей правилам дорожнього руху

Необхідно вчити дітей не тільки дотримуватися правил дорожнього руху, але і з самого раннього віку вчити їх спостерігати і орієнтуватися. Потрібно враховувати, що основний спосіб формування навичок поведінки – спостереження, наслідування дорослим, перш за все батькам. Багато батьків, не розуміючи цього, особистим прикладом навчають дітей неправильного поводження.

  • Перебуваючи з дитиною на проїжджій частині, не поспішайте, переходите дорогу розміреним кроком. Інакше ви навчите поспішати там, де треба спостерігати і забезпечити безпеку.
  • Не посилайте дитину переходити або перебігати дорогу попереду вас – цим ви навчаєте її йти через дорогу, не дивлячись на всі боки.
  • Маленьку дитину треба міцно тримати за руку, бути готовим втримати при спробі вирватися – це типова причина нещасних випадків.
  • Учіть дитину:
  • Дивитися. У дитини повинен бути вироблений твердий навик: перш ніж зробити перший крок з тротуару, він повертає голову і оглядає дорогу в усіх напрямках. Це повинно бути доведено до автоматизму.
  • Помічати машину. Іноді дитина не помічає машину або мотоцикл здалеку. Навчіть її вдивлятися в далечінь.
  • Оцінювати швидкість і напрям майбутнього руху машини. Навчіть дитину визначати, яка машина їде прямо, а яка готується до повороту.
  • Твердо засвойте самі і навчіть дитину, що входити в будь-який вид транспорту і виходити з нього можна тільки тоді, коли він стоїть. Поясніть дитині, чому не можна стрибати на ходу.
  • Виходячи на проїжджу частину дороги, припиніть розмовляти – дитина повинна звикнути, що при переході дороги потрібно зосередитися.
  • Не переходьте дорогу на червоний або жовтий сигнал світлофора, як би ви при цьому не поспішали.
  • Переходьте дорогу лише в місцях, позначених дорожнім знаком «Пішохідний перехід». З автобуса, тролейбуса, трамвая, таксі виходьте першими. В іншому випадку дитина може впасти або побігти на проїжджу частину.
  • Залучайте дитину до участі у ваших спостереженнях за обстановкою на дорозі, показуйте їй ті машини, які готуються повертати, їдуть з великою швидкістю і т.д.
  • Не виходьте з дитиною із-за кущів або машини, не оглянувши попередньо дорогу, – це типова помилка і не можна допускати, щоб діти її повторювали.
  • Не дозволяйте дітям гратися поблизу дороги і на проїжджій частині.

Пам’ятка батькам при складанні безпечного маршруту школяра

Дорогі батьки! Допоможіть вашій дитині зберегти життя і здоров’я на дорозі.
Цю важку задачу полегшить створення вами сімейних навчальних посібників.

Разом з дітьми складіть схему маршруту «Дім – Школа» з детальним описом особливостей кожного переходу через дорогу і місць, що потребують підвищеної уваги. Можуть бути корисними схеми інших постійних маршрутів вашої родини ( «Будинок – ЦДЮТ, ДЮСШ», «Будинок – будинок бабусі» і т.д.), а також плани околиць будинку та школи з їх описом.

Частина 1. Загальна частина.

1. Маршрут руху школяра «Дім-Школа» – це документ, в якому поєднується схема і опис рекомендованого шляху руху школяра з дому до школи.
2. Маршрут «Дім-школа» розробляється батьками за участю школярів.
3. Мета маршруту «Дім-Школа»:
А) підвищити безпеку руху дитини до школи;
Б) навчити дитину орієнтуватися в дорожніх ситуаціях на шляху руху до школи;
4.Маршрут до школи повинен бути не обов’язково найкоротшим, не обов’язково найшвидшим, але обов’язково – найбезпечнішим для вашої дитини.
5. Працювати з дитиною над виробленням навичок безпеки необхідно регулярно, поступово і в цікавій для нього формі. Нехай у нього виробляться стійкі рефлекси в дотриманні основних правил вуличної безпеки.

