mail@urok-ua.com

Пальчикова гімнастика для дітей

Пальчикова гімнастика

 1. «Пальчики вітаються». Кінчик великого пальця правої руки торкається по черзі кінчиків решти пальців. Те саме робити пальцями лівої руки та обома ру­ками разом.
 2. «Кулачок». По черзі загинати пальці руки, починаючи з великого, і збирати їх у кулачок. Виконувати вправу правою рукою, потім лівою, обома руками ра­зом. Інший варіант вправи: загинати пальці починають із мізинця.
 3. «Із кулачка». Одночасно стиснути пальці в кулак (великий палець зверху), а потім по черзі випрямляти їх, починаючи з великого пальця. Виконувати вправу правою, лівою, обома руками. Інший варіант: великий палець у середи­ні долоні. Пальці починають випрямляти з мізинця.
 4. «Дружні пальчики». Випрямити пальці однієї руки, притиснути один до одно­го й, напруживши, утримувати 5—10 секунд. Виконувати спочатку кожною ру­кою по черзі, а потім обома руками одночасно. Після вправи струснути кистями рук.
 5. «Пальчики помирилися». Перед цією вправою можна нагадати назви кожного пальчика: великий, вказівний, середній, підмізинний та мізинець.
  Вихідна позиція: усі п’ять пальців випрямлені й розчепірені — пальчики «по­сварилися». Притиснути пальчики один до одного — пальчики «помирилися». Чергувати ці два положення.
 6. «Кулька». Пальці обох рук зібрані в пучку, їхні кінчики стиснені. «Надуває­мо кульку»: розташувати пальці так, буцімто ви тримаєте руками м’ячик або кульку. «Кулька луснула»: пальці повертаються у вихідне положення.
 7. «Зайчик». Вказівний та середній пальці випростати вгору, мізинець та підмі­зинний притиснути до долоні великим пальцем. Утримувати пальці в такому положенні 5—10 секунд. Вправу виконувати спочатку кожною рукою по черзі, потім — обома руками одночасно. Згинати та розгинати вказівний та середній пальці (униз — угору) на рахунок «раз — два».
 8. «Зайчик грає на барабані». Зробити «Зайчика», а потім «барабанити» по черзі підмізинним пальцем та мізинцем по великому пальцю, промовляючи при цьо­му «бум-бум-бум». Виконувати вправу правою, лівою, обома руками.
 9. «Коза». Вказівний палець та мізинець випрямити. Середній та підмізинний притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі. Потім можна виконувати вправу обома руками, імітуючи цапа та козу.
 10. «Равлик». Вказівний, середній та підмізинний пальці притиснуті до долоні. Ве­ликий палець та мізинець випрямляються, а потім «ховаються». Виконувати вправу спочатку то правою, то лівою рукою по черзі, потім обома руками одно­часно. Можна імітувати повзання равлика по столу.
 11. «Ножиці». Великий, підмізинний палець та мізинець притиснути до долоні. Вказівний та середній пальці виставити вперед. Вони то розходяться, то схо­дяться, імітуючи рух ножиць. Долоня розташована паралельно до столу. Спо­чатку вправу виконувати повільно, потім поступово прискорювати темп. Сте­жити за тим, щоб пальці були прямі.
 12. «Людина». Вказівний та середній пальці «ходять» або «бігають» по столу (ве­ликий палець притримує інші пальці). Виконувати вправу лівою, правою, дво­ма руками.
 13. «Бджілка». Випрямити вказівний палець, решту пальців притиснути до долоні великим пальцем. Рухати великим пальцем за годинниковою стрілкою, потім проти неї, промовляючи: «З-з-з-з-з…» Виконувати вправу лівою, правою, двома руками.

Відео: Пальчикова гімнастика для дітей 1-3 роки


Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

 1. Звичайно, пальчикова гімнастика корисна для дітей і її роль переоцінити неможливо. Проте, я вважаю, що для 1-3-річних дітей ці вправи будуть не надто цікавими. Діти в цьому віці люблять більш динамічні ігри, доповнені віршами, сюжетом. Звичайно, за основу їх можна взяти, але варто доповнити віршованим матеріалом.

 2. Даний матеріал спрямований не тільки на розвиток дрібної моторики, координації рухів, пам’яті, уваги, але є і прекрасним способом відволікти та розвеселити дитину. Я теж в роботі використовую пальчикову гімнастику.

 3. Як сказав педагог В.А. Сухомлинський: «Розум дитини перебуває на кінчиках його пальців». На сьогоднішній день загальновідомий факт: рівень розвитку вищих форм пізнавальної діяльності перебувати у прямій залежності від стану рухового аналізатора в цілому, а особливо від ступеня сформованості тонких рухів кистей і пальців рук! У зв’язку з цим заходи з розвитку дрібної моторики рук, запропоновані автором, повинні обов’язково включатися в систему корекційно-розвивального навчання дітей. Дякую за вправи!

 4. Порекомендую дані вправи батькам. Тому, що вони підібрані таким чином, що сприяють підвищенню працездатності головного мозку. Такі постійні тренування є засобом розвитку мислення дитини. Дякую!

 5. Пальчикова гімнастика для дітей різноманітна та цікава.Особливо вона підійде для уроків письма ,допоможе учням відпочити від вправ.Візьму в свою скарбничку.