Пальчикова гімнастика для дітей
- «Пальчики вітаються». Кінчик великого пальця правої руки торкається по черзі кінчиків решти пальців. Те саме робити пальцями лівої руки та обома руками разом.
- «Кулачок». По черзі загинати пальці руки, починаючи з великого, і збирати їх у кулачок. Виконувати вправу правою рукою, потім лівою, обома руками разом. Інший варіант вправи: загинати пальці починають із мізинця.
- «Із кулачка». Одночасно стиснути пальці в кулак (великий палець зверху), а потім по черзі випрямляти їх, починаючи з великого пальця. Виконувати вправу правою, лівою, обома руками. Інший варіант: великий палець у середині долоні. Пальці починають випрямляти з мізинця.
- «Дружні пальчики». Випрямити пальці однієї руки, притиснути один до одного й, напруживши, утримувати 5—10 секунд. Виконувати спочатку кожною рукою по черзі, а потім обома руками одночасно. Після вправи струснути кистями рук.
- «Пальчики помирилися». Перед цією вправою можна нагадати назви кожного пальчика: великий, вказівний, середній, підмізинний та мізинець.
Вихідна позиція: усі п’ять пальців випрямлені й розчепірені — пальчики «посварилися». Притиснути пальчики один до одного — пальчики «помирилися». Чергувати ці два положення. - «Кулька». Пальці обох рук зібрані в пучку, їхні кінчики стиснені. «Надуваємо кульку»: розташувати пальці так, буцімто ви тримаєте руками м’ячик або кульку. «Кулька луснула»: пальці повертаються у вихідне положення.
- «Зайчик». Вказівний та середній пальці випростати вгору, мізинець та підмізинний притиснути до долоні великим пальцем. Утримувати пальці в такому положенні 5—10 секунд. Вправу виконувати спочатку кожною рукою по черзі, потім — обома руками одночасно. Згинати та розгинати вказівний та середній пальці (униз — угору) на рахунок «раз — два».
- «Зайчик грає на барабані». Зробити «Зайчика», а потім «барабанити» по черзі підмізинним пальцем та мізинцем по великому пальцю, промовляючи при цьому «бум-бум-бум». Виконувати вправу правою, лівою, обома руками.
- «Коза». Вказівний палець та мізинець випрямити. Середній та підмізинний притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі. Потім можна виконувати вправу обома руками, імітуючи цапа та козу.
- «Равлик». Вказівний, середній та підмізинний пальці притиснуті до долоні. Великий палець та мізинець випрямляються, а потім «ховаються». Виконувати вправу спочатку то правою, то лівою рукою по черзі, потім обома руками одночасно. Можна імітувати повзання равлика по столу.
- «Ножиці». Великий, підмізинний палець та мізинець притиснути до долоні. Вказівний та середній пальці виставити вперед. Вони то розходяться, то сходяться, імітуючи рух ножиць. Долоня розташована паралельно до столу. Спочатку вправу виконувати повільно, потім поступово прискорювати темп. Стежити за тим, щоб пальці були прямі.
- «Людина». Вказівний та середній пальці «ходять» або «бігають» по столу (великий палець притримує інші пальці). Виконувати вправу лівою, правою, двома руками.
- «Бджілка». Випрямити вказівний палець, решту пальців притиснути до долоні великим пальцем. Рухати великим пальцем за годинниковою стрілкою, потім проти неї, промовляючи: «З-з-з-з-з…» Виконувати вправу лівою, правою, двома руками.
Звичайно, пальчикова гімнастика корисна для дітей і її роль переоцінити неможливо. Проте, я вважаю, що для 1-3-річних дітей ці вправи будуть не надто цікавими. Діти в цьому віці люблять більш динамічні ігри, доповнені віршами, сюжетом. Звичайно, за основу їх можна взяти, але варто доповнити віршованим матеріалом.
Даний матеріал спрямований не тільки на розвиток дрібної моторики, координації рухів, пам’яті, уваги, але є і прекрасним способом відволікти та розвеселити дитину. Я теж в роботі використовую пальчикову гімнастику.
Як сказав педагог В.А. Сухомлинський: «Розум дитини перебуває на кінчиках його пальців». На сьогоднішній день загальновідомий факт: рівень розвитку вищих форм пізнавальної діяльності перебувати у прямій залежності від стану рухового аналізатора в цілому, а особливо від ступеня сформованості тонких рухів кистей і пальців рук! У зв’язку з цим заходи з розвитку дрібної моторики рук, запропоновані автором, повинні обов’язково включатися в систему корекційно-розвивального навчання дітей. Дякую за вправи!
Порекомендую дані вправи батькам. Тому, що вони підібрані таким чином, що сприяють підвищенню працездатності головного мозку. Такі постійні тренування є засобом розвитку мислення дитини. Дякую!
Пальчикова гімнастика для дітей різноманітна та цікава.Особливо вона підійде для уроків письма ,допоможе учням відпочити від вправ.Візьму в свою скарбничку.