Частина 2. Складання Маршруту «ДІМ-ШКОЛА»

1. Готуючи дитину самостійно ходити до школи, для зниження ризику дитячого травматизму та попередження небезпечних ситуацій, ВИ повинні:
1.1. провести хоча б одну розмова з дитиною по безпечну поведінку на вуліці. Нехай дітина на початку розмови назве ті різновиди небезпеки, з якими їй доводиться зустрічатися на вулиці. Якщо є можливість, то попередньо треба запитати у неї про небезпеку, з якою як вона вважає  можуе зіткнутися по дорозі до школи, а потім зіставте зі своїми спостереженнями. Дуже часто уявлення дорослих і дітей про небезпеку, що підстерігає їх на вулиці, не збігається. Варто особливо докладно розібрати всі можливі сітуаціі. Список небезпек може бути, наприклад, таким: рухомі автомобілі, жваві дороги і все, що з ними пов’язано, автомобілі та інші транспортні засоби, припарковані у дворах і на узбіччях доріг; споруди, дерева і інші об’єкти, що закривають огляд пішоходам; слизькі дороги і тротуари; каналізаційні люки; будівельні ліси, сходи і т.п.; бурульки на дахах будинків у зимово-весняний період; відсутність освітлення; тварини (агресивні вуличні і домашні собаки; кішки і птиці як джерело перенесення інфекцій та ін.); люди, схильні до агресивної поведінки (п’яні, неадекватні і т.п.); вуличні грабіжники і хулігани. Завдання батьків – не залякати дітину, а попередити її про можливу небезпеку. Для особливо вразливих лякливі історії можуть стати джерелом страхів, порушити нормальну адаптацію до зовнішнього світу, викликати надмірну боязкість, тривожність, перетворити в неврастеніків. Тому при проведенні бесід на дану тему батьки повинні бути уважні і враховувати індивідуальні психологічні особливості своєї дитини.
1.2. Обійти з нею всі довколишні вулиці, відзначаючи потенційно небезпечні місця. При виборі безпечного варіанту вибираються місця переходу вулиць найлегші і безпечні для дитини. Пішохідний перехід зі світлофором більш безпечний, ніж пішохідний перехід без світлофора, вулиця і ділянки, де не утруднений перехід проїжджої частини (немає густих кущів, дерев,машин, що стоять, особливо великогабаритних), більш безпечна, ніж вулиця з машинами та іншими предметами, що закривають огляд і т.д.
1.2. Позначте «острівці безпеки». Ними можуть бути: школа (там майже завжди є дорослі), продуктовий магазин і банк (з тієї ж причини), відділення міліції, частина пожежної охорони, бібліотека і т.п.
2.Розробіть маршрут руху дитини «ДІМ-ШКОЛА». Пройдіть з дитиною цим маршрутом в спокійному темпі, засічіть час руху по цьому маршруту.
3. Намалюйте план  розробленого маршруту, завдавши його на схему розташування вулиць від будинку до школи. При оформленні маршруту на аркуші суцільною лінією зі стрілкою позначається шлях руху з дому до школи. Укажіть на плані час руху .

АБО

Для зручності складання безпечного маршруту пропоную скористатися картами Яндекс.

  1. Перейдіть по посиланню Яндекс карти.
    2. Натисніть кнопку “МАРШРУТИ”
    3. Введіть: А – домашня адреса; В – адреса школи
    4. Використовуючи значки (машина, громадський транспорт, пішки), складіть маршрут безпечного руху в школу.
    5. Отриманий маршрут можна роздрукувати і вклеїти в щоденник дитини (не забудьте включити велику карту вгорі сторінки і в поле заміток написати “Мій безпечний маршрут до школи”)

маршрут

Зробіть копію плану маршруту, вкажіть на ньому імена, по батькові, номери телефонів обох батьків, ім’я та прізвище, номер телефону дитини, віддайте копію плану маршруту класному керівнику.
4. Укладіть договір з дитиною, згідно з яким він буде рухатися тільки за узгодженим з вами безпечним маршрутом, що не буде ніде зрізати шлях, а також не буде залишатися на шкільному дворі, коли всі однокласники вже розійшлися по домівках. Цей договір – основа вуличної безпеки. Але в перший час встановіть негласний контроль за пересуваннями дитини
Частина 3. Порядок використання маршруту «ДІМ-ШКОЛА».
1. Після складання маршруту батьки, що супроводжують сина або дочку до школи і назад (в перші один-два тижні відвідування школи для першокласника і кілька разів: – для учнів старших класів, які раніше вже ходили в школу самостійно, домагаються практичного оволодіння школярами методами безпечного руху по маршруту, розуміння ними всіх небезпек, які вказані в описаному маршруті.
2. Супроводжуючи школяра, батьки відпрацьовують звичку завчасного виходу з дому, відсутність поспіху, переходу вулиці тільки кроком  під прямим кутом, не навскіс, ретельного огляду дороги перед переходом, навіть якщо вона безлюдна.
3. Вкрай важливо домагатися, щоб будь-який предмет, який заважає оглянути вулицю, сам по собі розглядалося школярами як сигнал небезпеки.
4. Рух до школи використовується як навчальна програма з відпрацювання навичок спостереження і оцінки обстановки.

Шановні батьки, Ваша дитина повинна:

• Вміти приймати своєчасне рішення, коли бігти і кликати на допомогу, а коли просто бути напоготові.
• Добре знати свій район.
• Не наближатися до густих кущів, насадження дерев, покинутих будинків.
• Знати всі безпечні місця, де можна сховатися і отримати допомогу.
• Знати, що, відокремившись від групи, він стає більш вразливим.
• Не привертати до себе увагу зухвалою поведінкою і цінними речами.
• Швидко звертатися в поліцію у разі інцидентів або злочину.
• Знати правила дорожнього руху.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Техніка безпеки – одна з основних тем, які пронизують весь навчальний процес як в дошкільному закладі освіти, так і у школі. Знання, отримані в дитинстві, діти несуть з собою в доросле жиння. Дар’я Миколаївна значну увагу приділила складанню схеми безпечного маршруту “Дім-школа”. Розроблені памятки дуже корисні, зрозумілі та доступні. Даний матеріал буде корисний не лише педагогам та дітям, але й батькам!

  2. Вихователь розробила пам’ятку на дуже актуальну тему. Корисний матеріал, який можна використовувати для проведення інформаційної години. Інформація дана в доступній і зрозумілій формі для батьків. Спасибі вам.

  3. Ознайомлення учнів з правилами безпечної поведінки на дорозі – це та тема, яку постійно потрібно нагадувати нашим учням, адже від цього залежить їх життя. На увагу заслуговують пам’ятки саме для для батьків: з навчання їх дітей правилам дорожнього руху та складанні безпечного маршруту школяра. Адже не даремно є такий вислів ” Не виховуйте своїх дітей, виховуйте себе!! Вони всеодно будуть схожими на Вас!” Дякую за практичні поради!

  4. Гарна розробка. Вихователь підійшла відповідально до розробки правил з безпечної поведінки на дорозі. Конспект на всім відому тему, але творчий підхід допоміг Чуєвій Д. М. по-новому сказати про головне. Вихователька змогла всебічно розглянути цю важливу тему та надати батькам максимально корисні рекомендації. Так, я особливо звернула увагу на такі пункти:
    “1.2. Позначте «острівці безпеки»…
    2.Розробіть маршрут руху дитини «ДІМ-ШКОЛА». Пройдіть з дитиною цим маршрутом в спокійному темпі, засічіть час руху по цьому маршруту….” Дякую. Обов`язково візьму до уваги. Дякую.

  5. Батьки і вчителі повинні навчити дотримуватися правил дорожнього руху кожну дитину. Ваш творчий доробок – це справжня скарбничка інформації з даної теми. Впевнена, що цей матеріал стане мені у пригоді. Дуже дякую.

  6. Тема профілактичного заходу є досить актуальною. Проведення таких видів робіт з учнями має бути систематичним (2-4 рази на рік) і в жодному разі не зведений до формалізму. Всі види завдань, передбачені педагогом, спрямовані дійсно не на формування інформаційної обізнаності учнів з правилами дорожнього руху, безпечної поведінки на дорозі, не за прикладом наслідування; формувати навички свідомої поведінки, вміння спостерігати і орієнтуватися в нестандартній ситуації.

  7. Дуже актуальну тему порушила Дар`я Миколаївна. Враховуючи безперервний потік автомобілів на сучасних дорогах доречно проводити подібні заходи кілька разів на рік. Дуже добре, що до цієї роботи залучені батьки. Дякую.

  8. Шановна Дар’є Миколаївно ! Ви зібрали та узагальнили дуже цінний і об’ємний матеріал.Він може бути використаний майже кожним із нас.Велике Вам спасибі за це.